τι κανουμε τωρα??


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
E ναι τώρα ότι έγινε έγινε. Όλοι την πατάμε κάποια στιγμή!

Εγώ πάντως δεν ξέρω κανέναν πραγματικό groomer στη Θεσσαλονίκη δυστυχώς.
Πάω τη δικιά μου στις κοπέλες που μου σύστησε η Luna με επιφύλαξη, αλλά για μια γενική περιποίηση αφού δεν ξέρουν να κάνουν στρίπινγκ και εξηγώ πολύ προσεκτικά τί θα κάνουν. Επίσης δεν αφήνουν να είσαι μέσα :evil: .
Αν θέλεις σου στέλνω pm αλλά να ξέρεις να εξηγήσεις πολύ προσεκτικά τί θέλεις.

Έπίσης αν βρει κάποιος κανέναν groomer στη Θεσσαλονίκη ας ενημερώσει! [-o<
Frenchie εσύ δεν έχεις κανέναν γνωστό??!! :)
 




tralala

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2007
58
0
δηλαδη οσοι εχουν σκυλακια με παρομοιο τριχωμα στην θεσσαλονικη που μπορει να τα πηγαινουν? να ψαξω στο ασχετο αλλα καλο ειναι να εχω και αποψη απο καποιον που εχει τεσταρει το κομμωτηριο..οποιος καει στον χυλο ,φυσαει και το γιαουρτι
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
vaso βρηκα αλλο groomer ολα τα λεφτα :D
μου τον συστησε κι εμενα αλλο μελος απο εδω :lol: ειναι αντρας και ειναι πολυ καλος :wink:

αν θελεις σου στελνω τα στοιχεια του ειναι προς Κατσιμιδη οδο.......
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Θεσσαλονίκη ε?
Αν ξέρει κανείς κανέναν ΠΟΛΥ καλό groomer στην Αθήνα ας μου στείλει ένα PM...
Ή να πάω κατευθείαν στη Frenchie να τελειώνουμε? :lol: :lol: :lol:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
θεσσαλονικη ναι....
εσυ εννοειται οτι πας στην frenchie :D οσο μακρια κι αν ειστε :wink:
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
εννοείται Luna!! :D
Μη μου πεις ότι κανει και στριπινγκ, θα κλάψω από τη συγκίνηση!! :lol:

Εννοείται να πας στη Frenchie Chloe!Εδώ εγώ και το σκέφτομαι σοβαρά να κατέβω μόνο για αυτό το λόγο! :wink:
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Βρε κορίτσια γιατί δεν μαθαίνετε να το κάνετε;
Στην αρχή είναι δύσκολο αλλά μετά πάει μόνο του!

@ Tralala
Ρίξε μια ματιά στις φωτογραφίες εκθέσεων :wink:
www.westieshownews.com
 


tralala

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2007
58
0
λουνα ριξε ενα πμ και σε μενα για τον γκρουμερ στη θεσσαλονικη....ετσι και δω μια φορα τη διαδικασια πιστευω οτι θα μπορεσω μετα να επιχειρησω και μονη αλλα θα θελα να το δει καποιος εξειδικευμενος πρωτα
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
εχετε ενημερωθει και οι δυο με pm,
tralala εχεις πολυ δρομο ακομη :?
δες με τις συμβουλες του groomer πως θα επανελθει το σκυλι και βλεπεις μετα....
επισης δεν ξερω αν αφηνει να μεινεις εκει κατα την διαρκεια :roll:
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Tralala,
πιστεύω πως απο εδώ και πέρα δεν θα μπορείς να κάνεις τον σκύλο σου στριπινγκ γιατί μάλλον έχει μαλλακώσει πολύ το τρίχωμα του και σ'αυτή την περίπτωση θα πονάει.
Το στρίπινγκ το κάνεις απο 2 έως 4 μηνών την πρώτη φορά και μετά κάθε 2 το πολύ 3 μήνες.
Πόσες φορές έχει κουρευτεί ο σκύλος σου; Πόσο χρονών είναι;
Οπότε για το στρίπινγκ λίγο δύσκολο εκτός εάν ο γκρούμερ που λένε τα κορίτσια είναι τόοοοσο καλός ώστε να επαναφέρει το σκυλάκι σου.

Μετά, εάν τελικά δεν γίνεται στρίπινγκ, μια καλή μηχανή κουρέματος αρχίζει απο 150€. Δυστυχώς, δεν κάνεις δουλειά με τις μηχανές για ανθρώπους που βρίσκεις και με 20€.
Τεσπα, εάν θέλεις πραγματικά να το κάνεις μόνη σου, εμείς εδώ θα'μαστε για βοήθεια :wink:
 


tralala

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2007
58
0
7 μηνων ειναι το σκυλακι και κουρευτηκε για πρωτη φορα...το σκυλακι τωρα ποτε να το παω στον γκρουμερ για να δει την κατασταση του??οταν θα μεγαλωσει η τριχα του?ευχαριστω
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Κοίτα, θα πέρεπει να περιμένεις 2-3 μήνες περίπου μέχρι να ξανα αποκτήσει τρίχα (απ'οτι κατάλαβα είναι γουλί=βλέπεις μόνο δέρμα).
Άμα είναι η πρώτη φορά, ίσως ο γκρούμερ να μπορέσει να συνεχίσει με στρίπινγκ.
Αυτό βέβαια προ υποθέτει οτι θα πηγαίνεις τον σκύλο σου για στρίπινγκ κάθε 2 με 3 μήνες και δεν θα λυπηθείς τα λεφτά.
Εάν φτάσεις σε αυτό το σημείο και θέλεις πολύ να μάθεις να το κάνεις μόνη σου θα σε βοηθήσω (όταν περάσω απο τα χεράκια την φρένσι :wink: )

Είναι πολύ βασικό το στρίπινγκ για ένα westie!

Και θυμήσου, όχι πολλά μπάνια. 1 το μήνα αρκεί με ειδικό σαμπουάν όπως είπα σε προηγούμενο ποστ.
Για τα πολλά πολλά, χρησιμοποιούμε μωρομάντιλα (πιπι, ποπο, πατούσες και τρίχες μουσούδας) :wink:
 


tralala

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2007
58
0
μπανιο το εκανα οντως 1 φορα τον μηνα...οκ θα τον παω μετα απο κανα 2μηνο τριμηνο εκει ,μπας και το φερουμε στον ισιο δρομο:)για τα χρηματα ουτε συζητηση και προς θεου δε πηγα στον κτηνιατρο για να γλιτωσω λεφτα....εγω ενα απλο ξεφουντωμα ηθελα και να φυγουν οι νεκρες τριχες και ιδου που κατεληξα....ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σας
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
δε πηγα στον κτηνιατρο για να γλιτωσω λεφτα
Το κατάλαβα αλλά στο κομμωτή θα δίνεις περίπου 60€ για στριπινγκ κάθε 2 μήνες. Αυτό λέω. Μην πας εκεί, σου πεί τιμή και πάθεις :D

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να βρείτε την υγεία σας !! :) :) :)

Παιδιά όμως μεγάλη προσοχή γιατί υπάρχουν και απατεώνες!!!
Μερικοί σου λένε οτι θα κάνουν στρίπινγκ, πάς εσύ την βολτούλα σου, και όταν πας να πάρεις τον σκύλο ανακαλύπτεις οτι τον κούρεψε με την μηχανή!!! :shock: :shock: :shock:
 










LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
οχι ρωτησα απλως ....
ειπες το κατεβατο που σου ειπα να πεις? :lol: :lol: :lol: :lol:

γιατι κι εγω οταν πηγα αλλα εγραφε ο τιμοκαταλογος του και μολις επεσε το παρασυνθημα πληρωσα 25€ :lol: :lol: :lol:

και μου την εκανε και dog sitting 5 ωρες το παληκαρι,απλα τελειος :D