4 ή 7 μηνών μπορεί να μπει ενα κουτάβι στη χώρα;




lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Στη θέση σου, τώρα που έχεις και κάποια παραπάνω στοιχεία, θα έπαιρνα ξανά τηλέφωνο.
Μπορεί να το σηκώσει και κάποιος άλλος λιγότερο ξινός.
Έχουν κλείσει λειτουργούν 9 με 5 (λέμε τωρα! ) Αλλά θα πάρω αύριο ξανά πρωΐ πρωΐ !!
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Η τιμή που μου είπε η εκτροφέας για την μεταφορά του ήταν γύρω στα 560 ευρώ και χώρια το κλουβάκι του αλλά δεν ξέρω αν εννοούσε κανονικό αεροπλάνο η κάργκο. Στα κάργκο πόσο είναι περίπου;
Δεν ξέρω τιμές ξέρω πώς είναι λίγο κάπως!
 






lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Μακάρι να το πάρεις...ρωτά τα πάντα από την αρχή να είσαι σίγουρος!
Αυτό προσπαθώ να κάνω, αλλά στους αρμόδιους φορείς φαίνεται πολύ δύσκολο από ότι φαίνεται να κάνουν σωστά τη δουλειά τους και να με κατατοπίσουν! Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
 


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Μακάρι να το πάρεις...ρωτά τα πάντα από την αρχή να είσαι σίγουρος!
Και κάτι τελευταίο, αν τελικά πάω εγώ και τον πάρω και τον συνοδέψω Ελλάδα δεν θα πληρώσω κάτι στο τελωνείο σωστά; Και πιθανότατα να γλιτώσω και τον έλεγχο για το πόσο μηνών είναι κλπ;
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Και κάτι τελευταίο, αν τελικά πάω εγώ και τον πάρω και τον συνοδέψω Ελλάδα δεν θα πληρώσω κάτι στο τελωνείο σωστά; Και πιθανότατα να γλιτώσω και τον έλεγχο για το πόσο μηνών είναι κλπ;
Ναι γιατί θα έχεις ολα τα νόμιμα χαρτιά από τον εκτροφέα.και φυσικά από το αεροδρόμιο που θα φύγει.Δεν υπάρχει τελωνείο ούτε γιατρός.το φέρνουν και φεύγεις.
 


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Ναι γιατί θα έχεις ολα τα νόμιμα χαρτιά από τον εκτροφέα.και φυσικά από το αεροδρόμιο που θα φύγει.Δεν υπάρχει τελωνείο ούτε γιατρός.το φέρνουν και φεύγεις.
Τέλεια, τότε θα σκεφτώ καλύτερα και αυτή την εκδοχή. Ευχαριστώ!
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Τέλεια, τότε θα σκεφτώ καλύτερα και αυτή την εκδοχή. Ευχαριστώ!
Μακάρι να βρεθεί και απευθείας πτήση. Επίσης να δεις και το θέμα τής καραντίνας και αν μπορείς να πάς εσύ εκεί...τώρα σου έκανα την καρδιά περιβόλι!
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Μήπως να ρωτήσετε και την αεροπορική εταιρεία; Ίσως σας δώσουν κάποιες πληροφορίες παραπάνω.
 


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Μακάρι να βρεθεί και απευθείας πτήση. Επίσης να δεις και το θέμα τής καραντίνας και αν μπορείς να πάς εσύ εκεί...τώρα σου έκανα την καρδιά περιβόλι!
Ναι η αλήθεια είναι πως θα είναι πολύ δύσκολο τώρα με τον κοβιντ να παω και να ρθω ιδια μέρα κιόλας και φοβάμαι μη παω και γίνει καμια βλακεία και «κολλήσω» εκει! Απευθείας πτήσεις σύνολο πήγαινε-έλα μου έβγαζε 1.500 ευρώ! Μόνο με στάσεις και αλλαγές αεροδρομίων έβγαιναν πιο οικονομικές, αλλα με 15ωρες πτήσεις.
 
Last edited:


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Μήπως να ρωτήσετε και την αεροπορική εταιρεία; Ίσως σας δώσουν κάποιες πληροφορίες παραπάνω.
Για αεροπορική εταιρία δεν ξέρω ακόμη γιατί δεν τα χουμε κανονίσει, αλλά όταν μάθω θα ρωτήσω! Πάντως στο ελευθέριος βενιζέλος που τηλεφώνησα δεν ήξεραν ούτε τι χαρτιά χρειάζομαι, ούτε πόσο μηνών περνάει το σκυλί στη χώρα και ουτε καν ήξεραν να μου πουν πως στο καλό θα εκτελωνιστεί το σκυλί και πόσο θα μου χρεώσουν τον εκτελωνισμό από τη στιγμή που δεν θα γράφει πουθενά πόσο τον πήρα. Εν τέλει τηλεφώνησα σε μια τυχαία εταιρία και μου έκαναν έναν υπολογισμό. Μπλέξιμο γενικά!
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Για αεροπορική εταιρία δεν ξέρω ακόμη γιατί δεν τα χουμε κανονίσει, αλλά όταν μάθω θα ρωτήσω! Πάντως στο ελευθέριος βενιζέλος που τηλεφώνησα δεν ήξεραν ούτε τι χαρτιά χρειάζομαι, ούτε πόσο μηνών περνάει το σκυλί στη χώρα και ουτε καν ήξεραν να μου πουν πως στο καλό θα εκτελωνιστεί το σκυλί και πόσο θα μου χρεώσουν τον εκτελωνισμό από τη στιγμή που δεν θα γράφει πουθενά πόσο τον πήρα. Εν τέλει τηλεφώνησα σε μια τυχαία εταιρία και μου έκαναν έναν υπολογισμό. Μπλέξιμο γενικά!
Θα στο πω για μία φορά ακόμα..... μακριά από cargo plane.μπερδεμα και δεν ξέρεις τι θα γίνει με γιατρούς καί τόν φόρο. Και το σκυλάκι μπορεί να κάτσει και καμιά εβδομάδα καραντίνα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Σε όποια υπηρεσία ή εταιρία ρωτάς, προσπάθησε ως επί το πλείστον, να το κάνεις γραπτά. Με mail. Να υποχρεώνονται να απαντούν κάπως πιο υπεύθυνα και με ονοματεπώνυμο. Και επειδή, τα γραπτά είναι που μένουν.

Με το καλό να τα καταφέρεις και να κάνεις μετά και σε μας feedback για το πως πήγαν τα πράγματα και τι τελικά χρειάστηκε.

Και φυσικά να μας παρουσιάσεις και το μικρούλη :)
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Πάρε σβαρνα αυτούς που κάνουν εξειδικευμένες μεταφορές κατοικίδιων ανά την Ευρώπη ώστε να σε ενημερώσουν. Θα σου έδινα μια σύσταση αλλά πρόσφατα ρώτησε άλλο μέλος για Λευκορωσία και δεν μεταφέρουν από εκεί.
Σε κάθε περίπτωση ξέρουν τα "κόλπα" και ορισμένους τους χρησιμοποιούν φιλοζωικές. Ένα άλλο μέλος είχε γράψει πως εμπιστεύεται κάποιον για μεταφορά από Πολωνία δλδ δίπλα.

Δες εδω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Υπάρχουν και ομάδες στο facebook με ανθρώπους που προσφέρονται να συνοδεύσουν ένα ζωάκι. Δεν χάνεις τίποτα, να κάνεις μια ερώτηση.

 


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Πάρε σβαρνα αυτούς που κάνουν εξειδικευμένες μεταφορές κατοικίδιων ανά την Ευρώπη ώστε να σε ενημερώσουν. Θα σου έδινα μια σύσταση αλλά πρόσφατα ρώτησε άλλο μέλος για Λευκορωσία και δεν μεταφέρουν από εκεί.
Σε κάθε περίπτωση ξέρουν τα "κόλπα" και ορισμένους τους χρησιμοποιούν φιλοζωικές. Ένα άλλο μέλος είχε γράψει πως εμπιστεύεται κάποιον για μεταφορά από Πολωνία δλδ δίπλα.

Δες εδω
Δεν καταλαβαίνω τι λέει το site γιατί είναι σε άλλη γλώσσα αλλά ίσως τους στείλω ένα μειλ στα αγγλικά μήπως και συννενοηθώ. Πάντως η εκτροφέας μου πρότεινε και την επιλογή να μου τον φέρουν οδικώς με κόστος 800€ όμως και πάλι δεν θα τους σταματήσουν στα σύνορα για εκτελωνισμό, πιστοποιητικά κλπ; Ή όχι;
 


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Σε όποια υπηρεσία ή εταιρία ρωτάς, προσπάθησε ως επί το πλείστον, να το κάνεις γραπτά. Με mail. Να υποχρεώνονται να απαντούν κάπως πιο υπεύθυνα και με ονοματεπώνυμο. Και επειδή, τα γραπτά είναι που μένουν.

Με το καλό να τα καταφέρεις και να κάνεις μετά και σε μας feedback για το πως πήγαν τα πράγματα και τι τελικά χρειάστηκε.

Και φυσικά να μας παρουσιάσεις και το μικρούλη :)
Έχεις απόλυτο δίκιο. Και στο υπουργείο έστειλα mail ώστε όταν και αν απαντήσουν να τα έχω γραπτά για να τα δείξω στο αεροδρόμιο για να μην αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα. Σ’ευχαριστώ!
 
  • Like
Reactions: mareco


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δεν καταλαβαίνω τι λέει το site γιατί είναι σε άλλη γλώσσα αλλά ίσως τους στείλω ένα μειλ στα αγγλικά μήπως και συννενοηθώ. Πάντως η εκτροφέας μου πρότεινε και την επιλογή να μου τον φέρουν οδικώς με κόστος 800€ όμως και πάλι δεν θα τους σταματήσουν στα σύνορα για εκτελωνισμό, πιστοποιητικά κλπ; Ή όχι;
Αν στο φέρνουν οδικώς με 800 ευρώ να μην το συζητάς καθόλου, για τους εξής λόγους:
1. Με τις θερμοκρασίες του χειμώνα το κουτάβι κινδυνεύει να πεθάνει από το κρύο σε κάποια στάση αναμονής για το επόμενο δρομολόγιο.
2. 800 ευρώ για ένα κουτάβι από Λευκορωσία δεν είναι πολλά λεφτά για μεταφορά
3. Αν στο φέρουν οδικώς:
Αν είναι ο ίδιος ο εκτροφέας, θα το έχει στο όνομά του και θα στο μεταβιβάσει εδώ, οπότε δεν είναι για εμπορικό σκοπό.
Επίσης μπορείς να του στείλεις υπεύθυνη δήλωση, αν το πεντιγκρί έχει βγει στο όνομά σου, που να δηλώνει ότι τον εξουσιοδοτείς να μεταφέρει το δικό σου κουτάβι, οπότε πάλι θεωρείται συνοδεία και όχι εμπορική κίνηση.
4. Στα σύνορα το μόνο που χρειάζεται είναι το διαβατήριο του σκυλιού με τα εμβόλιά του που γράφονται μέσα σε αυτό (αν τυχόν το ζητήσουν).

Το μόνο που θα προσέξεις είναι την Ευρωπαική οδηγία (και ελληνική) για εισαγωγή κουταβιών από 3τες χώρες και τι εμβόλια πρέπει να έχει κάνει, όπως και την ηλικία. Να κοιτάξεις την οδηγία του 2015, γιατί έχει αλλάξει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf