BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Όπως τα λέει η Berna είναι.

Ένας άλλος καλός τρόπος είναι να αρχίσεις με σκέτο πράσινο πατσά. Τα κόπρανα θα είναι μαλακά, αλλά θα αποκτήσει πολύ γρήγορα την κατάλληλη χλωρίδα του εντέρου.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Δεν νομιζω οτι μπορουμε να συγκρινουμε με αδεποτα- η να ειναι μετρο αναφορας η διατροφη τους.
Τα αδεσποτα σαφος τρωνε οτιναναι! Απο της πιο φθηνες και χαλια ξηρες- μεχρι μακαρονια/ριζια σκετα η με μια κονσερβα μεσα, περα απο τα σκουπιδια που βρισκουν.
Αλλα σιγουρα δεν διατρεφονται σωστα- και υγιηνα.
Και οτα αρωστησει το αδεσποτο= κανενας δεν θα το παρει χαμπαρι! Ετσι απλα.

Ειναι σαν να λεμε οτι τα παιδακια στην αφρικη= που ζουνε με μια χουφτα σκετο ριζι την ημερα, οται διατρεφονται σωστα! Απλα κρατιουνται ζωντανα, τιποτα παραπερα!
ασφαλως δεν το εγραψα με αυτη την ακραια εννοια ;-) Φυσικα δεν ειναι υγιεινο να τρωνε τα παντα ή μόνο υδατανθρακες κλπ. Οι υδατανθρακες (ρυζι κλπ) μπαινουν ως συμπληρωμα και οχι ως κυριο ή μοναδικο συστατικο. Πέρα απο αυτο, γνωριζω απειρους κατοικους χωριων, πολεων και κωμοπόλεων , με σκυλους που τρωνε περισσοτερους υδαντανθρακες παρα πρωτεινες (οχι οτι αυτο ειναι και το σωστο, κατα τη γνωμη μου το αναποδο πρεπει) και ζουν και βασιλευουν μεχρι τα βαθια (πολυ βαθια) γεραματα και χαιρουν ακρας υγείας . Η υγεια βεβαιως ειναι πολυπαραγοντικη κατασταση και δεν υποστηρίζω οτι οφειλεται μονο στη διατροφη αυτου του τυπου. Παιζουν πολλα ρόλο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ασφαλως δεν το εγραψα με αυτη την ακραια εννοια ;-) Φυσικα δεν ειναι υγιεινο να τρωνε τα παντα ή μόνο υδατανθρακες κλπ. Οι υδατανθρακες (ρυζι κλπ) μπαινουν ως συμπληρωμα και οχι ως κυριο ή μοναδικο συστατικο. Πέρα απο αυτο, γνωριζω απειρους κατοικους χωριων, πολεων και κωμοπόλεων , με σκυλους που τρωνε περισσοτερους υδαντανθρακες παρα πρωτεινες (οχι οτι αυτο ειναι και το σωστο, κατα τη γνωμη μου το αναποδο πρεπει) και ζουν και βασιλευουν μεχρι τα βαθια (πολυ βαθια) γεραματα και χαιρουν ακρας υγείας . Η υγεια βεβαιως ειναι πολυπαραγοντικη κατασταση και δεν υποστηρίζω οτι οφειλεται μονο στη διατροφη αυτου του τυπου. Παιζουν πολλα ρόλο.
Και ο παππούς μου κάπνιζε και έπινε και έζησε πάνω από 100 χρόνια, αλλά θα κάναμε λάθος αν πιστεύαμε πως το κάπνισμα και το ποτό έχουν να κάνουν με τη μακροβιότητα.

Το ίδιο που λες έχω διαβάσει πάρα πολλές φορές για τροφές Pedigree, Friskies κλπ.

Δεν είναι σωστή και καλή διατροφή.

Οταν και αν αποφασίσουμε να δώσουμε υδατάνθρακες, δεν πρέπει να ξεπερνούν το 1/4 του γεύματος. Δηλαδή, δίνουμε πολύ λίγο. Αλλά όπως έγραψα παραπάνω, μια χαρά είναι ο σκύλος και χωρίς ρύζια και μακαρόνια.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
τυχερος ο παππους :) εμεις 80 αν φτασουμε ευχαριστω να λέμε :)

ναι, οπως ειπα, η υγεια και μακροβιοτητα ειναι πολυπαραγοντικη κατασταση. Γονιδια, περιβαλλον, ατυχηματα, ασκηση ,διατροφη κ.α
Ειδικα για το ποτό, στη σωστη δόση ωφελεί, δε βλάπτει. Το ιδιο πιστευω για το ρύζι ;-) Φυσικα και χωρις ποτο και χωρις ρύζι επιβιώνουν, ανθρωποι και ζώα ;-)
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Το σιγα σιγα εννοεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άρχισε σιγά σιγά να δίνεις μαγειρευτό, ύστερα μπάρφ κοτόπουλου με υδατάνθρακες και προβιοτικά για

ένα διάστημα... όπως προβιοτικά θα δίνεις μετά από κάθε ενδοπαρασίτωση...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Άρχισε σιγά σιγά να δίνεις μαγειρευτό, ύστερα μπάρφ κοτόπουλου με υδατάνθρακες και προβιοτικά για

ένα διάστημα... όπως προβιοτικά θα δίνεις μετά από κάθε ενδοπαρασίτωση...
Για ποιο λόγο μαγειρευτό και μετά μπαρφ; :?
 








Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Άρχισε σιγά σιγά να δίνεις μαγειρευτό, ύστερα μπάρφ κοτόπουλου με υδατάνθρακες και προβιοτικά για

ένα διάστημα... όπως προβιοτικά θα δίνεις μετά από κάθε ενδοπαρασίτωση...
Τίποτα απ´ αυτα δεν ισχύουν και οι υδατάνθρακες δεν θα βοηθήσουν να αλλάξει γρήγορα το ph
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Με μπερδεψατε βρε :/ τελικα τι να κανω; Λεω να ξεκινησω με κοτοπουλο στηθος κ σαρδελες για αρχη κ μετα να παρω πλαταρια κ φτερουγες κ κανενα μοσχαρι. Φρουτα κ λαχανικα να αρχισω απο τωρα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Για αρχή, είπαμε, δίνεις μόνο ένα πράγμα, οι περισσότεροι ξεκινάνε με κοτόπουλο. Ασε το μοσχάρι και το ψάρι για αργότερα, όταν δεις πως πάει καλά. Λαχανικά μπορείς να δώσεις, ας είναι το πολύ 20% του γεύματος. Φρούτα δίνεις πολύ λίγα.
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Τίποτα απ´ αυτα δεν ισχύουν και οι υδατάνθρακες δεν θα βοηθήσουν να αλλάξει γρήγορα το ph
Γνωρίζεις το ph στο στομάχι όταν θρέφεσαι με ξηρά τροφή...;

Τίποτα απ´ αυτα δεν ισχύουν και οι υδατάνθρακες δεν θα βοηθήσουν να αλλάξει γρήγορα το ph
Γνωρίζεις αν τα φρούτα έχουν υδατάνθρακες;

Τίποτα απ´ αυτα δεν ισχύουν και οι υδατάνθρακες δεν θα βοηθήσουν να αλλάξει γρήγορα το ph
Γνωρίζεις αν τα λαχανικά έχουν υδατάνθρακες;

Τίποτα απ´ αυτα δεν ισχύουν και οι υδατάνθρακες δεν θα βοηθήσουν να αλλάξει γρήγορα το ph
Γνωρίζεις τι προκαλεί η ενδοπαρασίτωση στη χλωρίδα του εντέρου...;

Ας μην είμαστε απόλυτοι...
 
Last edited by a moderator:


bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
Ουτε κι εγω είμαι ειδικός, δεν εχω εντρυφήσει στο θέμα διατροφη σκύλων. Οι γνωσεις ειναι χρήσιμες και σε ευχαριστώ που τις μοιράζεσαι μαζί μας, για να μαθαινουμε και να τις ενισχυουμε. Ο λόγος που ρώτησα είναι επειδή γνωρίζω οτι το ρύζι, ειδικα αυτο που δεν εχει υποστεί επεξεργασία, περιέχει κάποια θρεπτικά συστατικά και επίσης, είναι ευπεπτο. Μαλιστα, ειδικα για τα Ακιτα ,που είναι μία απο τις φυλές που έχω ασχοληθεί περισσότερο, έχω διαβασει οτι στην Ιαπωνία, μεγαλώνουν με ρύζι, θαλασσινά φύκια και ψάρι. Μου εκανε λοιπον εντύπωση αυτο που έγραψες.
Σχετικά με το ρύζι είπαμε κάποιοι τι γνωρίζουμε
για τα φύκια τωρα.
Δεν ξερω αν όλα, αλλα ναι καποια θαλασσινα φύκια σιγουρα είναι απ τις πιο θρεπτικές τροφές. δεν είναι ιδιαιτερα φτηνή τροφή, μπορουν να δωθουν σαν συμπλήρωμα. το χω στο νου μου να το προσθέσω στη διατροφή μας καποια στιγμή, όπως επίσης και colostrum πρωτόγαλα πιο σπάνια και προληπτικά αλλά κυρίως σε έκτακτες περιπτώσεις σε μεγαλύτερη ποσοτητα.
όσων αφορά το ψάρι που λές για τα ακιτα. έχω αποκλείσει τα μεγάλα ψάρια των ωκεανών απ τη διατροφή μας λόγω του ατυχήματος στην ιαπωνία. αν έχει θεωρηθεί η μολυνση στο τσερνομπιλ καταστροφή, στη φουκουσίμα δεν ξέρω ποια λέξη χαρακτηρίζει αυτο που έγινε και συνεχιζει καθημερινά να συμβαίνει.
και στα ψάρια η μόλυνση διαδίδεται και αυξάνεται προσθετικά. το μικρο ψάρι τρώει πλαγκτον το μεγαλύτερο τρωει το μικρο κλπ. Κι έτσι συσσωρεύονται βαρέα ραδιενεργά μέταλα στα μεγαλύτερα.
Έχω αντικαταστήσει τα μεγάλα ψάρια προσθέτοντας καθημερινά στο φαγητό μας σπορους chia που περιέχουν ω3 και άλλα πολλά ωφέλιμα συστατικά σε μεγαλύτερο ποσοστό, αναλογικά πάντα.
Για κανα ψαράκι ποταμίσιο που και που όμως δε θα πω οχι :cool:

για θαλασσινά φύκια ψάξτε τα για πληροφορίες σαν "kelp"
ψάξτε και ρωτήστε αν έχετε χρόνο και διάθεση για: chia seeds, colostrum (πρωτογαλα). κουρκουμάς, κεφίρ.
 


bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
Με μπερδεψατε βρε :/ τελικα τι να κανω; Λεω να ξεκινησω με κοτοπουλο στηθος κ σαρδελες για αρχη κ μετα να παρω πλαταρια κ φτερουγες κ κανενα μοσχαρι. Φρουτα κ λαχανικα να αρχισω απο τωρα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Κοτόπουλο για αρχή που είναι εύπεπτο. για λιγο καιρό και μετά τα υπόλοιπα κρέατα 1-2 φορές τη βδομάδα όχι πιο συχνά δεν είναι απαραιτητο. τα ψάρια χωνεύονται λιγο πιο δυσκολα. αν θες οπωσδήποτε να δώσεις ψάρια ας τα για πιο μετά. λαχανικά ταυτόχρονα με το κρέας αλεσμένα ή και πολύ λίγο βρασμένα(αν θες να βοηθήσεις στην πέψη αλλά θα χουν χαθεί συστατικά).
ΛΙΓΑ φρούτα, και 20 λεπτά πριν το γεύμα ή 2-3 ώρες ΜΕΤΑ, όχι ταυτόχρονα με το κρέας. επίσης μια κουταλιά της σουπας ελαιολαδο κι ένα κουταλάκι (ή με το μάτι) κουρκουμά ή κοκκινο γλυκό πιπέρι. αυτά γι αρχή μη σου πεσουν πολλά. σιγά σιγά θα αρχίσεις να χεις όρεξη να προσθέτεις κι άλλα(όπως chia seeds, κεφιρ, kelp και άλλα) με άνεση κι αυτοπεποίθηση. :-D
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
grekos ξερω πολυ καλά τι λέω...

Δεν καταλαβαίνω όμως τι σχέση έχουν οι υδατάνθρακες στα φρούτα και λαχανικά με το ζητούμενο; Είπαμε ξεκινάς με ενα είδος κρέας, κατα προτίμηση κοτόπουλο και κοιτάς πως αντιδρά το πεπτικό του.

Ούτως ή αλλως ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Έχω φιλοξενήσει σκυλια που τρέφονται με ξηρά και δεν αντιμετωπίζουν κανένα προβλημα με με απότομη αλλαγή και αλλα που αρχίζουν τους εμετούς.
 


bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
grekos ξερω πολυ καλά τι λέω...

Δεν καταλαβαίνω όμως τι σχέση έχουν οι υδατάνθρακες στα φρούτα και λαχανικά με το ζητούμενο; Είπαμε ξεκινάς με ενα είδος κρέας, κατα προτίμηση κοτόπουλο και κοιτάς πως αντιδρά το πεπτικό του.

Ούτως ή αλλως ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Έχω φιλοξενήσει σκυλια που τρέφονται με ξηρά και δεν αντιμετωπίζουν κανένα προβλημα με με απότομη αλλαγή και αλλα που αρχίζουν τους εμετούς.
(συμπηρωματικά)
και άλλα σκυλιά αλλάζουν απο μια μαρκα ξηρά τροφή σε άλλη μαρκα ξηρά και πάλι κανουν εμετούς και διάρροιες. αλλά πιστεύω με τη barf δεν έχει κανένα σκυλί πρόβλημα. αρκεί να βρεις τα ποσοστά που θέλει ο κάθε οργανισμός.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
bensneizer αν δεν έγραφες τοποθεσία: Αθήνα θα νόμιζα πως ζεις στην Ιαπωνία.

Εγώ πάντως δίνω σολωμό, μιας και ξέρω πως αυτός που παίρνω εγώ δεν προέρχεται από Ιαπωνία, αλλά από Νορβηγία.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Σχετικά με το ρύζι είπαμε κάποιοι τι γνωρίζουμε
για τα φύκια τωρα.
Δεν ξερω αν όλα, αλλα ναι καποια θαλασσινα φύκια σιγουρα είναι απ τις πιο θρεπτικές τροφές. δεν είναι ιδιαιτερα φτηνή τροφή, μπορουν να δωθουν σαν συμπλήρωμα. το χω στο νου μου να το προσθέσω στη διατροφή μας καποια στιγμή, όπως επίσης και colostrum πρωτόγαλα πιο σπάνια και προληπτικά αλλά κυρίως σε έκτακτες περιπτώσεις σε μεγαλύτερη ποσοτητα.
όσων αφορά το ψάρι που λές για τα ακιτα. έχω αποκλείσει τα μεγάλα ψάρια των ωκεανών απ τη διατροφή μας λόγω του ατυχήματος στην ιαπωνία. αν έχει θεωρηθεί η μολυνση στο τσερνομπιλ καταστροφή, στη φουκουσίμα δεν ξέρω ποια λέξη χαρακτηρίζει αυτο που έγινε και συνεχιζει καθημερινά να συμβαίνει.
και στα ψάρια η μόλυνση διαδίδεται και αυξάνεται προσθετικά. το μικρο ψάρι τρώει πλαγκτον το μεγαλύτερο τρωει το μικρο κλπ. Κι έτσι συσσωρεύονται βαρέα ραδιενεργά μέταλα στα μεγαλύτερα.
Έχω αντικαταστήσει τα μεγάλα ψάρια προσθέτοντας καθημερινά στο φαγητό μας σπορους chia που περιέχουν ω3 και άλλα πολλά ωφέλιμα συστατικά σε μεγαλύτερο ποσοστό, αναλογικά πάντα.
Για κανα ψαράκι ποταμίσιο που και που όμως δε θα πω οχι :cool:

για θαλασσινά φύκια ψάξτε τα για πληροφορίες σαν "kelp"
ψάξτε και ρωτήστε αν έχετε χρόνο και διάθεση για: chia seeds, colostrum (πρωτογαλα). κουρκουμάς, κεφίρ.
Πολυ σωστός και πολυ χρησιμα τα όσα γραφεις, να σαι καλα. Για τα kelp εχω ακουσει τα καλυτερα, θα το ψαξω πιο εξονυχιστικά το θέμα. Για πρωτόγαλα κλπ εχω μαυρα μεσανυχτα :)
 


bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
bensneizer αν δεν έγραφες τοποθεσία: Αθήνα θα νόμιζα πως ζεις στην Ιαπωνία.

Εγώ πάντως δίνω σολωμό, μιας και ξέρω πως αυτός που παίρνω εγώ δεν προέρχεται από Ιαπωνία, αλλά από Νορβηγία.
στα Εξάρχεια δυτικά του Τόκιο μένω :rolleyes:

Tελος πάντων, έχει ξεφύγει το θεμα με τις ποσότητες ραδιενέργειας που πέφτουν στη θάλασσα καθημερινά στην ιαπωνία. όσο μπορεί ο φυσικός μηχανισμός που αυτοκαθαρίζεται το οικοσύστημα της Γης λειτουργεί αλλά δεν ξερω κατα πόσο επαρκεί για να καθιστώνται «καθαρά» τα ψάρια των ανοιχτών θαλασσών και ωκεανών. καλά για του ειρηνικού δε μιλάω καν.
Οι σολωμοί απο Σκανδιναβία(νταξει μάλλον είναι πιο σέηφ) μεταναστεύουν προς γρινλανδία αναμεσα με καναδα. δεν κατευθύνονται προς ειρηνικό χωρίς δε σημαίνει οτι δεν έχει και σχέση ο ένας ωκεανός με τα νερά του άλλου. Το θέμα είναι να έχει κάπως προλάβει να φιλτραριστεί το νερό (φυσικά εννοώ) μέχρι το περιβάλλον των ψαριών που θα φάμε.

Top 10 Health Benefits of Chia Seeds | Healthy Eating | SF Gate
Colostrum
 


Status
Κλειδωμένο θέμα