μάδημα.ήμουν απροετοίμαστη ψυχολογικά.


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Στο club και εγώ! Γιαυτό σου είπα χαλάλι του που μαδάει. Αύριο θα καλλωπιστεί η μικρά αλλά φαντάσου σήμερα στην επιστροφή με το αυτοκίνητο ήμουν εγώ η Μαίρα και τρίχες να αιωρούνται από παντού στην ατμόσφαιρα. Με τον κλιματισμό δε.... σαν ατραξιόν ήταν.... αλλά είπαμε.... χαλάλι τους!!!!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
βρε sara,πόσες ώρες την ημέρα αφιερώνεις για σκουπίσματα???
Τα ρομπότ είναι ρομπότ και πάνε μόνα τους. Σκούπισμα βάζω μόνον αν βλέπω τούφες στο πάτωμα αλλιώς σκουπίζω όταν σκουπίζω. Τη βιβλιοθήκη και τον ξενώνα τα έχω κλειστά οπότε είναι καθαρά, αλλά το κάνω διότι δε θέλω να πηγαίνει μέσα το Μουφ και να χαρχαλεύει διότι ποτέ δεν ξέρεις τι θα βρει να μασήσει. Στο υπνοδωμάτιο μπαίνει μόνον αν είναι να μπω κι εγώ για ύπνο και τα μπάνια τα έχω κλειστά διότι το απαίσιο Μουφ τρώει το σαπούνι! Η αποθήκη είναι κλειστή διότι εκεί είναι το σκυλόφαγο και επομένως κυκλοφορεί μόνο στο διάδρομο, τη σαλοτραπεζαρία και την κουζίνα που είναι ένα τεράστιο δωμάτιο. Άλλωστε θέλει το μεγάλο παράθυρο ν' αγναντεύει έξω για ληστές και δολοφόνους. Στις πολυθρόνες έχω καλύματα και στον καναπέ τα παρτάλια του Μουφ. Τα καλά μαξιλάρια δεν τ' αγγίζει, τα δυο κακά τα έχει κατασχέσει για τη βολή του και γενικώς ναι, έχω τρίχες εκεί μέσα αλλά είναι άλλο να σκουπίζεις ένα μέρος και άλλο πεντακόσια. Στα άλλα μέρη του σπιτιού πάντως μπαίνει μόνον αν είμαι κι εγώ εκεί.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Σάρα με τα ρομπότ είσαι ευχαριστημένη?

Κάνουν καλή δουλειά?Αυτό που είναι μόνο για σκούπισμα!Από εργονομία?Απόδοση?

Σε ρώτησα και στο παρελθόν γιατί ήθελα να προβώ σε αγορά αλλά δίστασα!Για πες...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τα ρομπότ είναι για συντήρηση, δεν αντικαθιστούν το σκούπισμα εις βάθος. Επίσης τα προτιμώ σε κανονικά πατώματα χωρίς μοκέτα αν και σκουπίζουν κι εκεί. Κάνουν καταπληκτική δουλειά στο μπάνιο, κυρίως η σφουγγαρίστρα αφού απεχθάνομαι το σφουγγάρισμα. Το θέμα είναι όμως ότι είτε πρέπει να αγοράσεις ειδικό απορρυπαντικό για να μην καταστρέψεις τη σφουγγαρίστρα, το οποίο δεν κυκλοφορεί στην Ευρώπη διότι απαγορεύει η ΕΕ τα μονοπώλια, σ' αυτή την περίπτωση της Clorox, είτε να χρησιμοποιείς ξύδι. Για μοκέττα είναι καλύτερη η Miele και για τα χαλιά η Oreck. Δυστυχώς η Oreck μπουκώνει πολύ.

Νομίζω ότι το ρομπότ θα ήταν καλό για ξύλινα πατώματα και γενικά επιφάνειες χωρίς μοκέτα διότι θα καθάριζε καλύτερα. Φυσικά δεν θα μπει σε πολύ στενά μέρη που δε χωράει (π.χ. πίσω από τη μια μου τουαλέτα όπου χρησιμοποιώ την ατμοσφουγγαρίστρα που όμως σκοτώνει τα μικρόβια με τον ατμό και απαγορεύεται να χρησιμοποιήσεις απορρυπαντικό), αλλά μπαίνει κάτω από τα έπιπλα, κρεβάτια, πολυθρόνες, τραπέζια, μπουφέδες και σε απαλλάσσει από το καθημερινό σκούπισμα, αρκεί να τη χρησιμοποιείς συχνά. Π.χ. καμιά φορά μπορεί να βάλω το ρομπότ να σκουπίσει και τρεις φορές τη μέρα. Επίσης μπορείς να του πεις πού να σκουπίσει και να το προγραμματίσεις όταν δεν είσαι σπίτι. Η πρόεδρος του συλλόγου Αυστραλέζων έχει τέτοιο ρομπότ και το σπίτι της ήταν μια χαρά. Το θέμα είναι τι θα κάνει ο σκύλος. Άλλοι τσαντίζονται. Το Μουφ πρώτον αδιαφορεί, δεύτερον τη χρησιμοποιεί για να σκουπίσει. Της προεδρίνας δεν ασχολείται κανένα σκυλί με το ρομπότ.
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
λοιπον...
κατα πρωτον, ο Σποκυ ειναι τυχερος που ειναι μαζι σου.
δευτερον, νταξ, αυτα τα περναμε οι με την καθαριοτητα, καλα να παθουμε
τριτον, το αγορι σου ειναι το ομορφοτερο καβαλιε που εχω δει.
τεταρτον, κι εγω ελεγα αουα μαδαει το μπεμπε αλλα σκουπιζω 3 φορες τη μερα κ παλι βρισκω στο πατωμα. ΜΟνο εκει με ενοχλει κι αυτο γιατι ντρεπομαι μην ερθει κανεις κ νομιζει οτι ειναι σκονη, αλλιως...θελω παντου τριχιτσες πλεον, οπου κ να γυριζω τα ματια μου βρισκω το μπεμπε μου κ ας ειναι στο αλλο δωματιο. ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΩ αυτο.
Πεφτον: μαδανε τα καβαλιε ε; χαχαχαχαχαααααααααααααααααααα! χθες χαιδεψα σκυλι και εκει ειδα ΤΙ θα πει μαδημα. φιλεναδα, ειμαστε κουλ σου λεω.
Εχτον: κρινοντας απο τον κοριτσαρο μου,τη Λεηλα, το μαδημα μειωνεται μετα κατα πολυ. Τα ζορια ειναι απο οτι θυμαμαι ως τους 12 μηνες αρα κουλαρε.
Εβδομον: και σημαντικοτερον...ως γνωστον πριν το μπεμπε, ημουν αλλος ανθρωπος...και αν μια στιγμη με αλλαξε για παντα, ειναι αυτη του χειρουργειου...απο εκεινη τη μερα, τελος. δεν παει να μαδαει, να κλ@νει κ να μαραινονται οι γλαστρες, να δινω μαχη σωμα με σωμα με σερνικα που θελουν να διακορευσουν το μπεμπε μου,,να κοιμαμαι μαζι της με ζαναξ και να ξυπναω που το πατουσακι ηρθε στο ματι μου μεσα, δεν παει να κατουραει οπου ναναι ωρες ωρες,...ΟΛΑ αλλαξαν.

Γι αυτο, ακου εσυ κ ολοι οσοι εχουν θεμα τριχας...ΤΡΙΧΕΣ. Εγω εχω μαλλι μακρυ ως τη μεση χρονια τωρα και καθε τοσο πεφτει πολλη τριχα...παντα μου την εδινε που εχανα μαλλια, οχι που ηταν κατω οπου κ αν κοιτουσα, η βλαμμενη. Με την Χοουπ μου βγηκε η καθαριοτητα στο φουλ μη χεσω. Βλακειες του εγκεφαλου. Τελος. Τρομαζει ο ρημαδης γιατι η καρδια νικαει(ενω με τους ανθρωπους πλεον εχει κερδισει το παιχνιδι το μυαλο κ εναι ρηγμενη η καρδια...) και βρισκει ενα καρο δικαιολογιες για να μας φρεναρει. Ωπ! σου λεει το μυαλο, τι γινεται εδω;;; ερχεται μια ουρα με 4 ποδια και κανει την καρδια πιο δυνατη απο μενα; ζαμε!

πριιιιιιιιιιιιιτς! φιλεναδα, πριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιτς!

θα ρθει ωρα που θα παρακαλουμε να μαδουσε, να κατουραγε, να μας εβγαζε την πιστη αρκει να ηταν διπλα μας. Γι αυτο, ολες οι λυσσασμενες σκουπολατρεις να το παρουμε αλλιως γιατι εμεις αν μαδουσαμε και φτυναμε στα μουτρα του σκυλου μας, αυτος θα μας εγλειφε...ναι, ναι...θα μας εγλειφε ολο αγαπη...

σιχτιρι, τσιγκουνηθηκα.

φιλια στο παιδι. πολλα, μη κανεις σκοντο.
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Εντάξει δεν είπαμε ότι θα αναίρεσουμε την ηλεκτρική σκούρα απλώς για σύντομα σκουπισματάκια!

Δόξα το θεό αν και μεγαλό σπίτι είναι εύκολο στο καθάρισμα,χωρίς πολλά τζιντζιλιμιντζιλι!Και ενδιαφέρομαι μόνο για το σκούπισμα!Δεν με ενδιαφέρει αν σκουπίζει καλά,με ενδιαφέρει απλώς να μπορώ να το βάζω για να παίρνει τα πολλά πολλά!

Για 140τμ σπιτιού,ένα πάτωμα όλο,τι προτείνεις εσυ που το έχεις πάρει?Προφανώς ορίζεις εσυ την περιοχή που θα σκουπίσει,ανάλογα που θα βάλεις τους αισθητήρες,έτσι?Εχω μπει στην ιστοσελίδα της εταιρίας αλλά θέλω να μου πεις και συ!
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Dr , ο σκύλος έχει αγοραστεί από μία πολύ καλή εκτροφέα, από Αθήνα.
tinanef...όλοι όσοι έχουμε σκυλιά που μαδάνε...τραβάμε πάνω κάτω τα ίδια, οπότε δεν είσαι μόνη σου!!! Απλά, κάποια στιγμή , υπερισχύει η αγάπη που έχεις για τον σκύλο σου και παύεις να "βλέπεις" τρίχες..σε αντίθεση με τους καλεσμένους η κάτι μαμάδες & μπαμπάδες που έρχονται για επίσκεψη και σε κάνουν να νομίζεις ότι είσαι ο "βρωμίκουλας" της περιοχής!!!
Του χρόνου τέτοια εποχή θα σε ρώτάμε για τις τρίχες και θα λές "τρίχες? ποιες τρίχες?"!!!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κατερινα, εγω αγαπω τα σκυλια μου αλλά εξακολουθω να "βλεπω" τριχες. Βεβαια με πολλη λιγοτερη φρικη.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Κατερινα, εγω αγαπω τα σκυλια μου αλλά εξακολουθω να "βλεπω" τριχες. Βεβαια με πολλη λιγοτερη φρικη.
Εγώ τις βλέπω ακόμη και στον ύπνο μου :(
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Όχι βρε Αρη!Αν υπήρχε περίπτωση ο μικρός να την κάνει ανταλλακτικά τότε δεν το συζητούσα,δεν θα την έπαιρνα!Και εν απουσία μου δεν νομίζω να κάνει κάτι!Σπίτι βαριέται να κάνει το οτιδήποτε,πιάνει μόνο 3 πλακάκια για να ξαπλάρει!

Για να δούμε...
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
Εγώ εκτός από το sweefer που κάνει θαύματα, έχω ψωνίσει για καθημερινή χρήση, αυτή:

http://www.google.gr/url?sa=t&sourc...a_-JEx&usg=AFQjCNGZwqm7h6TYhrPxNHtnw9EksBCutA

Μπορώ να πω ότι μου έχει λύσει τα χέρια.
Mareco την εχω μπανισει κ γω αυτη τη σκουπιτσα αλλα δεν τολμησα να την παρω....Ειναι τοσο καλή όσο με κανουν να πιστευω??

Α!Κ οσο για το μαδημα μπορω να πω οτι κ μενα με πιασε στον υπνο Ziggy!Ναι περιμενα οτι θα μαδαει αλλα η αληθεια ειναι οτι με επιασε εξ απροοπτου....Κ δεν ειμαι κ κανα φρικιο με την καθαριοτητα!Τωρα η σκουπα εχει γινει προεκταση του χεριου μου:D:p
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Εμένα μ' έχει βολέψει.
Εύκολη, ελαφριά, γρήγορη, χωρίς καλώδια, χώνεται παντού.
Για όλη την ώρα είναι μια χαρά.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Κατερινα, εγω αγαπω τα σκυλια μου αλλά εξακολουθω να "βλεπω" τριχες. Βεβαια με πολλη λιγοτερη φρικη.
Εγώ πάλι μετά από δώδεκα χρόνια συμβίωσης με δύο σκυλιά που μαδάνε είτε τα βουρτσίζω είτε όχι, που πρέπει να φοράω μόνο ασπρα ρούχα,9λες και πάω για νύφη,για να μη φαίνονται στα ρούχα μου οι τρίχες και που οι γονείς μου ε΄χουν να πατήσουν κάτι χρόνια στο σπίτι μου, έχω καταφέρει και τις αγνοώ!!!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εγώ έχω σπίτι 150 τετραγωνικών και τα ρομπότ με βόλεψαν πολύ. Όπως είπα είναι πολύ ωραία για διατήρηση της καθαριότητας να μη μας πάρει από κάτω η πολλή τρίχα.
 


tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
mareco έχω και εγώ μια παρόμοια σκουπίτσα.το απο κάτω μοιάζει με φλοκατάκι.η μαμά μου την λέει νηματοσκουπα.όντως είναι βολική και μαζεύει τα πολλά πολλά.
Εβελίνα,το γαντάκι είναι το μόνο που κάνει δουλειά.παιδιά καμία σχέση με τις βούρτσες και τις χτένες(3 έχω).το γάντι αυτό είναι το καλύτερο.βγάζει πολύ πράγμα.σήμερα έγινε γενική καθαριοτητα στο σπίτι.θα δώ πώς θα πάμε,τώρα που τον χτενίζω με το γάντι αυτό.
 


tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
harryf3 αν σκουπίσεις την ήρα 2-3 φορές την μέρα με την ηλεκτρική σίγουρα θα δείς διαφορά.το δοκίμασα και αυτό.
επίσης να σας πω ότι όταν τον έκανα μπάνιο την τελευταια φορά,τον χτένιζα με μια βούρτσα προς την φορά της τρίχας κανονικά αλλα και αντιθετα.η βούρτσα να μην σας πω πως έγινε.είδα βελτίωση λοιπόν μετα απο αυτό το μπάνιο για 2-3 μέρες μόνο.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.327
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc