4 ή 7 μηνών μπορεί να μπει ενα κουτάβι στη χώρα;


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Αν στο φέρνουν οδικώς με 800 ευρώ να μην το συζητάς καθόλου, για τους εξής λόγους:
1. Με τις θερμοκρασίες του χειμώνα το κουτάβι κινδυνεύει να πεθάνει από το κρύο σε κάποια στάση αναμονής για το επόμενο δρομολόγιο.
2. 800 ευρώ για ένα κουτάβι από Λευκορωσία δεν είναι πολλά λεφτά για μεταφορά
3. Αν στο φέρουν οδικώς:
Αν είναι ο ίδιος ο εκτροφέας, θα το έχει στο όνομά του και θα στο μεταβιβάσει εδώ, οπότε δεν είναι για εμπορικό σκοπό.
Επίσης μπορείς να του στείλεις υπεύθυνη δήλωση, αν το πεντιγκρί έχει βγει στο όνομά σου, που να δηλώνει ότι τον εξουσιοδοτείς να μεταφέρει το δικό σου κουτάβι, οπότε πάλι θεωρείται συνοδεία και όχι εμπορική κίνηση.
4. Στα σύνορα το μόνο που χρειάζεται είναι το διαβατήριο του σκυλιού με τα εμβόλιά του που γράφονται μέσα σε αυτό (αν τυχόν το ζητήσουν).

Το μόνο που θα προσέξεις είναι την Ευρωπαική οδηγία (και ελληνική) για εισαγωγή κουταβιών από 3τες χώρες και τι εμβόλια πρέπει να έχει κάνει, όπως και την ηλικία. Να κοιτάξεις την οδηγία του 2015, γιατί έχει αλλάξει.
Τι εννοείτε ότι μπορεί να πεθάνει απο το κρύο; Στο αεροπλάνο ή οδικώς αναφέρεστε; Επίσης το σκυλάκι θα έρθει τον Άπρίλιο αν όλα πάνε καλά και μπορέσει να μπει 4 μηνών στη χώρα, είναι ακόμη πολύ μωράκι, 3-4 εβδομάδων! Οπότε δεν θα έχει τόσο κρύο! Από ότι κατάλαβα εννοούσε με εταιρία μεταφοράς ζώων και όχι να το φέρει η ίδια. Την ρώτησα κιόλας μήπως ταλαιπωρηθεί στο αεροπλάνο και αν στρεσσαριστεί πολύ γιατί ανησυχούσα για το πως θα έρθει και μου είπε πως όλα θα πάνε καλά και ότι είναι ο πιο ήσυχος στη γέννα! Μου είπε επίσης ότι θεωρεί πως είναι προτιμότερο να έρθει με αεροπλάνο, παρά να ταξιδεύει μια ολόκληρη μέρα οδικώς. Δεν έχω καταλήξει στο τι θα κάνω. Απλά θέλω να βρω μια λύση ώστε να ναι και αυτός καλα και να καταφέρω να τον πάρω στους 4 μήνες. :(
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Δεν καταλαβαίνω τι λέει το site γιατί είναι σε άλλη γλώσσα αλλά ίσως τους στείλω ένα μειλ στα αγγλικά μήπως και συννενοηθώ. Πάντως η εκτροφέας μου πρότεινε και την επιλογή να μου τον φέρουν οδικώς με κόστος 800€ όμως και πάλι δεν θα τους σταματήσουν στα σύνορα για εκτελωνισμό, πιστοποιητικά κλπ; Ή όχι;
Νομίζω ότι είναι καλή λύση. Ο δικός μου που ήρθε από Κύπρο αεροπορικώς τον έφερε ο εκτροφέας. Πλήρωσα τα εισιτήρια και τον έφερε στην καμπίνα. Μπορούσε και να μου τον στείλει ασυνόδευτο αλλά δεν μπορούσα να σκεφτώ το κουταβάκι μόνο του cargo. Πόσο μάλλον να έρχεται cargo από Λευκορωσία.

Οδικώς είναι πολύ πιο απλές οι διαδικασίες. Και θα είναι με ανθρώπους που θα ξέρουν να τον φροντίζουν στο ταξιδι του.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
I
Δεν καταλαβαίνω τι λέει το site γιατί είναι σε άλλη γλώσσα αλλά ίσως τους στείλω ένα μειλ στα αγγλικά μήπως και συννενοηθώ. Πάντως η εκτροφέας μου πρότεινε και την επιλογή να μου τον φέρουν οδικώς με κόστος 800€ όμως και πάλι δεν θα τους σταματήσουν στα σύνορα για εκτελωνισμό, πιστοποιητικά κλπ; Ή όχι;
Να είσαι σίγουρη πως ο μεταφορέας θα έχει φροντίσει για το γρηγορόσημο αν χρειαστεί να δοθεί στον τελωνειακό. Εννοείται πως θα πρέπει να έχει τα απαραίτητα έγγραφα ή τουλάχιστον αληθοφανή έγραφα.
 


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Επίσης μου είπε πως με το που βάλω το ντεπόζιτο στον λογαριασμό της θα βάλει κατευθείαν το pedigree στο όνομά μου. Ακόμη και να μη το φέρει η ίδια, θα μπορούσα πιστεύετε να ζητήσω τα στοιχεία του μεταφορέα και να τον εξουσιοδοτήσω ως συνοδό του σκύλου μου ώστε να γλιτώσω τελωνείο, αν υπάρξει; Ή θα φαίνεται πως είναι όχημα μεταφοράς σκύλων οπότε και να το κάνω δεν θα χει νόημα;
 


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
I


Να είσαι σίγουρη πως ο μεταφορέας θα έχει φροντίσει για το γρηγορόσημο αν χρειαστεί να δοθεί στον τελωνειακό. Εννοείται πως θα πρέπει να έχει τα απαραίτητα έγγραφα ή τουλάχιστον αληθοφανή έγραφα.
Τι είναι το γρηγορόσημο; Εννοείτε ότι μέσα στα λεφτά της χρέωσης (800€) καλύπτεται και το ποσό ώστε αν του ζητηθεί εκτελωνισμός να τον πληρώσει;
Ή οτι γνωρίζει αν θα χρειαστεί να μου ζητήσει κάποιο ποσό εξτρα για να καλυφθεί ο εκτελωνισμός;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Τι εννοείτε ότι μπορεί να πεθάνει απο το κρύο; Στο αεροπλάνο ή οδικώς αναφέρεστε; Επίσης το σκυλάκι θα έρθει τον Άπρίλιο αν όλα πάνε καλά και μπορέσει να μπει 4 μηνών στη χώρα, είναι ακόμη πολύ μωράκι, 3-4 εβδομάδων! Οπότε δεν θα έχει τόσο κρύο! Από ότι κατάλαβα εννοούσε με εταιρία μεταφοράς ζώων και όχι να το φέρει η ίδια. Την ρώτησα κιόλας μήπως ταλαιπωρηθεί στο αεροπλάνο και αν στρεσσαριστεί πολύ γιατί ανησυχούσα για το πως θα έρθει και μου είπε πως όλα θα πάνε καλά και ότι είναι ο πιο ήσυχος στη γέννα! Μου είπε επίσης ότι θεωρεί πως είναι προτιμότερο να έρθει με αεροπλάνο, παρά να ταξιδεύει μια ολόκληρη μέρα οδικώς. Δεν έχω καταλήξει στο τι θα κάνω. Απλά θέλω να βρω μια λύση ώστε να ναι και αυτός καλα και να καταφέρω να τον πάρω στους 4 μήνες. :(
Από την δική μου έρευνα θεώρησα πιο ασφαλής την μεταφορά οδικώς από ότι με το αεροπλάνο με στάσεις (γιατί δεν είχε απευθείας πτήση). Προτίμησα λοιπόν να κάνει οδικώς 3 ημέρες με συνεχή την παρουσία ανθρώπου δίπλα του, παρά να μπει σε cargo και να μείνει τόσες ώρες στο κλουβί σε αναμονή + το περιορισμένο οξυγόνο και τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στον χώρο των φορτίων.
 
  • Like
Reactions: p__nat and Εriana


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Από την δική μου έρευνα θεώρησα πιο ασφαλής την μεταφορά οδικώς από ότι με το αεροπλάνο με στάσεις (γιατί δεν είχε απευθείας πτήση). Προτίμησα λοιπόν να κάνει οδικώς 3 ημέρες με συνεχή την παρουσία ανθρώπου δίπλα του, παρά να μπει σε cargo και να μείνει τόσες ώρες στο κλουβί σε αναμονή + το περιορισμένο οξυγόνο και τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στον χώρο των φορτίων.
Έχετε δίκιο. Θα το συζητήσω με την εκτροφέα για να βρούμε την καλύτερη λύση! Το δικό σας σκυλάκι ήρθε οδικώς με 3 μέρες ταξίδι; Πως το διαχειρίστηκε; Ταξιδεύουν κάτω από καλές συνθήκες όταν τα φέρνουν οδικώς;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Τι είναι το γρηγορόσημο;
Με έκανες και γέλασα :LOL: Δεν έχεις ακούσει για το λάδι που πάει ο λογιστής στην εφορία, το ραβασάκι στον θυρωρό της πολεοδομίας ; Σίγουρα θα έχεις ακούσει για το φακελάκι στον γιατρό.

Να σου κάνω μια σοβαρή ερώτηση. Πως θα διασφαλίσεις πως το κουτάβι που ζήτησες είναι από την γέννα που έκανε ο εκτροφέας με τους γεννήτορες που υποστηρίζει χωρίς να έχεις δια ζώσης άποψη; Υποθέτω πως έχεις δει και ψάξει τα πεντιγκρί των γονέων με τις ανάλογες εξετάσεις ( υγείας ή χαρακτήρα ). Το κουτάβι είναι αυτό που λέει ;

Στον χώρο της οργανωμένης κυνεμπορίας ( λαικά κυνοφιλίας ) πρέπει να είσαι πολύ επιφυλακτική. Όπως λέγαμε και σε άλλο θέμα ούτε οι μητρικοί όμιλοι δεν επιβάλουν τα αυτονόητα και ο αγοραστής πρέπει να τα αναζητήσει. Για να το πω αλλιώς αγοράζεις ένα φιατάκι 500 ( ή porsche carrera ) αλλά δεν είναι σίγουρο πως θα έχει φρένα, σ' εσένα πέφτει το βάρος του ελέγχου.

* Μην λες κακά λόγια Mr Argos
 


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Παιδιά άλλη μια ερώτηση που μου ήρθε μόλις, αν αποφασίσω να μου τον φέρουν οδικώς για παράδειγμα (ή και αεροπορικώς αλλά πιστεύω θα ναι πιο risky) θα μπορούσε να φανεί κάπου ότι έχει κλείσει τους 7 μήνες ενώ στην πραγματικότητα είναι 4αρων μηνών; Ή θα μπορεί να αποδειχτεί πχ απο το τσιπάκι ή απο οποιοδήποτε έγγραφο η πραγματική του ηλικία και να υποστώ κυρώσεις; Κατατοπίστε με λίγο αν ξέρετε πως, και αν, θα μπορούσα να κανω κάτι τέτοιο!
 


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Με έκανες και γέλασα :LOL: Δεν έχεις ακούσει για το λάδι που πάει ο λογιστής στην εφορία, το ραβασάκι στον θυρωρό της πολεοδομίας ; Σίγουρα θα έχεις ακούσει για το φακελάκι στον γιατρό.

Να σου κάνω μια σοβαρή ερώτηση. Πως θα διασφαλίσεις πως το κουτάβι που ζήτησες είναι από την γέννα που έκανε ο εκτροφέας με τους γεννήτορες που υποστηρίζει χωρίς να έχεις δια ζώσης άποψη; Υποθέτω πως έχεις δει και ψάξει τα πεντιγκρί των γονέων με τις ανάλογες εξετάσεις ( υγείας ή χαρακτήρα ). Το κουτάβι είναι αυτό που λέει ;

Στον χώρο της οργανωμένης κυνεμπορίας ( λαικά κυνοφιλίας ) πρέπει να είσαι πολύ επιφυλακτική. Όπως λέγαμε και σε άλλο θέμα ούτε οι μητρικοί όμιλοι δεν επιβάλουν τα αυτονόητα και ο αγοραστής πρέπει να τα αναζητήσει. Για να το πω αλλιώς αγοράζεις ένα φιατάκι 500 ( ή porsche carrera ) αλλά δεν είναι σίγουρο πως θα έχει φρένα, σ' εσένα πέφτει το βάρος του ελέγχου.

* Μην λες κακά λόγια Mr Argos
Κατάλαβα ότι εννοείτε την δωροδοκία με λίγα λόγια, απλά δεν κατάλαβα αν θα πρέπει να του δώσω και έξτρα λεφτά πέρα απο τα 800€!

Δεν ξέρω αν μπορώ να είμαι σίγουρη για αυτό, πάντως έχω δει γονείς και τα pedigree τους, ζήτησα εξετάσεις από τους γονείς για να δω αν θα έχει κληρονομικά θέματα κλπ. έχω δει πως έχουν πάρει αρκετά βραβεία, και επίσης έχω βρει το εκτροφείο τους στο ινσταγκραμ και επικοινωνούμε και από εκεί και παρακολουθώ την πορεία του σκυλάκου και τα πρώτα του βήματα. Αν μου στείλει άλλο σκυλί, τι στο καλό; Δεν θα το καταλάβω; Επίσης συνεργάζεται και με ένα άλλο γνωστό εκτροφείο για italian greyhounds, και δεν νομίζω εκείνοι να ρίσκαραν το ονομά τους. Εσεις τι λέτε; Πως μπορώ να είμαι βέβαιη χωρίς να πάω εκεί; Έχετε στο νου σας κάτι άλλο που θα έπρεπε να τους ρωτήσω; Αν και έχω καλό προαίσθημα, ελπίζω να μη βγω λάθος!
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Για να έρθει ασυνόδευτο ζώο είναι πολύ μεγάλη διαδικασία, πολύ χαρτούρα και μεγάλο ρίσκο να γίνει "στραβή". Θα πρέπει να εκδοθεί πέρα από το διαβατήριο και πιστοποιητικό TRACES αλλιώς δεν μπορεί να ταξιδέψει ασυνόδευτο το ζώο.

Στη θέση σου δεν θα το ρίσκαρα, θα πήγαινα εκεί.
 


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Για να έρθει ασυνόδευτο ζώο είναι πολύ μεγάλη διαδικασία, πολύ χαρτούρα και μεγάλο ρίσκο να γίνει "στραβή". Θα πρέπει να εκδοθεί πέρα από το διαβατήριο και πιστοποιητικό TRACES αλλιώς δεν μπορεί να ταξιδέψει ασυνόδευτο το ζώο.

Στη θέση σου δεν θα το ρίσκαρα, θα πήγαινα εκεί.
Ακόμη και αν συννεηθεί η εκτροφέας μου με μεταφορέα ζώων και το φέρει οδικώς;
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Οι τύποι που το φέρνουν οδικός έχουν φέρει πολλές φορές σκυλάκια.ξερουν τα πάντα.το φέρνουν σαν pet , δικό τους. Τα χαρτιά θα τα πάρεις ταχυδρομικός από την εκτροφέα.δεν υπάρχη κανένα τελωνείο.βιβλιαριο με τα εμβόλια και τίποτα άλλο.ρουμανια Βουλγαρία Ελλάδα όλα χύμα.ποιο πάνω έχουν δικούς τους.ολα νόμιμα.χιλιες φορές οδικός
 


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Οι τύποι που το φέρνουν οδικός έχουν φέρει πολλές φορές σκυλάκια.ξερουν τα πάντα.το φέρνουν σαν pet , δικό τους. Τα χαρτιά θα τα πάρεις ταχυδρομικός από την εκτροφέα.δεν υπάρχη κανένα τελωνείο.βιβλιαριο με τα εμβόλια και τίποτα άλλο.ρουμανια Βουλγαρία Ελλάδα όλα χύμα.ποιο πάνω έχουν δικούς τους.ολα νόμιμα.χιλιες φορές οδικός
Τέλεια, άρα αν μου τον φέρουν οδικώς δεν θα χρειαστεί να ετοιμάσω κάποιο έγγραφο κλπ; Ή το TRACES που μου είπε πάνω η κοπέλα; Απλά τον παίρνω και φεύγω;
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Τέλεια, άρα αν μου τον φέρουν οδικώς δεν θα χρειαστεί να ετοιμάσω κάποιο έγγραφο κλπ; Ή το TRACES που μου είπε πάνω η κοπέλα; Απλά τον παίρνω και φεύγω;
Εσύ τίποτα τα χαρτιά η θα στα δώσει ο μεταφορέας η θα τα πάρεις ταχυδρομικός.το σκυλάκι θα είναι pet δικό του.τοσο απλά.θα τα κανονίσει όλα η εκτροφέας με τον μεταφορέα.εσυ απλά θα παραλάβεις το σκυλάκι .
 


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Εσύ τίποτα τα χαρτιά η θα στα δώσει ο μεταφορέας η θα τα πάρεις ταχυδρομικός.το σκυλάκι θα είναι pet δικό του.τοσο απλά.θα τα κανονίσει όλα η εκτροφέας με τον μεταφορέα.εσυ απλά θα παραλάβεις το σκυλάκι .
Σ’ευχαριστώ με έσωσες !!! Κατάφερα να επικοινωνήσω με το υπουργείο αφού τηλεφώσα εκατό φορές, και μου απάντησε ένα κύριος που λέει «ήταν σε άλλο τμήμα και έτυχε να περνάει απ’έξω». Τον έβαλα να ψάξει και μου είπε οτι η Λευκορωσία είναι στη λίστα, άρα το σκυλάκι μπορεί να μπει στη χώρα 16 εβδομάδων+21 μέρες από το εμβόλιο της λύσσας. Ενώ η υπεύθυνη μου χε πει κατηγορηματικά 7 μήνες χωρίς καν να το κοιτάξει! Ήμαρτον. Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά να στε καλά!!
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Σ’ευχαριστώ με έσωσες !!! Κατάφερα να επικοινωνήσω με το υπουργείο αφού τηλεφώσα εκατό φορές, και μου απάντησε ένα κύριος που λέει «ήταν σε άλλο τμήμα και έτυχε να περνάει απ’έξω». Τον έβαλα να ψάξει και μου είπε οτι η Λευκορωσία είναι στη λίστα, άρα το σκυλάκι μπορεί να μπει στη χώρα 16 εβδομάδων+21 μέρες από το εμβόλιο της λύσσας. Ενώ η υπεύθυνη μου χε πει κατηγορηματικά 7 μήνες χωρίς καν να το κοιτάξει! Ήμαρτον. Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά να στε καλά!!
3μηνες και δέκα ημερών κάνει το εμβόλιο....4 μηνων καί 2 ημερών είναι οκ.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf