Acana - Origen


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Επαναφερω το θεμα μετα απο σημερινη μου επικοινωνια με εκπροσωπο της εταιριας, για δικο μου ζητημα.

Η μεταβαση μου ειπε οτι πρεπει να γιενται μεσα σε 4 βδομαδες. 1η βδομαδα 80% παλια με 20% ακανα, δευτερη 50-50, 3η 20-80 κι αν τα πραγματα πανε καλα, την 4η μονο ακανα.
Αν δεν εχεις κανει αυτη τη διαδιακασια ακριβως και το σκυλι κανει ασχηματιστα κοπρανα, μπορεις ή να παρεις λιγο απ την παλια τροφη και να δινεις 70% ακανα και 30 απ την προηγουμενη, ή να μειωσεις την ποσοτητα της ακανα, κατα 50 γραμμαρια.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Ότι και να κάνω πιστεύω ότι δεν θα στρώσει με την acana. Σήμερα ξυπνάω το πρωί και μπαίνω στην κουζίνα και...........γά@@@@τα!!!!!!!!! Έχει να το κάνει αυτό μήνες!!!! Χθες και προχθές δεν ήταν και τόσο νιανια :rolleyes:. Ήταν λίγο πιο νορμάλ και σκέφτηκα ότι την συνήθισε και πάει να έρθει λίγο στα ίσια της η κακομοίρα. Αλλά σήμερα.......νερό!!!!! Από εκεί που την πήρα (γενικός αντιπρόσωπος της περιοχής) μου είπε να την ανακατέψω 3-4 μέρες με την παλιά και σταδιακά να ανεβαίνω σε ποσότητα και όλα μια χαρά. Μόνο μια χαρά που δεν είναι!!! Άσε που σήμερα δέχτηκα σοβαρές απειλές για την σωματική μας ακεραιότητα από την γυναίκα μου!!!! Δεν ξέρω μου λέει τη σκ@@@@ τροφή είναι αυτή που της πήρες αλλά αν δεν την αλλάξεις να συνέλθει το σκυλί, θα στα δώσω να τα φας και μετά θα μετακομίσετε και οι δυο :shock:. Τρελάθηκε σήμερα που μπήκε στην κουζίνα :eyecrazy:. Μάζευε και μαζεμώ δεν είχαν!!! Παραλίγο να ξεράσει και κάνα δυο φορές........:paletas:. Πάω μάλλον για Sam's Field. Ή biomill?? Μετά από αυτό που έπαθα είμαι πολύ μπερδεμένος!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Άλλαξε την acana συμφωνώ μαζί σου. Το πάει για να στο γυρίσει σε εντεροκολίτιδα, και τότε θα δώσεις αντιβιώσεις , ειδικές τροφές για να στρώσει κλπ κλπ. Έπαθα ακριβώς το ίδιο με τον δικό μου όταν ήταν κουτάβι. Τώρα που είναι ενήλικος την δέχτηκε την acana.
Τώρα που θα πας δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω δοκιμάσει τις δύο τροφές που αναφέρεις.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Εγω την δινω απο 5 μηνων και δεν ειχα κανενα προβλημα..Φυσικα εκανα προσαρμογη 3 βδομαδες με την παλια οπως μου ειπε ο αντιπροσωπος στην εκθεση που εγινε στο Ε.Κ.Ε.Π. και εχω δει τρομερη διαφορα στο σκυλι..Μηπως η παραπανω πρωτεινη του επεσε βαρια?Τι ταιζες πριν?
 
Last edited:


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
3-4 μερες ειναι λιγες για οποιαδηποτε τροφη. 2 βδομαδες θελει να κανεις μιξη για αλλες τροφες, και 4 για την ακανα.
Γνωμη μου να επιστρεψεις αμεσα στην προηγουμενη τροφη που ετρωγε κι αφου περασει κανας μηνας και ειναι καλα, τοτε να ξαναδωσεις ακανα αλλα μονο οπως σου εγραψα.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
κ ομαλη μεταβαση απο την μια τροφη στην αλλη να μην γινει,καποια στιγμη το σκυλι στρωνει κ σχετικα συντομα...σε 3-4 μερες το παρα πολυ,απο ο,τι εχω δει μεχρι τωρα!καποιες φορες ,απλα δεν εχει να κανει με αυτο.δεν καθεται στο ζωο.
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
κ ομαλη μεταβαση απο την μια τροφη στην αλλη να μην γινει,καποια στιγμη το σκυλι στρωνει κ σχετικα συντομα...σε 3-4 μερες το παρα πολυ,απο ο,τι εχω δει μεχρι τωρα!καποιες φορες ,απλα δεν εχει να κανει με αυτο.δεν καθεται στο ζωο.
Συμφωνώ!!! Εμένα από την αρχή την πάει έτσι. Απλά έλεγα να της πάρω κάτι πολύ καλό τώρα που είναι μικρή αλλά δεν.......Την FARMINA έπαιρνα κι εγώ. Κανένα πρόβλημα!! Ότι καλύτερο έχω πάρω μέχρι τώρα. Τουλάχιστον σε δικά μου σκυλιά. Και σε προηγούμενο σκύλο που είχα, μια χαρά ήταν. Νομίζω ότι θα ξαναπάω εκεί και θα αφήσω τα πειράματα!!!
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Πήγα και πήρα την Farmina. Της έβαλα μισή μισή με την acana και αν το ξεπεράσει έτσι, θα της ανακατέβω και λίγη acana μέχρι να την τελειώσει αλλιώς θα την πετάξω. Ο κτηνίατρος μου είπε ότι αν συνεχίσει μπορεί να το γυρίσει σε κολίτιδα και ότι η acana στα πιο πολλά μπόξερ το κάνει αυτό επειδή έχουν ευαίσθητο στομάχι. Το μόνο που μου έκανε πριν με την Farmina ήταν ότι είχε τσίμπλες και είχα ρωτήσει τον κτηνίατρο και μου είχε πει ότι δεν πρέπει να ήταν από την τροφή. Θα δείξει!!!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
κ ομαλη μεταβαση απο την μια τροφη στην αλλη να μην γινει,καποια στιγμη το σκυλι στρωνει κ σχετικα συντομα...σε 3-4 μερες το παρα πολυ,απο ο,τι εχω δει μεχρι τωρα!καποιες φορες ,απλα δεν εχει να κανει με αυτο.δεν καθεται στο ζωο.
Οι 3-4 μερες που λες δεν ειναι τιποτα, ο γιατρος ο δικος μου μου πε οτι και 10 μερες μπορει να τραβηξει η ιστορια, κι αν δε τελειωσω το τσουβαλι δε μπορω να ξερω... Φυσικα εχεις δικιο στο οτι απλα μπορει να μη καθεται στο σκυλο! Απλα πρεπει να χει γινει η διαδικασια για να ξερεις :)

Σε τι ποσοστο δινεις ακανα και φαρμινα?


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Οι 3-4 μερες που λες δεν ειναι τιποτα, ο γιατρος ο δικος μου μου πε οτι και 10 μερες μπορει να τραβηξει η ιστορια, κι αν δε τελειωσω το τσουβαλι δε μπορω να ξερω... Φυσικα εχεις δικιο στο οτι απλα μπορει να μη καθεται στο σκυλο! Απλα πρεπει να χει γινει η διαδικασια για να ξερεις :)

Σε τι ποσοστο δινεις ακανα και φαρμινα?


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
Σχεδόν μισή μισή της έδωσα. Δεν έχει πρόβλημα με την Farmina. Δοκιμασμένο test drive!!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Αν θες τη γνωμη μου, για να κανεις καλυτερη δουλεια, παρε ενα τηλεφωνο στην εταιρια, ή αν εχεις προφιλ στειλτους μηνυμα στο φεισμπουκ. Ειναι πολυ εξυπηρετικοι.
Και το λεω για να σου πουνε ποσο διαστημα πρεπει να δινεις 50-50 , ωστε να περασεις μετα στο 70-30.
Εγω θα το εκανα πολυ αργα... Δυο βδομαδες, κι αν ηταν οκ, τοτε θα πηγαινα στο 70-30. Μη βιαστεις!


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Εννοείς 50-50 και μετά 70 acana και 30 farmina για να ξαναδώσω μετά σκέτη acana?? [-X Όυτε για πλάκα!!!! Όπως ξανά είπα ανα δεν μπορεί να την φάει την acana έτσι μαζί με Farmina θα την πετάξω!!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Μα το σωστο ετσι ειναι!! 50-50 και μετα 70 ακανα 30 φαρμινα για μια βδομαδα, κ αν παει καλα, την επομενη βδομαδα μονο ακανα. Ειναι παρα πολυ καλη τροφη κι ειναι κριμα να μη το κανεις.

Τωρα βεβαια εσυ αποφασιζεις.




Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Με τίποτα!!! Θα την αφήσω να φάει το τσουβαλάκι που της πήρα να έρθει λίγο στα ίσια της και μετά βλέπουμε. Αν και δεν νομίζω γιατί το σκυλί έπαθε κολούμπρα!!!! Την λυπήθηκε η ψυχή μου!! Είχε να τα κάνει μέσα μήνες.......και με acana το έπαθε 2 φορές!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Αntonis_a θα σου έλεγα κόψε την acana μαχαίρι. Στο είπε και ο γιατρός ότι θα στο γυρίσει σε κολλίτιδα και μετά θα πάρει φάρμακα χωρίς λόγο. Ούτε 50-50 ούτε τίποτα. Δώστην σε κάποιον γνωστό σου με σκύλο δεν θα πάει χαμένη.
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Το σκέφτηκα και αυτό αλλά άσε μήπως και της περάσει λίγο έτσι και την φάει. Αν συνεχίσει τα ίδια.....μαχαίρι όπως λες!!! Άσε τώρα που μου κάνει μουτσουτσούνια και δεν πλησιάζει την Farmina. Από το πρωί έχει φάει 2 μπουκιές αλλά θα μείνει στο μπολάκι της μέχρι να την φάει!!
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Ε όχι που δεν θα την έτρωγε. Πήγε μύρισε μια δυο φορές με κοιτούσε και έφευγε. Την τρίτη.....παραλίγο να φάει και το μπολάκι!! Για επιβράβευση της έβρασα 2-3 λεπτά ένα κόκαλο και της το έδωσα. Εβίβα :p .
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
lawrence-gr από του Mπούτου την παίρνεις την Farmina? Και πόσο? Puppy ή Adult?

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Λοιπόν μιας που "πέτυχα" και έτοιμο το θέμα...
Μέχρι την ηλικία των έξι μηνών η Δάφνη (πρόσφατο βιντεάκι) έτρωγε την Orijen Puppy Large
Την έτρωγε στην κυριολεξία με το ζόρι. Εδώ και δύο μήνες την άλλαξα στην Acana Wild Prairie η οποία την τρώει με όρεξη πολύ. Είναι στα κιλά της, ίσως και λίγο πιο βαριά αλλά πεινάει συνέχεια!!!:)
Τι κάνω;
Συνεχίζω με την Acana και την αφήνω να ξελιγώνεται;
Ή την αλλάζω;
Να αυξήσω ποσότητα δεν "παίζει" επειδή θα γίνει "τόφαλος" σίγουρα!:)
...και τώρα που το εξετάζω καλύτερα δεν είναι πολύ μικρή η δοσολογία για ένα σκυλί 33 κιλών;
 
Last edited: