Acana puppy large breed


jimisst

Member
6 Νοεμβρίου 2020
5
0
38
Καλημερα στην ομαδα!!
θα ηθελα τη γνωμη και τη βοηθειας σας. Εχω ενα κουταβι λαμπραντορ και ειναι 3 μηνων. Το ξεκινησα με αυτη τη τροφη γιατι πιστευω οτι ειναι αρκετα καλη! το προβλημα μου ειναι με τα κοπρανα του, ειναι αρκετα ρευστα.
μηπως φταιει η πρωτεινη της acana που ειναι 33%?
αν καποιος ειχε τετοιο θεμα θα βοηθουσε πολυ.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Καλησπέρα.

Διάβασε εδώ ένα πρόσφατο θέμα.

Επίσης από αυτό Σημάδια σωστής αφομοίωσης τροφής θα ενημερωθείς.

Ναι η πρωτεΐνη είναι σε υψηλά επίπεδα, καλύτερα να πας μέχρι 28%. ΝΑΙ έχω δοκιμάσει πολλές συνταγές της Acana καθώς επίσης τυχαίνει να είμαι φροντιστής Λαμπ. Αν συνεχίσεις με Acana θα πρέπει να προσέχεις πολύ την δοσολογία.

Ένα θέμα που έχουν συζητηθεί διάφορα με τροφές είναι αυτό Platinum ξηρή τροφή

Τονίζω το να τα διαβάσεις γιατί αρκετοί νεοεισερχόμενοι βαριούνται :)
 
  • Like
Reactions: medusa and sis


jimisst

Member
6 Νοεμβρίου 2020
5
0
38
Καλησπέρα.

Διάβασε εδώ ένα πρόσφατο θέμα.

Επίσης από αυτό Σημάδια σωστής αφομοίωσης τροφής θα ενημερωθείς.

Ναι η πρωτεΐνη είναι σε υψηλά επίπεδα, καλύτερα να πας μέχρι 28%. ΝΑΙ έχω δοκιμάσει πολλές συνταγές της Acana καθώς επίσης τυχαίνει να είμαι φροντιστής Λαμπ. Αν συνεχίσεις με Acana θα πρέπει να προσέχεις πολύ την δοσολογία.

Ένα θέμα που έχουν συζητηθεί διάφορα με τροφές είναι αυτό Platinum ξηρή τροφή

Τονίζω το να τα διαβάσεις γιατί αρκετοί νεοεισερχόμενοι βαριούνται :)
Καλησπέρα.

Διάβασε εδώ ένα πρόσφατο θέμα.

Επίσης από αυτό Σημάδια σωστής αφομοίωσης τροφής θα ενημερωθείς.

Ναι η πρωτεΐνη είναι σε υψηλά επίπεδα, καλύτερα να πας μέχρι 28%. ΝΑΙ έχω δοκιμάσει πολλές συνταγές της Acana καθώς επίσης τυχαίνει να είμαι φροντιστής Λαμπ. Αν συνεχίσεις με Acana θα πρέπει να προσέχεις πολύ την δοσολογία.

Ένα θέμα που έχουν συζητηθεί διάφορα με τροφές είναι αυτό Platinum ξηρή τροφή

Τονίζω το να τα διαβάσεις γιατί αρκετοί νεοεισερχόμενοι βαριούνται :)
Καλησπέρα! Διάβασα τα θέματα περί τροφών και κατέληξα σε τρεις τροφες ανάπτυξης.
1)platinum 27% πρωτεινη
2)naturea ibirian pork 29%
3) Ν&D έχει όμως 35%
Μπορεις να με βοηθησεις
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.775
Ο, τι και αν διαλέξεις να προσέχεις να δίνεις σωστή δοσολογία την οποια προσαρμόζουμε και ανάλογα τις αναγκες του σκύλου . Αν ξεφευγεις και δινεις παρα πάνω υποκυπτοντας στο λιγουρικο κουταβι μπορει γι αυτο επίσης να μην πηγαινουν ολα τέλεια .Μπορεις να δοκιμάσεις να μειώσεις για αρχη την ποσότητα λιγάκι π.χ 30-40 γραμμαρια, ισως να δινεις παραπανω απο οσο πραγματικα χρειάζεται.

Platinum αστην, βρωμιζει λιγο τα δοντια και σε puppy δεν εχει ποικιλια, οι κροκετες επίσης ειναι μικροσκοπικες για λαμπ...

N&D καλη τρόφή αλλα με 35% πρωτεινη, εφοσον υποψιάζεσαι οτι η πρωτεινη ισως φταιει για τα μαλακα κοπρανα μηπως να το αποφύγεις? Οταν παει 8-9 μηνων μπορείς να δοκιμάσεις των ενηλίκων που εχει νορμαλ ποσοστά, 28% . Εχει συμπαθητικες γενικα συνταγες.

Νaturea iberian pork, στον δικο μου εκατσε καλα αλλα αυτο είναι σχετικό. Γενικα την Naturea naturals την εχω σε εκτίμηση ειναι μια καλη τροφη απο αποψη συστατικων, νορμαλ πρωτεινη και σε υποφερτη τιμη . .

Γενικά οταν αλλαξεις τροφη καλο ειναι να κάνεις σταδιακή μετάβαση. (για 2-3 μερες δινουμε 1/4 της νεα τροφης ανακατεμενη με 3/4 παλια, 2-3 μερες μιση μιση κ.τ.λ )
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


jimisst

Member
6 Νοεμβρίου 2020
5
0
38
Ο, τι και αν διαλέξεις να προσέχεις να δίνεις σωστή δοσολογία την οποια προσαρμόζουμε και ανάλογα τις αναγκες του σκύλου . Αν ξεφευγεις και δινεις παρα πάνω υποκυπτοντας στο λιγουρικο κουταβι μπορει γι αυτο επίσης να μην πηγαινουν ολα τέλεια .Μπορεις να δοκιμάσεις να μειώσεις για αρχη την ποσότητα λιγάκι π.χ 30-40 γραμμαρια, ισως να δινεις παραπανω απο οσο πραγματικα χρειάζεται.

Platinum αστην, βρωμιζει λιγο τα δοντια και σε puppy δεν εχει ποικιλια, οι κροκετες επίσης ειναι μικροσκοπικες για λαμπ...

N&D καλη τρόφή αλλα με 35% πρωτεινη, εφοσον υποψιάζεσαι οτι η πρωτεινη ισως φταιει για τα μαλακα κοπρανα μηπως να το αποφύγεις? Οταν παει 8-9 μηνων μπορείς να δοκιμάσεις των ενηλίκων που εχει νορμαλ ποσοστά, 28% . Εχει συμπαθητικες γενικα συνταγες.

Νaturea iberian pork, στον δικο μου εκατσε καλα αλλα αυτο είναι σχετικό. Γενικα την Naturea naturals την εχω σε εκτίμηση ειναι μια καλη τροφη απο αποψη συστατικων, νορμαλ πρωτεινη και σε υποφερτη τιμη . .

Γενικά οταν αλλαξεις τροφη καλο ειναι να κάνεις σταδιακή μετάβαση. (για 2-3 μερες δινουμε 1/4 της νεα τροφης ανακατεμενη με 3/4 παλια, 2-3 μερες μιση μιση κ.τ.λ )
Καλησπέρα ευχαριστώ για συμβουλές.
Ελαττωσα λίγο τα γραμμάρια και σαν να έστρωσε. Την Acana δεν θα την ξαναπροτιμησω, θα δοκιμάσω τη naturea Iberian pork και βλεπουμε
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Από Acana θα μπορούσες να δώσεις Prairie Poultry ή Wild Coast ή Classic Red.

Αυτές τις δίνει για όλες τις ηλικίες και έχουν 29% πρωτεΐνη. Απ' τις παραπάνω η Prairie Poultry έχει τα υψηλότερα ποσοστά σε γλυκοζαμίνη και χρονδροϊτίνη το οποίο είναι επιθυμητό.

Αυτό που αλλάζει στις παραπάνω τροφές είναι η δοσολογία ανάλογα με την ηλικία.

Για την Platinum θα φώναζα την @medusa η οποία έχει εμπειρία αλλά με πρόλαβε :). Δεν είχα διαβάσει για τα σκούρα δόντια στην Platinum αλλά αυτό που μπορώ να πω είναι πως με την Acana ο Άργος δεν είχε ποτέ θέμα.

Δοκίμασε την Naturea Iberian pork, φαντάζομαι πως θα πάρεις την Puppy, και ενημέρωσε για το πως θα πάει. Αν είναι σερνικό το κουτάβι θα πρέπει να ζυγίζει κάπου 12-13Kg ( θηλυκό 10-11 ).
 


jimisst

Member
6 Νοεμβρίου 2020
5
0
38
Την έχω παραγγείλει τη naturea και βλέπουμε.
Αλλά στάθηκα σ'αυτο που είπες για τα κιλά και είδα το διάγραμμα ανάπτυξης Λαμπραντόρ. Ο Φοίβος ζυγίζει 8 κιλα όταν το φυσιολογικό είναι γύρω στα 12 κιλά, είναι αρκετά αδύνατος.
Άρα την acana την βγάζει όλη από πίσω.
Και τώρα με τις courier βλέπω να αργούν πολύ.
τι μπορώ να φτιαξω για φαγητό στο σπιτι?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.775
Την έχω παραγγείλει τη naturea και βλέπουμε.
Αλλά στάθηκα σ'αυτο που είπες για τα κιλά και είδα το διάγραμμα ανάπτυξης Λαμπραντόρ. Ο Φοίβος ζυγίζει 8 κιλα όταν το φυσιολογικό είναι γύρω στα 12 κιλά, είναι αρκετά αδύνατος.
Άρα την acana την βγάζει όλη από πίσω.
Και τώρα με τις courier βλέπω να αργούν πολύ.
τι μπορώ να φτιαξω για φαγητό στο σπιτι?
δε ξερω απο που τον απέκτησες αλλα μήπως δεν είναι μικρότερος απο όσο νομίζεις σε ηλικία ή δεν ειναι να γίνει ακριβως μεγεθος λαμπραντόρ? Στη β ειδικα περίπτωση αν ταίζεις δοσολογία για τελικο βάρος πχ 35 κιλά ενω θα γίνει 25 ταιζεις πολυ παραπάνω και δικαιολογείται το να την βγαζει νερο. Και με την νεα τροφη αν δινεις παραπάνω ποσότητα θα έχεις πρόβλημα. Ποσο δίνεις τωρα και πόσα γευματα?

Αποπαρασιτωση (χαπι για σκουληκια κτ.λ) και κτηνιατρικος ελεγχος εχουν γίνει υποθετω.
 
Last edited:


jimisst

Member
6 Νοεμβρίου 2020
5
0
38
Αποπαρασιτωση έκανα την προηγούμενη Πέμπτη και χάπι για σκουλήκι.
Ταΐζω 65-70gr 3 φορε την ημέρα.
Τώρα για την ηλικία το βιβλιαράκι λέει ότι γεννήθηκε 7/8/20 και τον πήρα από ιδιώτη. Τους γονείς τους είδα σε φώτο αλλά τους είδα μια χαρα.
Από διάθεση πάντως είναι μια χαρά.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.775
Ο κτηνιάτρος τι σου είπε για την τροφή και το ολο θέμα? Καλύτερα επειδή είναι μικρός να ζητησεις την συμβουλή του κτηνιατρού στο τι να δίνεις μεχρι να ερθει η νέα.

Η ποσότητα νορμάλ είναι για 25 κιλα τελικο και οι φορες που ταίζεις.....Η νατουρέα εχει δοσολογία με βαση τα κιλά οχι το τελικό βάρος θα θελει ενα τικ παραπανω καπου στα 250 . Και πιθανα δεν χρειάζεται καν Large breed τροφή στο μέλλον, η Medium ειναι ισως πιο ευκολοχωνευτη γτ εχει μικρότερη κροκέτα.

ΥΣ. τους γονεις τους είδες σε φωτο .... δε ξερεις καν αν ηταν αυτοι . Και αντε και ηταν η μανα δεν ξέρεις αν πηγε και με τον κουμπαρο ή τον γείτονα.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Την έχω παραγγείλει τη naturea και βλέπουμε.
Αλλά στάθηκα σ'αυτο που είπες για τα κιλά και είδα το διάγραμμα ανάπτυξης Λαμπραντόρ. Ο Φοίβος ζυγίζει 8 κιλα όταν το φυσιολογικό είναι γύρω στα 12 κιλά, είναι αρκετά αδύνατος.
Άρα την acana την βγάζει όλη από πίσω.
Και τώρα με τις courier βλέπω να αργούν πολύ.
τι μπορώ να φτιαξω για φαγητό στο σπιτι?
Αυτό το διάγραμμα ισχύει όταν έχουμε να κάνουμε με Λαμπραντόρ. Εσύ δεν γνωρίζεις τι είναι οπότε θα το αντιμετωπίζεις ανάλογα. Έβαλες ένα σκυλί στην ζωή σου και αυτό που μετρά από εδώ και πέρα είναι η πρέπουσα φροντίδα του για τα επόμενα 12+ χρόνια.
 
  • Like
Reactions: jasonp66gr