BARF συνοπτικά για αρχάριους.


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Σαρδελιτσα ειναι σουπερ.Ασε που μπορεις να βρεις τις φρυσσες που ειναι ακομα πιο φθηνες.
Καλο ειναι να τις μαγειρευεις λιγο και να τις δινει η καθαρισμενες η αν ειναι μεγαλοσωμος ο σκυλος ολοκληρες.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Σαρδελιτσα ειναι σουπερ.Ασε που μπορεις να βρεις τις φρυσσες που ειναι ακομα πιο φθηνες.
Καλο ειναι να τις μαγειρευεις λιγο και να τις δινει η καθαρισμενες η αν ειναι μεγαλοσωμος ο σκυλος ολοκληρες.
Ευχαριστω!
20 κιλα ειναι αλλα το θεμα μου παραμενει "τι να κανω με τα αγκαθια"
Φρυσσες δεν ξερω τι ειναι :(
Γενικα δεν ξερω πολλα απο ψαρια.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Στον μεγαλο(καλλιτεχνη) εγω τις δινω χωρις να βγαλω τα κοκκαλα τους, μιας και ειναι πολυ λεπτα.
Στα μικρα ,τις καθαριζω προς το παρον.
Φρυσσα νομιζω ειναι ειδος σαρδελας πιο μεγαλη ,πιο ανοστη αλλα πιο φθηνη απο την κανονικη σαρδελα.
Δεν την βρισκεις συνεχως αλλα αν την βρεις παρτην και βαλτην στην καταψυξη
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Στον μεγαλο(καλλιτεχνη) εγω τις δινω χωρις να βγαλω τα κοκκαλα τους, μιας και ειναι πολυ λεπτα.
Στα μικρα ,τις καθαριζω προς το παρον.
Φρυσσα νομιζω ειναι ειδος σαρδελας πιο μεγαλη ,πιο ανοστη αλλα πιο φθηνη απο την κανονικη σαρδελα.
Δεν την βρισκεις συνεχως αλλα αν την βρεις παρτην και βαλτην στην καταψυξη
Και παλι σ'ευχαριστω!!!!!
 








STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Τις σαρδελιτσες πως τις δινεις?
Δλδ πως να τις δωσω?
Τ'αγκαθια?
Ωμες τα κοκαλα που περιβαλλονται απο την ωμη σαρκα δεν ειναι επικυνδινα μην ανησυχεις! Τρελενονται για σαρδελιτσες απο οτι ξερω!
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
@οποτε BiggBilly,οντως το milbemax καλυπτει για την ωμοφαγεια γενικωτερα?
Πρώτα να ξεκαθαρίσεις απο τι θέλεις να καλυφτείς, και πιο συγκεκριμένα ποιοί είναι οι κίνδυνοι της ωμοφαγείας.
Τα εσωτερικά παράσιτα τα αποκτά ο σκύλος απο άλλα, το τελευταίο που θα σκεφτόμουν θα ήταν το κρέας που του δίνω.
 


STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Συνοπτικό και καλογραμμένο... αλλά από ότι κατάλαβα αν εφαρμόσω αυτό πρόγραμμα διατροφής μες στη κρίση ο σκύλος μου θα τρώει καλύτερα από μένα...
Σε κανεναν δεν περισευουν στις μερες μας οποτε προσπαθουμε να κανουμε το καλυτερο που μπορουμε:
Εγω αρχικα ηθελα να δωσω Ακανα για κουταβι: το τσουβαλι 13.5 κιλων κοστιζει 62 ευρω δηλαδη 4.59 το κιλό. Και παροτι η συγκεκριμενη τροφη εχει μικρη δοσολογια και δεν βγαινει τελικα τοσο ακριβη σε σχεση με αλλες εκανα εναν υπολογισμο και κατεληξα πως το να τρωει ωμα με συμφερει κιολας!
Αγοραζω τα πλαταρια 1.30 το κιλο απο χασαπη της γειτονιας και εχω βρει κ καποιον που τα εχει 1ευρω το κιλό.
Επιπλεον κοτσι χοιρινό απο το Ενα με 1.99το κιλο!
Τις σαρδελιτσες , τα λαχανικα, τα φρουτα, το γιαουρτακι και τον λιγο κιμα που βαζω στα χορτομπιφτεκακια της να σου πω την αληθεια δε τα υπολογιζω γιατι αυτα τα αγοραζω για μενα ετσι κ αλλιως...
Δεν λεω υπαρχει και διατροφολογιο barf με πολλα εξτρα που ειναι ακομα καλυτερη απο θρεπτικης αξιας αλλα και πολυ ακριβοτερη...ο καθενας μας ενεργει με τα δικα του μετρα και σταθμα:)
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
αν ψαξεις στο θεμα για barf ειχα γράψει ότι ο σκύλος μου 25-26 κιλα 10 μηνων μου κοστιζει 8-9 ευρω την εβδομαδα με αγορες απο βαρβακειο

40 ευρώ το μήνα προσωπικά δεν τα θεωρω πολλά για να τρωει οπως πρεπει ... Βεβαια κριση εχουμε και καποιος μπορει να πει τι λες ρε μεγαλε 40 ευρω το μηνα για τον σκυλο μου σε φαι ( το δεχομαι και αυτό κουμαντο δεν κανουμε στα οικονομικά κανενος :) )
 
  • Like
Reactions: Pitboxeraki




Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Απο περιέργεια τι σαρδέλες δίνετε και πως;


Sent from my iPhone using Tapatalk
10 σαρδελες 2 φορες την εβδομαδα ωμες απλα τις πλενεις καλά και τις τριβεις με τα χερια σου να φυγουν τα πολύ λεπτα και μαλακά λέπια που έχουν
 


smike

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
81
0
Αθηνα
Σημερα πηγα βαρβακειο και ψωνισα πλαταρια,κοτοπουλα,κιμα μοσχαρι ,συκωτια και σαρδελλες:)

Ξεκιναμε barf , δευτερη προσπαθεια ...
Θα την παω αργα αργα και ελπιζω να μην εχω εμετους παλι
 


Sookie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2011
74
1
Αθήνα
Κοτόπουλο:
Αγοράζω ολόκληρα κοτόπουλα και τα τεμαχίζω, ή δίνω ισοδύναμα (ώστε να φάει
τελικά ένα ολόκληρο κοτόπουλο) από τα παρακάτω:
• Πλατάρια (λαιμοί και πλάτη)
• Φτερούγες
• Στήθος
• Μπούτι
• Κεφαλι ολόκληρο


Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί. τελικά κάνει ή δεν κάνει να δίνουμε τα κόκαλα από κοτόπουλο?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν μπορώ να σου πω αν κάνει ή δεν κάνει.
Απο την εμπειρία μου δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα.

Την ίδια απάντηση θα σου έδινα αν με ρώταγες για ξηρά.
 




Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Εγώ ξέρω πάντως και μου το έχει πει και η κτηνίατρος ότι δεν κάνει να δίνουμε κόκκαλα κοτόπουλου γιατί είναι επικίνδυνα!!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
ok, καταλαβα. να το θέσω αλλιώς. δίνουμε μόνο ωμά?
Εννοείς αν κάνει να δίνεις ωμά κόκκαλα?
Δεν μπορώ να σου πω. Δεν σου κάνω νάζια αλλά δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Τίποτα δεν είναι σίγουρο άλλωστε.

Όπως έγραψα πριν. Όσο δίνω ωμά δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία, παραπάνω δεν μπορώ να σου πω :D

Viviana said:
Εγώ ξέρω πάντως και μου το έχει πει και η κτηνίατρος ότι δεν κάνει να δίνουμε κόκκαλα κοτόπουλου γιατί είναι επικίνδυνα!!
Πολλοι κτηνίατροι το λένε αυτό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf