μάδημα.ήμουν απροετοίμαστη ψυχολογικά.


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
xotikouli μπορεί να βάλω σκούπα ηλεκτρική το ένα πρωί,και το άλλο πρωί να σκουπίσω το σαλονι και κουζίνα με σουίφερ π.χ και να βγάλω μια μπάλα απο τρίχες.ειναι 6.5 κιλα και δεν έχει κενά στο δερματάκι του.απο τρίχωμα δόξα να έχει ο κύριος είναι μια χαρά.
με την εκτροφέα που μίλησα αρχές αυγούστου μου είπε ότι μαδάνε το καλοκαίρι και όχι τόσο τον χειμώνα.
τις επόμενες μέρες μόλις επιστρέψει η εκτροφέας απο το εξωτερικό θα της τηλεφωνησω να της τα πώ.να δούμε αν είναι το φυσιολογικό αυτο.το μόνο που με κάνει να σκέφτομαι λίγο αισιόδοξα είναι ότι όταν ενηλικιωθέι τότε θα μαδάει λιγότερο τα καλοκαίρια και μικρότερο χρονικό διάστημα
μεσα εισαι! μολις περασε το καλοκαιρι! Λογικο ειναι!! κανε απλα υπομονη και μαθε να παραβλεπεις...η τριχα δεν ειναι βρωμια...στο μυαλο μας ειναι ολα...
 


tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
σταμάτησε να τρώει σωστά εννοώ ότι δεν έτρωγε .έκανε τρεις μέρες να φαει.και όταν έτρωγε (μια στις τρείς )έτρωγε την μισή ποσότητα απο την ημερησία δόση.βέβαια για τα δικά μας έκανε και κάνει σαν τρελλός:p:p
τώρα τελευταία,έτρωγε κάθε δευτερο βράδι και τώρα κάθε βράδι .
πάντως και άλλοι που έχουν καβαλιέ μου λένε ότι μαδάνε.απλά δεν έχω καταλάβει τί εννοούν.δηλ ποιά η ποσότητα .
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μπα, πρέπει να το συνηθίσεις. Το Μουφ παίρνει μουρουνέλαια κλπ. λόγω δυσπλασίας, οπότε η γούνα του είναι καταπληκτική. Δυστυχώς όμως μαδάει απαίσια. Τι να κάνουμε? Και τρίχες έχω φάει και σκούπες βάζω (εννέα έχω) και πάλι το σπίτι είναι καθαρό μεν, μες στην τρίχα δε. Το ίδιο και το αυτοκίνητο. Το θετικό όμως είναι ότι έχω ένα Μουφ που δεν πα να μαδάει, δεν το αλλάζω με τίποτα... :)
 


tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
Scarlet δεν την θεωρώ βρωμιά την τρίχα του! δεν την σιχένομαι.καθόοολου. και στο κρεβάτι μου δεν τον αφήνω να κοιμηθεί γιατί απλα είμαι νευρόσπαστο στον ύπνο και στριφογυρνάω συνεχώς και ξυπνάω και έυκολα.και επίσης γιατί θέλω να μάθει να κοιμάται μαζί με την κόρη μου.(και σαν να το πέτυχα....φεύγει τα βράδια και ανεβαίνει στο κρεβάτι της μικρής και κοιμάται μερικές ώρες και μετά επανερχεται στο κρεβατάκι του διπλα μου-ασχετο με το θέμα αλλα δεν πειράζει)
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Scarlet δεν την θεωρώ βρωμιά την τρίχα του! δεν την σιχένομαι.καθόοολου. και στο κρεβάτι μου δεν τον αφήνω να κοιμηθεί γιατί απλα είμαι νευρόσπαστο στον ύπνο και στριφογυρνάω συνεχώς και ξυπνάω και έυκολα.και επίσης γιατί θέλω να μάθει να κοιμάται μαζί με την κόρη μου.(και σαν να το πέτυχα....φεύγει τα βράδια και ανεβαίνει στο κρεβάτι της μικρής και κοιμάται μερικές ώρες και μετά επανερχεται στο κρεβατάκι του διπλα μου-ασχετο με το θέμα αλλα δεν πειράζει)
Μια χαρα τοτε! :) απλα λιγη υπομονη στις δυσκολες εποχες οπως κανουμε ολοι μας...
Κι εγω καθημερινα χορευω ταγκο με το swiffer και βαλς με τη σφουγγαριστρα μου!
 








Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Έχουμε και λέμε:

1) Μια ευρωπαϊκή Miele με βαρύ και ασήκωτο μετασχηματιστή (την είχα πριν μετακομίσω Αμερική).
2) Μια όρθια Oreck κυρίως για χαλιά που όμως μπουκώνει.
3) Μια χειρός Oreck για γρίλλιες, αράχνες, έπιπλα και το αυτοκίνητο όταν η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο.
4) Μια μικρή Oreck για το αυτοκίνητο.
5) Έναν ατμοκαθαριστή για τη μοκέτα.
6) Έναν ατμοκαθαριστή-σφουγγαρίστρα, κυρίως για τα μπάνια, την κουζίνα και την αποθήκη.
7) Ένα ρομπότ-σκούπα για καθημερινή χρήση.
8 ) Ένα ρομπότ-σφουγγαρίστρα για καθημερινή χρήση.
9) Ένα σκουπάκι για την κουζίνα και για γρήγορα.

Τις σκούπες 7 και 8 ξέρει να τις χρησιμοποιεί και το Μουφ.
 


tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
γλυκός θες να πεις scarlett μου!!!!!(γιατί όλοι τον περνανε για κορίτσι??)
το τσουλούφι είναι η γοητεία μας!
δεν τον δίνω βρε kkranis που να χτυπάς τον κ@@ο σου κάτω!!!!!!
υπομονή κάνω και λέω συνέχεια στον εαυτό μου να σταματήσω να είμαι σχολαστική με την καθαριοτητα.αλλα δεν γίνεται να αφήνω τόση τρίχα κάτω στο πατωμα παντού να κοίτεται.το βουλώνω και βάζω σκούπα συνεχώς.γιατί τον αγαπάω.(άκουσες kkranis????)
 






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Εμένα με τσάντιζαν οι τρίχες από τα μαλλιά των γυναικών στο σπίτι,της μάνας μου και της αδερφής μου,μέσα στο μπάνιο στο νυπτήρα κάθε πρωί που σηκώνοντουσαν και καλλωπιζόντουσαν παρά του Αδάμ τώρα!Όπου δω τρίχες τώρα παω και τις μαζεύω επιτόπου!Άσε που γίνονται και κουβαράκια και μαζεύονται πιο εύκολα!

Και είναι πολλεεεεεεες!3 φορές την βδομάδα ηλεκτρική και τσουπ ένα σφουγγάρισμα και είμαστε οκ!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Καθώς γίνεται "μόδα" η φυλή αυτή, όλο και περισσότερα Κάβαλιερ δίνονται για υοθεσία γιατί μαδάνε... όπως και τα Πάγκ.

Πράγματι μαδάνε πολύ, αλλά έπρεπε να γνωρίσεις ένα Κάβαλιερ από κοντά, πριν αποφασίσεις να το αγοράσεις (όχι να διάλεγες από βιτρίνα ή φωτό).

Αν δεν υπάρχει δυνατότητα να βρεις σπίτι με τον (ενήλικο) σκύλο που σ' ενδιαφέρει, ώστε να το δεις από κοντά (και να δεις πως συμπεριφέρεται μέσα στην οικογένεια)... διαλέγεις ΑΛΛΗ ράτσα.

ΟΤΙ και να γίνει, δεν πρέπει ποτέ να επιλέγουμε ράτσα που δεν έχουμε δει από κοντά (στο σπίτι κάποιου που έχει). Φυσικά, ρωτάμε πάντα για τα ελλατώματα/προβλήματα της φυλής (για να μην έχουμε εκπλήξεις).

Το Κάβαλιερ μαδάει πάρα πολύ. Χρειάζεται καθημερινό βούρτσισμα (και δύο φορές την ημέρα τις εποχές που μαδάει πιο πολύ).

Αν είχες πάρει τον σκύλο από εκτροφέα και όχι μαγαζί ή μεσάζοντα, θα σε είχε ενημερώσει γι' αυτό.

Θα πρέπει συνηθήσεις τις τρίχες, ή να αποφασίσεις να το χαρίσεις. Αν είναι το 2ο, ελπίζω να γίνει σύντομα (και όχι μετά από 3 χρόνια όπως ένα θηλυκό που χάριζαν πρόσφατα μέσο του φόρουμ).

Όλοι κάνουμε λάθη, το θέμα είναι να μην τα πληρώνουν οι αθώοι (οι σκύλοι στην προκειμένη).

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα Κάβαλιερ (απίστευτα καλά για οικογένεια με παιδιά!) και πιστεύω πως το μάδημα είναι το μόνο τους μειονέκτημα. Αξίζουν το παραπάνω σκούπισμα και βούρτσισμα, και με το παραπάνω.

Κανείς δεν είναι τέλειος (και κανένας σκύλος)!!!!
 




Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Είναι ένα γλυκύτατο και αγαπησιάρικο μουσούδι!!!
Άστο να μαδάει, τι να κάνουμε τώρα. Το έχουμε ξαναπεί, τα αγαπάμε γι' αυτό που είναι, όπως είναι.... :)
Και σκέψου το και διαφορετικά: αν είχες ερωτευτεί τρελλά κάποιον και μετά από δύο χρόνια έμενε καραφλός, τι θα έκανες? βάζω στοίχημα ότι δεν θα το συζητούσες καν... :D:D:D
 


tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
βρε lostris....θα πηγαιναμε αυτός για εμφύτεμψη και εγώ για κοιλιοπλαστική!:p

παιδια έφαγα απλά μια φλασιά που λένε.τώρα που με κοίταγε ένιωσα τρομερές τύψεις και τον βούτηξα στις αγκαλιές και τον τρέλλανα στα φιλιά...αααχ...
 


tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
απλα ήθελα να καταλάβω άν ειναι φυσιολογικό αυτό ή όχι.όταν μου λένε οι άλλοι ότι και τα δικά τους μαδάνε ήθελα να μάθω τι εννοουν.απο τις δικές σας εμπειρίες.γιαυτο σας περιέγραψα την κατασταση.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc