Acana - Origen


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εγω θα στηριζα ενα μαγαζι, οπως κι αν λεγοταν, που θα σταματουσε να κανει αυτο το πραγμα.
Τελοσπαντων το χουμε αναφερει αρκετες φορες το συγκεκριμενο


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 






mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Εμένα τρώει πάνω από 2 χρόνια τώρα Acana (κυρίως την Grasslands) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ούτε στην αρχή (και Orijen που του είχα δώσει ένα τσουβάλι, και χωρίς μεταβατικό στάδιο από acana, την έφαγε με πολλή όρεξη και χωρίε καμία παρνέργεια).
Προσέξατε ότι τελευταία η Acana Grasslands άλλαξε συσκευασία (πιο ανοικτό πράσινο) και συστατικά αλλά και δοσολογία? Τα συστατικά τώρα είναι ανώτερα (τα 4 πρώτα προϊόντα είναι κρέας και όχι γέυμα κρέατος) και η δοσολογία είναι τώρα μικρότερη. Εκεί που με την προηγούμενη συσκευασία του έδινα 550γρ. ημερησίως (είναι 38 κιλά περίπου) τώρα του δίνω (σύμφωνα με την συσκευασία) 450γρ. ημερησίως, και για την ώρα δεν έχει αδυνατίσει λόγω της μειωμένης ποσότητας.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Γενικοτερα αλλαξαν οι κωδικοι, ειδα και μια μικρη μειωση στη λρωτεινη & αλλαγες στη χονδρ/γλυκοζαμινη.

Κι εμεις περναμε σε grasslands, απο Τριτη


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


LenaBorderCollie

Well-Known Member
17 Μαϊου 2012
489
0
33
Θεσσαλονίκη
Εμείς είπαμε να δοκιμάσουμε την Ranchlands...Δεν έχω ανοίξει ακόμη το τσουβάλι αλλα κρίνοντας απο τα συστατικά πιστεύω οτι θα της αρέσει περισσότερο.
 


mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Την Ranchlands την απέκλεισα λόγω χαμηλής χονδροϊτίνης και γλουκοζαμίνης (αν και ομολογώ ότι τα συστατικά της μου άρεσαν ιδιαίτερα)
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Ρε παιδιά...ήμαρτον!
H Δάφνη είναι οκτώμισι μηνών και τριάντα τρία κιλά.
Σύμφωνα με το πινακάκι θα πρέπει να τρώει μέχρι 360gr - 380gr ημερησίως.
Της το δίνω σε δύο δόσεις πρωί - βράδυ.
Καλά τα λέω; Γιατί μου φαίνεται πολύ λίγο και εμένα αλλά και εκείνης;
Πεινάει συνέχεια... τι να κάνω;:(
 




Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Η Acana puppy & junior έδειχνε, για 20 κιλά 4-6 μηνών 630gr και για 25 κιλά 4-6 μηνών 680gr. Αυτά που με ενδιέφεραν θυμάμαι. Πολλά δεν είναι για μία τροφή που υποτίθεται ότι είναι πάρα πολύ καλή :-k ??!!!
 








aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Τα σκυλια πεινανε συνεχεια, τα περισσοτερα.... Αν ταιζα τη Ληδα οσο θελει, τωρα θα ταν παχυσαρκη. Ποτε δε θα ξεχασω ενα βραδυ που ταν μικρη και τρεχαμε πανικοβλητοι στο αττικο γιατι φοβομουν για συστροφη. Και τελικα...ειχε πρηστει απ το φαι.

Ταιζεις οσο λεει η συσκευασια κι απο κι απλα βλεπεις το σκυλι πως παει. Αν ειναι αδυνατο, αν ειναι παχυ κλπ

Μη κρινεις απο το αν πειναει, μονο απο τα κιλα που εχει. Απ το βιντεο φαινεται μια χαρα, αν κι ο γιατρος δε τη βρισκει αδυνατη.. Ολα κομπλε!


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Ρε παιδιά...ήμαρτον!
H Δάφνη είναι οκτώμισι μηνών και τριάντα τρία κιλά.
Σύμφωνα με το πινακάκι θα πρέπει να τρώει μέχρι 360gr - 380gr ημερησίως.
Της το δίνω σε δύο δόσεις πρωί - βράδυ.
Καλά τα λέω; Γιατί μου φαίνεται πολύ λίγο και εμένα αλλά και εκείνης;
Πεινάει συνέχεια... τι να κάνω;:(
Αν στους 8.5 μήνες έχει περίπου το ~85% του τελικού βάρους (δες πινακάκια για γερμανικά ποιμενικά αν είναι λιγότερο ή περισσότερο) τότε πρέπει να κοιτάξεις την επόμενη σειρά στον πίνακα της τροφής αφού θα γίνει ~38 κιλά.

Κάθε κουτάβι είναι ξεχωριστό πάντως και το ίδιο λέει και η Acana. Μη μένεις στο πινακάκι, είναι ενδεικτικό.

Acana said:
EVERY PUPPY IS UNIQUE

Just like you, your puppy is a unique individual and his feeding requirements will vary with his breed, environment, age and activity.
That's why we suggest using this chart as a starting point and then monitoring your puppy's weight and adjusting his rations as needed. We also recommend feeding him twice daily and always keeping fresh, clean water available.
Το πρότυπο λέει τα παρακάτω..

fci said:
Female dogs:
Height at the withers: 55 cm to 60 cm
Weight: 22 kg to 32 kg
 


Panos-Terra

Active Member
14 Οκτωβρίου 2012
33
0
καλησπερα και απο μενα!θα αλλαξω και εγω τροφη στην κουταβαρα μου και ηθελα να προτεινω κατι σε οσους εχουν μικρα σκυλακια σαν και εμενα.μπορουμε υστερα απο συνενοηση να μοιραζουμε δια 2 ενα μεγαλο τσουβαλακι (πχ 13κιλα)καλης τροφης ,ετσι και εμας να συμφερει οικονομικα,αυτη την δυσκολη εποχη,και τα σκυλια μας να τρωνε φρεσκια τροφη και καλης ποιοτητας.δεν ξερω αν ειναι ασχετο ή αν εχει ηδη αναφερθει.εγω κοιταζω για την Wild Prairie | Acana ή κατι παρομοιο ,αν καποιος ειναι απο Πατρα ή γυρω περιοχες και θελει να την μοιραστουμε,ας μου στειλει.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
πήραν χωρίς να με ρωτήσουν την orijen adult .η μπέλα σε 4 μέρες γίνεται 1 χρονού και ζυγίζει 30 κιλά.πειράζει που κόψαμε την puppy και θα αρχίσουμε την adult απο τώρα?ακόμα η δοσολογία παλιάς με καινούριας ποιά είναι γιατί ευτυχώς έχει μείνει.
 




wgsd

Banned
Banned
31 Μαϊου 2010
89
0
Όλες οι Orijen κάνουν για puppy, εκτός από τη κόκκινη (regianal red) και αυτό γιατί δεν έχει αρκετή χονδροιτίνη. Απλά θέλει προσοχή στη ποσότητα. Εγώ πάω οποιαδήποτε orijen με βάση την δοσολογία της puppy large και όλα κομπλέ.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
puppy έτρωγε την orijen πρίν κανά 3 μήνες και μετά του αρχίσαμε την royal labrador μέχρι 12 μηνών περίπου.ποσότητα περίπου πόσο να βάζουμε?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU