BARF συνοπτικά για αρχάριους.


Marco 4

Active Member
11 Μαρτίου 2014
39
42
Ο λαιμός είναι το πιο μαλακό κόκαλο.
Ακόμα και εγώ τον τρώω. :whistle:
Οχι δεν εννοω οτι θα πνιγει,απλα επειδη ακομα δεν νομιζω οτι τα διασπα εντελως γιατι βρισκω καποια κομματια λαιμου στα κακα του και αναρωτιεμαι μηπως καποιο σφηνωσει στο εντερο και παθουμε καμια ζημια.

Κατι ακομα που ηθελα να ρωτησω ειναι για αυτο το Excel προγραμμα υπολογισμου ποσοτητων που διαβασα οτι εχει καποιο μελος αν ειναι ευκολο να μου το στειλει καποιος για εxtra βοηθεια!Please!!!:love: Βρηκα καποια στο ψαξιμο μου αλλα ειναι μονο στα γερμανικα.
 


Marco 4

Active Member
11 Μαρτίου 2014
39
42
Παιδια ενα θεμα που με απασχολει ακομα ειναι τα κιλα του σκυλου μου. Οταν ξεκινησε στις 16/12/17 την barf ηταν 7,4 κιλα, ομως μετα απο λιγες μερες (περιπου 10) τον ζυγισα και ηταν 7,1 οποτε αυξησα την ποσοτητα στα 300γρ και πηρε παλι τα ιδια κιλα που ειχε με την κροκετα. Ομως τωρα που του φτιαχνω εγω και δινω παλι παραπανω απο 3% και τον ζυγισα φαγωμενο και ηταν 7,2(n) τι γινετε???Χτες το βραδυ και σημερα το πρωι εφαγε καρδια μοσχαριου πρωτη φορα(ισως βιαστηκα λιγο,αλλα ολα πηγαν καλα)
Μηπως θελει περισσοτερο λιπος γιατι εδω και μερες ετρωγε μονο κοτοπουλο! Να του δινω παραπανω δηλ 4% ή ειναι φυσιολογικο στην αρχη να χανουν? Οπτικα δεν φαινεται κατι ιδιαιτερα ουτε πλευρα κτλ. Τι να κανω?
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Παιδια ενα θεμα που με απασχολει ακομα ειναι τα κιλα του σκυλου μου. Οταν ξεκινησε στις 16/12/17 την barf ηταν 7,4 κιλα, ομως μετα απο λιγες μερες (περιπου 10) τον ζυγισα και ηταν 7,1 οποτε αυξησα την ποσοτητα στα 300γρ και πηρε παλι τα ιδια κιλα που ειχε με την κροκετα. Ομως τωρα που του φτιαχνω εγω και δινω παλι παραπανω απο 3% και τον ζυγισα φαγωμενο και ηταν 7,2(n) τι γινετε???Χτες το βραδυ και σημερα το πρωι εφαγε καρδια μοσχαριου πρωτη φορα(ισως βιαστηκα λιγο,αλλα ολα πηγαν καλα)
Μηπως θελει περισσοτερο λιπος γιατι εδω και μερες ετρωγε μονο κοτοπουλο! Να του δινω παραπανω δηλ 4% ή ειναι φυσιολογικο στην αρχη να χανουν? Οπτικα δεν φαινεται κατι ιδιαιτερα ουτε πλευρα κτλ. Τι να κανω?
αν θυμάμαι καλά ξεκίνησες το ωμό γιατί είχες θέμα με επιληψία , αλλα δεν θυμάμαι τι ηλικία έχει ο σκυλος σου :(. Οπως και να έχει , εγώ στα δικά μου δεν κρατάω ποσοσστά ανάλογα με τον σκυλο δίνω και την τροφή και έχω μεγάλες αποκλίσεις με τα ποσοστά - μπούσουλα που ξεκιναμε :).
πχ η μία μου σκυλα είναι 24 κιλά περίπου 2,5 χρονών με τρομερή δραστηριότητα 4-5 φορές την εβδομάδα βόλτα ενα τετράωρο στο βουνό , καθε μέρα εντονο παιχνίδι στον κήπο και αλλο ενα 3ωρα το κυνηγητο και το παιχνίδι με τις αλλες και τρωει 450 και δεν είναι αδύνατη είναι κανονική + θα έλεγα. Η άλλη είναι 2 χρονών 13,5 κιλά με λιγότερη δραστηριότητα αλλα ασταματητη στο σπιτι και τρώει 500 γρμ για να είναι αδυνατην και φαινονται και 2 πλευρά.
Ο λόγος που αναφερα την επιληψία είναι γιατί πρέπει να προσπαθήσεις να κρατήσεις ένα σταθερό βαρος με μικρες αυξομειώσεις , μίλα και με τον γιατρό σου , σε μια φίλη που έχει θεμα με τηνα πότομη αυξησητου βαρους 2πλασιαστικαν οι κρίσεις και ο νευρολόγος της είπε οτι να αποφευγει τις γρήγορες αυξομειώσεις.
 
  • Like
Reactions: Marco 4


Marco 4

Active Member
11 Μαρτίου 2014
39
42
αν θυμάμαι καλά ξεκίνησες το ωμό γιατί είχες θέμα με επιληψία , αλλα δεν θυμάμαι τι ηλικία έχει ο σκυλος σου :(. Οπως και να έχει , εγώ στα δικά μου δεν κρατάω ποσοσστά ανάλογα με τον σκυλο δίνω και την τροφή και έχω μεγάλες αποκλίσεις με τα ποσοστά - μπούσουλα που ξεκιναμε :).
πχ η μία μου σκυλα είναι 24 κιλά περίπου 2,5 χρονών με τρομερή δραστηριότητα 4-5 φορές την εβδομάδα βόλτα ενα τετράωρο στο βουνό , καθε μέρα εντονο παιχνίδι στον κήπο και αλλο ενα 3ωρα το κυνηγητο και το παιχνίδι με τις αλλες και τρωει 450 και δεν είναι αδύνατη είναι κανονική + θα έλεγα. Η άλλη είναι 2 χρονών 13,5 κιλά με λιγότερη δραστηριότητα αλλα ασταματητη στο σπιτι και τρώει 500 γρμ για να είναι αδυνατην και φαινονται και 2 πλευρά.
Ο λόγος που αναφερα την επιληψία είναι γιατί πρέπει να προσπαθήσεις να κρατήσεις ένα σταθερό βαρος με μικρες αυξομειώσεις , μίλα και με τον γιατρό σου , σε μια φίλη που έχει θεμα με τηνα πότομη αυξησητου βαρους 2πλασιαστικαν οι κρίσεις και ο νευρολόγος της είπε οτι να αποφευγει τις γρήγορες αυξομειώσεις.
Καλα τωρα αγχωθηκα διπλα:cry: Εγω αυτο που θελω ειναι να ειναι σταθερος για αυτο και με προβληματισε που εχασε και αναρωτιεμαι γιατι εχασε! Καπου σε καποιο νημα( δεν μπορεσα να το ξαναβρω) καποιος/α ειπε οτι στην αρχη στεγνωνουν τα σκυλια απο το λιπος και χτιζουν μυικο ιστο. Ισχυει κατι τετοιο? Και αν ισχυει πως θα ξερω ποσα κιλα πρεπει τελικα να ειναι? Να ταιζω τελικα 300γρ ή 250γρ? Ειναι και Τζακ ρασελ και πειναει μονιμα!!! Ειναι 4,5 χρονων το γλυκακι μου!
Νευρολογος για σκυλια? Που???[/QUOTE]
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Να σου πω την αληθεια και μενα απο οταν ελαττωσα αρκετα τη ξηρα και δινω περισσοτερο μαγειρευτο/ωμο ενω εδινα το πανω ακρο σε ποσοτητα και ποιοτητα την εψαχνα να εχει απο ολα , εχει χασει 1.5 κιλό (σκυλος 23-24κιλα). Μια χαρα ειναι σωματικα απλα αυξησα τη ποσοτητα πλεον να σταθεροποιηθει να μην χασει αλλο. Τα ποσοστα δεν ειναι απολυτα, εξαρτωνται και απο τον καθε οργανισμο, αν ειδες οτι με παραπανω ποσοστο επανηλθε τοτε μαλλον τοσο θελει. Καπου διαβαζα προσφατα οτι συχνα τα μικροσωμα χρειάζονται και ποσοστα μεγαλυτερα του 3%, εχουν πιο ανεβασμενο μεταβολισμο.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Marco 4


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Καλα τωρα αγχωθηκα διπλα:cry: Εγω αυτο που θελω ειναι να ειναι σταθερος για αυτο και με προβληματισε που εχασε και αναρωτιεμαι γιατι εχασε! Καπου σε καποιο νημα( δεν μπορεσα να το ξαναβρω) καποιος/α ειπε οτι στην αρχη στεγνωνουν τα σκυλια απο το λιπος και χτιζουν μυικο ιστο. Ισχυει κατι τετοιο? Και αν ισχυει πως θα ξερω ποσα κιλα πρεπει τελικα να ειναι? Να ταιζω τελικα 300γρ ή 250γρ? Ειναι και Τζακ ρασελ και πειναει μονιμα!!! Ειναι 4,5 χρονων το γλυκακι μου!
Νευρολογος για σκυλια? Που???
[/QUOTE]
μιλάς για 100 γρμ πανω κάτω, δεν νομίζω οτι υπαρχει καποιο θέμα , αν σου έπεσε δίνε 300 και βλέπεις , αν παρει αποτομα το μειώνεις. Για τον νευρολόγο δεν ξέρω , και εμενα τωρα μου το είπαν, θα ρωτήσω και θα σου πω, την εστειλε η κτηνιατρος της και είναι και απο της πολυ καλές στον χωρο.
 
  • Like
Reactions: Marco 4




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Δε ξερω αν εχει αναφερθει ξανα, για ασχετους με κρεατα και πρωταρηδες σε barf βρηκα αυτη τη σελιδα που εχει και εικονιτσες με τα κρεατα, τα λεει και απλα και ομορφα κ.τ.λ. ΕΔΩ Εχει και υπολογιστη ποσοτητας ανα βαρος με αναλυτικα γραμμαρια ανα συστατικα (κρεας, κοκαλο, λαχανικα) που μου φανηκε καλο ΕΔΩ
 
Last edited:


Marco 4

Active Member
11 Μαρτίου 2014
39
42
μιλάς για 100 γρμ πανω κάτω, δεν νομίζω οτι υπαρχει καποιο θέμα , αν σου έπεσε δίνε 300 και βλέπεις , αν παρει αποτομα το μειώνεις. Για τον νευρολόγο δεν ξέρω , και εμενα τωρα μου το είπαν, θα ρωτήσω και θα σου πω, την εστειλε η κτηνιατρος της και είναι και απο της πολυ καλές στον χωρο.[/QUOTE]


Ax ωραια ανακουφιστηκα τωρα! Ναι ναι αν μπορεσεις να μαθεις πολυ θα το εκτιμουσα!!! Σε ευχαριστω πολυ για ολα!
 
  • Like
Reactions: vek


Marco 4

Active Member
11 Μαρτίου 2014
39
42
Δε ξερω αν εχει αναφερθει ξανα, για ασχετους με κρεατα και πρωταρηδες σε barf βρηκα αυτη τη σελιδα που εχει και εικονιτσες με τα κρεατα, τα λεει και απλα και ομορφα κ.τ.λ. ΕΔΩ Εχει και υπολογιστη ποσοτητας ανα βαρος με αναλυτικα γραμμαρια ανα συστατικα (κρεας, κοκαλο, λαχανικα) που μου φανηκε καλο ΕΔΩ
Σε ευχαριστω πολυ! θα το ψαξω αμεσως!!!
 




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Σε ευχαριστω εχεις δικιο!! Απλα κτλβαινω οτι ειναι κ για ανθρωπους ε; Κ λεω κατσε μην κανω τπτ κ δεν μας παιρνει κιολας εμας:):X3:
 


Marco 4

Active Member
11 Μαρτίου 2014
39
42
Λοιπον παιδια δεν ξερω τι να κανω παλι! Απο χθες ο μικρος αρνειται να φαει κομματια με κοκκαλο( λαιμους και φτερουγες) παρολο που τα κραταω απο τη μια πλευρα! Με το που τα βλεπει κατεβαζει την ουρα του κανει πισω πισω και τρεμει! Δεν του δινω πολλα ακομα για να πω οτι ποναει ο πωπος του ή τα ουλα και παντα τα ετρωγε με ορεξη! Το κακο ειναι οτι δεν βρηκα κανενα χασαπη που να μπορει να μου αλεσει κοκκαλα γιατι μαλλον σε αυτο θα πρεπει να καταληξω ή στο τσοφλι! Ξερει κανεις στη Θεσσαλονικη αν καποιος οπουδηποτε μπορει να αλεσει κοκκαλα κοτοπουλου???
 




lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
καλησπερα.Βρισκω αρκετα φτηνη μοσχαρισια καρδια,κανει να τρωει σε βαση αντι του μοσχαρισιου κιμα?
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
καλησπερα.Βρισκω αρκετα φτηνη μοσχαρισια καρδια,κανει να τρωει σε βαση αντι του μοσχαρισιου κιμα?
θα έλεγα όχι , είναι μυς την δίνουμε σαν κρέας αλλα δεν το αντικαθιστα, αλλα να πάρεις είναι πολυ ωφέλιμη
 




Marco 4

Active Member
11 Μαρτίου 2014
39
42
θα έλεγα όχι , είναι μυς την δίνουμε σαν κρέας αλλα δεν το αντικαθιστα, αλλα να πάρεις είναι πολυ ωφέλιμη
Δηλαδη πχ στα 100γρ να ειναι 50καρδια και 50 αλλο κομματι κρεας?
Αληθεια το ασπρο ( λιπος) που εχει γυρω της η καρδια το δινουμε κανονικα ετσι?
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Δεν εχώ,αλλα οπως βλεπω θα παρω..
Στη Θεσσαλονίκη (όπως και παντού :) ) μπορείς να ζητήσεις από τον χασάπη της γειτονιάς να τα περάσει από τη μηχανη που φτιάχνει κιμά, 1-2 φορές. :) (edit τώρα είδα ότι δεν μπορούν αυτοί που ρώτησες, πάντως ο δικός μας με είχε εξυπηρετήσει, νομίζω απλά φοβούνται μη χαλάσει το εργαλείο)

Να σου πω, και ο δικός μου έχει απογοητευτεί τέρμα κ δεν θέλει τπτ από κοτόπουλο εκτός από λαιμούς. Η εκτροφέας κι ο κτηνίατρος μου λένε ομόφωνα να μην τον ζορίζω.

---
Παίδες, πνεύμονες από αρνί κάνει να δώσω; Θεωρούνται όργανο ή μύες;
 
  • Like
Reactions: Marco 4