Barf-διαροιες


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
νομιζεις
τα συστατικα δεν λενε ψεματα :) βεβαια εν μερη ισως και να εχεις δικιο .. αλλα μεχρι να αναλυσει καποιος μια κροκετα και ενα ωμο κρεας .. κανενας μας δεν μπορει να ειναι σιγουρος ..
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Stef82 Τα κόκαλα που έχουν τα πλαταρια είναι τα πιο εύκολα κόκαλα. Δίνεις άφοβα.
Θα σου ξαναπροτεινω να διαβάσεις τα σχετικά θέματα. Θα σου λυθούν πολλές απορίες που έχουν γραφτεί ποοολες φορές.

@Ioanna93 Υπάρχουν πολλά θέματα στο φόρουμ του στυλ μπαρφ vs ξηρά. Κρίμα να χαλάμε το θέμα του Στεφ.
παντως αν νομίζεις ότι ξέρεις τι ταιζεις δίνοντας ξηρά... Μάλλον πρέπει να το ψάξεις λίγο καλύτερα.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
τα συστατικα δεν λενε ψεματα :) βεβαια εν μερη ισως και να εχεις δικιο .. αλλα μεχρι να αναλυσει καποιος μια κροκετα και ενα ωμο κρεας .. κανενας μας δεν μπορει να ειναι σιγουρος ..
ουτε τα λουυκανικα μπριτζ ξερω εγω λενε ψεμματα στα συυστατικα τους αλλα καπια στιγμη βγηκαν και λεγαν οτι ειχαν και αλογο μεσα
ουτε οι τροφες γινοντε απο υγιεστατα κοτοπουλακια που ζουνε στους αγρους και πηραν το στηθος τοους για να το κανουν σκυλοτροφη.....ολα περιευματα ειναι.....

απο την αλλη βεβαια απο το να στηριχτω πχ σε συστατικα γραμμενα σε ενα χαρτι προτιμω να του δωσω απο το κρεας που θα ετρωγα και εγω.....καλυτερα απο τα συστατικα μιας τροφης μαλον ε;.....
βεβαια μου γεννατε μιια απορεια που θα ηθελα να μου λυσεις αφου το ανεφερες
ο σκυλος νοοσει απο κοτοπουλο που εχει σαλμονελα;καιι ποιος μουυ λεει επισης οτι το κοτοπουλακι της ξηρας δεν εχει σαλμονελα;

μην μου πεις γινοντε ελενχοι στο δευτερο
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
το θεμα των μικροβιων ειναι οντως ενα πολυ σοβαρο θεμα χωρις να θελω να υπερασπιστω κανεναν (κτηνιατρο κλπ) , στο λεω απλα γιατι πλεον ειναι η "δουλεια" μου αυτη και τωρα καταλαβα πραγματικα τι σημαινει σαλμονελα πχ ... μια πολυ γνωστη ασθενεια σε ολους μας πιστευω .. γι αυτο ειμαι και υπερ της ξηρας διοτι ξερω τι τρωει ο σκυλος μου αφου πρωτα εχω δει τα συστατικα και ολα αυτα τα σχετικα ..
Μηπως εχει ςδει ποσες ανακλησεις τροφων γινονται το χρονο γιατι καποιες παρτιδες εχουν Σαλμονελα ? εκει τι πρεπει να κανουμε ? να βραζουμε τις κροκετες ;)
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
@manolo σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να χαλασω το θεμα του στεφ ... απλα ειπα την αποψη μου διοτι η διαρροια απο μονη της δεν ειναι ασθενεια ειναι συμπτωμα απο κατι και αυτο το κατι μπορει να ειναι κατα κυριο λογο εντερικο .. οποτε κι η διατροφη ειναι μεσα σε αυτο .. απο εκει και περα μονο με μια σειρα εξετασεων θα ξερει ο στεφ τι ακριβως πειραζει το σκυλακι του .
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Η κατάψυξη του ψυγείου μας δε μπορεί να σκοτώσει ολα τα μικρόβια στην "κλασσικη" θερμοκρασία που έχουμε οι περισσότεροι την κατάψυξη μας γι αυτο και είτε παίρνουμε έτοιμη την ωμή απο εταιρίες που ειναι η δουλεια τους αυτη (τα καταψυχουν βαθιά) είτε κανουμε εμείς αυτη τη δουλεια ρυθμίζοντας κατάλληλα τη θερμοκρασία της κατάψυξης του σπιτιού μας.

Κατα τα αλλα εμενα ο σκύλος μου ειχε ταραχτει στους εμετούς και τις διάρροιες για πολύ καιρο ενώ είχαμε ψάξει και για παθολογικά αιτία, ειχε φαει ειδικές τροφές κλπ... μεχρι που αρχίσαμε ωμό και ηρεμήσαμε. Πριν μια εβδομάδα έδωσα ενα μπολ ξηρά μετα απο μηνες ωμής λόγω λάθος συνεννόησης με την εταιρία απο την οποια προμηθεύομαι το ωμό (ειχα ξεμείνει και 4 μερες δεν ειχα φαι-1 νηστεία,2 ρύζι νεροβραστο,1 ξηρά), ο σκύλος ήπιε μεσα σε 12 ώρες οσο νερο έπινε σε 3 μερες με το ωμό....
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
εχει τυχει οντως και σε ξηρα τροφη να υπαρχουν κρουσματα σαλμονελας διοτι η επεξεργασια του κρεατος μεχρι να γινει κροκετα δεν αρκει για να καταπολεμισει το μικροβιο δεν ειπε κανενας οχι.. τασο ναι τα σκυλια μπορουν να παθουν σαλμονελα οπως επισης και απλα να γινουν φορεις του μικροβιου χωρις να αρρωστησουν ποτε στην ζωη τους μεχρι το μικροβιο να μεταφερθει σε αλλο ζωο το οποιο φυσικα θα αρρωστησει .. επισης η σαλμονελα μπορει να μεταφερθει απο τον σκυλο στον ανθρωπο κλπ .. :)
 










vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
@vas πιο απο ολα αχαχα :p
Το οτι ο σκύλος μπορεί να ειναι φορέας σαλμονέλας και για ποιο λογο η ωμή διατροφή ειναι χειρότερη απο την ξηρά. Εγω βλεπω στον σκυλο μου το αντίθετο, ας πουμε. Εσυ αυτο που υποστηρίζεις το βλεπεις καπου; Πχ έδινες πριν ωμό και ο σκύλος αρρώστησε αποδεδειγμένα απο αυτο;
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua






Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Το οτι ο σκύλος μπορεί να ειναι φορέας σαλμονέλας και για ποιο λογο η ωμή διατροφή ειναι χειρότερη απο την ξηρά. Εγω βλεπω στον σκυλο μου το αντίθετο, ας πουμε. Εσυ αυτο που υποστηρίζεις το βλεπεις καπου; Πχ έδινες πριν ωμό και ο σκύλος αρρώστησε αποδεδειγμένα απο αυτο;
για αρχη δεν ειπα οτι η ωμη τροφη ειναι χειροτερη απο την ξηρα ... ειπα οτι πρεπει να εισαι γνωστης διοτι η διατροφη του σκυλου πρεπει να ειναι πληρης ... η σαλμονελα οπως και το τοξοπλασμα που λεμε ειναι απο τις ασθενειες που ονομαζονται ζωονοσοι δηλαδη ειναι ασθενειες οι οποιες μπορουν να μεταδοθουν στον ανθρωπο .. ποτε δεν εχω δωσει σε ζωο μου κατι ωμο .. εγω αυτο το εχω σπουδασει .. αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :) παντως αν ψαξεις στο ιντερνετ θα βρεις πολλες πληροφοριες πανω σε αυτο ειμαι σιγουρη :)
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
για αρχη δεν ειπα οτι η ωμη τροφη ειναι χειροτερη απο την ξηρα ... ειπα οτι πρεπει να εισαι γνωστης διοτι η διατροφη του σκυλου πρεπει να ειναι πληρης ... η σαλμονελα οπως και το τοξοπλασμα που λεμε ειναι απο τις ασθενειες που ονομαζονται ζωονοσοι δηλαδη ειναι ασθενειες οι οποιες μπορουν να μεταδοθουν στον ανθρωπο .. ποτε δεν εχω δωσει σε ζωο μου κατι ωμο .. εγω αυτο το εχω σπουδασει .. αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :) παντως αν ψαξεις στο ιντερνετ θα βρεις πολλες πληροφοριες πανω σε αυτο ειμαι σιγουρη :)
Έψαξα πολυ πριν ξεκινήσω να δίνω ωμό. Με ποιον τροπο θα μπορούσε μια ασθένεια να περάσει απο τον σκυλο στον άνθρωπο; (Τηρώντας τους στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής, φυσικά) Και συγκεκριμένα για τη σαλμονέλα μιας και εχει χιλιοσυζητηθει το θεμα, πιστεύεις πως προλαβαίνει να προσβάλει τον σκυλο πριν αυτος να την αποβάλει μέσω των απεκκρισεων όπως υποστηρίζεται απο τόσα και τόσα άρθρα;
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
.. εγω αυτο το εχω σπουδασει ..
αχ μαναμ οολοι σας αυτο το εχετε σπουδασει και οταν εξεταζετε σκυλο τον βρισκετε μαματο μεχρι που ρωτατε....τι τροφη τρωει;ακριβη ε γιατι ειναι σουπερ....και εκει πεφτει το ωμο και βγαζετε σπυρακια,κακος δινεις ωμη κλπ

πιστεψε με πολλα παιδια εδω μεσα το εχουν σπουδασει καλυτερα απο εσενα και εμενα το θεμα και απο πολες πλευρες.
 
  • Like
Reactions: Aslan






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12