Aγγ. κόκερ κ χρώματα


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Το Αγγλικο Κοκερ Σπανιελ ειναι η ρατσα με την μεγαλυτερη ποικιλομορφια χρωματων.Για αυτο τον λογο χωριζονται σε:

Mονοχρωμα:Μαυρο,κανελι,συκωτι(ασπρο επιτρεπεται ΜΟΝΟ στο στηθος.)

Διχρωμα:Ασπρομαυρο,σκουρο μπλε στικτο,ανοιχτο μπλε στικτο,ασπρο πορτοκαλι,στικτο πορτοκαλι,μαυρο με καφε σημαδια(σε πατουσες,στηθος κ κεφαλι),συκωτι στικτο,συκωτι με ασπρο,τρικολορε(ασπρομαυρο με καφε σημαδια),μπλε στικτο με καφε σημαδια,κιτρινο ασπρο,συκωτι με καφε σημαδια...και ααααλααα!!!!

Για φωτογραφιες δειτε
http://www.cockerspaniel-info.org.uk/colours.htm
http://www.londoncockersociety.co.uk/colours.htm

Λογο των πολλων χρωματων,θελει πολυ προσοχη η επιλογη ζευγαρωματος.Γενικα ο κανονας ειναι:Μονοχρωμο με μονοχρωμο και διχρωμο με διχρωμο.
ΠΟΤΕ το αντιθετο μονοχρωμο με διχρωμο γιατι μπορει να βγει καποιο χρωμα ανεπιθυμητο!!!!!!

Ενδιαφερον ε?!!!!!!!! :D
 






emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Εξαιρετικά ενδιαφέρον emily!
Εγώ πάντως ξετρελάθηκα με το Blue Roan!
Kαι γωωω!! :D
Επισης εχουμε το μοναδικο τρικολορε στην Ελλαδα!!!! :D πολυ σπανιο και δυσκολο χρωμα :!:
 








ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Mixed.

emily_vk said:
Διχρωμα:Ασπρομαυρο,σκουρο μπλε στικτο,ανοιχτο μπλε στικτο,ασπρο πορτοκαλι,στικτο πορτοκαλι,μαυρο με καφε σημαδια(σε πατουσες,στηθος κ κεφαλι),συκωτι στικτο,συκωτι με ασπρο,τρικολορε(ασπρομαυρο με καφε σημαδια),μπλε στικτο με καφε σημαδια,κιτρινο ασπρο,συκωτι με καφε σημαδια...και ααααλααα!!!!
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Εγω ειχα το χρωμα golden και ηταν πολυ ομορφη και γυαλιστερη....αυτο μου αρεσει και πιο πολυ και το μαυρο εντελλως :wink:
 




emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Γιατί το λένε Blue roan??Τί διαφορά έχει από το ασπρόμαυρο?
Βασω,το λενε μπλε γιατι φερνει λιγο χιχι!!! Το ασπρομαυρο δεν εχει καμια σχεση...δες:

Μπλε στικτο ή αλλιως Blue Roan


Ασπρο-μαυρο ή Black and White
 




vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Ναι όντως καμία σχέση!
Το έχω δεί στα χαρτιά της ότι είναι Blue Roan και το είχα απορία!!Αλλα όντως το ασπρόμαυρο είναι τελείως διαφορετικό..
Εμένα λοιπόν το αγαπημένο μου είναι το μπλέ στικτό!! :D
 








emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Επισης ξεχασα να αναφαιρω πως στατιστικες εχουν δειξει πως τα μονοχρωμα(ειδικα μαυρα και κανελι) ειναι πιο επιθετικα,νευρικα και οξυθημα απο τα ποικιλοχρωμα :wink:
Βεβαια παντα υπαρχουν εξαιρεσεις!