BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Οι ειδικοι διαφωνουν, το 1/3 του γεύματος του σκύλου πρέπει να περιέχει υγιεινούς υδατάνθρακες λένε.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
να ρωτησω , γι αυτο που λες, οτι το ρυζι ειναι ουσιαστικα αχρηστο, ειναι βεβαιο;
Ναι

Ο σκύλος απ' όπου και να 'ναι θέλει κρέας, όχι υδατάνθρακες.
Ακριβως! Πρωτεΐνες και λίπος χρειάζεται

Οι ειδικοι διαφωνουν, το 1/3 του γεύματος του σκύλου πρέπει να περιέχει υγιεινούς υδατάνθρακες λένε.
Ποιοι ειναι αυτοί οι ειδικοί;
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Οι ειδικοι επιστήμονες. Το διαδίκτυο ειναι γεματο απο σχετικα άρθρα. Βιβλιογραφικές αναφορές επίσης αφθονες. Σχετικα δε με τη χρησιμοτητα του ρυζιου (οχι του λευκου) ακομη περισσότερες
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Κοιτα, ουτε είμαι ουτε το παιζω ειδικος-γνωστης. Το ψαχνω. Και σιγουρα υπαρχουν αντίθετες γνώμες. Δε μπορω ωστόσο να αγνοήσω και τη μεγαλη μερίδα επιστημόνων που το υποστηριζουν, ουτε φυσικα και τους Ιαπωνες εκτροφεις που οπως εχω διαβασει εχουν μεγαλωσει γενεές επι γενεών ,σε βαθος χρόνου μια τοσο ιδιαιτερη , απαιτητικη, μεγαλόσωμη φυλη οπως τα Ακιτα-Ινού
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
σκέψου λίγο ο σκύλος στην φύση απο που θα λάμβανε υδατάνθρακες; θα έπαιρνε σβάρνα ορυζώνες με την κατσαρόλα του να βράσει ρύζι να φάει; δεν νομίζω. Το ρύζι είναι μόνο θερμίδες για το σκυλί και είναι και για να χορταίνει ποσότητα. Όσο για το καστανό ρύζι κτλ εντάξει αν το ψάξεις δεν θα το τρως ούτε εσυ!
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Σκεφτομαι αυτο που λες, σκεφτομαι και άλλα :
- τα αδεσποτα τι ειδος τροφης τρώνε; κρεας-λιπη only?
- η ξηρα τροφη εμπορίου τι ποσοστά προτεινων-υδαντανθρακων περιεχει;

περα απ αυτο:

α) οι σκυλοι δεν ειναι αποκλειστικά σαρκοφάγοι, δηλ μπορουν ανετα να αφομοιωσουν και πρωτεινες και λιπη και υδαντανθρακες
β)οι υδαντανθρακες παρεχουν ενεργεια και προκαλουν κορεσμο
γ) το ρυζι βοηθα σε προβληματα του πεπτικου
δ)το ρυζι ειναι πολυ ευπεπτο
ε)επειδη δε χρειαζεται μασημα ειναι θρεπτικο και καταλληλο ως πηγη ενεργειας και για ηλικιωμενους σκυλους με απωλειες δοντιων κλπ

όσο για τα θρεπτικα συστατικα, σε σχετικα sites αναφερεται οτι περιεχει βιταμινες και μεταλλικά στοιχεία οπως Νιασίνη, βιταμινη D, σιδηρο, ριβοφλαβινη, ασβέστιο, ινες και θειαμίνη
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ναι





Ποιοι ειναι αυτοί οι ειδικοί;
Οι κατασκευαστές ξηρών τροφών και οι κτηνίατροι που τους διαφημίζουν!

Προσωπικά έδινα υδατάνθρακες στο σκύλο μου όταν ήταν πολύ αδύνατος, τώρα πλέον μόνο κρέας και μερικά λαχανικά. Μια χαρά είναι!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σκεφτομαι αυτο που λες, σκεφτομαι και άλλα :
- τα αδεσποτα τι ειδος τροφης τρώνε; κρεας-λιπη only?
- η ξηρα τροφη εμπορίου τι ποσοστά προτεινων-υδαντανθρακων περιεχει;
Και το θεωρείς σωστή διατροφή για ένα σαρκοφάγο;

περα απ αυτο:

α) οι σκυλοι δεν ειναι αποκλειστικά σαρκοφάγοι, δηλ μπορουν ανετα να αφομοιωσουν και πρωτεινες και λιπη και υδαντανθρακες
Ποιος το λέει αυτό, εκτός από τους παρασκευαστές ξηρών τροφών;

β)οι υδαντανθρακες παρεχουν ενεργεια και προκαλουν κορεσμο
Ναι, γι' αυτό σκυλιά που τρώνε πολλούς υδατάνθρακες είναι στην τσίτα, υπερκινητικά

γ) το ρυζι βοηθα σε προβληματα του πεπτικου
Μερικές φορές δημιουργεί πολλά προβλήματα

δ)το ρυζι ειναι πολυ ευπεπτο

ε)επειδη δε χρειαζεται μασημα ειναι θρεπτικο και καταλληλο ως πηγη ενεργειας και για ηλικιωμενους σκυλους με απωλειες δοντιων κλπ

όσο για τα θρεπτικα συστατικα, σε σχετικα sites αναφερεται οτι περιεχει βιταμινες και μεταλλικά στοιχεία οπως Νιασίνη, βιταμινη D, σιδηρο, ριβοφλαβινη, ασβέστιο, ινες και θειαμίνη
Είναι μεγάλο ζήτημα αν ο σκύλος μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτά τα θρεπτικά συστατικά γιατί ο οργανισμός του δεν είναι φτιαγμένος να επεξεργάζεται υδατάνθρακες, και δεν μπορεί να τους χρησιμοποιήσει άμεσα, αλλά τα μεταμορφώνει σε λίπος. Το λίπος είναι πηγή ενέργειας για το σκύλο.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Εγω που θελω να παχυνω λιγο την μικρη μου τι να της δωσω περα απο την ξηρα; Θα ξεκινησω σιγα σιγα μπαρφ,ηδη χτες της εδωσα φιλετο κοτοπουλο που περιμενα σαν πρωτη φορα να μην το φαει αλλα μεχρι να γυρισω το κεφαλι μου απο την αλλη το ειχε καταπιει!! Να της δωσω καποιες μερες ρυζι κ προτινετε κατι αλλο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγω που θελω να παχυνω λιγο την μικρη μου τι να της δωσω περα απο την ξηρα; Θα ξεκινησω σιγα σιγα μπαρφ,ηδη χτες της εδωσα φιλετο κοτοπουλο που περιμενα σαν πρωτη φορα να μην το φαει αλλα μεχρι να γυρισω το κεφαλι μου απο την αλλη το ειχε καταπιει!! Να της δωσω καποιες μερες ρυζι κ προτινετε κατι αλλο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Οι ξηρές τροφές είναι ήδη γεμάτες ρύζι και υδατάνθρακες, αν θες να την παχύνεις δώσε λίγη περισσότερη ξηρά, απλά.
 








Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Οι υδατάνθρακες δεν είναι καθόλου εύπεπτοι για το πεπτικό του σκύλου.
Στο σάλιο τους δεν υπαρχουν τα ένζυμα (που υπαρχουν στο ανθρώπινο) για την διάσπαση των υδατανθράκων, επειδη ως σαρκοφάγα δεν τα χρειάζονται. Η πέψη ξεκινά στο στομάχι και όχι στο στόμα όπως στον άνθρωπο ή στα φυτοφάγα. Η πέψη υδατανθράκων λαμβάνει χώρα στο λεπτό έντερο, το οποίο είναι πολύ κοντύτερο από αυτό των φυτοφάγων.
Άλλη σημαντική διαφορά είναι η χλωρίδα του εντέρου, για παράδειγμα στην δική μας χλωρίδα υπάρχουν 10.000.000 βακτήρια/γραμμάριο, στου σκύλου μόνο 10.000.

Όσο αφορά τις επιστημονικές μελέτες... ποιος λες να τις χρηματοδοτεί; :rolleyes:
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σκεφτομαι αυτο που λες, σκεφτομαι και άλλα :
- τα αδεσποτα τι ειδος τροφης τρώνε; κρεας-λιπη only?
Δεν νομιζω οτι μπορουμε να συγκρινουμε με αδεποτα- η να ειναι μετρο αναφορας η διατροφη τους.
Τα αδεσποτα σαφος τρωνε οτιναναι! Απο της πιο φθηνες και χαλια ξηρες- μεχρι μακαρονια/ριζια σκετα η με μια κονσερβα μεσα, περα απο τα σκουπιδια που βρισκουν.
Αλλα σιγουρα δεν διατρεφονται σωστα- και υγιηνα.
Και οτα αρωστησει το αδεσποτο= κανενας δεν θα το παρει χαμπαρι! Ετσι απλα.

Ειναι σαν να λεμε οτι τα παιδακια στην αφρικη= που ζουνε με μια χουφτα σκετο ριζι την ημερα, οται διατρεφονται σωστα! Απλα κρατιουνται ζωντανα, τιποτα παραπερα!
 






Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτό είναι προτιμότερο...
Ποιος το λέει;

Κατ' αρχάς δεν αναμιγνύουμε ποτέ ξηρά τροφή και μπαρφ. Ο λόγος: η ξηρά τροφή παραμένει περισσότερο στο στομάχι με φουσκώματα και αέρια ως αποτέλεσμα. Οσοι δίνουν και ξηρά και μπαρφ δίνουν σε ξεχωριστά γεύματα.

Οταν αποφασίσει κάποιος να δώσει μπαρφ μόνο ξεχνάει την ξηρά τροφή και ξεκινάει με ένα είδος κρέατος, συνήθως κοτόπουλο, για μερικές εβδομάδες, μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός του σκύλου τη νέα διατροφή. Μετά σιγά σιγά προσθέτονται και άλλα είδη κρεάτων (μοσχάρι, ψάρι, γαλοπούλα κλπ) και εντόσθια. Προσεκτικά με τα εντόσθια γιατί στην αρχή μπορούν να προκαλέσουν διάρροιες, ειδικά αν ο σκύλος δεν τρώει αρκετά κόκαλα.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα