Barf-διαροιες


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
ενας ενας δεν σας προλαβαινω χαχα !!!! λιγη επιεικεια σας παρακαλω μεχρι να συντονιστω με το forum !!! vas ναι μπορει .. θα σου δωσω ενα απλο παραδειγμα πιανεις με τα χερια σου ενα κοτοπουλο ωμο και τυχαινει να εχει το μικροβιο εσυ προφανως δεν το ξερεις και ξεχνιεσαι και βαζεις τα χερια στο στομα πχ ... η ακουμπας το παγκο πχ αυτοματως λοιπον τι γινεται ? παιρνεις το μικροβιο .. τα μικροβια,βακτηρια,ιοι μπορουν να ζησουν για καποια ωρα εξω οποτε καταλαβαινεις ... τασο ... δεν ειμαι κτηνιατρος και πιστεψε με εχω φτασει σε σημειο να θελω να τους εκδικηθω ... δεν θα πω σε κανεναν παρε μια πανακριβη ξηρα γιατι πολυ απλα μια ακριβη ξηρα δεν σημαινει οτι ειναι και αριστης ποιοτητας .. ουτε βγαζω σπυρακια με το που ακουω ωμη τροφη ... ο καθενας στον σκυλο του μπορει να δωσει οτι τροφη θελει αρκει να ειναι πληρως ενημερωμενος και ολα τα σχετικα :)
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@sea-mol

Δεν είχα σκοπό να αποδείξω πως θα πάθεις σίγουρα ή πολύ πιο εύκολα σαλμονέλωση από ξηρά τροφή, αλλά απλά να δείξω την αυξημένη πιθανότητα να νοσήσει ο σκύλος και από ξηρά τροφή.

Φαντάζομαι πως αν τα πράγματα ήταν τόσο επικίνδυνα για τα ζώα που τρέφονται με ωμό κρέας θα έπρεπε τα σαρκοφάγα να έχουν εξαφανιστεί από τον πλανήτη μας χιλιάδες χρόνια τώρα.

...γιατί αυτά πάνε και τρώνε εκείνα τα κυνήγια που τα πιάνουν μοναχά τους και δεν έχουν κάμει εμβόλια, δε τα έχει ελέγξει κτηνίατρος πριν και δε τα βάζουν και στην κατάψυξη πριν τα καταβροχθίσουν... τα ζώα! :D
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...γιατί αυτά πάνε και τρώνε εκείνα τα κυνήγια που τα πιάνουν μοναχά τους και δεν έχουν κάμει εμβόλια, δε τα έχει ελέγξει κτηνίατρος πριν και δε τα βάζουν και στην κατάψυξη πριν τα καταβροχθίσουν...
Και, πολλές φορές, έχουν σαπίσει κιόλας!:cool:
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μια απορία.
Όσοι έχετε θέμα με τα μικρόβια του κοτόπουλου και λέτε για μικρόβια στον πάγκο στα σκεύη κτλ. Κοτόπουλο δεν τρώτε;
έχει καμία διαφορά η προετοιμασία του κοτόπουλου που προορίζεται για το τραπέζι μας από αυτό που προορίζεται για τα σκυλιά μας;
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Μια απορία.
Όσοι έχετε θέμα με τα μικρόβια του κοτόπουλου και λέτε για μικρόβια στον πάγκο στα σκεύη κτλ. Κοτόπουλο δεν τρώτε;
έχει καμία διαφορά η προετοιμασία του κοτόπουλου που προορίζεται για το τραπέζι μας από αυτό που προορίζεται για τα σκυλιά μας;
το ιδιο κοτοπουλο ειναι ... εγω προσωπικα ξενα πραγματα δεν πιανω :p κι αν τα πιασω θα ειναι με γαντια και στο χαρτι του κρεοπωλειου ... πολυ καλο πλυσιμο με γαντια παντα μιας χρησης και σιγα το νερο για να μην πεταχτει τιποτα γυρο γυρο και μετα στον νεροχυτη καφτο νερο χλωρινες και τα σχετικα !! αν ειναι ψημενο καλα πχ μεσα να μην ειναι ροζ δεν εχεις θεμα !!!
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Και, πολλές φορές, έχουν σαπίσει κιόλας!
...και τα τρώνε και πάν στα χώματα που είναι γεμάτα μικρόβια γιατί πάνε τα (άλλα) ζώα και χέζουν εκεί, στα χώματα!

Μέχρι και νερό πίνουν από κάτι νερόλακκους και κάτι λίμνες... μεσ' τη βρώμα!

...και υπάρχουν ακόμα... τα θηρία! :D

...και ξέρετε τι άλλο είναι πολύ επικίνδυνο και μεταφέρει μεγάλο φορτίο μικροβίων, ιών και νοσημάτων;

Το σεξ... αλλά, λέει, χρειάζεται για κάποιους λόγους... Ας απαντήσει κάποιος που ξέρει... :D
 








Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
Παιδια σας ευχαριστω ολους....προς το παρον θα δινω κοτοπουλακι ωμο για καμια βδομαδα κ μετα λιγο λαχανικα οπως ειπαν manolo και canis..αν κ υποψιαζομαι οτι σε ολη την διατροφη του του πειραζε το λινελαιο....
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
...γιατί αυτά πάνε και τρώνε εκείνα τα κυνήγια που τα πιάνουν μοναχά τους και δεν έχουν κάμει εμβόλια, δε τα έχει ελέγξει κτηνίατρος πριν και δε τα βάζουν και στην κατάψυξη πριν τα καταβροχθίσουν... τα ζώα! :D
Πλάκα πλάκα, αν ήταν να φάει αυτά τα ελεύθερα κυνήγια, και σάπια να τανε, ούτε μισό ενδοιασμό δεν θα χα να του το γυρίσω σε μπαρφ. (Με τα ορμονιζέ και τα τοξινέ κι εγώ κολώνω κ το θέλω το μαγειρεματάκι μου)
Ωραία κουβέντα πιάσατε, μόλις έσφαξα 6 μπούτια γαλοπούλας με γυμνά χέρια, ως συνήθως, μισό να φάω αυτή την παρανυχίδα που με ενοχλεί... :D
 






vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
εγω φταιω που καθισα και σχολιασα !!! δεν πειραζει καλη καρδια παιδια ... συνεχιστε το τρολαρισμα !!:)
Εγω ακομα δεν εχω λάβει την απάντηση που έψαχνα. Το παράδειγμα ηταν άτοπο... Οταν τρώει ο σκύλος, μετα πλένεις/απολυμένεις το μπολ, συγκαταλέγεται στους "βασικούς κανόνες υγιεινής" που ανέφερα παραπανω. Σήμερα ο σκύλος μου εφαγε 1 κιλο τροφής με 900γρ ψάρι,. Ποια ξηρά θα μου δώσει τέτοιο ποσοστό;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
εγω φταιω που καθισα και σχολιασα !!! δεν πειραζει καλη καρδια παιδια ... συνεχιστε το τρολαρισμα !!:)
Μη συγχίζεσαι, είναι που δεν κουνιέται φύλλο και το πάμε λίγο τρολαριστά για να το ελαφρύνουμε.

Εγώ ψηφίζω φταίει που έκλεισε το ενοχλήσεις στη βόλτα και δεν έχουμε θέμα ελεύθερης έκφρασης :whistle:
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
καλα εκανες κ σχολιασες Ioanna93....ευχαριστω κ σενα
στεφ .. θα σου πω για την διαρροια κατι τελευταιο γιατι αυτο ηταν το θεμα σου ... παρακολουθησε πως θα παει και καλο ειναι να του κανεις εξετασεις γενικες αιματος βιοχημικες ακτινογραφια και οτι αλλο μπορει να ειναι χρησιμο πχ εξεταση κοπρανων ... :) σου ευχομαι τα καλυτερα !!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μη συγχίζεσαι, είναι που δεν κουνιέται φύλλο και το πάμε λίγο τρολαριστά για να το ελαφρύνουμε.

Εγώ ψηφίζω φταίει που έκλεισε το ενοχλήσεις στη βόλτα και δεν έχουμε θέμα ελεύθερης έκφρασης :whistle:
Ε ας ανοίξει κάποιος θέμα με τίτλο
ενοχλήσεις στην βόλτα 2
 
  • Like
Reactions: Estranged


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Εγω ακομα δεν εχω λάβει την απάντηση που έψαχνα. Το παράδειγμα ηταν άτοπο... Οταν τρώει ο σκύλος, μετα πλένεις/απολυμένεις το μπολ, συγκαταλέγεται στους "βασικούς κανόνες υγιεινής" που ανέφερα παραπανω. Σήμερα ο σκύλος μου εφαγε 1 κιλο τροφής με 900γρ ψάρι,. Ποια ξηρά θα μου δώσει τέτοιο ποσοστό;
αν σε γλειψει ο σκυλος μετα στο στομα .. υπαρχει πιθανοτητα να μεταδοθει ... τα αλλα 100 γρ τι ηταν ??
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
αν σε γλειψει ο σκυλος μετα στο στομα .. υπαρχει πιθανοτητα να μεταδοθει ... τα αλλα 100 γρ τι ηταν ??
Δε συνηθίζω να δίνω γλωσσόφιλα με τον σκυλο μου, ποσο μαλλον οταν μόλις εχει ηδη φαει ωμό κοτοπουλο/μοσχάρι/ψάρι. Τα υπολοιπα 100 ηταν γαλακτοκομικά(55g), λινελαιο(30g) και φαιοφυκη(15g).
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12