BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
1) Στις τελευταιες εξετασεις που εδειξε το 1,77 ηταν νηστικια απο το προηγουμενο βραδυ και της εκανε απογευμα. Τις προηγουμενες ηταν νηστικη ενα 12ωρο. Την ουρια δεν την ελεγξαμε, θα το πω την επομενη φορα στη γιατρο. Τα νεφρα εχουν πειραχτει απο το καλαζαρ και τα φαρμακα, θα παρω αν ειναι τη κτηνιατρο απο βδομαδα να της το πω αν ειναι να προλαβουμε τη περιοδο.
2) Ειναι 28 κιλα και τρωει 700γρ κρεας τη μερα γιατι θελουμε να παρει λιγο κι εντοσθια αν θυμαμαι καλα 300γρ τη βδομαδα. Περισσοτερο κοκκαλο δεν ειναι επιφοβο λογω φοσφωρου για τα νεφρα? Τρωει 500γρ πλαταρια και 200 μπουτι ή στηθος τη μερα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μια ερωτηση προς αυτους που εχουν λαμπραντορ και ταιζουν μπαρφ.Τα κοκκαλα τα καταπινουν αμασητα? :p επειδη θελω να αρχισω και εγω αλλα αυτο με ανησυχει
Ο δικός μου μια χαρά τα μασάει. Αν δώσεις μεγαλύτερα κομμάτια δεν έχει άλλη επιλογή.

[video=youtube;-7dIGWx9HVA]https://www.youtube.com/watch?v=-7dIGWx9HVA[/video]
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Με εντυπωσιάζει που το γουρουνάκι δεν πήρε την κομμάτα να την βγάλει από το μπωλ και να την φάει με την ησυχία του αλλού.
Τελικά δεν είναι τόσο γουρουνάκι όσο τον λες, πολύ καλομαθημένος!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Χαχαχα απο μικρος εμαθε να μη σκορπαει το φαΐ του. Μια φορα του πηραμε το μπολ οταν το εκανε και εφαγε την επομενη μερα!Εκτοτε τρωει το φαΐ στο πιατο του :D

Τι να κανω που η μανα μου εχει ομορφα ασπρα χαλια στο σπιτι :p
 


Katiariko

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2013
405
183
34
Αθηνα
Μια ερωτηση προς αυτους που εχουν λαμπραντορ και ταιζουν μπαρφ.Τα κοκκαλα τα καταπινουν αμασητα? :p επειδη θελω να αρχισω και εγω αλλα αυτο με ανησυχει

θεϊκή ερώτηση!!! είσαι μεσα στο μυαλο μου! συμπάσχω...!


xxx
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
@berna το έχουμε ξαναπεί είστε γκουρμέ οικογένεια! Το δικό μας μπαρφ φαί ποτέ δεν μοιάζει τόσο ''τακτοποιημένο'' καλά δεν συζητώ για να τρώμε τα κόκαλα στο πίατο με καμία κυβέρνηση.....
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
@Hlianna

Τα σκληρά κόκαλα έχουν περισσότερο φώσφορο, προτίμησε λαιμούς, πλατάρια

Ένα ισορροπημένο γεύμα 700γρ για σκύλο χωρίς προβλήματα υγείας:

350γρ κόκαλα με κρέας
70γρ λαχανικά
105γρ εντόσθια
175γρ κρέας

Αν όντως έχει ελαφριά μορφή νεφρικής ανεπάρκειας τότε αλλάζουν οι αναλογίες: 20% κόκαλα με κρέας, 25% λαχανικά, 20% πατσά, 5% υπόλοιπα εντόσθια, 20% κρέας, 5% λίπος 5% αυγά, γαλακτοκομικά όχι όμως τυρί

Το ιδανικό μενού:
140γρ κόκαλα με κρέας
175γρ λαχανικά/φρούτα + γλυκοπατάτα (βραστή)
140γρ πατσά
35γρ υπόλοιπα εντόσθια
140γρ κρέας (μοσχάρι, αρνί, κατσίκι, γαλοπούλα, πάπια, ψάρι, ...)
35γρ ζωικό λίπος
35γρ αυγό, γιαούρτι, όχι όμως τυρί

Σε σκύλο με σοβαρή νεφρική ανεπάρκεια δεν δίνουμε καθόλου κόκαλα, λιγότερες πρωτεΐνες, αλλά υψηλής βιολογικής αξίας, περισσότερο λίπος, υδατάνθρακες με χαμηλό ποσοστό φωσφόρου.

Μιλάμε για τιμές
BUN > 80 mg/dL (28,6 mmol/L)

Κρεατινίνη > 4.0 mg/dL (354 umol/L)


 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια, πηρα και τη γιατρο και μου ειπε μετα τις γιορτες να κανουμε παλι μια κρεατινινη και μια ουρια να δουμε πως θα προχωρησουμε. :)
 


bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
Για να το πάμε και λίγο παραπέρα.
Τα φρούτα θα ήταν προτιμότερο να τα δίνουμε 20 λεπτα πριν το γευμα ή δυομιση τρεις ωρες μετά.
Η πρωτεΐνη του κρέατος χωνευεται αργά σε αντιθεση με τα φρουτα. Οταν δινονται μαζι χωνευονται μαζι. Το αποτέλεσμα είναι τα φρουτα να φτανουν σε διαδικασία ζύμωσης. Που σημαινει αιθανόλη! Σε μεγάλες ποσότητες είναι αρκετά επικίνδυνο.
 






jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
καλοδιάβαστο να μας πεις εαν αξίζει να το αγοράσει κανείς. Έχει συνταγές για γεύματα ή διαιτολόγια?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Aπό ότι διάβασα έχει και συνταγές για υγιή σκυλιά, και για ηλικιωμένα αλλά και για σκυλιά με νεφρικά προβλήματα όπως και για σκυλιά με καρκίνο.
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Αναμένουμε! εχω σκεφτεί 2-3 φορές να αγοράσω τέτοιο βιβλίο αλλά δεν είχα βγάλει άκρη με το πίο απο όλα να πάρω.....άλλωστε άμα έχω τρελή διάθεση για διάβασμα έχω 3-4τόμους παθολογίας να περιμένουν! :p
 


bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
Tελευταία κάτι... ενδιάμεσο κάνω και γω. Της δίνω ρύζι με φτερούγες ή συκωτάκια πουλιών ή πλατάρια ή συκώτι μοσχαρίσιο (που και που). Μόνο που επειδή μου αρνήθηκε το ωμό, απλά το βούτηξα σε βραστό νερό για 30". Υπάρχει κίνδυνος σε αυτό; Με τα συκωτάκια πουλιών κάνει όχι τόσο σφιχτά κακά. Με τις φτερούγες όλα καλά, αλλά δεν μπορώ να δίνω συνέχεια φτερούγες.
Με το ρύζι που δίνω κάθε μέρα υπάρχει πρόβλημα;

...και έχω μπερδευτεί και με τις ποσότητες. Δεν ξέρω αν βάζω πολύ ή λίγο @#%$
:mad:
το ρύζι και τα ζυμαρικά είναι ουσιαστικά αχρηστα για τα σκυλιά. σε μας μπορεί να λειτουργούν σαν ενέργεια αλλα για τα σκυλιά χρειάζονται αντίστοιχα το λίπος. αν παρόλαυτά αποφασίσεις να συνεχίσεις να δίνεις καλό θα ήταν να το ξεπλένεις με καθαρο νερό αφού το βράσεις να φύγει όσο αμυλο γίνεται που δυσκολεύει την πεψη. για το αν βαζεις σε βάρος πολύ ή λιγο φαγητό το βλέπεις εσυ αν αδυνατίζει ή παχαίνει ο σκύλος σου και τον κρατάς στα νορμαλ κιλά. εμενα μου λεγε αυτός στο barfing στο περιστέρι να δινω 1 κιλό και το κουτάβι αρχισε να γινεται τετράπαχο πισω στη μεση. μετά τον ενα μηνα ετοιμης barf ξεκίνησα να φτιάχνω μονος μου την ποσοτητα και την ποιοτητα που χρειάζεται με λιγοτερα χρήματα σιγουρα.
 




bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
να ρωτησω , γι αυτο που λες, οτι το ρυζι ειναι ουσιαστικα αχρηστο, ειναι βεβαιο;
ουσιαστικά ναι. αλλά και να χεις δωσει δεν υπάρχει πρόβλημα. ας πούμε οτι μπορεί κανεις να προσθέσει λιγο ρύζι ξεπλυμενο για να φυγει το αμυλο σε λιποβαρή σκυλιά ή και υπερκινητικά. κυρίως όμως τα λίπη χρησιμοποιεί ο οργανισμός του σκύλου για ενεργεια. το ρύζι μπορεί να βοηθήσει καποιες φορές σε εντερικά προβλήματα. παρόλαυτά και παλι σε περιπτωση απορρύθμισης του γαστρεντερικού συστήματος θα ήταν προτιμότερο να βράσουμε ενα κομματάκι τζιντζερ και μολις κρυώσει να το βάλουμε στο μπωλ του νερου για 2 μερες να το πιει.

να ξεκαθαρίσω οτι ΔΕΝ είμαι ειδικός στη διατροφή ανθρώπων και σκυλων δεν προσπαθώ να πεισω κανέναν να εφαρμώσει κατι. Για δική μου και του σκυλιού μου χρήση προσπαθώ να πληροφορούμαι και να κρατάω σημειώσεις απο όσο πιο εμπιστα άτομα μπορώ συμφωνα με την κριση μου και να μη διαδίδω αστικούς μυθους όπως κάνουν οι τόσοι «ειδικόι» που συναντάμε καθημερινά στη βολτα μας οι οποίοι μοιράζουν συμβουλές με περισσή σιγουριά. αν δεν πιστεύω και ο ίδιος οτι είναι αρκετά έγκυρη και εφαρμοσμένη από μενα και απο αυτον που πήρα την πληροφορία-πρακτική ούτε τη διαδίδω ούτε την υιοθετώ. απο κει και πέρα δεν μπορώ να πιστοποιήσω σε κανέναν τίποτα. είναι στην κριση του καθενός. :)
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ουτε κι εγω είμαι ειδικός, δεν εχω εντρυφήσει στο θέμα διατροφη σκύλων. Οι γνωσεις ειναι χρήσιμες και σε ευχαριστώ που τις μοιράζεσαι μαζί μας, για να μαθαινουμε και να τις ενισχυουμε. Ο λόγος που ρώτησα είναι επειδή γνωρίζω οτι το ρύζι, ειδικα αυτο που δεν εχει υποστεί επεξεργασία, περιέχει κάποια θρεπτικά συστατικά και επίσης, είναι ευπεπτο. Μαλιστα, ειδικα για τα Ακιτα ,που είναι μία απο τις φυλές που έχω ασχοληθεί περισσότερο, έχω διαβασει οτι στην Ιαπωνία, μεγαλώνουν με ρύζι, θαλασσινά φύκια και ψάρι. Μου εκανε λοιπον εντύπωση αυτο που έγραψες.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ουτε κι εγω είμαι ειδικός, δεν εχω εντρυφήσει στο θέμα διατροφη σκύλων. Οι γνωσεις ειναι χρήσιμες και σε ευχαριστώ που τις μοιράζεσαι μαζί μας, για να μαθαινουμε και να τις ενισχυουμε. Ο λόγος που ρώτησα είναι επειδή γνωρίζω οτι το ρύζι, ειδικα αυτο που δεν εχει υποστεί επεξεργασία, περιέχει κάποια θρεπτικά συστατικά και επίσης, είναι ευπεπτο. Μαλιστα, ειδικα για τα Ακιτα ,που είναι μία απο τις φυλές που έχω ασχοληθεί περισσότερο, έχω διαβασει οτι στην Ιαπωνία, μεγαλώνουν με ρύζι, θαλασσινά φύκια και ψάρι. Μου εκανε λοιπον εντύπωση αυτο που έγραψες.

Ο σκύλος απ' όπου και να 'ναι θέλει κρέας, όχι υδατάνθρακες.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα