ποια ειναι τα αρνητικα της ρατσας του σκυλου σας


ninaioanna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2009
332
1
Yorkshire terrier
Muffin, θηλυκο, 10 μηνων

- τρομερη περιποιηση στο τριχωμα, καθημερινο βουρτσισμα - κομπιαζει ευκολα, μεγαλη δαπανη για βουρτσες, τσατσαρες, κοκκαλακια, λαδια σιλικονες, μαλακτικα, σαμπουαν, γκρουμινγκ καθε μηνα για ξυρισμα αυτιων και λοιπη περιποιηση
- ευαισθησια στα αυτια και τα δοντια
- ευαισθησια στο κρυο
- μικρο μεγεθος - μπορει ευκολα να το πατησεις, ειδικα επειδη ακολουθει παντου. Απο την αλλη το μεγεθος ειναι και πλεονεκτημα γιατι παει παντου και χωραει παντου, μεχρι και σε γυναικεια τσαντα, στην αναγκη
- ατρομητο, την μπαινει (με χαρουλες) και σε μεγαλα σκυλια, που τα εχω δει να κανουν πισω και με πιανουν τα γελια
- ξεροκεφαλο και πεισματαρικο, οταν θελει κατι η οταν εχει κατι, δεν υποχωρει ευκολα
- τσιμπουρι, κολλημενο πανω σου και συνεχεια σε θελει στο οπτικο του πεδιο. Στην τουαλετα, καθεται στο χαλακι και περιμενει, ειναι να μη σε πιανουν τα νευρα σου?
- οταν γαυγιζει, σπανια, εχει τσιριχτη και εκνευριστικη φωνη
- λιγοφαγο και δυστροπο στο φαγητο
- προβληματα αρθρωσεων σε περιπτωσεις κακης εκτροφης

ΟΜΩΣ, για μας ειναι ενα αξιαγαπητο, γλυκυτατο, χαρουμενο και εντονης προσωπικοτητας διαβολακι και μας εχει γεμισει τη ζωη και το σπιτι, παρ'ολο το μικρουλι μεγεθος του
 


mairyk

Well-Known Member
27 Μαϊου 2008
198
1
46
Αθήνα
Dogo argentino
Romel αρσενικό 2 ετών

http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?5571-%CE%93%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B9-%CE%94%CE%95%CE%9D-%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%89-%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%B3%CE%BA%CE%BF

Νομίζω ότι τα λέει όλα.
Όλα τα σωστά μεγαλωμένα όμως dogo είναι αξιαγάπητα και ίσως απο τα πιο τρυφερά κατοικίδια που θα μπορούσε κανείς να έχει ! ( και ας τρομάζουν ζωά και ανθρώπους )
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
πας να σωσεις το λαθος του δημοσιευματος στο λινκ?εκδηλωνει σωστα το πως πρεπει να σκεφτεται καποιος,αλλα καταδικαζει την ρατσα.θα τρομαξει πολυ κοσμο αδικα.επισης το σωστα μεγαλωμενο ντογκο μπορει να ειναι κατι αλλο απο αυτο που εχεις εσυ στον νου σου ,η εγω αντιστοιχα.επειδη θα ξεφυγουμε ομως απο το θεμα,εγω δεν καταλαβα τελικα ποια τα αρνητικα του ντογκο.τα λεει στο δημοσιευμα?ποια πιστευεις εσυ οτι ειναι τα αρνητικα του??

για να επανελθω στο θεμα,τα αρνητικα για μενα στο πρεσα ειναι οπως σε πολλων αλλων τα σκυλια,η τριχα.ριχνει πολυ τριχα,ειδικα αρχες ιουνιου με τσακησε!!!!!επισης τα νερα που τρεχουν απο το στομα μετα που θα πιει.κατα τα αλλα,αρνητικη θεωρω την απροηδοποιητη πολλες φορες εκρηξη κ επιθεση στον στοχο του ζωου.αυτα τωρα ειναι το πως το βλεπω εγω το αρνητικο ετσι?ειναι καπως υποκειμενικο το θεμα...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Τα εχει πει τα αρνητικα του dogo η Μαιρη σε προηγουμενη σελιδα.
Και εμενα ομως δε μου φανηκε πολυ ευστοχο το λινκ ... ειναι αδικο κατα καποιο τροπο για τη φυλη. Πολυ χρησιμο για αυτους που δεν εχουν ιδεα,καμμία εμπειρια και σκεφτονται να αποκτησουν dogo ομως...
Οπως και να εχει τα θετικα ειναι πολλααααα περισσοτερα απο τα αρνητικα σε ενα dogo... με πιο σημαντικο το ποσο τρυφερα, γλυκα, αγαπησιαρικα ειναι οπως ειπε και η Μαιρη!!!
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δυο μελη που εχουν σκυλο ιδιας φυλης, μπορουν να γραψουν ενα σωρο διαφορετικα αρνητικα ή θετικα πραγματα.
Αλλη εκτροφη, μπορει να ειναι απο πετ σοπ ή byb, αλλες παραστασεις, εκπαιδευση ή καθολου εκπαιδευση και κοινωνικοποιηση ή οχι.

Τι συμπερασμα θα βγει αν γραψω εγω για την Ηρα και καποιος αλλος για ενα ηπιο εκτροφικο εκθεσιακο ΓΠ?

Αντε και εγραψα οτι ειναι απο byb. Θα μετρησει πολυ? Θα καταλαβει την διαφορά καποιος που θελει να ενημερωθει?
Ασε που μπορει να του αρεσουν και μερικα απο τα αρνητικα της.
 


mairyk

Well-Known Member
27 Μαϊου 2008
198
1
46
Αθήνα
Τα dogo είναι φυλή που δεν πρέπει να γίνει ευρέως διαδεδομένη . Στόχος μου με αυτό το λινκ είναι να κάνω τους μελλοντικούς υποψήφιους ιδιοκτήτες να το σκεφτούν πολύ καλά , να ψάξουν και να διαβάσουν ακόμα περισσότερο πριν κρίνουν ότι θέλουν έναν τέτοιο σκύλο, αλλά και να ενημερώσω.
Το άρθρο αυτό δεν το έγραψα εγώ αλλά με βρίσκει σύμφωνη . Αν κάποιος τρομάξει απο αυτό τότε πολύ απλά δεν κάνει για το dogo. Όπως αναφέρεται δεν είναι τα όμορφα λευκά ''εύκολα'' σκυλιά.
Αγαπώ την φυλή και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να ακούσω κάποιο ''ατυχές περιστατικό'' . Για αυτό και παρέθεσα το συγκεκριμένο λίνκ.
Αν θέλετε να μιλήσουμε και για τα θετικά των φυλών θα πρέπει να ανοίξουμε ένα νέο τοπικ.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Μιας και είμαστε στα αγαπημένα μου λευκά!
Ας κάνω λίγο πιο λιανά αυτό που είπα για τα ίδια τα προτερήματα που είναι και μειονεκτήματα:

Dogo Argentino

1. Είναι πεισματάρικα
2. Θέλουν χάδια
3. Είναι ξεροκέφαλα
4. Σαν κουτάβια είναι απίστευτα κινητικά, ζημιάρικα και μασουλάνε τα πάντα
5. Θέλουν πολλά χάδια
6. Είναι απίστευτα ανθρωποκεντρικά σε βαθμό που καταντάει κουραστικός
7. Είναι τόσο εύθραυστα απέναντι στον άνθρωπο που καταντάει αστείο λαμβάνοντας υπόψιν το μέγεθος ή το παρουσιαστικό τους.
8. Θέλουν συνέχεια χάδια
9. Βαριούνται εύκολα και τότε μασάνε τα έπιπλα, τα φυτά, τα ρούχα, τα παπούτσια.
10. Δεν βαριούνται ποτέ τα χάδια.
11. Αν τσαντιστούν επειδή τα απομόνωσες σε κάποιο δωμάτιο, θα σου αφοδεύσουν πάνω στο πιο ακριβό αντικείμενο που έχεις εκεί μέσα.
12. Θέλουν πολλές βόλτες (και χάδια) και χρειάζονται αρκετή εκτόνωση!
13. Δεν κουράζονται (αντίθετα με τον ιδιοκτήτη τους)!
14. Σπάνια δείχνουν πως πονάνε κι αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να καταλαβαίνεις πως κάτι δεν πάει καλά με την υγεία τους όταν η πάθηση έχει φτάσει στο τελευταίο στάδιο.
15. Χαλάνε πολύ πιο εύκολα απ' ότι εκπαιδεύονται.
16. Μπορεί να αντιδράσουν επιθετικά σε παρατεταμένη χειροδικία, ακόμα και με το αφεντικό τους.
17. Αντιδρούν πολύ θετικά στο χάδι!
18. Είναι πιο δυνατά απ' τον ιδιοκτήτη τους και το γνωρίζουν!
19. Αν γρυλίσει ένα Ντόγκο, τότε δεν πρόκειται να επιτεθεί άμεσα και αντίστροφα αν πρόκειται να επιτεθεί δεν θα γρυλίσει πρώτα. Απαιτεί δηλαδή άριστη γνώση γλώσσας του σώματος.
20. Σκάβουν επίμονα και γρήγορα και πηδάνε έυκολα πάνω από περίφραξη 2 μέτρων. Άρα αν αφήσεις ένα Ντόγκο μόνο του στον κήπο και φύγεις είναι πιθανό να μην το βρεις εκεί στον γυρισμό σου.
21. Εμφανίζουν συχνά στρες αποχωρισμού.
22. Δεν μπορούν τις κινούμενες γάτες... κάτι παθαίνουν... κάτι που είναι πιο δυνατό από αυτά! (το να μαζεύει ένας ιδιοκτήτης Ντόγκο νεκρά γατιά απ' τον κήπο είναι κάτι το σύνηθες που ωστόσο δεν συνηθίζεται με τίποτα) Αγαπάνε όμως παθιασμένα τα γατιά της οικογένειας... και τα πουλιά και τα γουρούνια... αρκεί να είναι της οικογένειας! Α, αγαπάνε και τα χάδια!
23. Κινούνται αθόρυβα και είναι εκρηκτικά με μεγάλες αθλητικές ικανότητες! Εύκολα σου βγάζουν το χέρι αν δουν γάτα!
24. Αν αγνοηθεί μια φορά δείγμα επιθετικότητας αρσενικού προς το ίδιο φύλο, τότε έχει χαθεί οριστικά το παιχνίδι!
25. Μπορούν να σε γλύφουν μέχρι θανάτου!
26. Όταν τα χαϊδεύεις μαδάνε! Η τρίχα τους κάθεται σαν καρφίτσα στο ακριβό μαύρο ολόμαλλο παλτό σου!

Υ.Γ.: Ξέχασα να αναφέρω πως τους αρέσουν τα χάδια!
 






Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Μολις ο Ντιεγκο μου θυμησε οτι ξεχασα να τον χαιδεψω για 152η φορα σημερα!!! Εβαλε το κεφαλι του πανω στο ποδι μου και αρχισε αυτο το παραπονιαρικο μουρμουρητο!!!

Υ.Γ Promi ξεχασες την "πολυλογια" (γκρινια) τους!!! χαχαχα!!!
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
αν δεν είμουν σοβαρός άνθρωπος θα ήθελα ένα mixbreed κοκόνι με ντόγκο γιατί γουστάρω πολύ τα σκυλιά που γουστάρουν χάδια και αυτή η βρώμα η δικιά μου τα γουστάρει το πολύ μιά φορά την ημέρα και τα βαριέται σύντομα
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Μολις ο Ντιεγκο μου θυμησε οτι ξεχασα να τον χαιδεψω για 152η φορα σημερα!!! Εβαλε το κεφαλι του πανω στο ποδι μου και αρχισε αυτο το παραπονιαρικο μουρμουρητο!!!

Υ.Γ Promi ξεχασες την "πολυλογια" (γκρινια) τους!!! χαχαχα!!!
Ναι, είναι απίστευτα γκρινιάρικα και μουρμούρικα!
Αλλά αυτό δεν είναι μειονέκτημα... σε εγκλιματίζουν, ειδικά αν είσαι άντρας και πρόκειται κάποια στιγμή να παντρευτείς!
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
αν δεν είμουν σοβαρός άνθρωπος θα ήθελα ένα mixbreed κοκόνι με ντόγκο γιατί γουστάρω πολύ τα σκυλιά που γουστάρουν χάδια και αυτή η βρώμα η δικιά μου τα γουστάρει το πολύ μιά φορά την ημέρα και τα βαριέται σύντομα
outcrossing!

Υ.Γ.: Ούτως ή άλλως... σοβαρός άνθρωπος με Ντόγκο δεν γίνεται!
 
Last edited:




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ωραιο θεμα.Νομιζω οτι δεν εχω δει ακομα ολα τα αρνητικα και θετικα του σκυλου μου γιατι ειναι ακομα 6 μηνων.

Jack russell terrier

Τα αρνητικα του ειναι τα εξης.

1)Πολυ πεισματαρικα.Θα κανουν τα παντα για να καταφερουν αυτο που θελουν
2)Τους αρεσει να σκαβουν και να λερωνονται σε λασπες
3)Βαριουνται ευκολα και θελουν να τους δινεις σημασια,αλλιως δαγκωνουν και χαλανε διαφορα,ο δικος μου τρωει το κρεβατι του και το μαξιλαρι του,οπως αυτη την στιγμη που γραφω.
4)Χρειαζονται καθημερινη βολτα και παιχνιδι,αν δεν κουραστουν δεν ησυχαζουν.
5)Κυνηγουν οτι κινειται εστιαζοντας σε αυτο και ξεχνουν τα υπολοιπα
6)Γαβγιζουν σε πολυ μεγαλυτερα σκυλια
7)Τρωνε απο κατω σε δευτερολεπτα

Τα θετικα ειναι τα εξης.

1)Μεταφερονται ευκολα
2)Τρωνε μικρη ποσοτητα τροφης
3)Δεν χρειαζονται ποτε κουρεμα
4)Πολυ παιχνιδιαρικα
5)Κοινωνικοποιουνται ευκολα με αλλα σκυλια και ανθρωπους απο μικρα(τουλαχιστον ετσι εχει δειξει μεχρι τωρα)
6)Μαθαινουν γρηγορα και σχετικα ευκολα
6)Καλοι φυλακες(απο την αποψη οτι καταλαβαινω οταν καποιος ανεβαινει η κατεβαινει στην πολυκατοικια μου η οταν ειναι καποιος κατω απο το σπιτι μου.Αντιδρουν στον καθε θορυβο και τσεκαρουν.Πιστευω οτι αργοτερα που ο σκυλος θα ειναι ενηλικας θα δαγκωσει καποιον που θα εμπαινε στο σπιτι,ποτε μην χρειαστει...
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Λεω να ξεθαψω αυτο το ενδιαφερον θεματακι...
Γερμανικός Ποιμενικός, τα αρνητικά της φυλής συμφωνα με τις προσωπικες εμπειριες μου:
Θα γραψω τα αρνητικά γενικά,αλλά θα επισημανω οπου υπαρχουν διαφορες σχετικα με το μακρύτριχο.
  • Αρκετη μουρμουρα, οταν ενθουσιαζεται/θελει να παιξει/δει κατι που θελει να το προσεγγισει.
  • Τριχα παντου (εννοειται...). Το μακρυτριχο παντως μαδαει λιγοτερο και οι τριχες του μαζευονται πολυ πιο ευκολα. Για το λιγοτερο μαδημα παντως, ισως να παιζει ρολο η τροφη. Στους προηγουμενους, τις παλιες εποχες, που δεν ηταν μακρυτριχοι, εδινα ξηρα. Σημερα στον μακρυτριχο δινω την καλυτερη ετοιμη barf που υπαρχει. Οποτε δε μπορω να συγκρινω ιδια δεδομενα.
  • Το παιχνιδι με μπαλακι πρεπει να είναι ελεγχομενο, γιατι διαφορετικα γινεται κολλημα. Στην ιδια κατηγορια μπαινουν και τα κουκουναρια και οτιδηποτε τελος παντων μπορει να πεταχτει για να στο φερει πισω (πετρες/ξυλα κτλ). Μπορει να σου φερνει μες τη μουρη για να του πεταξεις τα παντα,24 ωρες το 24ωρο. Αν κανεις το λαθος να το πεταξεις μια φορα, τελειωσες. Γενικα το παιχνιδι πρεπει να ξεκιναει και να τελειωνει μονο οταν το θες εσυ, οχι οταν το θελει ο σκυλος.
  • Οι θερμοκρασιες της Αθηνας δεν ειναι ιδανικες, ειδικα για το μακρυτριχο. Χαρακτηριστικα αναφερω οτι ο τωρινος, κοιμαται μονο στο μαρμαρο, χειμωνα-καλοκαιρι. Αν θυμαμαι σωστα, αντε να κοιμηθηκε στο ξυλινο πατωμα μονο τις 2-3 πολυ κρυες νυχτες του χειμωνα. Στρωματακια/κρεβατακια, φυσικα του περνανε αδιαφορα.
  • Το τριχωμα χρειαζεται αρκετη περιποιηση, οπως ειναι ευνοητο. Και παλι εννοειται, οτι το μακρυτριχο απαιτει περισσοτερο χρονο. Ο.τι υπαρχει και δεν υπαρχει, θα κολλησει στην τριχα του. Θελεις να πας με τον σκυλο σου στην εξοχη για να το ευχαριστηθει και ξερεις οτι μετα θα πρεπει να κατσεις να τον ξεψυριζεις 2 ωρες, για να βγαλεις εκατονταδες κολιτσιδες, αγκαθια και αγανα.
  • Χρειαζεται μια καποια προσοχη με τις γατες. Το prey drive υπαρχει και μπορει να γινει επικινδυνο.
  • Στο θεμα φαγητου ειναι μαλλον λιγο πανω απο το μ.ο. στο θεμα "ζήτουλες". Τους τσιτωνει η υπαρξη/μυρωδια φαγητου (σιγουρα οχι σε επιπεδα golden retriever πχ), αλλα με σωστη εκπαιδευση απο την πρωτη μερα, ειναι κατι που αντιμετωπιζεται ευκολα.
  • Λογω μεγεθους και βαρους, τα εξοδα ειναι αρκετα και η ζωη με εναν Γ.Π. θελει τον προγραμματισμο της. Πρεπει να διαμορφωσεις το σπιτι σου, το αυτοκινητο σου, τις διακοπες σου, την καθημερινοτητα σου με βαση τον σκυλο.
Συμπερασματικα, τα αρνητικα που εγραψα εχουν να κανουν με την τριχα και τις συνεπειες της. Τα υπολοιπα λιγο-πολυ ισχυουν για καθε σκυλι,ανεξαρτητως αν ειναι καποιας φυλης ή οχι. Απο θεματα συμπεριφορας, νομιζω οτι ειναι τα minimum που μπορει να αντιμετωπισει γενικα καποιος κατοχος σκυλου (να παινεψουμε και λιγο το σπιτι μας...).
Επιγραμματικα τα (πολυ) θετικα των Γερμανικων Ποιμενικων:
Μπορεις να τα παρεις οπουδηποτε μαζι σου, εχοντας το κεφαλι σου ησυχο, οτι δεν θα συμβει κατι απροσδοκητο. Αν ξερεις τον σκυλο σου, μονο στα πλαισια στατιστικου λαθους θα σου σκασει κατι χωρις να το περιμενεις. Ειναι πανεξυπνα,εκπαιδευσιμα οσο δεν παει,ειναι απολυτα συνεργασιμα,ανθρωποκεντρικα,προσαρμοζονται σε οποιαδηποτε κατασταση/συνθηκη/χωρο, ζουν για να κανουν τα χατηρια του ανθρωπου τους και να τον εχουν ευτυχισμενο, γιατι ετσι ειναι ευτυχισμενα και αυτα. Δεν ειναι ξεροκεφαλα, ειναι ισορροπημενα,σου δειχνουν τι θελουν, μπορεις να εχεις αψογη επικοινωνια. Είναι σκυλος - ελβετικος σουγιας, κανει τα παντα και συμφερει. Εκει που μπορει να ειναι λουκουμας και να σου γυριζει κοιλια για χαδια, ξαφνικα να του πατησεις το κουμπι για να ξεκινησει παιχνιδι χωρις τελειωμο, ή alert mode,φυλαξη κτλ. Θελει την ανθρωπινη παρουσια συνεχεια, αλλα υπαρχουν και στιγμες που θα κρατησει αποσταση, για να παρει τον χρονο και τον χωρο του. Σεβεται την προσωπικοτητα σου, αρκει να σεβεσαι και εσυ την δικη του. Κοινως, οπως τον μαθεις και οπως θες να τον εχεις, ανα πασα ωρα. Τελος, (να τα αναφερω και αυτα, γιατι για καποιους ειναι βασικοι παραγοντες...) δεν εχουν θεματα με σαλια και ροχαλητο...
Αυτα τα ολιγα θετικα...επιγραμματικα...:D
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3