BARF συνοπτικά για αρχάριους.


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
ρε παιδια καλο το barf αλλα εδω λεμε να αποφευγουμε το κρεας και να μην στηριζουμε την θανατωση τοσων ζωων
Η Πιο Συγκλονιστική Ομιλία Που Θα Ακούσετε Ποτέ, G Yourofsky - YouTube
τι γνωμη εχετε;
ξερω θα μου πειτε ο σκυλος ειναι σαρκοφαγος αλλα με τις κροκετες δεν γλιτονουμε λιγα περισσοτερα ζωακια
που δεν ηρθαν στον κοσμο για να ταιζουν εμας και τα σκυλια μας
η ξηρα τροφη μου φαινεται πιο καλη ιδεα
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
ρε παιδια καλο το barf αλλα εδω λεμε να αποφευγουμε το κρεας και να μην στηριζουμε την θανατωση τοσων ζωων
Η Πιο Συγκλονιστική Ομιλία Που Θα Ακούσετε Ποτέ, G Yourofsky - YouTube
τι γνωμη εχετε;
ξερω θα μου πειτε ο σκυλος ειναι σαρκοφαγος αλλα με τις κροκετες δεν γλιτονουμε λιγα περισσοτερα ζωακια
που δεν ηρθαν στον κοσμο για να ταιζουν εμας και τα σκυλια μας
η ξηρα τροφη μου φαινεται πιο καλη ιδεα
γιατι η ξηρα τροφη δεν εχει κρεας και μαλιστα πολύ ..... μην ξεχνας δεν αγοραζουμε για barf ta "καλά" κομματια αλλα τα πολύ φτηνά που ειναι δυσκολα για αγορα
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μην σε μπερδεύει η διαφορά στην ποσότητα μεταξύ κρέατος κι αφυδατωμένου κρέατος!

Για την ομιλία του παλικαριού, την είδα κι εγώ....επίκληση στο συναίσθημα κι εντυπωσιακά λόγια....
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Τα σκυλιά είναι σαρκοφάγα!
Οι κροκέτες έχουν κρέας μέσα. Επειδή δεν το βλέπεις δε σημαίνει ότι δεν έχει πεθάνει κάποιο ζώο για να μπει στην κροκέτα του σκύλου σου ;)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ρε παιδια καλο το barf αλλα εδω λεμε να αποφευγουμε το κρεας και να μην στηριζουμε την θανατωση τοσων ζωων
Η Πιο Συγκλονιστική Ομιλία Που Θα Ακούσετε Ποτέ, G Yourofsky - YouTube
τι γνωμη εχετε;
ξερω θα μου πειτε ο σκυλος ειναι σαρκοφαγος αλλα με τις κροκετες δεν γλιτονουμε λιγα περισσοτερα ζωακια
που δεν ηρθαν στον κοσμο για να ταιζουν εμας και τα σκυλια μας
η ξηρα τροφη μου φαινεται πιο καλη ιδεα
Οι κροκεττες δεν ειναι για να γλιτοσουν πιο πολλα ζωακια- αλλα ενας φθηνος τροπος να χρησημοποιουνται ακομα και τα σκουπιδια που απομενουν, οταν σφαζονται τα ζωα για ανθρωπινη καταναλοση!
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
συμφωνω αλλα αλλο να δινεις 400 γρ. κροκετες και αλλο ενα κουνελι
μου φαινεται οτι με τις κροκετες περιοριζουμε το κακο!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Με δεδομένο ότι οι ξηρές παρασκευάζονται από παραπροιόντα ζώων τότε τα 400γρ είναι πολλά ζώα....

Άλλά και πάλι, όπως σου είπα, τα 400γρ ξηρά δεν αντιστοιχούν σε 400γρ κρέας, άλλα σε πολύ περισσότερο αν αναλογιστείς ότι πάνω από το 70% του κρέατος είναι νερό!
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Όπως έγραψε ο Φοίβος, τα 400γρ ξηρά είχε ως πρώτη ύλη περισσότερο κρέας απο 400γρ καθαρό κρέας.

Αλλά τι συζητάμε τώρα?
Το ζώο είναι φτιαγμένο να τρώει κρέας. Δεν κάνει σπατάλη.
Εμείς που κατεβάζουμε τα μπιφτέκια καθημερινά ενώ έχουμε την επιλογή να φάμε κάτι άλλο έχουμε μεγαλύτερη ευθύνη.
 
  • Like
Reactions: Luthien


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Με δεδομένο ότι οι ξηρές παρασκευάζονται από παραπροιόντα ζώων τότε τα 400γρ είναι πολλά ζώα....

Άλλά και πάλι, όπως σου είπα, τα 400γρ ξηρά δεν αντιστοιχούν σε 400γρ κρέας, άλλα σε πολύ περισσότερο αν αναλογιστείς ότι πάνω από το 70% του κρέατος είναι νερό!
απλα μου φαινοταν οτι παρασκευαζονταν απο λιγοτερο κρεας για αυτο το ελεγα
αν ειναι ετσι εχετε δικιο!
 


pegasos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
96
0
καλησπερα να ρωτησω κατι.μετα τα πλαταρια τι ειναι οικονομικο σαν κρεας?βασικα εγω για μαγειρευτο το θελω.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Φτερούγες, και μπούτια κοτόπουλου.
Μάγουλα και καρδιά μοσχαρίσια.
Λαιμός προβάτου/γίδας.
Κανα γαύρο και σαρδέλα.

Απόλα έχει ο μπαξές.
 
  • Like
Reactions: Grizzly


pegasos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
96
0
δηλαδη περιπου για 38 κιλα σκυλο ποσο χρηματα το μηνα βγαινει?μονο για κρεας.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Είναι ανάλογα τι θα πάρεις και πόση τροφή θέλει ο συγκεκριμένος σκύλος.

Σε 21kg σκύλο δίνω 29-32Ε ανάλογα τι πάρω. Υπάρχουν άτομα που δίνουν λιγότερο, και υπάρχουν άτομα που δίνουν περισσότερο. Αυτό εξαρτάται απο πόση ποικιλία θέλεις να έχει η διατροφή του.
 






kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Χαιρετώ!!

Σημερα ξεκινησαν τα καμαρια μου το πρωτο τους γευμα barf.. βασικα μετα απο διαβασμα...διαβασμα... διαβασμα... (ουφ! δεν ειναι και ευκολο..) κατεληξα για αρχη να τους δινω..μπορει οχι καθε μερα, αλλα συχνα πυκνα..
Η Ζαιρα σαν καθαροαιμο τσακαλι που ειναι :D τα καταφερε μια χαρα! τσικι-τσικι το καθαρισε !! μου θυμισε ντοκυμαντερ..
Ο αλλος.. το κοιταζε καλα καλα... ρε τι ειναι τουτο? το επιανε , μετα το φτυνε..μετα ξανα.. ε τελος το καταλαβε το νοημα..

Ομως θελω βοηθεια!
Πηγα και πηρα.. πλαταρια κοτοπουλο
μαγουλα απο μοσχαρι και "περισσευμετα" κρεατα μοσχαρισια παλι..
πηρα και μια ωραια ζυγαρια.. εβγαλα τις ποσοτητες.. τις μεριδιασα .. 15 κιλα κρεας στο συνολο..
τελος παντων... ας ξεκινησω και βλεπουμε.. με την πρακτικη καλυτερευει κανεις.. :)
Τα αναμεικτα κοματια κανονικα ειναι για σκυλοκιμα, αλλα μου πε αυτος τετοια ωρα δεν μπορω να στα κοψω, αλλη φορα να συνενοουμαστε τηλεφωνικα... Επισης εψαξα να βρω και κοκαλο μηρου μοσαχρι αλλα δεν βρηκα.. (καλα δεν εψαξα και πορτα -πορτα)

αποριες..
1. πριν δωσω τα παλαταρια τα εκανα μια βουτια στο βραστο νερο...καλα εκανα?
2. φτιαχνοτας τις μεριδες με τα μοσχαρια, ανακατεψα τα μαγουλα με τα υπολοιπα και μετα τα μεριδιασα... πειραζει?
3.τα μαγουλα, οπως και διαβασα ειναι σκληρα, τον εβαλα να μου τα κοψει σε κοματια ομως και παλι, εχει αρκετα μεγαλα κοματια, να τα δωσω ετσι? (μιλαμε για σκυλια 20 και 38 κιλα)
4. σκεφτομαι τις μερες που θα τρωνε ωμα... να τρωνε το πρωι το κρεας και το απογευμα την λαχανοφρουτοσαλατα με τα λοιπα συμπληρωματα.. ειναι σωστο?
5. αυγο ποσες φορες την εβδομαδα?

τελος απο την διατροφη τους δεν θα λειπει το μαγειρευτο (κιμας, ρυζι,συκωτια, λαχανικα, αυγα, κτλ κτλ...) και επισης θα κρατησω και λιγη ξηρα για τις δυσκολες μερες... οπως πχ διακοπες..

Ευχαριστω!!!
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
1) παντως κακο δεν εκανες.Εγω δινω οπως ειναι .
2)οχι δεν πειραζει.
3)Αν τα δωσεις οπως ειναι στην αρχη θα δυσκολευτουν ισως αλλα μετα θα τους καθαρισουν και τα δοντια.
Πιστευω πως δεν πρεπει να τα κανεις κομματακια,αστα να βρουν τον τροπο μονα τους.
4)Και μετα ενα καλο μπανανα σπλιτ για χωνεψη η καμια τεντουρα!:p
5)δυο φορες ειναι αρκετο.

Βαλε και λιγες σαρδελες στο μενου τους κανει πολυ καλο.
Καλη αρχη.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Ευχαριστω!!!
ναι αυριο θα παω για σαρδελες!!

α!! πηρα και 2 κεφαλακια αρνι... επειδη ηταν φτηνα βασικα... δεν ξερω αν κανει να τα δωσω, κανει?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εμείς, ακόμα δεν το έχουμε πάρει απόφαση για barf... Κάτι το διάβασμα κάτι και το ψυχολογικό... Αλλά αυτό με τα κεφαλάκια αρνιού, με ενδιαφέρει κι εμένα... Δίνω ένα ανά περίπου μια εβδομάδα. Τα καταφέρνει μια χαρά κι έχουν καθαρίσει πολύ τα δόντια... Αλλά κάνει?