... τον ζευγαρώνω τώρα ??


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Με αφορμή το σχόλιο της gogo αλλά και άλλες συζητήσεις με Baskal και παλαιότερες, ανοίγω ένα θέμα κάνοντας την ερώτηση ... λιγο πιο εξειδικευμένη ...

... να αρνηθώ το ζευγαρωμα με τυχαία θηλυκιά αν έχω ένα αρσενικό που μπορεί να ζευγαρώσει και πληρεί όλες τις προυποθέσεις ? ...

... τί άλλες ενέργειες μπορώ να κανω και πού αρχίζει το κακό στη φυλή αντί του καλού που θέλω να κάνω ? ...

... ποιά θα ήταν η ιδανική κατάσταση, ποιά είναι τώρα η πραγματικότητα και πώς μπορει να λυθει αυτό, ξεκινώντας απο τους ιδιοκτήτες και τελειώνοντας στον ΚΟΕ ή την νομοθεσία ? ...
 




DASTY

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2007
770
0
Thessaloniki
www.scarvasstrand.com
Εγώ ξαναείπα την γνώμη μου και είναι η εξής

Ο BYB που έχει αποφασίσει να ζευγαρώσει την σκύλα δύσκολα οποιος τίποτε μπορεί να του αλλάξει γνώμη οποτε σίγουρα είναι καλύτερα να ζευγαρώσει με έναν αξιόλογο σκύλο παρα με έναν του γείτονα :!:

Την φιλί πιστεύω δεν την χαλάς αλλα την βελτιώνεις με αυτό το τρόπο
Το πιο σημαντικό είναι που έναν BYB φέρνεις πιο κοντά στην πραγματικότητα δεν τον διώχνεις από έναν χορό ίσος άγνωστο για αυτόν οποτε του δίνεις την ευκαιρία να γνωρίσει το σωστό και ίσος στο μέλλον κάνει καλύτερες επιλογές
Να διευκρινίσω ότι πάντα μιλάω για σκύλους με pedigree οποιας ποιότητος και να είναι αυτά!
Το ΚΌΕ τα μπορούσε να βελτίωση σημερινή κατάσταση πολύ εύκολα απαιτώντας υποχρεωτική κρίση σε έκθεση
σαν ορος για έκδοση του πεντιγκρί τον κουταβιών.
Με αυτό το τρόπο κατά emu τα υπήρχε
1 Επιλεκτική εκτροφή
2 BYB εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων με pedigrre
3 Εκτροφή ημίαιμων (ένας σκύλος που δεν έχει pedigree= ημίαιμος)


Σίγουρα και το διαφορετικό χρώμα στο pedigree θα βοηθούσε πολύ.


Δυστυχώς έχουμε να αντιμετωπίσουμε έναν αχταρμά από όλες αυτές κατηγοριες που ανέφερα και ο καινούριος ιδιοκτητης εύκολα παραπλανείται όσο αφορά ποιότητα σκύλου που παίρνει.

E αν είχαμε κατηγοριες εκτροφής η παραγωγής πείτε το όπως θέλετε μακροχρόνια θα μπορούσε να υπάρχει βελτίωση εννοώ ένας BYB να γίνει ΕΚΤΡΟΦΈΑΣ ένα ΛΑΜΌΓΙΟ να γίνει BYB και πάει λέγοντας.

Όπως είπες Denis κάπου όλη χρειάζονται δεν διώχνεις κανέναν και προσπαθείς έχοντας τον από κοντά και δείχνοντας του σωστό να του αλλάξεις λογική.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
δεδομένο ότι ΔΕΝ μπορείς να αρνηθείς το ζευγαρώμα (κατά την γνώμη μου) αν θες να διαφυλάξεις το όνομα σου , το όνομα του σκύλου σου ΚΑΙ το καλό της φυλής , μπορείς να τον κάνεις να φύγει μόνος του :wink:

δεν υπάρχουν ελάχιστες (κοινές) απαιτήσεις κατά την γνώμη μου

ο καθείς ιδιοκτήτης τις βάζει μόνος του
 


DASTY

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2007
770
0
Thessaloniki
www.scarvasstrand.com
του σκύλου σου ΚΑΙ το καλό της φυλής , μπορείς να τον κάνεις να φύγει μόνος του

Και να βρει ένα σκύλο στην γειτονιά να ζευγαρώσει με αυτό που παρεπιπτόντως έχει και δυσπλασία ,δεν στοιχίζει τίποτα άρα όλα τα λεφτά από κουτάβια πανταλόνι
Το να το διώχνεις πιστεύω ότι κανεις μεγαλύτερη ζημια από την στιγμή που η ζημια θα γίνει απλά την γυρίζεις πλάτη με αυτό το τρόπο και λες εμενα δεν με αφορά η ζημια εγώ έπραξα σωστά :wink:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μα το ίδιο λέμε

δεν με ενδιαφέρει.

πλεον υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ πηγές με το internet πρώτο και καλύτερο για να ενημερωθεί ο καθένας

αν δεν τον ενδιαφέρει αυτόν να ψάξει γιατί να ενδιαφέρει εμένα??

γιατί το κουτάβι του να βγεί προβληματικό και να υπάρχουν υπόνοιες ΚΑΙ για τον σκύλο μου??

πως θα βοηθήσω την φυλή όταν ζευγαρώνω για να ζευγαρώσω
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ο πιο σημαντικό είναι που έναν BYB φέρνεις πιο κοντά στην πραγματικότητα
α ξέχασα

για να έρθει σε εμένα ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ που ήρθε

δεν το παραδέχετε αλλά το ξέρει
 


DASTY

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2007
770
0
Thessaloniki
www.scarvasstrand.com
E αν ήρθε τυχαία :?:
Και ας μην βλέπουμε όλα καχύποπτα!
Όλη από κάπου ξεκινάνε κόβοντας τον δεν του δίνεις περιθώρια για βελτίωση
Δεν λέω καλύτερα είναι κάποιος να ξεκινήσει σωστά di ότι αυτός ο δρόμος είναι πολύ μακρύς αλλα όχι και ανέφικτος :wink:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
βρε όλοι από κα΄που ξεκινήσαμε.

και οι περισσότεροι λάθος

αυτό όμως ήταν πριν 11 χρόνια για εμένα και περισσότερα για τους άλλους.

τότε δεν υπήρχε ενημέρωση

ήσουν έρμαιο των ορέξεων του καθενός

πλέον αυτό δεν ισχύει.

και οι άνθρωποι που ασχολούντε σήμερα δεν είναι ίδιοι (ως προς την νοοτροπία δεν λέω τίποτα ) με τους τότε και internet υπάρχει

γιατί να επαναλαμβάνουμε τα λάθη του παρελθόντος???

και για εξηγούμαστε

δεν λέω ότι ΟΛΑ τα σκυλιά πρέπει να κόβοντε από την αναπαραγωγή ή ότι μόνο οι πολύπρωταθλητές σκύλοι ή οι σκύλοι των εκτροφέων πρέπει να ζευγαρώνουν.

λέω ότι πρέπει να υπάρχει φιλτράρισμα στο pedigree , στην μορφολογία ΚΑΙ στον χαρακτηρά.

για υγεία (δυσπλασία) ΔΕΝ το συζητώ κάν
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Σίγουρα αν τον διώξεις ή η τιμή που ζητήσεις είναι απαγορευτική θα βρει κάποιον άλλο.

Αν δεχτείς, κινδυνεύεις να γυρίσει μετά και να πει "και που πλήρωσα τον καλό επιβήτορα, τι κατάλαβα; δεν μου έδωσε καλά κουτάβια".

Απο την άλλη, το ότι έψαξε να βρει καλό αρσενικό είναι ίσως καλό δείγμα. Οι περισσότεροι δεν μπαίνουν καν σε αυτή τη διαδικασία.

Νομίζω ότι αν η θηλυκιά καλύπτει τα ελάχιστα στάνταρ που θέτουμε, ναι. Αν όχι, δεν προχωράμε και του εξηγούμε το λόγο.
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Οι άνθρωποι σίγουρα δεν είναι ίδιοι από τον καιρό εκείνον !
όμως βλέπω μετά λύπης μου τουλάχιστον στο μέρος που ζω ότι το 95% για να μην παραπάνω είναι εντελώς άσχετοι με την φυλή ενώ έχουν Ροττυ
Τη να τους πεις και τι να εξηγήσεις , έχουν και κάρβουνο στο κεφάλι
μιλάμε ότι με έχουν ζαλίσει όλοι τους με το ζευγάρωμα , αυτά που συζητάμε για υγεία ,χαρακτήρα χαρτιά κτλ όχι μόνο δεν τους απασχολούν αλλά δεν περνούν καν από το μυαλό τους
 


Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
ΔΕΝ ΖΕΥΓΑΡΩΝΟΥΜΕ. Διαφωνω καθετα με τη λογικη του θα < ζευγαρωση με του γειτονα>. Ο καθε εκτροφεας που γνωριζει τη φυλη του μπορει να μπει μονος του στη διαδικασια να κρινει τη σκυλα αν θα ητανε καταληλη αναπαραγωγης η οχι.(Συμφωνω οτι θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικο απο ΚΟΕ). Εαν ζευγαρωσουμε νομιμοποιουμε τα ανευθυνα ζευγαρωματα, ειμαστε συνυπευθυνοι για το αποτελεσμα, και τελικα ολα αυτα τα, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΖΕΥΓΑΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΑΣ που τονιζουμε συνεχως που πανε ??????????
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Συμφωνώ απόλυτα με Dasty ...
αλλά και με τους άλλους, όλοι το ίδιο λέμε ...
πιστεύω ότι ο ΚΟΕ είναι το θέμα, με 3 πράγματα θα έκανε τεράστια βήματα και θα κέρδιζε και λεφτά, στην τελική ...

Οπως είναι τώρα η κατάσταση, πιστεύω ότι καλό είναι να λέμε, να μαζεύουμε τον κόσμο γύρω μας και όχι να τον διώχνουμε, Μάκη τα λάθη του παρελθόντος ήταν το ψέμα και όχι το ζευγάρωμα ...
 


Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
ΔΕΝ λεμε ολοι το ιδιο. Συμφωνουμε για το θεμα του ΚΟΕ που ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ................. Τοτε δεν θα υπαρχη και λογος να γινετε μια τετοια συζητηση. ΣΗΜΕΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ???????????????? Στην Ελλαδα ακομη οι επιβασεις πληρωνονται με κουταβακια. Ειναι εξελιξη αυτο ?
 


DASTY

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2007
770
0
Thessaloniki
www.scarvasstrand.com
τότε δεν υπήρχε ενημέρωση

Πιστεύω πως και τότε υπήρχε ενημέρωση διαφορετική αλλα υπήρχε :!:
Και σήμερα μπορεί να είναι ακόμα χειρότερα για κάποιον που δεν γνωρίζει κάνοντας κλικ σε μια μηχανή αναζήτησης :!: 8)
 


Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
Εαν η σκυλα δεν πληρή βασικες προϋποθέσεις είναι απλός ΑΡΠΑΧΤΗ .
 


DASTY

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2007
770
0
Thessaloniki
www.scarvasstrand.com
Εαν ζευγαρωσουμε νομιμοποιουμε τα ανευθυνα ζευγαρωματα, ειμαστε συνυπευθυνοι για το αποτελεσμα, και τελικα ολα αυτα τα, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΖΕΥΓΑΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΑΣ που τονιζουμε συνεχως που πανε ??????????
Το να το διώχνεις πιστεύω ότι κανεις μεγαλύτερη ζημια από την στιγμή που η ζημια θα γίνει απλά την γυρίζεις πλάτη με αυτό το τρόπο και λες εμενα δεν με αφορά η ζημια εγώ έπραξα σωστά

Έχεις δίκιο Fei εν μέρη αλλα ότι και να κανεις εσύ
το πρόβλημα συνεχίζεται,
αν συμμετέχεις στο πρόβλημα
ίσος το κανεις μικρότερο :wink:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν συμφωνώ.
Το ότι η λύση δεν εξαρτάται από τον καθένα μας μεμονωμένα, δεν σημαίνει πως πρέπει να γίνουμε μέρος του προβλήματος.
 




marug

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2007
68
0
Mπράβο Dasty.=D> =D> =D>
Έχεις ανοικτό μυαλό.
Το εύκολο είναι να αρνηθείς.
Το δύσκολο είναι να προσφέρεις.
Αν τον βοηθήσεις και δει με τα μάτια πως μπορεί να βγάλει καλύτερα κουτάβια, την επόμενη φορά θα έρθει με πολύ καλύτερη σκύλα.
Και εσύ κερδισμένος θα είσαι, και η φυλή και όλοι μας.