Airedale Terrier και "φαινόμενα"...


rikatso

New Member
29 Ιανουαρίου 2011
3
0
:) Διάβασα με έκπληξη ότι δεν θα βρει κάποιος να δώσει τα μικρά. Προβληματίστηκα γιατί είμαι από αυτούς που θα ήθελαν έναν τέτοιο σκύλο πάρα πολύ. Εαν κάποιος ξέρει που μπορώ να βρω ένα, προτιμώ να μου το χαρίσουν, ας με πληροφορήσει. Επίσης τι γίνεται με τις κακοήθειες σε αυτή τη ράτσα; Τί να προσέξει κάποιος; Εκπαίδευση που προτείνετε;
Ευχαριστώ ερντελιστες.
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
:) Διάβασα με έκπληξη ότι δεν θα βρει κάποιος να δώσει τα μικρά. Προβληματίστηκα γιατί είμαι από αυτούς που θα ήθελαν έναν τέτοιο σκύλο πάρα πολύ. Εαν κάποιος ξέρει που μπορώ να βρω ένα, προτιμώ να μου το χαρίσουν, ας με πληροφορήσει. Επίσης τι γίνεται με τις κακοήθειες σε αυτή τη ράτσα; Τί να προσέξει κάποιος; Εκπαίδευση που προτείνετε;
Ευχαριστώ ερντελιστες.
Αν βρεις να χαρίζουν κουτάβια, Airedale, σε παρακαλώ πες το μου και μένα γιατί θέλω ένα πάρα πολύ! Φυσικά θα πρέπει να έχει καλό πεντιγκρί και οι γονείς να έχουν περάσει εξετάσεις για δυσπλασία (κληρονομική πάθηση στην φυλή, όπως είναι η αλεργίες και τα δερματικά προβλήματα).

Αν κάνει κάποιος γέννα στην Ελλάδα, ίσως και να τα χαρίζει... δεν θα μου έκανε εντύπωση. Εξαρτάται από το πόσο καιρό θα αντέχει να τα κρατήσει μέχρι να βρει να τα πουλήσει όλα. Σίγουρα θα θέλει αρκετούς μήνες να βρει καλά σπίτια για όλη την γέννα (ακόμη και αν τα χαρίζει).

Αυτές οι "σχεδόν άγνωστες" φυλές δεν έχουν ζήτηση. Για την συγκεκριμένη ο περισσότερος κόσμος πιστεύει πως είναι κάτι σαν όλα τα γκριφονοειδή που βλέπει κάθε μέρα. Βέβαια, δεν είναι λευκό ή κρέμ και είναι αρκετά μεγαλόσωμο, οπότε αρέσει ακόμη λιγότερο από τα περισσότερα γκριφονάκια.

Σε πολύ λίγους αρέσει... τόσο πολύ λίγους, που αναγκαστηκά πρέπει να σε ρωτήσω (rikatso):

Εσύ τι του βρήσκεις του σκύλου αυτού; Τι σου αρέσει στο Airedale παραπάνω από ένα μεγαλόσωμο γκριφόν που θα βρεις ΑΝΕΤΑ σε οποιοδήποτε φιλοζωικό σωματείο (τζάμπα κι όλας) και σε ότι χρώμα θέλεις; Αν το κουρέψεις σαν Airedale, σχεδόν ίδιο δεν θα είναι;

Η Natasha βέβαια θα ξέρει ΠΟΛΥ καλύτερα (πόσο εύκολα βρήσκουν καλά σπίτια τα Airedale στην Ελλάδα) καθώς έκανε γέννα πρόσφατα. Ας μας πει εκείνη.

Πόσα κουτάβια έκανε η νυφούλα του Κίμωνα; Πόσος καιρός πέρασε μέχρι να δωθούν όλα;
Πουλήθηκαν ή χαρίστηκαν;
Είχε καμία αξία το ζευγάρωμα (όσον αφορά την ποιότητα της φυλής σε υγεία, χαρακτήρα και μορφολογία) ή ήταν απλά άλλο ένα Back Yard Breeding (εκτροφή της Κουτσής Μαρίας) που δεν δηλώθηκε καν στον κυνολογικό όμιλο ώστε να έχουν (τουλάχιστον) χαρτιά τα κουταβάκια;

Δεν νομίζω να λάβουμε απάντηση όμως. Μόλις πρόσεξα πως η Natasha γράφτηκε στο φόρουμ μόνο για να βρει να ζευγαρώσει τον σκύλο της.... και εξαφανίστηκε.

Αφού πέτυχε τον στόχο της: http://airedaleterrier-greece.blogspot.com/
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κάποιο φίλοι χάρισαν σε μία φίλη ένα κουταβάκι airedale (byb γέννα, προφανέστατα), το μικρό είναι τώρα 6 μηνών και ήδη εμφάνισε πρόβλημα στα μπροστινά της πόδια (κουτσαίνει). Γι'αυτό προσοχή από παίρνετε σκυλάκι!!!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Είχε καμία αξία το ζευγάρωμα (όσον αφορά την ποιότητα της φυλής σε υγεία, χαρακτήρα και μορφολογία) ή ήταν απλά άλλο ένα Back Yard Breeding (εκτροφή της Κουτσής Μαρίας) που δεν δηλώθηκε καν στον κυνολογικό όμιλο ώστε να έχουν (τουλάχιστον) χαρτιά τα κουταβάκια.

Δεν νομίζω να λάβουμε απάντηση όμως. Μόλις πρόσεξα πως η Natasha γράφτηκε στο φόρουμ μόνο για να βρει να ζευγαρώσει τον σκύλο της.... και εξαφανίστηκε.

Αφού πέτυχε τον στόχο της: http://airedaleterrier-greece.blogspot.com/
Με τέτοιο γαμπρό θα πάει σιγουρα μπροστά η φυλή ](*,)](*,)
 








Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Με τέτοιο γαμπρό θα πάει σιγουρα μπροστά η φυλή ](*,)](*,)

Τώρα δεν θέλω να σε χαλάσω (γιατί συμφωνώ με την γνώμη σου για τον γαμπρό), αλλά η νύφη είναι ακόμη χειρότερο δείγμα της φυλής.

Περιμένω με μεγάλη περιέργεια την απάντηση του μέλους rikatso στις ερωτήσεις μου...

Αγαπάω τα Airedale πάρα πολύ σαν φυλή, προφανώς την σέβομαι και πολύ παρα πάνω από τους ιδιοκτήτες της προαναφερόμενης γέννας (και ας μην είχα ΠΟΤΕ airedale!), γι' αυτό με ενδιαφέρει η προστασία της και η άποψη του "κοινού".

Ζητώ συγνώμη για το κόλλημα, αλλά τα πάθη είναι πάθη....

@ Rikatso, τι παραπάνω έχει να σου προσφέρει ένα καθαρόαιμο airedale, από τα "κοπρογκριφονάκια" της φιλοζωικής (τα οποία επίσης υπεραγαπώ και θέλω να προστατεύσω όσο μπορώ) ;
 


rikatso

New Member
29 Ιανουαρίου 2011
3
0
Τα γκριφον είναι νευρόσπαστα και άκρως κυκλοθυμικά με σύνδρομο μικρού σκύλου! Πως συγκρίνονται με τα ερντεϊλ;
Οσο για την άποψη των ημίαιμων συμφωνώ απολύτως αλλά δεν παύει να με γοητεύει η συγκεκριμένη ράτσα με δείγματα ενεργητικότητας, εξυπνάδας και υπακοής που είναι ζητούμενα για κάθε κάτοχο σκύλου νομίζω!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Κατ' αρχάς τα "Γκριφόν" δεν είναι ράτσα. Είναι σκύλος με σκληρό-σπαστό μαλλί. Στην Ελλάδα ονομάζουμε Γκριφόν, ότι σκυλάκι είναι ημίαιμο και με μούσια, από 2-50 κιλά. ΔΕΝ υπάρχει συγκεκριμένος χαρακτήρας (πολλά είναι διασταύρωση με κανίς, άλλα με πόιντερ, άλλα με λυκόσκυλα) και εννοείται πως δεν υπάρχει συγκεκριμένο μέγεθος. Προσωπικά έχω εκπαιδεύσει αμέτρητα Γκριφόν με ΑΠΙΘΑΝΟ χαρακτήρα.

Τα Airedale από την άλλη είναι πάρα πολύ πεισματάρικα σκυλιά (είναι ο μόνος λόγος που δεν είναι περισσότερο διαδεδομένα ως σκύλοι εργασίας/σωματοφυλακής/αστυνομίας) και ΔΕΝ είναι από τα πιο "υπάκουα" σκυλιά. Το πείσμα τους δεν είναι το μεγαλύτερο τους πρόβλημα όμως (έχει και τα θετικά του το πείσμα). Το μεγαλύτερό τους μειονέκτημα είναι η ΛΑΤΡΕΙΑ τους για καβγά (με άλλους σκύλους αλλά και άλλα ζώα).

Τους αρέσει πολύ να τσακώνονται (όσο και τα Πιτ-Μπουλ) και χρειάζονται ειδική μεταχείρηση/εκπαίδευση/ανατροφή ώστε να γίνουν όσο καλά κατοικίδια είναι τα περισσότερα γκριφονάκια που βλέπεις στον δρόμο.
 


rikatso

New Member
29 Ιανουαρίου 2011
3
0
Πολύ διαβασμένος ο zhiv.
Οφείλω να σε ευχαριστήσω για τις πολύτιμες πληροφορίες σου. Είσαι εκπαιδευτής; Κι έχεις εκπαιδεύσει "γκριφονάκια" ημίαιμα ή όπως αλλιώς θες να τα πεις επιστημονικά; Είχα 4 και επιμένω στον χαρακτήρα τους που ήταν πανομοιότυπος. Απ'ότι νομίζω είναι γενικά μικρόσωμα σκυλιά, εκτός αν όλα πια τα ημίαιμα τα ονομάσουμε γκριφον επειδή κάπου στην αλυσίδα αναπαραγωγής βρέθηκε κι ένα τέτοιο!
Η εκπαίδευση είναι προϋπόθεση για σκύλους χρηστικούς ίσως και σαλονιού εαν υπάρχουν απαιτήσεις συμπεριφοράς ή άλλες δυσκολίες. Οπότε και το κομμάτι πείσμα εαν κατευθυνθεί σωστά μόνο καλά θα αποδώσει.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Είχα 4 και επιμένω στον χαρακτήρα τους που ήταν πανομοιότυπος.
Μήπως ήταν συγγενείς;
Αν όχι μήπως τα προβλήματα του χαρακτήρα τους ήταν θέμα ανατροφής ή εκπαίδευσης;

Σε γενικές γραμμές, τα γκριφονοειδή είναι πιο εύκολοι και "ήπιοι" σκύλοι από τα Airedale. Εκπαιδεύονται πιο εύκολα και δεν έχουν τα έντονα ένστικτα του 2ου.

Όσον αφορά το θέμα εκπαίδευσης, ο κάθε σκύλος που ζει σε ανθρώπινη κοινωνία πρέπει να είναι εκπαιδευμένος στα βασικά και στοιχειώδη.

Θέλεις να μου μιλήσεις λίγο για τα Γκριφονάκια σου (σε άλλο θρεντ) να δούμε το θέμα του χαρακτήρα τους; Δεν ξέρω, αλλά ίσως να μην έφταιγε καθόλου το DNA τους, για όλα όσα δεν σου άρεσαν. Ίσως ήταν θέμα ανατροφής. Καλό θα ήταν να το κουβεντιάσουμε λίγο αυτό.
Πχ. δεν θα ήθελα να πάρει κάποιος ένα Ρότβαιλερ γιατί του φάνηκαν νευρικά τα Λαμπραντόρ του....

Τι απέγιναν αυτά τα 4 Γκριφονάκια;

(είμαι εκπαιδεύτΡΙΑ σκύλων)
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Απ'ότι νομίζω είναι γενικά μικρόσωμα σκυλιά, εκτός αν όλα πια τα ημίαιμα τα ονομάσουμε γκριφον επειδή κάπου στην αλυσίδα αναπαραγωγής βρέθηκε κι ένα τέτοιο!
Τώρα το έπιασες. Κάπως έτσι είναι. Η κάθε φιλοζωική έχει αρκετά μεγαλόσωμα γκριφόν (τα μικρά υοθετούνται πιο εύκολα δυστυχώς). Κουρεμένα σαν Airedale είναι σχεδόν ίδια. Τουλάχιστον για κάποιον που δεν ξέρει καλά τη φυλή.
 








Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Καλώς ήρθες arno :) Γιατί δεν ξεκινάς ένα δικό σου thread εδώ http://www.dogforum.gr/v3/forumdisplay.php?13-Εμείς-και-τα-σκυλιά-μας!... να μας πεις μερικά πράγματα για 'σενα και τον κούκλο σου...

Να κάνω και μια αφελή ερώτηση; Αυτό έχει γραφτεί με google translate; :)
View attachment 21108Γεια σας!Αυτός είναι Rony και έχει 7 μηνών.