Barf-διαροιες




vasilhstefarikhs

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2015
100
130
31
@canis χωρις να εχω καμια γνωση περι της ωμης διατροφης κια χωρις να ειμαι αντιθετος σε αυτη απλα διαβαζοντας ενημερωτικα το συγκεκριμενο νημα μου γεννιεται η εξης απορια..λανθασμενα ισως..αλλα ειναι λογικο να συγκρηνουμε ενα σαρκοφαγο ζωο που εχει γεννηθει στην φυση..εχει βυζαξει το γαλα της μανας του που εχει γεννηθει στην φυση και εχει παρει τα αναλογα αντισωματα με ενα σκυλι που εχει γενηθει και εχει βυζαξει το γαλα της μαμας του που ολη της την ζωη ετρωγε ξηρα τροφη..ειχε καμια 10αρια εμβολια(ετοιμα αντισωματα)..ζει μεσα στν χωρο μας με ενα αντιστοιχο ζωο που ζει στην αφρικη πχ...
Γιατι και τα γυφτακια τα βλεπεις μεσα στο καταχειμωνο να περπατανε ξυπολιτα αλλα εγω αν κανω μπανιο χωρις ζεστο νερο το χειμωνα την αλλη μερα το πρωι θα εχω 40 πυρετο!! :p
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ο λόγος που δεν αρρωσταίνουν τα γυφτάκια, σε αντίθεση με εμάς, δεν είναι η αντοχή ή όχι στο κρύο αλλά το ότι αυτά, λόγω τρόπου ζωής, δεν βρίσκονται τόσο συχνά σε συνωστισμένους κλειστούς χώρους, όπως εμείς. Από τη μεγάλη συγκέντρωση μικροβιων στον αέρα που αναπνεουμε την πατάμε τις περισσότερες φορές, κι όχι από το κρύο. Το καλοκαίρι αρρωσταινουμε λιγότερο γιατί και οι κλειστοι χώροι αεριζονται τακτικοτερα (αν όχι συνέχεια) και κάνουμε μεγάλο ποσοστό των συναντήσεων μας σε ανοικτούς χώρους. Δεν είναι ότι μας προστατεύει η ζέστη.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@vasilhstefarikhs

Έχεις δίκιο. Υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στον οικόσιτο σκύλο και στον άγριο, όπως κι ανάμεσα σε εσένα και τον οποιοδήποτε νομάδα. Μία από τις κυριότερες διαφορές είναι πως τόσο ο οικόσιτος σκύλος, όσο κι εσύ υπερτερείτε των άλλων (ή έχετε την δυνατότητα να υπερτερείτε) τόσο σε αντισώματα (με κατάλληλους και επιστημονικά μελετημένους εμβολιασμούς μητέρας και παιδιού ή κουταβιού), όσο και σε υγεία με πρόσβαση στις καλύτερες τροφές, σε νερό καθαρό, σε άσκηση, σε διασκέδαση, σε μόρφωση ή εκπαίδευση... Ακόμα και στην περίπτωση νόσου υπερτερείτε διότι έχετε και οι δύο (εσύ και ο οικόσιτος σκύλος) πρόσβαση σε φάρμακα και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη άριστης ποιότητας.

Ποια όμως διαφορά καταστεί τα παραπάνω άχρηστα;

Ότι οι δικές σου επιλογές (και κατ' επέκταση του οικόσιτου σκύλου σου) δεν στηρίζονται στην γνώση, την μόρφωση, την σύγκριση, την λογική και την άνεση επεξεργασίας όλων αυτών που σου προσφέρει η κοινωνική/οικονομική σου τάξη. Μα στηρίζονται σε ένα marketing που σου προτείνει συγκεκριμένο lifestyle. Ο καθένας μας (άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο) είναι θύμα αυτής της τεράστιας βιομηχανίας που στηρίζεται στην υπερκατανάλωση και μας θέλει τόσο ως καταναλωτές όσο και αναλώσιμους (ας το αφήσουμε εδώ).

Η ωμή διατροφή, τώρα, έρχεται "με φόρα" σαν μια καλύτερη λύση διατροφής για τον σκύλο και διεκδικεί τα πρωτεία που κατέχει τα τελευταία 60 περίπου χρόνια η επεξεργασμένη (ξηρά και κονσέρβα) τροφή. Το κακό είναι πως και αυτή (η ωμή διατροφή) έρχεται σαν μόδα και πως το marketing ενσωματώνει κάτι που δεν μπορεί να εξαφανίσει γρήγορα. Έτσι βλέπεις Super Dooper Premium τροφές, Organic, Biologically Appropriate, Dry Frozen τροφές ή την τάση να τρώει ο σκύλος ωμά όπως βίσωνα, αλιγάτορα, φασιανό, καγκουρό και πάπια και να πρέπει να προσθέσουμε και ένα "σκασμό" συμπληρώματα διατροφής. Επίσης, πλέον όλο και αυξάνονται οι έτοιμες, εμπορικές ωμές τροφές που αν χρησιμοποιήσεις την λογική καταργούν μερικά από τα βασικά πλεονεκτήματα αυτού του είδους διατροφής (του να γνωρίζεις όσο το δυνατόν περισσότερο τι ταΐζεις τον σκύλο σου και πως αυτό επεξεργάζεται).

Εγώ πάντως ευχαρίστως θα περπατούσα ξυπόλυτος χειμώνα-καλοκαίρι και έξω διότι μέσα στο σπίτι το κάνω από μικρός. Μπάνιο κάνω το πολύ με χλιαρό νερό το καταχείμωνο και σπανίως θα με δεις να φοράω κάτι παραπάνω από κοντομάνικο ακόμα και στα χιόνια... :)

Ένα γνωμικό λέει "Δεν ξέρεις ποτέ πόσο δυνατός είσαι μέχρι που το να είσαι δυνατός είναι η μοναδική επιλογή που έχεις"...
 
  • Like
Reactions: vek


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
....

....

Εγώ πάντως ευχαρίστως θα περπατούσα ξυπόλυτος χειμώνα-καλοκαίρι και έξω διότι μέσα στο σπίτι το κάνω από μικρός. Μπάνιο κάνω το πολύ με χλιαρό νερό το καταχείμωνο και σπανίως θα με δεις να φοράω κάτι παραπάνω από κοντομάνικο ακόμα και στα χιόνια... :)

...
...
Από Τρίπολη, από Τρίπολη;
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
@Ioanna93 χωρίς να θέλω να σου πω τι είναι καλύτερο, ξηρά, barf ή μαγειρευτο απλά να σου πω οτι για τη σαλμονέλα μάλλον δεν έχεις ακούσει πόσες φορές έχουν αποσυρθεί ολόκληρες παρτίδες ξηράς τροφής λόγω σαλμονέλας.
Ειλικρινά όμως είμαι περίεργη... πως ξέρεις τι δίνεις οταν δίνεις ξηρά? επειδή το λένε τα συστατικά? Ξερεις να διαβάζεις σωστά τα συστατικά?
 




Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Πραγματικά δεν θέλω να το κάνουμε κι αυτό άλλο ενα θέμα BARF vs κροκέτα, αλλά να πω κι εγω τη γνώμη μου.

Είναι τρομερό πως κάποιες φορές εκπλήσσομαι ακόμα απο την έλλειψη κοινής λογικής που επικρατεί ενίοτε οσο αφορά τη διατροφή των σκύλων μας.

ΔΕΧΟΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ την άποψη οτι "δεν δινω barf γιατί σιχαίνομαι το ωμό κρέας"
Το σέβομαι απόλυτα αν και δεν καταλαβαίνω που βρίσκεται η διαφορά απο τα να προετοιμάσει κοτόπουλο για το μεσημεριανό φαγητό του ίδιου.

Εκεί που αρχίζω να χάνω τον...σεβασμό είναι οταν ακολουθούν επιχειρήματα για να στηρίξουν αυτή την προτίμηση.
Και την χάνω, διότι τα επιχειρήματα στερούνται κοινής λογικής με βασικό υπεύθυνο την πλύση εγκεφάλου που μας εχει γίνει οτι το συμπυκνωμένο αλεύρι είναι το καλύτερο φαγητό για το σκύλο μας.

Ως ενα βαθμό είναι λογικό να συμβαίνει αυτό βέβαια διότι η αγορά ξηράς τροφής είναι μια αγορά δισεκατομυρίων και ποιός είναι πρόθυμος να απεμπολίσει τα κεκτημένα ? Κανείς φυσικά.

Θεωρούμε λοιπόν οτι το συμπυκνωμένο αλεύρι είναι η καλύτερη τροφή για ενα πλάσμα του οποίου :

α)To γαστρεντερικό σύστημα είναι αυτό ενος σαρκοφάγου (κοντό).
β)Τα δόντια είναι αυτά ενος σαρκοφάγου ζώου.
γ)Οι κινήσεις της μασέλας είναι αυτές ενος σαρκοφάγου ζώου (πάει πάνω-κάτω μόνο).
δ)Τα γαστρικά υγρά είναι εξαιρετικά όξινα όπως σε ολα τα σαρκοφάγα ζώα και διαλύουν κόκαλα σε λίγη ωρα.

Ολα δείχνουν λοιπόν οτι ο σκύλος είναι ΚΑΘΑΡΑ σαρκοφάγο ζώο αλλά εμείς το ταίζουμε σκόνη σε μορφή μπισκότου.

Οι κροκέτα υπάρχει σε αυτόν τον πλανήτη περιπου 100 χρόνια.Για πολύ περισσότερα χρόνια πριν απο αυτή υπήρχαν σκυλιά τα οποία έτρωγαν κατι άλλο (το αναφέρω για να γλιτώσουμε απο το "επιχείρημα" περι προσαρμογής του οργανισμού στη κροκέτα).
Η κροκέτα φτιάχτηκε για την δική μας ευκολία και μόνο, λαμβάνοντας υπόψιν οτι ο άνθρωπος είχε ολο και λιγότερο χρόνο να ασχολείται με τέτοια ζητήματα.

Πάμε στα...μικρόβια λοιπόν.Ας αφήσουμε στην άκρη τη δική μας αποστροφή προς αυτά κι ας πιάσουμε το σκύλο.

Εχουμε λοιπόν ενα ζώο που :

α)Γλύφει τα απαυτά του και τον πισινό του σε κάθε ευκαιρία
β)Γλύφει οτι βρεί στο έδαφος, στα χόρτα κι οπουδήποτε αλλού στο περιβάλλον
γ)Πολλές φορές τρώει κόπρανα αλλων ζώων ή ανθρώπων και δεν παθαίνει τίποτα τις περισσότερες φορές, εκτός ίσως απο κανα εμετό.
κλπ, κλπ

Πράγματα που αν έκανε ενας άνθρωπος θα κατέληγε στην καλύτερη στο νοσοκομείο και στην χειρότερη θα βλέπαμε τις ρίζες των πευκακίων απο κάτω.

Τα σκυλούνια μας όμως τα πάνε μια χαρά.Γιατί άραγε ?

Επίσης δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο ζωολογικό πάρκο να ταίζει τα λιοντάρια και τις τίγρεις κροκέτες για να μην πάθουν μόλυνση απο...σαλμονέλα.

Μα τα δικά μας δεν έχουν τα αντισώματα που θα έπρεπε αν ζούσαν άγρια, κλπ, κλπ
Πιθανόν αλλά γι' αυτό τους κάνουμε τα εμβόλια.Για να αναπληρώσουμε αυτό που θα έπρεπε να παίρνουν με φυσικό τρόπο (αν και τόσες χιλιάδες αδέσποτα επιβιώνουν χωρίς πρόβλημα και χωρίς εμβόλια).

Κι εμείς επιμένουμε να ταίζουμε τα σκυλιά μας τροφή σε μορφή αλευριού σαν τις πέστροφες (παρεμπιπτόντως όποιος φάει ψάρι ταισμένο με ψαροτροφή θα δει τεράστια διαφορά στη γεύση σε σχέση με το άγριο που τρέφεται φυσικά).

Και για να το κλείνω σε πρώτη φάση γιατί το έκανα σεντόνι.
Ο καθένας ας ταίζει το σκύλο του όπως αυτός νομίζει καλύτερα. :)
Ας του δίνει κροκέτες αν θεωρεί οτι είναι καλυτερο φαγητό.Αλλα μην παίρνουμε διαζύγιο απο την κοινή λογική προκειμένου να δικαιολογήσουμε αυτή την επιλογή ΜΑΣ.

Υ.Γ. Αν η διαχείρηση θεωρεί οτι είναι εκτός θέματος η δημοσίευση ας τη μεταφέρει ή ας τη διαγράψει.
 


Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
Καλησπερα κ παλι σε ολους....ηθελα απλα να πω οτι καθως δοκιμαζω την διατροφη(ωμη)παρατηρω οτι τρωει κοτοπουλο κ μοσχαρι χωρις κανενα προβλημα....λαχανικα κουνουπιδι προκολο καροτο το ιδιο...εννιοτε τρωει κ κανα ρυζι....κ ολα καλα χωρις διαροιες...τελικα μαλλον εφταιγε το λιναιλαιο που εβαζα σε καθε γευμα 1 κουταλακι του γλυκου....απλα νομιζα οτι ηταν καλη πηγη ω3-ω6....υπαρχει καμια αλλη γνωμη?πως θα μπορουσα να αναπληρωσω αυτες τις ουσιες?η να μην το πολυσκεφτομαι κ συνεχιζω ετσι....ευχαριστω κ παλι....
 








vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Το καρυδέλαιο έχει επίσης Ω3 όπως και κάποια άλλα λάδια από τέτοιους σπόρους που βρίσκει κανείς στα βιολογικά.
Από τα ψάρια Ω3 έχει η σαρδέλα, ο γαύρος, κολιός, σκουμπρί.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12