Acana - Origen


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Χμμμ... Δεν είμαι σίγουρος τι συμφέρει περισσότερο...

Η Orijen 6 fish έρχεται στις 316 θερμίδες ανά ευρώ για 2.5kg τσουβάλι
Η Acana Pacifica στις 303 θερμίδες ανά ευρώ για 2.27kg τσουβάλι

Τιμές από alphapetshop.
 




DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Την πήρα πιο φθηνά απο την τιμή που έχει το alphapetshop.Και στην orijen η δοσολογία ήταν 300gr την ημέρα.Εγώ πιστεύω οτι συμφέρει πιο πολύ.
Δε μου λες, το τσουβαλάκι σου λέει 2.27 κιλά; Γιατί μέχρι τώρα οι Orijen που αγόραζα έλεγαν 2.5 κιλά (5.5 lbs). Τα καινούρια τσουβαλάκια Acana ζυγίζουν λιγότερο (2.27 kg / 5 lbs) και δεν είδα κάποια μείωση στις τιμές.

Η δοσολογία πάει με τις θερμίδες. Αν σου προσφέρουν λιγότερες θερμίδες και λιγότερη ποσότητα χωρίς ανάλογη μείωση στην τιμή, μάλλον για κορόιδα ψάχνουν...
 








KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
είναι η ιδέα μου η όταν ανοίγεται και εσείς την orijen puppy and junior large breed μυρίζει πολύ έντονα(κάπως ψαρίλα)?
 


marianeza

New Member
15 Οκτωβρίου 2012
2
0
Καλησπέρα, εχω ένα μικρό Labrador και μετά απο πολύ ψάξιμο αποφάσισα να της πάρω την ACANA puppy (58,90 euro απο το PET4U). Παρατήρησα ότι της προκαλέι διάρροια και ο κτηνίατρός μου μου πρότεινε να επιστρέψω στη Hills γιατί σύμφωνα με την άποψή του η μεγάτη ποσότητα σε πρωτείνη έχει αυτή την επίδραση στα κουτάβια. Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο? Αν ναι υπάρχει κάποια άλλη τροφή που θα μπορούσα να προμηθευτώ?
 




LenaBorderCollie

Well-Known Member
17 Μαϊου 2012
489
0
33
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, εχω ένα μικρό Labrador και μετά απο πολύ ψάξιμο αποφάσισα να της πάρω την ACANA puppy (58,90 euro απο το PET4U). Παρατήρησα ότι της προκαλέι διάρροια και ο κτηνίατρός μου μου πρότεινε να επιστρέψω στη Hills γιατί σύμφωνα με την άποψή του η μεγάτη ποσότητα σε πρωτείνη έχει αυτή την επίδραση στα κουτάβια. Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο? Αν ναι υπάρχει κάποια άλλη τροφή που θα μπορούσα να προμηθευτώ?
Μήπως έδωσες κατευθείαν την καινούρια τροφή χωρίς να την αλλάξεις σιγά-σιγά όπως πρέπει?
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
@marianeza: Μήπως ταΐζεις υπερβολική ποσότητα; Η υπερβολική ποσότητα σε συνδυασμό με την αυξημένη πρωτεΐνη μπορεί να προκαλέσουν διάρροια στο κουτάβι...
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
32% εχει σε πρωτεινη, κι ισα ισα την πρωτεινη την εχουν αναγκη περισσοτερο οσο αναπτυσσονται, δεν ειναι υψηλο το νουμερο. Η hills δεν ειναι καλη τροφη(εκτος των κτηνιατρικων), καποτε ηταν "φιρμα" και τη προτειναν ολοι οι κτηνιατροι(που τη πουλουσαν κοολας, περιεργο).

Φυσικα μπορει να μην εκατσε καλα στον σκυλο σου αλλα πρεπει να δεις αυτα που σου παν.

1)Σταδιακη αλλαγη τροφης. Εγω το περασμα σε acana το εκανα σε δυο βδομαδες οπως μου παν απο την εταιρια, κι οπως ηξερα κιολας.

2)Σωστη ποσοτητα. Αν δινεις παραπανω απ οσο πρεπει ισως σου δημιουργει θεμα.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
32% εχει σε πρωτεινη, κι ισα ισα την πρωτεινη την εχουν αναγκη περισσοτερο οσο αναπτυσσονται, δεν ειναι υψηλο το νουμερο. Η hills δεν ειναι καλη τροφη(εκτος των κτηνιατρικων), καποτε ηταν "φιρμα" και τη προτειναν ολοι οι κτηνιατροι(που τη πουλουσαν κοολας, περιεργο).

Φυσικα μπορει να μην εκατσε καλα στον σκυλο σου αλλα πρεπει να δεις αυτα που σου παν.

1)Σταδιακη αλλαγη τροφης. Εγω το περασμα σε acana το εκανα σε δυο βδομαδες οπως μου παν απο την εταιρια, κι οπως ηξερα κιολας.

2)Σωστη ποσοτητα. Αν δινεις παραπανω απ οσο πρεπει ισως σου δημιουργει θεμα.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
Αν θυμάμαι καλά η πρωτεΐνη στην ανάπτυξη είναι καλό να μην είναι σε μεγάλη ποσότητα ειδικά στις μεγαλόσωμες φυλές.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Γενικοτερα το ανεφερα, οτι χρειαζεται πιο πολυ κατα την αναπτυξη. Ειναι γεγονος οτι σε μεγαλοσωμες φυλες, καποιοι εκτροφεις συστηνουν adult τροφες πριν τους 12 μηνες :)
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Γενικοτερα το ανεφερα, οτι χρειαζεται πιο πολυ κατα την αναπτυξη. Ειναι γεγονος οτι σε μεγαλοσωμες φυλες, καποιοι εκτροφεις συστηνουν adult τροφες πριν τους 12 μηνες :)
Το ρώτησα για να το ξεκαθαρίσω στο κεφάλι μου, ευχαριστώ ;)
 


fotis_utmost

Well-Known Member
23 Απριλίου 2012
501
0
California
Εμείς το γυρίσαμε σε Orijen 6 fish εδώ και 3 μέρες και εκτός από τη πρώτη μέρα, γενικά η τροφή της έχει κάτσει πολύ καλά. Βέβαια, είμαστε πολύ προσεκτικοί στην ποσότητα, ώστε να βρούμε τη βέλτιστη.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Εμείς το γυρίσαμε σε Orijen 6 fish εδώ και 3 μέρες και εκτός από τη πρώτη μέρα, γενικά η τροφή της έχει κάτσει πολύ καλά.
Θελεις καμποσο χρονο για να δεις πως θα κατσει στον σκυλο η τροφη.
Κανα διμηνο ειναι ενα λογικο διαστημα.
Απλα τωρα βλεπεις οτι δεν τον πειραζει η τροφη του.Ειναι παντως ενα καλο πρωτο βημα αυτο.
 


fotis_utmost

Well-Known Member
23 Απριλίου 2012
501
0
California
χαχαχα! Οκ, απλά νόμιζα ότι είναι αρκετό διάστημα. Για να το διορθώσω, αρχικά φαίνεται να μην την πειράζει καθόλου και την τρώει ευχάριστα. Επίσης, μου φαίνεται ότι έχει αλλάξει και η μυρωδιά της λίγο, προς το καλύτερο, αν και η τροφή παραμυρίζει ψαρίλα...
 


marianeza

New Member
15 Οκτωβρίου 2012
2
0
Kalispera. Euxaristw gia tis apantiseis sas alla telika kataliksame stin Royal canin sensitivity control. Mallon i mikri mou einai polu euaisthiti sti trofi. meta apo 3 meres diaroia arxisa na vlepw kai aima kai o ktiniatros mou eipe toulaxiston gia ena mina na parw ti royal canin kai meta se 2/3 analogia na prospathisw na tis dwsw tin acana. Dustixws ekana ti vlakeia kai pira 13 kila trofi (acana)..
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά για να μην ανοίξω καινούριο θέμα συνεχίζω εδώ. Πρόβλημα με acana!! Την δίνω εδώ και 15 μέρες περίπου και ενώ στην αρχή ήταν μια χαρά, τις τελευταίες 5 μέρες περίπου......διάρροια διάρροια διάρροια!!! Χθες μόνο ήταν μια χαρά και λέω τέλος, ίωση ήταν και της πέρασε, σήμερα πάλι τα ίδια!! Μήπως να της ελαττώσω λίγο την ποσότητα?? Ή μήπως να την πετάξω τελείως γιατί όλοι μου έλεγαν θα δεις μεγάλη διαφορά στον σκύλο (θα πάρει κιλά, ενέργεια, κ.α.) αλλά εγώ διαφορά δεν έχω δει καθόλου εκτός τις διάρροιες τώρα τελευταία. Α, για να μην λέω ψέματα, έκανε λίγο λιγότερα κακάκια. Όχι σε συχνότητα αλλά σε ποσότητα. Ξέχασα να πω.....puppy & junior.