BARF συνοπτικά για αρχάριους.


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
παντως εμεις μετα απο μερικες μολις μερες με γαλοπουλα π σας ελεγα ολα καλα.. σημερα ζουμι νερο:unsure: ειχαμε πολυ καιρο.. κ αυτο το ζουμι μονο με υποαλλεργικη κονσερβα φτιαχνει αποδεδειγμενα δλδ πλεον.. ε τον ατιμο.. σαν μ λεει ταιζε με σκουπιδια, τα φρεσκα δεν τα θελω:LOL: ειναι δυνατον να τ καθεται καλα μονο τ αρνι μπαρφ, αυτο δεν μπορω να τ καταλαβω..:confused:

@ProudtobeGreek συγνωμη, να σε ρωτησω κατι? πηρα την σκονη τριμμενου κοκκαλου που λεγαμε, ποσο δινεις ανα κιλο σκυλου την ημερα δλδ?? αυτος εδω πρεπει να εχει παει γυρω στα 55 κιλα και για φρεσκο γευμα δεν τρωει πανω απο 700γρ την ημερα..
 
  • Like
Reactions: Eroe and medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
τι εννοεις για φρεσκο δε τρωει πανω απο 700? ωμο?την ημερα? Μαγειρευτο θυμαμαι εδινες κανα κιλο.

Απο οτι εχω διαβασει ειναι αναλόγα το σκυλο 2-3 % συνηθως.... δηλαδη το γκρεμλιν που εχει ενεργεια φουλ παει στο 3 % 690-720 γραμμαρια.

Βεβαια ο ενζο ειναι χαλαρο τυπακι :)

Παπια και κατι αλλα τρελα που ειχες βρει σε ετοιμη τα δοκιμασες? Και το αρνι καλο ειναι μωρε.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ζαβο ειναι και αυτο...:LOL: του το περνω μολις ακουσω το πρωτο κρατς .... Δε το χα σκεφτει για τα δοντια, αλλα το μαζευω εγκαιρα

Για απασχοληση τι δινεις?
το καλυτερο μου ειναι στηθοπλευρα . αλλιως λαιμο απο γιδα
 
  • Like
Reactions: medusa


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
τι εννοεις για φρεσκο δε τρωει πανω απο 700? ωμο?την ημερα? Μαγειρευτο θυμαμαι εδινες κανα κιλο.

Απο οτι εχω διαβασει ειναι αναλόγα το σκυλο 2-3 % συνηθως.... δηλαδη το γκρεμλιν που εχει ενεργεια φουλ παει στο 3 % 690-720 γραμμαρια.

Βεβαια ο ενζο ειναι χαλαρο τυπακι :)

Παπια και κατι αλλα τρελα που ειχες βρει σε ετοιμη τα δοκιμασες? Και το αρνι καλο ειναι μωρε.
μου τον λενε παχυ ρε συ.. ενταξει οχι πολυ.. εμενα νορμαλ μ φαινεται η εκτροφεας τον θελει πιο αδυνατο.. ναι για μαγειρευτο ελεγα πριν σορυ! αρνι και ζεματισμενο κ ωμο τα ιδια αποτελεσματα.. με τις παπιες κτλ τους πηρα τηλ αλλα δυστυχως δεν θα βγαλουν τλκ ειπαν..
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
το καλυτερο μου ειναι στηθοπλευρα . αλλιως λαιμο απο γιδα
τα στηθοπλευρα, αυτα τα σφουγγαρωτα μέσα εννοω, τα τρωει μαζι με το κρεας δε τα γδυνει να τα κρατσανισει οπως το κοτσι... θα δοκιμασω να τα κραταω την αλλη φορα, το πολυ πολυ να φαει και το χερι μου μαζι :D.
Εκεινη την ουρα που λεγαμε θα του παρω μου εχει γυαλισει. Θα τη ψαξω και τη γιδα ... Θενκς

μου τον λενε παχυ ρε συ.. ενταξει οχι πολυ.. εμενα νορμαλ μ φαινεται η εκτροφεας τον θελει πιο αδυνατο.. ναι για μαγειρευτο ελεγα πριν σορυ! αρνι και ζεματισμενο κ ωμο τα ιδια αποτελεσματα.. με τις παπιες κτλ τους πηρα τηλ αλλα δυστυχως δεν θα βγαλουν τλκ ειπαν..
τι να σου πω, μεσα απο το μαλλι δεν εβλεπα...:LOL:

Παπια βρισκω στα σουπερ κατεψυγμενη σε καλουτσικη τιμη, αλλα κατσε να συνελθει πρωτα.:)
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Από μοσχαρίσιο κρέας μπορεί να κάνει διάρροια; Νταξ όχι νερό αλλά από αυτά που εεε... που θες να τα μαζέψεις κ αντί αυτού τα απλώνεις στην άσφαλτο; :sick::X3:
Δεν μπορώ να υποψιαστώ κτ άλλο... Το κρέας ήταν ωραιο εν το μεταξύ.. κ χαιρόμουν που το εξαφάνισε με τόση όρεξη. :cautious:
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Από μοσχαρίσιο κρέας μπορεί να κάνει διάρροια; Νταξ όχι νερό αλλά από αυτά που εεε... που θες να τα μαζέψεις κ αντί αυτού τα απλώνεις στην άσφαλτο; :sick::X3:
Δεν μπορώ να υποψιαστώ κτ άλλο... Το κρέας ήταν ωραιο εν το μεταξύ.. κ χαιρόμουν που το εξαφάνισε με τόση όρεξη. :cautious:
μηπως εδωσες πολυ συκωτι ? λιγα κόκαλα ? εχει ξαναφαει μοσχαρι ετσι δεν είναι ?
 
  • Like
Reactions: Eroe


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Από μοσχαρίσιο κρέας μπορεί να κάνει διάρροια; Νταξ όχι νερό αλλά από αυτά που εεε... που θες να τα μαζέψεις κ αντί αυτού τα απλώνεις στην άσφαλτο; :sick::X3:
Δεν μπορώ να υποψιαστώ κτ άλλο... Το κρέας ήταν ωραιο εν το μεταξύ.. κ χαιρόμουν που το εξαφάνισε με τόση όρεξη. :cautious:
Ωμο, ψητο, βραστο εχουμε φαει με το κιλο, δεν ειχαμε θεμα. Ειχες ξαναδωσει ?

Εντωμεταξυ παω σημερα μαρκετ, βλεπω τα ορτυκια,λεω ας παρω του γκρεμλιν μου να του δινω ενα το απογευμα για μεζε. Τα σηκωνω, επεξεργαζομαι, βλεπω και τη τιμη 10 ευρω το κιλο,σκεφτομαι δε γ@μιεσαι γκρεμλιν και τα αφησα παλι κατω....
Του πηρα ενα κοματι μοσχαρι για να με συγχωρεσει.

αυτο το κοματι στηθος με τα κοκαλα που ειναι σπασμενα πιο μικρα το δίνουμε?ΣΤΗΘΟΣ-ΜΕ-ΚΟΚΚΑΛΟ-ΒΛΑΧΟΣ-1-476x476.jpg
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Όχι δεν έδωσα πολύ συκώτη αλλά ίσως φταίει το ότι δεν ειχε κόκκαλο. Συνήθως, σύμφωνα με τις οδηγίες της εκτροφέα, έδινα μοσχάρι (ψαχνό με χόνδρους σύνδεσμους κλπ) και την ίδια μέρα λαιμούς κότας. Αυτή τη φορά δεν έδωσα λαιμούς απλά γτ δεν είχα. :unsure:
Αλλά τυχαινει που κ που να τρωει κ αρνί ψαχνό (από μπούτι π.χ.) κ τα κακά του είναι μια χαρά. :cool:
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Ψάχνεις να βρεις το λόγο που έκανε διάρροια. Αν δεν είναι μόνιμο φαινόμενο με το μοσχαρίσιο, τότε προφανώς κάτι τον πείραξε, μάλλον περιστασιακά. Παρακολούθησέ το. Αν είναι η πρώτη φορά που δίνεις μοσχαρίσιο (που δε νομίζω), παρακολούθησέ το. Δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχήσεις. Το αποκλείεις να "έτυχε", γιατί το στομαχάκι του ή το έντερό του μπορεί να ήταν ήδη ερεθισμένο από κάτι άλλο?
Αναφορικά με τα κόκκαλα, αν τα ροκανίζει, δώστα άφοβα. Αν ψάχνει να βρει τρόπο να τα καταπιεί, να είσαι πάνω από το κεφάλι του. Μόλις πάρεις χαμπάρι κάτι τέτοιο και είναι μεγάλο κομμάτι, βούτα το. Αλλιώς, άστον να το απολαύσει.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Παιδιά μια ερώτηση,τα μεγάλα κόκκαλα μοσχαρίσια κοτσια π.χ που τα δίνουμε για τα δόντια όταν τ παίρνουμε από το σκύλο τα αποθηκεύουμε ψυγείο?
 


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Ψυγείο. Και αναλόγως ποτέ θα τα τροφοδοτήσεις συντήρηση ή κατάψυξη. .
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Ψυγείο. Και αναλόγως ποτέ θα τα τροφοδοτήσεις συντήρηση ή κατάψυξη. .
Οκ,δε το έχω δοκιμάσει ακόμα (παίρνω βιομηχανικά) αλλά βάλε βγάλε από το ψυγείο δε δημιουργούνται μικρόβια?Γτ θεωρητικά ένα τέτοιο κόκαλο θα τ παλεύει 3-4 μέρες κάνα 2 Ώρο τη μέρα
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ψάχνεις να βρεις το λόγο που έκανε διάρροια. Αν δεν είναι μόνιμο φαινόμενο με το μοσχαρίσιο, τότε προφανώς κάτι τον πείραξε, μάλλον περιστασιακά. Παρακολούθησέ το. Αν είναι η πρώτη φορά που δίνεις μοσχαρίσιο (που δε νομίζω), παρακολούθησέ το. Δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχήσεις. Το αποκλείεις να "έτυχε", γιατί το στομαχάκι του ή το έντερό του μπορεί να ήταν ήδη ερεθισμένο από κάτι άλλο?
Αναφορικά με τα κόκκαλα, αν τα ροκανίζει, δώστα άφοβα. Αν ψάχνει να βρει τρόπο να τα καταπιεί, να είσαι πάνω από το κεφάλι του. Μόλις πάρεις χαμπάρι κάτι τέτοιο και είναι μεγάλο κομμάτι, βούτα το. Αλλιώς, άστον να το απολαύσει.
υποψιάζομαι ότι του ήρθε λίγο "βαρύ" τόσο ψαχνό χωρίς κόκκαλα, και δεν θα το ξανακάνω. βσκ στενοχωρήθηκα τώρα, παπαριά έκανα.
Θα του δώσω ουρά από μοσχάρι που έχει και μπόλικο κόκκαλο και αν είναι εντάξει, άρα έφταιγε αυτό που νομίζω... κάτι άλλο ασυνήθιστο προχθές δεν έφαγε, και σήμερα τα κακά του ήταν μια χαρά (χθες έφαγε αρνί).
 


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Συγνώμη αλλά διάβασα ΓΙΑ ΤΟΝ σκύλο. (Αγορά)
Τα χειρίζομαι λες και θα τα φάω εγώ. Τα αφήνω και δεν τα περνώ έως ότου νοιώσω ότι έγιναν κάπως..... την άλλη μέρα τα πετάω επί της ουσίας.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Συγνώμη αλλά διάβασα ΓΙΑ ΤΟΝ σκύλο. (Αγορά)
Τα χειρίζομαι λες και θα τα φάω εγώ. Τα αφήνω και δεν τα περνώ έως ότου νοιώσω ότι έγιναν κάπως..... την άλλη μέρα τα πετάω επί της ουσίας.
Ααα οκ κατάλαβα, ευχαριστώ
 


Marco 4

Active Member
11 Μαρτίου 2014
39
42
Καλησπερα σε ολους! Ξεκινησαμε την σπιτικη μπαρφ εδω και μια εβδομαδα,με κοτοπουλο. Αρχικα πηρα 1 ολοκληρο και το τεμαχισα σε κομματια. Το τρωει με μεγαλη λαχταρα,αλλα δυστυχως πολυ λαιμαργα. Του εδωσα τον λαιμο και τον κρατουσα για να μαθει να τον μασαει ωσπου τελικα αποφασισα να του τον δωσω μονο του μετα απο λιγο και οταν αχισε να μικραινει τον καταπιε:eek: Αγχωνομαι πολυ ακομα με τα κοκκαλα μηπως κατι παει λαθος γιατι ειναι πολυυυυυ λαιμαργος ρε γαμ..το! Υπαρχει κινδυνος και με τους λαιμους?? γιατι μεχρι να φτασω στα αλλα κοκκαλα του πηρα μονο λαιμους για το ασβεστιο.Τι λετε?
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ωμο, ψητο, βραστο εχουμε φαει με το κιλο, δεν ειχαμε θεμα. Ειχες ξαναδωσει ?

Εντωμεταξυ παω σημερα μαρκετ, βλεπω τα ορτυκια,λεω ας παρω του γκρεμλιν μου να του δινω ενα το απογευμα για μεζε. Τα σηκωνω, επεξεργαζομαι, βλεπω και τη τιμη 10 ευρω το κιλο,σκεφτομαι δε γ@μιεσαι γκρεμλιν και τα αφησα παλι κατω....
Του πηρα ενα κοματι μοσχαρι για να με συγχωρεσει.

αυτο το κοματι στηθος με τα κοκαλα που ειναι σπασμενα πιο μικρα το δίνουμε?View attachment 65814
Μια χαρά είναι, δίνω.
 
  • Like
Reactions: medusa