Barf και επιθετικός σκύλος.


Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
Εγώ αναρωτιέμαι.. Οταν τύχεις σε επιθετικό σκύλο λόγω μ#@%κ@ ιδιοκτήτη.. Τί μπορεις να κάνεις για να προστατευτείς? Νομικα και μη
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
η άποψη BARF ΓΙΑ να ηρεμήσει ο σκύλος μπορεί να πατάει στο γεγονός ότι η νευρικότητα είναι ορμονικό θέμα και με μία πιο πλήρη και ισσοροπημένη και φυσική διατροφή έχεις καλύτερη λειτουργία στο πάγκρεας άρα και στα επινεφρίδια άρα και στο γενικό σύστημα των ορμονών
δεν μπορώ να πω ότι το έχω παρατηρήσει πάντως γιατί εμένα ούτως ή άλλων δεν ήταν επιθετικότερα ή επιθετικά ποτέ.......
 


wizardsm

Well-Known Member
1 Μαϊου 2013
268
1
παντως ενας γνωστος μου εχει 2 ροτβαιλερ που ειναι φυλακες αλλα φιλικα γενικα τους εδινε ωμο κρεας για καμια βδομαδα και μετα γριλιζαν σε οποιον περνουσε..(παλια δεν το εκαναν)
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
παντως ενας γνωστος μου εχει 2 ροτβαιλερ που ειναι φυλακες αλλα φιλικα γενικα τους εδινε ωμο κρεας για καμια βδομαδα και μετα γριλιζαν σε οποιον περνουσε..(παλια δεν το εκαναν)
οταν λες φυλακες τι εννοεις ακριβως?
πως εχουν γινει φυλακες?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
παντως ενας γνωστος μου εχει 2 ροτβαιλερ που ειναι φυλακες αλλα φιλικα γενικα τους εδινε ωμο κρεας για καμια βδομαδα και μετα γριλιζαν σε οποιον περνουσε..(παλια δεν το εκαναν)
Λογικό είναι. Αν τους έδινε ωμό μόνο για καμμιά βδομάδα, και μετά τους το σταμάταγε, γρύλιζαν σε όποιον έβλεπαν [αλήθεια, που τα είχε και έβλεπαν τόσο κόσμο;], εκλιπαρώντας να τους δώσει κάποιος, κι άλλο ωμό.
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Σε συνάντηση με κάποιον στο δρόμο και αφού χάιδεψε τη μικρή γυρνάει και με ρωτάει " Ήρεμη είναι, πως και έτσι?", "το παλέψαμε πολύ" του λέω και "φροντίσαμε για την κοινονικοποίηση της"!
"Μην σου φάει τίποτα ωμό, αν γευτεί αίμα, θα αλλάξουν τα ένστικτα και θα αγριέψει πολύ"!!! [FONT=arial, sans-serif][/FONT]:flip: Προσπάθησα να του πω ότι δεν είναι έτσι, αλλά δεν καταλάβαινε, οπότε "ναι, ναι" του είπα και την κάναμε με ελαφρά!
Θα πρέπει να είχε το underworld το προηγούμενο βράδυ, δεν εξηγείται αλλιώς!!

kokoni ωραίο post περί πνευματικής διατροφής!
 


wizardsm

Well-Known Member
1 Μαϊου 2013
268
1
Λογικό είναι. Αν τους έδινε ωμό μόνο για καμμιά βδομάδα, και μετά τους το σταμάταγε, γρύλιζαν σε όποιον έβλεπαν [αλήθεια, που τα είχε και έβλεπαν τόσο κόσμο;], εκλιπαρώντας να τους δώσει κάποιος, κι άλλο ωμό.
οχι τους εδινε ωμο κρεας δεν το σταματησε και γρυλιζαν σε οποιον εβλεπαν μετα το σταματησε και ηλιανα εγιναν φυλακες με εκπαιδευτη κανονικα.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Δεν υπάρχει περίπτωση να γρύλιζαν απο την τροφή, υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι για να γρυλίσει ένας σκύλος αλλά μέσα σε συτούς σίγουρα δεν είναι το ειδος της διατροφής του.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
οχι τους εδινε ωμο κρεας δεν το σταματησε και γρυλιζαν σε οποιον εβλεπαν μετα το σταματησε και ηλιανα εγιναν φυλακες με εκπαιδευτη κανονικα.
Δηλαδή τα δικά μου και κάμποσα άλλα εδώ μέσα που τρώνε χρόνια ωμά θα έπρεπε να είχαν κατασπαράξει κόσμο και κοσμάκη... :D
(Λες να το 'χουν κάνει κρυφά και δεν μου το λένε?)
 


Xristina344

Member
26 Νοεμβρίου 2020
19
9
20
Είδα αυτό το σχόλιο να λέει αυτό σε ένα βίντεο που έδινε ωμό στο σκύλο, και μετά όταν απάντησα ότι αυτό δεν ισχύει άρχισε να λέει ότι άμα φάει ωμό τότε θα μυρίσει αίμα και θα θέλει αίμα και ότι αυτό φταίει του επιτίθονταν τα σκυλιά στα μωρά,και μετά τα διέγραψε τα σχόλια(μόνο ένα πρόλαβα να κάνω screen shot)

Δηλαδή εγώ που δίνω στην γατούλα μου ωμό κάποια μέρα θα μεταμορφωθεί σε λιοντάρι και θα με φάει :ROFLMAO: IMG_20210403_130230.jpg
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Δεν έχει απολύτως καμμία σχέση η barf με την επιθετικότητα [αν είναι κιόλας επιθετικότητα]. Αντιθέτως μάλιστα. Επίσης, θεωρητικά είναι κατά πολύ, φθηνότερη διατροφή, απ' οτιδήποτε άλλο.

Το canario, τώρα ωρίμασε και προφανώς βγάζει, την σωστή εκπαίδευση που ΔΕΝ είχε, μέχρι τώρα.

Απλά πράγματα. Εννοείται, ότι θέλει πολύ και σοβαρή δουλειά και σε καμμία περίπτωση, να μην βρίσκεται λυτός, ποτέ και πουθενά.
@mareco μπορεί να ωρίμασε τώρα 2 χρονών και??
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@mareco μπορεί να ωρίμασε τώρα 2 χρονών και??
Για τον δικό σου σκύλο ρωτάς;
Πρέπει να πάω στο θέμα σου, να φρεσκάρω την μνήμη του.
Γενικώς, πάρα πολλά σκυλιά, ωριμάζουν περίπου σ'αυτή την ηλικία, ναι.
Κυρίως αρσενικά.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Θα απαντήσω όχι, το τι τρώει ο σκύλος δεν επιρεαζει την επιθετικότητα. Επίσης την επιθετικότητα την λαμβάνει ο καθένας διαφορετικά. Επιθετικότητα με την καθαρή και σωστή έννοια το δείχνουν ελάχιστα σκυλιά.

Όσο για το ότι η ωμοφαγια "ηρεμεί" το σκύλο. Εξαρτάται τι εννοείς. Επειδή έχω φιλοξενήσει κουτάβια φίλων/γνωστών στο σπίτι μου με την προϋπόθεση να μη ανοίγω σακούλα ξηράς, οπότε τρώνε ότι έτρωγε το δικό μου, πρόσεξα το εξής. Ειδικά σε κουτάβια βλέπεις μια μείωση στο να δαγκώνουν άσχετα πράγματα στο σπίτι. Το οποίο θεωρώ λογικό αν έχουν 3-4 γεύματα την ημέρα και κάθε γεύμα παλεύουν 15λ να το φάνε. Πέρα από αυτό δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο αξιέπαινο.

Όσο για το πότε "ωριμάζουν", εξαρτάται η φυλή. Κάποια σοβαρευουν στα 2½ χρόνια
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Για τον δικό σου σκύλο ρωτάς;
Πρέπει να πάω στο θέμα σου, να φρεσκάρω την μνήμη του.
Γενικώς, πάρα πολλά σκυλιά, ωριμάζουν περίπου σ'αυτή την ηλικία, ναι.
Κυρίως αρσενικά.
@mareco όχι όχι...απλά ήταν μεγάλη μου απορία..δεν το ήξερα ότι μπορεί να ωριμάζουν σε τόσο μεγάλη ηλικία. Σ ευχαριστώ πολύ!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3