μάδημα.ήμουν απροετοίμαστη ψυχολογικά.


tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
όταν έψαχνα για το τι ράτσα θα πάρω, δεν ήξερα ότι όλες μαδάνε εκτός απο τα κανίς και τα τεριέ.νόμιζα ότι μόνο τα μεγαλόσωμα μαδάνε.
όταν αποφάσισα για το καβαλιέ,έψαχνα απεγνωσμένα στο δίκτυο πληροφορίες για το πόσο και άν μαδάνε.μόνο σε ένα ξένο βρήκα που έλεγε ότι τα καβαλιέ μαδάνε.αλλα πόσο και κάθε πότε ή για πόσο χρονικό διάστημα τιποτα.....
έχω πάθει φρίκη.προσπαθώ να το συνηθίσω.προσπαθώ ειλικρινά.βάζω σκούπα κάθε μέρα(και είναι κουραστικό πολύ γιατί είναι πάνω κάτω το σπίτι) απο εκεί που έβαζα μια φορά με δυο την εβδομάδα.βλέπω τρίχες παντού.πάνω στα έπιπλα ,στα μαξιλάρια του καναπέ,στα ντουλάπια της κουζίνας μέχρι και πάνω στον αποροφητήρα βρήκα.όταν μαγειρεύω προσπαθώ να είμαι προσεχτική μην πέσει καμία μέσα στο φαγητό.(εμένα δεν θα με πειράξει αμα βρώ,αλλα αν σερβίρω τπτ σε καναν ξένο?)
το δε αυτοκίνητο .....αφήστε τα....δε περιγράφεται.το σαβατοκύριακο πήγαμε αθήνα.το αυτοκινητο ήταν φρεσκοπλυμένο....καταλαβαίνετε τι έγινε ε?η κονσόλα ,το ταμπλώ οι μοκέτες και οι ταπετσαρίες απο μαυρα έγιναν ασπρα με καφέ.
συγνώμη παιδιά αλλα έβγαλα το κλουβί του απο την αποθήκη.τουλαχιστον ας μένει το αυτοκίνητο καθαρό.μην με κράξετε.
προχθές εκεί που μίλαγα ξαφνικά αισθάνομαι να μασουλαω μια τρίχα!!!:eek::D
είμαι απογοητευμένη.τι θα γίνει τον χειμωνα με τα χαλιά????
σας τα γράφω για να πω τον πόνο μου.μηπως και μου δώσετε κουράγιο.
δεν ήμουν προετοιμασμενη γιαυτό.ήμουν για όλα τα άλλα εκτός απο αυτό.
 


tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
και όλο αυτό γιατί απλά ήμουν απο αυτές που τους άρεσε να βλέπουν το σπίτι πάντα μαζεμένο και καθαρό.προπαντώς καθαρό.
για να το έχω τώρα αυτό ,πρέπει να ασχολούμαι όλη μέρα ,κάθε μέρα για όλα τα επόμενα χρόνια,με καθάρισμα.μήπως μαδάει τόοοοσο πολύ επειδή είναι το πρώτο τρίχωμα (κουταβίσιο) που αλλάζει?μήπως του χρόνου μαδάει λιγότερο?σε φυσιολογικά επίπεδα?
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
οταν εχεις σκυλο πρεπει να κανεις καποια υποχωρηση στη σχολαστικη καθαριοτητα....Δεν μαδανε ολες τις εποχες το ιδιο....τον βουρτσιζεις ας πουμε 2 φορες τη μερα? Του δινεις καλη τροφη κι οχι απο super market? Προφυλαξε το αυτοκινητο σου με ειδικα καλυματα....μην του επιτρεπεις να ανεβαινει στο καναπε ή στο κρεβατι σου αν σε ενοχλουν οι τριχες ή βαζε καλυμα και τιναζε το....παρε ειδικη σκουπα ή σκουπακι που κανει δουλεια....Παλι θα εχεις τριχες, απλα υπαρχουν τροποι να περιοριστουν....
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τα καβαλιε μαδανε ΠΟΛΥ. Χτενιζε τον καθημερινα και 2 φορες την ημερα αν εχεις χρονο. Επισης, βαλε το μουρουνελαιο στη διατροφη του.. Ισως βοηθησει.
Επισης, καλα εκανες και εβγαλες το κρειτ για το ταξιδι.. δεν καταλαβα γιατι αισθανεσαι ασχημα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Κάνε την καρδιά σου πέτρα και συνήθισέ το.
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην μαδάει. Λιγότερο ή περισσότερο ίσως, αλλά πάντα θα βρίσκεις παντού τρίχες.
Δεν υπάρχει σωτηρία σ' αυτό. Για το αυτοκίνητο καλά κάνεις και τον έχεις σε κλουβί. Είναι και ασφαλέστερο έτσι.
Για το υπόλοιπο σπίτι, θα σου έλεγα να μην ανεβαίνει σε κρεβάτια/πολυθρόνες/καναπέδες/καρέκλες, αλλά με αυτά τα μικρά σκυλάκια,
δύσκολα επιτυγχάνεται κάτι τέτοιο. Για ρούχα και χαλιά, δεν το συζητώ. Θα φτύσεις αίμα. Εγώ έχω καταργήσει τα χαλιά πολλά χρόνια
τώρα και όταν είναι να χαιδευτώ και να ασχοληθώ με τα σκυλιά, φοράω μόνο μαύρα ;)
Με τις υγείες σας :)
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Τα καβαλιε μαδανε ΠΟΛΥ. Χτενιζε τον καθημερινα και 2 φορες την ημερα αν εχεις χρονο. Επισης, βαλε το μουρουνελαιο στη διατροφη του.. Ισως βοηθησει.
Επισης, καλα εκανες και εβγαλες το κρειτ για το ταξιδι.. δεν καταλαβα γιατι αισθανεσαι ασχημα.
μουρουνέλαιο πίνω και εγώ και δίνω και στον Δία, η διαφορά είναι στην γυαλάδα και την ποιότητα της τρίχας δεν παρατήρησα διαφορά στην ποσότητα που αφήνει πίσω του :(
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
μουρουνέλαιο πίνω και εγώ και δίνω και στον Δία, η διαφορά είναι στην γυαλάδα και την ποιότητα της τρίχας δεν παρατήρησα διαφορά στην ποσότητα που αφήνει πίσω του :(
ετσι... γυαλιζει το τριχωμα....αλλα η πτωση θα επελθει...νομος της φυσης....
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Τα καβαλιερ ναι μεν μαδανε αρκετα, αλλα έχεις κανει εξετάσεις αίματος να δεις μηπως είναι κάτι παθολογικο;

Εχω δύο σκυλια και το ταμπλο του αυτοκινητου πιανει τρίχα μετα την όγδοη φορα που θα τα βαλω μεσα και δεν το εχω πλύνει ενδιαμεσως.

Τι την ταϊζεις;

Που κοιμάται;
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Κανει δουλεια και το μουρουνελαιο και το σαλμωνολαδο αλλα οχι μονο στο ενα μπουκαλι. Πρεπει να δινεις τουλαχιστον για ενα μηνα για να δεις διαφορα. Και οταν το κοψεις απλα επανερχεσαι στις παλιες τριχωτες μερες!

Τωρα οσον αφορα την τριχα. Με τον καιρο θα το συνηθισεις και δεν θα σε ενοχλει τοσο. και εγω που ειμαι πολυ σχολαστικη με την καθαριοτητα παλιοτερα ημουν με μια σκουπα και μια σφουγγαριστρα στο χερι. Πλεον το εχω ξεπερασει καπως διοτι οτι και να κανω ποτε δεν βλεπω το σπιτι καθαρο για περισσοτερο απο 12ωρες. Μην σου πω οτι λεω και πολλες. . . :p :D

Παρε μια καλη χτενα, βαλε στην ρουτινα της καθημερινοτητας το χτενισμα της μικρης, αγορασε και μια καλη σκουπα που θα ρουφαει τις τριχες και απο τα χαλια (θελει ειδικο πελμα) και η κατασταση θα βελτιωθει!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Μιλάμε για ένα σκυλάκι πόσο? 6-7 κιλά? Πόση τρίχα μπορεί να αφήνει πια ένα τόσο μικρό σκυλί που να γεμίζει 2 ορόφους? :shock: :confused:
Και ειδικά αυτή την εποχή, που τα περισσότερα έχουν σταματήσει το πολύ μάδημα...

Το μαλλί που είναι ακόμα στη θέση του :D , σε τι κατάσταση είναι? Έχει καθόλου σημεία με πολλύ αραιό μαλλί? Μήπως τυχόν υπάρχει και κανένα θεματάκι διατροφής/υγείας που σηκώνει βελτίωση?
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
και γιατί παρακαλώ δεν θεωρείται καθαρό ένα σπίτι όταν έχει τρίχες;
Στο κάτω -κάτω τι είναι η τρίχα;
 




tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
και εγω που ειμαι πολυ σχολαστικη με την καθαριοτητα παλιοτερα ημουν με μια σκουπα και μια σφουγγαριστρα στο χερι.

και εγώ σε αυτήν την φάση βρίσκομαι τώρα.

τον τάιζα ρογιαλ.και απο αρχες αυγούστου αλλαξα σε ακάνα(μαζί με ρογιαλ για μετάβαση).κοιμάται στο κρεβατάκι του δίπλα απο το δικό μου.
εξετάσεις θα κάνω γενικές προς τον νοέμβριο λέω.
επίσης να σας πώ ότι είναι 8,5 μηνών.και ότι ενώ έτρωγε μια χαρά όλα του τα γεύματα,απο τον ιούνιο και μέχρι τώρα σταμάτησε να τρώει σωστά.
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
και εγω που ειμαι πολυ σχολαστικη με την καθαριοτητα παλιοτερα ημουν με μια σκουπα και μια σφουγγαριστρα στο χερι.

και εγώ σε αυτήν την φάση βρίσκομαι τώρα.

τον τάιζα ρογιαλ.και απο αρχες αυγούστου αλλαξα σε ακάνα(μαζί με ρογιαλ για μετάβαση).κοιμάται στο κρεβατάκι του δίπλα απο το δικό μου.
εξετάσεις θα κάνω γενικές προς τον νοέμβριο λέω.
επίσης να σας πώ ότι είναι 8,5 μηνών.και ότι ενώ έτρωγε μια χαρά όλα του τα γεύματα,απο τον ιούνιο και μέχρι τώρα σταμάτησε να τρώει σωστά.
νομιζω οτι σε ενοχλει ισως γιατι ακομα εισαι καπως σχολαστικη....επισης θα βοηθουσε να μας πεις απο που την πηρες...ενας εκτροφεας της φυλης ειναι ο πιο καταλληλος για να σε βοηθησει / συμβουλεψει....
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Αν σε ενοχλεί τόσο πολύ η τρίχα, βρες έναν άνθρωπο που δε συμβαίνει το ίδιο (η ενόχληση) και δώστο να ησυχάσεις.

Στη θέση του μπορείς να πάρεις άνετα ένα ΚΟΥΝΕΛΙ!
 


tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
xotikouli μπορεί να βάλω σκούπα ηλεκτρική το ένα πρωί,και το άλλο πρωί να σκουπίσω το σαλονι και κουζίνα με σουίφερ π.χ και να βγάλω μια μπάλα απο τρίχες.ειναι 6.5 κιλα και δεν έχει κενά στο δερματάκι του.απο τρίχωμα δόξα να έχει ο κύριος είναι μια χαρά.
με την εκτροφέα που μίλησα αρχές αυγούστου μου είπε ότι μαδάνε το καλοκαίρι και όχι τόσο τον χειμώνα.
τις επόμενες μέρες μόλις επιστρέψει η εκτροφέας απο το εξωτερικό θα της τηλεφωνησω να της τα πώ.να δούμε αν είναι το φυσιολογικό αυτο.το μόνο που με κάνει να σκέφτομαι λίγο αισιόδοξα είναι ότι όταν ενηλικιωθέι τότε θα μαδάει λιγότερο τα καλοκαίρια και μικρότερο χρονικό διάστημα
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
και γιατί παρακαλώ δεν θεωρείται καθαρό ένα σπίτι όταν έχει τρίχες;
Στο κάτω -κάτω τι είναι η τρίχα;
Αυτο ακριβώς αναρωτιεμαι κι εγω!

:)


@tinaef
Γενικότερα το θέμα της τριχας είναι υποκειμενικο.

Αλλο σημαίνει το "μαδαει πολυ" παραδειγματος χαρη, για μενα και αλλο για σενα.

Εχεις παρατηρήσει καποια διαφορα στην ποσοτητα του μαδηματος αναμεσα στις δύο τροφες;
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
και εγώ την ίδια απορία με την Ξοτικούλι έχω. Αν ένα τόσο μικρό σκυλάκι δημιουργεί τόσο πρόβλημα τότε το δικό μου το γομάρι τι να πει;;

προσωπικά βάζω 3 φορές τη βδομάδα σκούπα και είμαι κομπλέ. Τώρα αν στο πάτωμα δω και μασούρι τριχών σκύβω και τις μαζεύω δεν τις αφήνω.

Στο φαγητό μέχρι στιγμής τρίχα δεν έχω δει.

Επίσης έχε υπόψη ότι τώρα λόγω ζέστης τα σκυλιά μαδάνε πιο πολύ από ότι το χειμώνα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.051
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli