BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν η κοπέλα βρήκε κρέας από ελάφι τσάμπα, καλά έκανε και το έδωσε στο σκύλο. Κι εγώ αυτό θα έκανα. Το ελάφι δεν είναι είδος προς εξαφάνιση. Για Ελλάδα δεν ξέρω. Αν επιτρέπεται το κυνήγι ελαφιού, λυπάμαι, δεν είναι.

Οσοι έχουν θέμα πάντως καλό θα ήταν να τα βάλουν με αυτούς. Ποιος ξέρει πόσους τόνους ελαφιού καταναλώνουν! :rolleyes:
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το ελάφι που δινω ειναι περισσεύματα απο κυνήγι. Και για τον εαυτόν μου και για τα σκυλιά μου, αν μπορούσα, θα προτιμουσα να τρωμε μονο κυνήγι. Τουλάχιστον αυτα τα ζώα είχαν μια φυσιολογική ζωή μεχρι να τα σκοτώσει ο κυνηγός. Τα κοτόπουλα που τρώμε ζουν σε τραγικές συνθήκες.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Νομίζω ότι ο Πάνος (1.) είπε κάτι πολύ απλό και (2.) το τραβήξατε χωρίς λόγο. Να θρεφόμαστε και εμείς και τα ζώα μας με κάτι που υπάρχει σε αφθονία στην χώρα που ζούμε.
Και αυτό δεν είναι το ζαρκάδι και το ελάφι.
Στο σχόλιο που ξεκίνησε τη "συζήτηση" δεν αναφέρθηκε ούτε το ζαρκάδι ούτε το ελάφι.
Επίσης, προέκυπτε σαφώς ότι πρόκειται για ζώα που εκτρέφονται για κατανάλωση.
Οπότε που το κακό αν σε μια φάρμα υπάρχουν 100 ή 1000 κουνέλια;

2. Συνεπώς ο αριθμός που χρησιμοποιείς ("και το τραβήξατε χωρίς λόγο") δε νομίζω ότι είναι ο σωστός -τα έντονα γράμματα θα έπρεπε να λείπουν.
1. Το δε "πολύ απλό" (που μάλλον ήθελε να πει) ήταν άσχετο με τη συζήτηση.

Κατά τα λοιπά προφανώς και είναι δικαίωμα του καθενός να ταϊζει ότι θέλει το σκύλο του, χωρίς να βάζει σε κίνδυνο το οικοσύστημα, και να δαπανά όπως θέλει τα χρήματα του.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.655
7.765
Το ελάφι που δινω ειναι περισσεύματα απο κυνήγι. Και για τον εαυτόν μου και για τα σκυλιά μου, αν μπορούσα, θα προτιμουσα να τρωμε μονο κυνήγι. Τουλάχιστον αυτα τα ζώα είχαν μια φυσιολογική ζωή μεχρι να τα σκοτώσει ο κυνηγός. Τα κοτόπουλα που τρώμε ζουν σε τραγικές συνθήκες.
Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα. Αν μιλάμε για χώρα του εξωτερικού φυσικά που οι νόμοι που αφορούν το κυνήγι είναι αυστηρότατοι και τηρούνται κατά γράμμα.

Κατά τα άλλα κάτι που δεν το έτρωγα ούτε εγώ όταν κατανάλωνα κρέας δεν θα το ψάξω για τον σκύλο μου. Μου φαίνεται εξεζητημένο ως και γελοίο.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Το ελάφι που δινω ειναι περισσεύματα απο κυνήγι. Και για τον εαυτόν μου και για τα σκυλιά μου, αν μπορούσα, θα προτιμουσα να τρωμε μονο κυνήγι. Τουλάχιστον αυτα τα ζώα είχαν μια φυσιολογική ζωή μεχρι να τα σκοτώσει ο κυνηγός. Τα κοτόπουλα που τρώμε ζουν σε τραγικές συνθήκες.
Alexia μου θυμασαι οτι, οταν το ειπες αυτο την 1η φορά, συμφωνησα μαζι σου. Ετσι αλλαζει καπως.

Κοιταξτε, δε θελω να το παιξω ηθικολογος ουτε να γινομαι πρηξας. Με αυτον τον τροπο, κανεις δε βγαινει κερδισμενος.
Ειμαι ομως 1000% πεπεισμενος οτι εχω δικιο. Το ψαχνω και το βλέπω ο ιδιος καθημερινα.

Δεν πρεπει να ζηταμε κουνελια, ορτυκια και δεν ξερω εγω τι αλλο μονο και μονο για να ταϊσουμε τα σκυλια μας. Γιατι η ζητηση καθοριζει την προσφορά. Ειναι υποκριτικο και μου κανει -ειλικρινα- τεραστια εντυπωση που καποιοι (ειδικα σ΄ενα τετοιο φορουμ) δεν το καταλαβαινουν. Πράγματι, αυτο σημαινει πολλα για την νοοτροπια μας (και δε μιλαω για την ελλαδα μονο).

Ειναι σαν τις ταινιες με τα σκυλια: Βγηκε ο Marley ολοι θα παρουν labrador. Βγηκε ο Χατσι, ολοι θα παρουν Ακιτα.

Ετσι κι εδω. 10-15 ατομα (πραγματικα δε θελει παραπανω στην εποχη που ζουμε) να αρχισουν να λενε στα φορουμ, και στα facebook για το ποσο καλα τρωει ο κανακαρης ο σκυλος τους το ελαφακι, σε 1 χρονο μεσα θα εχει γινει must το ελαφι για τον σκυλο. Νομιζετε οτι υπερβαλλω; Για τσεκαρετε λιγο το κρεας απο βουβαλι ποσο εχει παρει τα πανω του τον τελευταιο χρονο. Αιτία; Εχουν βγει καμια 50αρια μαλακες στα blogs και δεν κανουν τιποτε αλλο απο το να διατυμπανιζουν ποσο καλο και αγνο κρεατακι εχει ο βουβαλος. Και να κατι φωτογραφιες με τα βουβαλια να τρεχουν ευτυχισμενα στον αγρο. Και οι μισοι απο αυτους ειναι οι ιδιοι οι εκτροφεις και οι υπολοιποι απλώς βλαμμενοι που παπαγαλιζουν.

Απλή λογικη: Αν αυξηθει η ζητηση του βουβαλισιου κρεατος, ο εκτροφεας θα αρχισει να εκτρεφει κατα κορον, ολο και πιο πολυ, ολο και πιο απροσεκτα. Και χωσε αντιβιωση γιατι αρρωστησαν, και δωσε ορμονες να μεγαλωσουν γρηγορα γιατι δεν προλαβαινουμε τη ζητηση... Δεν τ' ακουτε φανταζομαι για πρωτη φορα ολα αυτα.

Αυτα ηθελα να πω. Ο καθενας φυσικα -οπως ειπωθηκε ηδη αλλωστε- ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δηλαδή θα αρχίσουν όλοι να δίνουν ελάφι επειδή η Νατάσσα έγραψε στο dogforum.gr ότι έδωσε στο σκύλο της ωμό ελάφι.

Συγγνώμη κι όλας αλλά.... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!

Βρε, δε σταματάνε να αγοράζουν από πετ σοπς πανγκοσμίως που μάλλιασε η γλώσσα μας να μηρυκάζουμε τόσα χρόνια στο dogforum.gr;
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Πολλοι παντως ξεκινησαν μπαρφ επειδη το συζητουσαν ή το διαβαζαν εδω...:wink:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ε καλά εδώ κλαιγόμαστε για την οικονομική κρίση, σιγά μην πάνε τόσοι να δώσουν λεφτά για να φάει ο σκύλος τους ωμό ελάφι. Σενάριο Sci-Fi αυτό που λέει ο Lovey. Βλέπει πολλές αμερικάνικες ταινίες.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.563
7.000
Γιατι η ζητηση καθοριζει την προσφορά.
Βασικό κανόνας της οικονομίας. Η ζήτηση τραγικά μεγάλων ποσοτήτων των "κοινών" κρεάτων φταίει άλλωστε και για τις "εκτροφικές" εγκαταστάσεις μαζικής παραγωγής κρεάτων - παύλα - κολαστήρια, δημιουργούς ασθενειών, ορμονοδεξαμενές.

Το κυνήγι είναι βαθύτατα οικολογικότερο από οποιοδήποτε τέτοιο κρεατοπαραγωγικό τερατούργημα. Μόνο που συχνότατα (μμ.. πάντα βασικά) την σήμερον γίνεται ως χόμπι και όχι ως ανάγκη κάλυψης κάποιας ανάγκης, εφόσον την ανάγκη για κρέας την υπερκαλύπτει η παραγωγή, γι'αυτό και πολλοί το κατακρίνουμε. Στην οικονομία πάλι όποιο αγαθό ή υπηρεσία δεν καλύπτει κάποια ανάγκη, λογίζεται προϊόν πολυτελείας.

Εάν δε θέλαμε κρέας σχεδόν κάθε μέρα στο τραπεζάκι μας, δεν θα χρειαζόταν καν μαζική κρεατοπαραγωγή σε τέτοιο βαθμό, δεν βασανίζονταν καθημερινά στις κρεατοπαραγωγικές μονάδες τόσα ζώα σε αυτές τις σύντομες και τραγικές ζωές, δεν θα τρώγαμε τόσο σκατοκρέας μες στις ορμόνες γιατί η εκτροφή θα ήταν αναγκαστικά μικρότερη άρα και πιο προσεγμένη, δεν θα ήταν πολυτέλεια το κυνήγι μια στις τόσες και θα είχε μια χαρά λόγο να συμβαίνει - θα τρώγαμε και μεγαλύτερη ποικιλία κρεάτων έτσι, αναγκαστικά καλύτερων είτε επρόκειτο για εκτροφή είτε για κυνήγι, πράγμα εξαιρετικά ωφέλιμο στον οργανισμό μας.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Ε καλά εδώ κλαιγόμαστε για την οικονομική κρίση, σιγά μην πάνε τόσοι να δώσουν λεφτά για να φάει ο σκύλος τους ωμό ελάφι. Σενάριο Sci-Fi αυτό που λέει ο Lovey. Βλέπει πολλές αμερικάνικες ταινίες.
Εισαι βαθια νυχτωμενη και εγωϊστρια οσο δεν παει. Φανταζομαι δεν ειμαι ο πρωτος που στο λεει.

Και καπου εδω σταματαω ν' ασχολουμαι μαζι σου.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Ωραια και μακρια κουβεντα αυτη Estranged που δεν ξερω κατα ποσο χωραει στην θεματολογια του φορουμ. Μπορουμε ομως να καθορισουμε την ποιοτητα ζωης και δικης μας ωφελειας του κρεατος που φτανει στο τραπεζι μας με 2 απλες κινησεις
1. Να περιορισουμε οπως λες και εσυ την ποσοτητα του κρεατος που καταναλωνουμε.
2. Να ειμαστε ετοιμοι να πληρωσουμε παραπανω για το κρεας αυτο απαιτωντας να ακολουθουνται πιστοποιημενα συγκεκριμενες πρακτικες και οροι διαβιωσης των ζωων που καταναλωνουμε.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.563
7.000
Ωραια και μακρια κουβεντα αυτη Estranged που δεν ξερω κατα ποσο χωραει στην θεματολογια του φορουμ. Μπορουμε ομως να καθορισουμε την ποιοτητα ζωης και δικης μας ωφελειας του κρεατος που φτανει στο τραπεζι μας με 2 απλες κινησεις
1. Να περιορισουμε οπως λες και εσυ την ποσοτητα του κρεατος που καταναλωνουμε.
2. Να ειμαστε ετοιμοι να πληρωσουμε παραπανω για το κρεας αυτο απαιτωντας να ακολουθουνται πιστοποιημενα συγκεκριμενες πρακτικες και οροι διαβιωσης των ζωων που καταναλωνουμε.
Συμφωνώ και το προσπαθώ όλο και περισσότερο! Δε λέω ότι το κάνω. Αλλά κι εγώ κι εσύ και ο δίπλα αυτό πρέπει να προσπαθήσουμε να κάνουμε.

Και κάτι ακόμα μια που τα λέμε, σχετικό με το (1). Τα κρέατα γάλακτος. Μου κάθονται στο λαιμό. Προσπαθώ να τα αποφύγω όσο μπορώ πλεόν, μόνο σε ταβέρνα που δε ρώτησα μπορεί να χω φάει, δεν αγοράζω πάντως. Μωρά-μικρά που σφάζονται για το 1/3 κ λιγότερο του κρέατος ενός ενηλίκου επειδή είναι πιο τρυφερό (και διίστανται κ οι απόψεις επ'αυτού). Να πάρω κομμάτι από ενήλικο να το μαγειρέψω 10 ώρες να μαλακώσει και να αλλάξω και μασέλα (σε μένα τα λέω, να τα ακούω).-
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εισαι βαθια νυχτωμενη και εγωϊστρια οσο δεν παει. Φανταζομαι δεν ειμαι ο πρωτος που στο λεει.

Και καπου εδω σταματαω ν' ασχολουμαι μαζι σου.
Touchée.

Ισως ο εγωιστής είσαι εσύ που θες μόνο εσύ να έχεις ελάφι να φας. Σουτ μην το μάθει κανένας άλλος. Και ειδικά μην μπουκώσει το σκύλο του.

Αντε παράτα μας. Εγινες κι εσύ ψυχολόγος.
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κοιταξτε, δε θελω να το παιξω ηθικολογος ουτε να γινομαι πρηξας. Με αυτον τον τροπο, κανεις δε βγαινει κερδισμενος.
Ειμαι ομως 1000% πεπεισμενος οτι εχω δικιο. Το ψαχνω και το βλέπω ο ιδιος καθημερινα.

Δεν πρεπει να ζηταμε κουνελια, ορτυκια και δεν ξερω εγω τι αλλο μονο και μονο για να ταϊσουμε τα σκυλια μας. Γιατι η ζητηση καθοριζει την προσφορά. Ειναι υποκριτικο και μου κανει -ειλικρινα- τεραστια εντυπωση που καποιοι (ειδικα σ΄ενα τετοιο φορουμ) δεν το καταλαβαινουν. Πράγματι, αυτο σημαινει πολλα για την νοοτροπια μας (και δε μιλαω για την ελλαδα μονο).

Ειναι σαν τις ταινιες με τα σκυλια: Βγηκε ο Marley ολοι θα παρουν labrador. Βγηκε ο Χατσι, ολοι θα παρουν Ακιτα.
Συγνώμη..ποια η διαφορά δηλαδή από αυτά που αγοράζουμε στα έτοιμα ?

Εδώ οι μισοί δίνουν αποφάγια από πίτσες και μακαρόνια..λες να επηρεάσει την Ελλάδα αν κάποιος γράψει σε φόρουμ πως έδωσε κυνήγι..
Αν δηλαδή το κυνήγι το έφτιαχναν για αυτούς και το έδιναν σαν αποφάγια ή έδιναν ένα μέρος στο σκύλο θα ήταν αλλιώς ???..τι λέμε ???

Επίσης στην συζήτηση παρακαλώ να μην υπάρχουν προσωπικοί χαρακτηρισμοί.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Ένα απο τα σκυλιά μου δεν το τρωει ωμό και της το τηγανίζω ελαφρά (bleu)
Ρε γαμωτο χτες της εδωσα πρωτη φορα μοσχαρι κ παλι δεν...το μυρισε κ εφυγε! Ε δεν γινεται να τρωει μονο κοτοπουλο πια!! :-(


Sent from my iPad using Tapatalk
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Κ ολο αυτο ρε παιδια επειδη ειπα οτι εδωσα ελαφι στην μικρη??? ελεος πια!!! Στην τελικη ειπα που το βρηκα κ της το εδωσα κ ΔΕΝ το αγορασα..


Sent from my iPad using Tapatalk
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Κ ολο αυτο ρε παιδια επειδη ειπα οτι εδωσα ελαφι στην μικρη??? ελεος πια!!! Στην τελικη ειπα που το βρηκα κ της το εδωσα κ ΔΕΝ το αγορασα.. Αλλα κ να το αγοραζα για προσωπικη καταναλωση κ της εδινα λιγο απο αυτο,που ειναι το προβλημα? Σιγα μην τρεξουν ολοι εξαιτιας μου να αγορασουν ελαφι..be calm.....


Sent from my iPad using Tapatalk



Sent from my iPad using Tapatalk
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ρε γαμωτο χτες της εδωσα πρωτη φορα μοσχαρι κ παλι δεν...το μυρισε κ εφυγε! Ε δεν γινεται να τρωει μονο κοτοπουλο πια!! :-(


Sent from my iPad using Tapatalk
Εγώ δεν θα του έδινα τίποτα. Αν δεν θέλει να φάει, εντάξει. Βαλ' το πίσω στο ψυγείο, και το ξανασερβίρεις για το επόμενο γεύμα. Είναι όπως με την ξηρά, μην του κάνεις χατήρια.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Τωρα το βουτιξα σε βραστο νερο για 2" αλλα παλι δεν...τι στο καλο?? εχει να φαει απο χτες το πρωι..θα της το αφησω κανα 10' κ θα της το παρω αν ειναι.


Sent from my iPad using Tapatalk
 




Status
Κλειδωμένο θέμα