BARF συνοπτικά για αρχάριους.


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
1. πριν δωσω τα παλαταρια τα εκανα μια βουτια στο βραστο νερο...καλα εκανα?
Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος σε αυτό που έκανες. Αν νιώθεις πιο άνετα έτσι συνέχισε το.

2. φτιαχνοτας τις μεριδες με τα μοσχαρια, ανακατεψα τα μαγουλα με τα υπολοιπα και μετα τα μεριδιασα... πειραζει?
Εξαρτάται απο το σκυλί. Τα δικά μου μπορεί να φάνε στην ήδια μερίδα ψάρια με κοτόπουλο, κοτόπουλο με κόκκινο κρέας... Μη κολλάς σε τέτοια πράγματα.

3.τα μαγουλα, οπως και διαβασα ειναι σκληρα, τον εβαλα να μου τα κοψει σε κοματια ομως και παλι, εχει αρκετα μεγαλα κοματια, να τα δωσω ετσι? (μιλαμε για σκυλια 20 και 38 κιλα)
20kg σκύλο και θα του φανούν σκληρά τα μάγουλα? :D
Δώσε του κανα παιδάκι προβάτου να δεις τι θα του κάνει.
Απλά συμβουλή μου τώρα που είναι αρχή και μπορεί να τρώνε με πολύ περισσότερο ενθουσιασμό. Τα καθαρά κομμάτια κρέατος (αυτά που δεν περιέχουν κόκκαλο) μη τα δίνεις μεγάλα γιατί μπορεί να προσπαθήσουν να τα καταπιούν ολόκληρα. Δεν θα πάθουν τίποτα αλλά θα σου το βγάλουν πάλι έξω (σαν εμετό) για να το ξαναφάνε.

4. σκεφτομαι τις μερες που θα τρωνε ωμα... να τρωνε το πρωι το κρεας και το απογευμα την λαχανοφρουτοσαλατα με τα λοιπα συμπληρωματα.. ειναι σωστο?
Εμείς τα τρώμε μαζί στο ίδιο γεύμα χωρίς προβλήματα.

5. αυγο ποσες φορες την εβδομαδα?
Σου απαντώ πάντα βάση του πρόγραμμα μας.
Αυγό δίνω όποτε θυμηθώ. Αν έπρεπε να πώ κάποιο νούμερο θα έλεγα μια φορά κάθε δύο εβδομάδες.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Λοιπόν όσο και αν είχα τις αναστολές μου,αφού η μικρη αρνειται εδω και 3 μέρες να φάει ξηρα και έτρωγε ελάχιστα είπα να δοκιμασω να δώσω μπαρφ να δω τι θα γίνει...πολτοποιησα μια μπανάνα,λιγο γιαούρτι,μια σκελιδα σκόρδο,φύλλα μαρουλιου και ελαιόλαδο και εφτιαξα ένα ωραίο χυλο!Τον έβαλα στο μπολακι του φαγητού μαζι με ένα μπουτακι κοτοπουλου που όμως αφαιρεσα το κεντρικό κόκκαλο γιατι δεν έχουμε όλα τα δόντια και φοβήθηκα μη πνίγει!Εφαγε το χυλο και σχεδόν όλο το κρέας απο το κοτοπουλο(μπορει να έβαλα αρκετα δε το υπολογισα μιας και το έκανα δοκιμαστικά)!Τα έκανα σωστα;Υπολογισα ότι το 10% του βάρους της με μπαρφ βγαίνει 400γραμμαρια τρεις φορές τη μέρα.Οσο και να διαβάσει κανείς πάντα έχει άγχος μη τα κάνει μανταρα :p


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Παρόλο που έχω κι εγώ τις φοβίες μου σχετικά με την ωμή διατροφή νομίζω ότι έκανες το καλύτερο για την mucca.
 


STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Ποσο ειναι η Μucca? 10% του βαρους της υπολογιζεις μονο αν ειναι κουταβι, εχω μετα τον 4μηνα περασα σε μικροτερο ποσοστο, βασικα η ιδια δεν ετρωγε τοσο απο μονη της. Τωρα 6 μηνων δινω 3-4% περιπου. Ωραιος ο χυλος για αρχη να συνηθισει τις νεες γευσεις, πειραματισου κ με αλλα φρουτα (μηλα πχ κλπ) και εμπλουτιζε τον για να παιρνει απ'όλα τα απαραιτητα συστατικα)
Και τα αυγα ειναι ευκολη λυση, τα τρωνε και τα πιο δυσκολα σκυλια.

Χαιρομαι να βλεπω νεα Barfakia! βαλτε και καμια φωτο....!
 




STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Kαλα ο δικος μου ο χασαπης τι τα κανει τα κεφαλακια και οποτε του ζηταω δεν εχει? Μηπως Barfarei και δε μου το λεει? χαχαχαχ Ζηλευω!!!

DSC_2320..jpg
Το μενου περιλαμβανει μοσχαρακι με 2 κουταλιες ρυζι, σολωμονελαιο, και μειγμα λαχανικων στον τριφτη...και εννοειται το χοντροκοκαλο για παιχνιδι και ενασχοληση..

Μη τη βλεπεται που αδιαφορει για το φαγητο, μη σας ξεγελαει ναζια στο φακο μου κανε...
 






ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Πήρα γαυρο να της τον δώσω ολόκληρο;Ποσότητα όσο θα έδινα κρέας;Για πρωινό έφαγε μηλαρακι με μανταρινι...το μεσημέρι θα φάει ψαρακι με λαχανικά και το βράδυ το ίδιο..υπολογισα 5% που είναι 600 γραμμάρια και τα χωρισα το πρωι 100 γραμμάρια φρούτα,και το μεσημέρι 200 γραμμάρια κρέας ή ψάρι μαζι με 50 γραμμάρια λαχανικά και το βράδυ το ίδιο..σωστα τα κάνω;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
γαυρος οπως ειναι ,το ιδιο και οι σαρδελες.
Εφαγε μανταρινι?Μπραβο,εμενα δεν ακουμπουν εσπεριδοειδη μιας και εχουν πολυ οξυτητα και τα ''χαλαει''.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Κ εμένα στην αρχή δεν το πλησίαζε το μανταρίνι,μετά είδε εμάς που το τρώμε κ τώρα το καταπίνει κ γλίφεται κιόλλας από ευχαρίστηση!
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Δεν θα πάθουν τίποτα αλλά θα σου το βγάλουν πάλι έξω (σαν εμετό) για να το ξαναφανε. .

Ο μεγαλος το κανε ηδη.. λιγο "ιου!" αλλα δεν πειραζει.. μηρυκάζει "εξωτερικα".. χοχοχο!

.[ ..παντως το μειγμα λαχανικων μυριζει τελεια... χτες περισεψε λιγο απο το μπλεντερ.. πανω σε ψωμακι ηταν πεντανοστιμο!!
μπορειτε επισης να το ανακατεψετε με πουρε.... λιγο λαδολεμονο και ριγανη ..πεντανοστιμο!
χαχαχαχααχχαχααχχα!!!! ]

Frenchie.. οι φωτο ειναι απο θριλερ? .. :p
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Το γαυρο έφαγε δοκιμαστικά 2 ψαράκια και τον πολτο και τα παράτησε!Οποτε θα τον δώσω στα γατακια.Της έβαλα κιμά με πολτο λαχανικών...μάλλον το 5% είναι αρκετό γιατι έφαγε με όρεξη αλλα άφησε λιγο...οπότε προφανώς χορτασε! Ιδού και τα πειστήρια :D




Sent from my iPhone using Tapatalk
 


STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Οι ποσότητες είναι εντάξει όπως τις έχω υπολογίσει;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Koιτα εγω περασα στο 3% γιατι δε θελω να παρει βαρος αποτομα.Γενικοτερο οσο ειναι στην αναπτυξη την θελω στεγνη. Δηλαδη για την ηλικια της ειναι καλο να ειναι 7-9κιλα , δε θελω να κινουμε στα ορια προς τα πανω οποτε δινω 3%.
Εσενα το βαρος της για την ηλικια της ειναι καλο? κανονικη ? ελειποβαρης? βαση αυτου προσαρμοσε το ποσοστο.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Είναι 2 κιλά λιγότερα απο όσα θα ήθελε ο γιατρός...!Προσαρμοζει μονη της την ποσότητα μιας και άφησε γύρω στα 50 γρ ... :p


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Είναι 2 κιλά λιγότερα απο όσα θα ήθελε ο γιατρός...!Προσαρμοζει μονη της την ποσότητα μιας και άφησε γύρω στα 50 γρ ... :p


Sent from my iPhone using Tapatalk
βρε ο εκτροφεας του τι λεει?
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Για τα κιλά;Να μην ανησυχώ και όσο είναι να γίνει θα γίνει άσχετα με το πόσο τρώει...και ότι είναι σίγουρος πως θα φτάσει τα 23-25 κιλα!Μοιαζει λέει στη μανα της που άργησε να πάρει τα πάνω της και ήταν και εκείνη δύσκολη στο φαγητό...!Για τη μπαρφ δεν του το έχω πει μιας και εκείνος επιμένει στην ξηρα...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Για μενα η γνωμη του εκτροφεα σ'αυτο το θεμα εχει περισσοτερη σημασια ,μιας και γνωριζει τη φυλη συγκεκριμενα,εχει γνωση για τις γραμμες του.
Θα ελεγα να του μιλησεις και για την διατροφη μπαρφ που κανεις πλεον.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π