BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Συγνώμη βρε συ, αλλά μην είσαι υποκριτής. Και το κοτοπουλάκι το καημένο μια ζωούλα είναι, κι όμως δε λυπάσαι να το φας. Ο σκύλος είναι σαρκοφάγο, πώς να το κάνουμε. Τρώει κρέας. Και όσο περισσότερα διαφορετικά κρέατα τόσο το καλύτερο.
 






Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Συγνώμη βρε συ, αλλά μην είσαι υποκριτής. Και το κοτοπουλάκι το καημένο μια ζωούλα είναι, κι όμως δε λυπάσαι να το φας. Ο σκύλος είναι σαρκοφάγο, πώς να το κάνουμε. Τρώει κρέας. Και όσο περισσότερα διαφορετικά κρέατα τόσο το καλύτερο.
Υποκρίτρια εισαι μαλλον εσυ που δεν κοιτας τιποτε αλλο, περα απο το πώς να μοσχαναθρέψεις τον σκυλο σου, ενω παρ/λα το παιζεις φιλοζωη...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Υποκρίτρια εισαι μαλλον εσυ που δεν κοιτας τιποτε αλλο, περα απο το πώς να μοσχαναθρέψεις τον σκυλο σου, ενω παρ/λα το παιζεις φιλοζωη...
Είπαμε ο σκύλος είναι σαρκοφάγο. Οποιος δεν μπορεί να το αντέξει να πάρει καναρίνι.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ε, δώσε σπόρια στον σκύλο σου, να δούμε πώς θα πάει. Και πες μου ποια η διαφορά ανάμεσα στο ελάφι και το κοτόπουλο; Εσύ τρως κρέας; Ναι ε; Δεν το λυπάσαι;

Ε αμάν πια με εσάς που ενοχλείστε! Ο,τι γουστάρω θα δώσω στο σκύλο μου και ό,τι επιτρέπει το πορτοφόλι μου. Αυτό δεν σε αφορά.
 






Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μου αρέσει πολύ να συζητάω με ανθρώπους που έχουν επιχειρήματα για να στηρίξουν τις απόψεις τους... ;)

Τουλάχιστον άσε τους ανθρώπους να συζητήσουν πάνω στο θέμα χωρίς να πεις τη βλακεία σου.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Δε συνεχιζω διοτι δε θα βγαλει πουθενα. Εισαι ακομη αρκετα ανωριμη σ' αυτο το θεμα και τ' αυτια σου ειναι κλειστα.

Μην ξαναπαραπονεθεις ομως αν καποιος, την επομενη φορα, δεν καταλαβαινει γιατι να παρει εκτροφικο σκυλο με pedigree 1000ευρω και τι ειναι τα puppy mills...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Α, το καλύτερο είναι όταν συζητάω με εσάς του "ώριμους". Τόσο ώριμους που μυρίζει ήδη σαπίλα.

Απορώ γιατί αποφάσισες να δώσεις ωμά κρέατα... ναι, κρέατα, στο σκύλο σου.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Προσπαθεις να ριξεις λάσπη, αλλα ευτυχως εδω εχουμε να κανουμε με γραπτα που μενουν.

Για τελευταια φορά λοιπον, ποτε δεν εγραψα μην ταϊζετε κρεατα τους σκυλους σας. Εγραψα, μην ψαχνετε να ταϊσετε ολα τα ζωα. Ειναι αλλο να δινεις τους λαιμους απο τα περισσευματα και αλλο να ψαχνεις τη γκουρμεδιά να ταϊσεις, μονο και μονο για να νιώσεις εσυ μια ηλίθια ψυχική αναταση.

Αν ακομα δε το καταλαβες, μπορω και να στο ζωγραφισω.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Λοιπόν θεωρείς ότι είναι οκ να δίνεις στο σκύλο ό,τι δεν έφαγαν οι άνθρωποι. Να δώσεις στο σκύλο ελάφι είναι μεγάλη αμαρτία. Να δώσεις πλατάρι, είναι μια χαρά.

Τα ελάφια πάντως είναι τροφή για πολλά σαρκοφάγα, όχι μόνο για τον άνθρωπο.

Θα ήθελα πάντως να μου εξηγήσεις ποια είναι διαφορά ανάμεσα σε μια κότα στο πιάτο και ένα ελάφι στο πιάτο.
 




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Καλώς ή κακώς υπάρχουν ζώα "παραγωγικά". Καλώς ή κακώς δεν εκτρέφονται μόνο κοτόπουλα.
Όπως και η Berna ούτε εγώ δε βρίσκω λόγο να διαφοροποιώ την αξία της ζωής των ζώων.

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος το αντιμετωπίζει λες και όχι μόνο είπαμε ότι θα βγούμε για κυνήγι ελαφιού αλλά κανονίζουμε να το κάνουμε και σε αναπαραγωγική περίοδο που δεν επιτρέπεται για να βρούμε "ελαφάκια γάλακτος" ή όποιο άλλο εντελώς φανταστικό σενάριο…
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Νομίζω ότι ο Πάνος είπε κάτι πολύ απλό και το τραβήξατε χωρίς λόγο. Να θρεφόμαστε και εμείς και τα ζώα μας με κάτι που υπάρχει σε αφθονία στην χώρα που ζούμε.
Και αυτό δεν είναι το ζαρκάδι και το ελάφι.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Ολα ωραια και καλα ρε παιδια αλλα θα προσθεσει κατι το ελαφι ή ο βισσωνας ή δεν ξερω και εγω τι αλλο στην διατροφη του σκυλου μου? Ναι να ταισω το σκυλι μου οτι καλυτερο μπορω αλλα δεν θα ψαξω και γκουρμε εξωτικα κρεατα για να αλλαξει η γευση του. Το θεωρω υπερβολη. Δεν το κανω για τον εαυτο μου, δεν θα το κανω και για τον σκυλο μου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Ολα ωραια και καλα ρε παιδια αλλα θα προσθεσει κατι το ελαφι ή ο βισσωνας ή δεν ξερω και εγω τι αλλο στην διατροφη του σκυλου μου? Ναι να ταισω το σκυλι μου οτι καλυτερο μπορω αλλα δεν θα ψαξω και γκουρμε εξωτικα κρεατα για να αλλαξει η γευση του. Το θεωρω υπερβολη. Δεν το κανω για τον εαυτο μου, δεν θα το κανω και για τον σκυλο μου.
Αυτό ακριβώς.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22