πολυκεντρικό λέμφωμα...


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ


Δυστυχώς εδώ και 3 περίπου μήνες ο Αλομπάρ μας ( ημίαιμος περίπου 7,5 ετών) διαγνώστηκε ότι πάσχει απο πολυκεντρικό λέμφωμα.

Τα αρχικά συμπτώματα ήταν ανορεξία, αδυναμία και η απώλεια βάρους. Στην κλινική εξέταση εντοπίστηκαν διογκωμένοι ( μέγεθος καρυδιού) οι λεμφαδένες που βρίσκονται κοντά στα πόδια.

Έγινε πλήρης αιματολογικός έλεγχος με φυσιολογικά αποτελέσματα σε όλους τους δείκτες εκτός από την τιμή των λευκών που ήταν ελαφρώς χαμηλότερη του ορίου. Ακολούθησε υπέρηχος που έδειξε την ύπαρξη οζιδίου στην σπλήνα και λήψη με παρακέντηση υγρού από λεμφαδένα που επιβεβαίωσε την διάγνωση.

Ο σκύλος μέχρι τώρα ήταν απόλυτα υγιής και τρέφεται κύρια με ξηρά τροφή.

Η προτεινόμενη αγωγή - που ακολουθήσαμε τελικά , ήταν μετά την αρχική λήψη της κορτιζόνης που έγινε για άμεση ανακούφιση, χημειοθεραπεία με το ανθρώπινο Doxorubicin σε 5 συνεδρίες με απόσταση μεταξύ τους τρείς εβδομάδες η κάθε μια.

Η θεραπεία γίνεται στο κτηνιατρείο μιας και γίνεται με ενδοφλέβια χορήγηση και απαιτεί πολύ προσεκτικούς χειρισμούς λόγο της μεγάλης τοξικότητας του φαρμάκου.

Οι παρενέργειες ( εμετοί, διάρροιες, απώλεια υγρών, ανορεξία, πόνος στο στομάχι) είναι πλέον αρκετά ελεγχόμενες εφόσον γίνονται στον σκύλο ενέσεις Primperan και Zantac 1 μέρα πριν και 5 μέρες μετά την χημειοθεραπεία .

Αυτή την στιγμή έχουν γίνει ήδη οι 3 χημειοθεραπείες και τα συμπτώματα έχουν υποχωρήσει πολύ. Οι λεμφαδένες παραμένουν διογκωμένοι, όμως έχει μειωθεί αρκετά το μέγεθος τους. Ο σκύλος τρώει κανονικά , ζεί πάλι μια φυσιολογική ζωή, έχει ανακτήσει σχεδόν όλο του το βάρος και όσο αφορά τις αιματολογικές του εξετάσεις είναι αρκετά καλές εκτός από μια μικρή αναιμία που κατά τον ιατρό είναι φυσιολογική μέσα στα πλαίσια της θεραπείας που ακολουθεί.

Η πρόγνωση κατά τον ιατρό και με βάση μελέτες είναι 8-13 μήνες διάρκεια ζωής μετά το τέλος της θεραπείας...

Παρ΄όλα αυτά εμείς ελπίζουμε και προσπαθούμε για το καλύτερο…..:)
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Πολυ δυσαρεστα νεα.. Σ ευχαριστω που μοιράστηκες μαζί μας το προβλημα. Αυτο που θελω να σου πω είναι μονο 2 λέξεις, κάνε Κουραγιο και δωσε Αγαπη, είμαι βεβαιος ότι θα κανεις και τα δύο..
 
  • Like
Reactions: TARA




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κουράγιο, Μαργαρίτα...

Εύχομαι την καλύτερη πορεία για τον Αλομπάρ και για σας...
 
  • Like
Reactions: TARA




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Καιρό είχα να δω, το όμορφο μούτρο του :love:

Μια χαρά θα τα πάει το αγόρι. Θα διαψεύσει άπαντες :)
 
  • Like
Reactions: TARA


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Οι έρευνες και τα στατιστικά ανιχνεύουν το μέσο όρο. Ελπίζω με όλη μου την καρδιά ο Αλομπάρ να ξεπεράσει κάθε προσδοκία και να ζήσει πολλά πολλά χρόνια ακόμη.
Πολύ όμορφο και περήφανο ζώο , να έχει την τύχη μαζί του εύχομαι και στην περιπέτεια του όπως την είχε και στην μέχρι τώρα ζωή του αφού βρέθηκε κοντά σας .
 
  • Like
Reactions: TARA and mareco






HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Πάρα πολλές οι φορές που οι προγνώσεις και οι εκτιμήσεις έχουν πέσει έξω σε ζώα και σε ανθρώπους. Εύχομαι ολόψυχα η περίπτωση του Αλομπάρ να είναι μία απο αυτές. Καλή δύναμη σε σας και καλή τύχη στον μικρό σας. Μακάρι να πάνε όλα καλά.
 
  • Like
Reactions: TARA


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
αυτο ειναι πραγματικα δυσαρεστο! επεισης η χημειοθεραπεια ναι μεν σκοτωνει τα καρκινικα κυτταρα αλλα σκοτωνει και πολλα υγειη,και αυτο ειναι ακομα χειροτερο γιατι ο σκυλος αποδυναμωνεται ακομα πιο γρηγορα.....!

τελος παντων, εγω ευχομαι ο Αλομπαρ οχι μονο να βγει νικητης αλλα να διαψευσει τον κτηνιατρο και να ζησει πολλα ευτυχισμενα χρονια ακομα...!!!!
 
  • Like
Reactions: TARA


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Οχι ρε γμτ! Δυσκολες καταστασεις...

Να πω τι σκεφτομαι;Δεν ειμαι καθολου ειδικη,αλλα με τα ελαχιστα που εχω διαβασει,η διατροφη αν δεν καθοριζει,τουλαχιστον επηρεαζει σε μεγαλο ποσοστο!
Μηπως να ξεκινησουμε κατι σε φυσικο φαγητο;Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα;

Προσωπικα,χωρις να ειμαι μεσα στο χορο,δεν θα εκανα χημειοθεραπεια γιατι σκοτωνονται κ τα υγιη κυτταρα και ο οργανισμος πολεμαται. Θα το εψαχνα λιγο διαφορετικα,εναλλακτικα.

Παντως,οοοοτι κ να κανετε,οπως κ να συνεχισετε,καλη δυναμη να εχετε κ επιμονη! Μην ακους για χρονικα περιθωρια κ τελειωμενες κατστασεις! Οι μεγαλυτερες ιατρικες ανακαλυψεις εγιναν μετα απο διαψευση των ιδιων υπαρχουσων! ;)
 
  • Like
Reactions: TARA


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Κουράγιο και μπράβο σας...είναι δύσκολο να έχεις ένα ζωάκι που χρειάζεται πολύ φροντίδα
 
  • Like
Reactions: TARA


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Σας ευχαριστώ όλους για την συμπαράσταση και τα καλά σας λόγια….:)

Όσον αφορά την διατροφή του, προσπαθούμε να του παρέχει όλα τα απαραίτητα στοιχεία που έχει ανάγκη, χωρίς να του δημιουργεί πρόσθετα προβλήματα…αυτό ιδιαίτερα τις μέρες μετά την χημειοθεραπεία όπου το πρόβλημα με το στομάχι του είναι περισσότερο έντονο.

Να προσθέσω επίσης ότι πριν από κάθε χημειοθεραπεία γίνεται γενική αίματος και μόνο σε περίπτωση που τα αποτελέσματα είναι καλά προχωρούμε στην θεραπεία….

Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα αυτό το thread -προκειμένου να είναι όσο πιο χρήσιμο γίνεται, να περιείχε και κάποιες δημοσιεύσεις, μελέτες ή άρθρα για την ασθένεια ή και τρόπους ίασης…αλλά δυστυχώς οι όποιες πηγές μου είναι μόνο αυτές που μπορεί να βρεί κανείς πανεύκολα γκουγκλάροντας στο ιντερνετ-κάτι που μπορεί να κάνει ο καθένας …οπότε δεν έχει νόημα να αναφέρω τίποτα άλλο πέρα από την προσωπική μου εμπειρία όπως την έχω ζήσει μέχρι τώρα και όπως θα εξελιχθεί…..

Αξίζει όμως να επισημάνω την ιδιαίτερη στάση της αγέλης όταν ο Αλομπάρ δεν νιώθει καλά….στο σπίτι επικρατεί μια ιδιαίτερη σιγή και όλοι ( με εξαίρεση τον μπέμπη…:)) κινούνται γύρω του με απίστευτο σεβασμό και προσοχή…:)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οι γιατροι είναι άνθρωποι. Κανουν λάθη, διαψεύδονται.... μας προετοιμάζουν κυνικά για το χειρότερο γιατι έχουν δει το χειρότερο μεσα από την πειρα τους.... Αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε θα γινει το "θαύμα" και θα τους διαψεύσει ο σκύλος.
Εύχομαι με όλη μου την καρδιά, να είναι ένα τέτοιο θαύμα, που σας περιμένει στη γωνία!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα αυτό το thread -προκειμένου να είναι όσο πιο χρήσιμο γίνεται, να περιείχε και κάποιες δημοσιεύσεις, μελέτες ή άρθρα για την ασθένεια ή και τρόπους ίασης…αλλά δυστυχώς οι όποιες πηγές μου είναι μόνο αυτές που μπορεί να βρεί κανείς πανεύκολα γκουγκλάροντας στο ιντερνετ-κάτι που μπορεί να κάνει ο καθένας …οπότε δεν έχει νόημα να αναφέρω τίποτα άλλο πέρα από την προσωπική μου εμπειρία όπως την έχω ζήσει μέχρι τώρα και όπως θα εξελιχθεί…..
Μπορεί το μέλος @ntoulis να μπορέσει να βοηθήσει σε αυτό συνδυάζοντας στοιχεία απο το νετ με δικές του γνώσεις.

Εύχομαι να παραμείνει δυνατό το όμορφο αγόρι και να σπάσει όλα τα προγνωστικά.
 
  • Like
Reactions: ntoulis and TARA




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Μακάρι να πάνε όλα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Περαστικά πέρα από κάθε προγνωστικά να είναι. Την αγάπη μας!
 
  • Like
Reactions: TARA


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Καλημέρα και πρώτα απ' όλα κουράγιο και δύναμη.

Θα ήθελα να πω δυο πράγματα μόνο

1 Συμβουλές και παραινέσεις τύπου "μην κάνεις χημειοθεραπείες, σκοτώνει και υγιή κύτταρα κλπ" μην τις ακολουθήσεις. Είναι αλήθεια αυτό που λένε αλλά ακόμη πιο μεγάλη αλήθεια είναι ότι η (όποια) πιθανότητα ίασης σε αυτή τη φάση της εξέλιξης και γνώσης μας βασίζεται σε αυτές τις (όντως δηλητηριώδεις) θεραπείες.

2 Πολύ σωστά ειπώθηκε ότι οι μέσοι όροι είναι αυτό ακριβώς: "μέσοι όροι". Η κάθε περίπτωση είναι απολύτως εξατομικευμένη άρα και (σε ατομικό επίπεδο) μη προβλέψιμη. Επομένως να είστε έτοιμοι και για το χειρότερο (ραγδαίες εξελίξεις) αλλά και για πιθανές ευχάριστες διαψεύσεις. Το υπόστρωμα της συγκεκριμένης νόσου έχει δυνητικά ένα πολύ μεγάλο φάσμα.

Κουράγιο λοιπόν, καλή δύναμη αλλά και ελπίδα (βάσιμη και πραγματική)!

Συγχαρητήρια για την στάση σας
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3