Basset Hound




tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Εμένα τώρα αυτό γιατί μου φαίνεται για Norman Artesien Basset; :confused:
Loukia δεν σου φαίνεται, είναι Norman Artesien Basset!!!
Όσο για το "Basset hound" του 1830 εγώ το έχω di μονο σε γκραβούρες και σε πίνακες ζωγραφικής.
Aρα πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι απεικονίζουν το Basset Hound,
και όχι κάποια από τις συγγενείς φυλές,όπως η πιο πάνω???
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Γιατί αυτό, κεφάλι/κορμί είναι μεν basset αλλά basset hound με τίποτα.

Στο μεταξύ ο "ιδιοκτήτης" του..... Basset του είπανε, μόνο το hound ήξερε και το έκανε basset hound.
Ας του πει κάποιος του ανθρώπου τί σκύλο έχει! :D
 
Last edited:


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
και αυτό θα μπορούσε να ειπωθεί
σαν πιο light Basset Hound χωρίς καμια εκθεσιακή αξια.
Αλλα συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο είναι ένας πολυνίκης σκύλος!
Γιατί απλά δεν είναι Basset Hound
αλλα Basset bleu de Gascogne!!!
 

Attachments



tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Σε αυτή την γκραβούρα τις ίδιας περιόδου με το θεωρικά Basset hound του τότε,μπορούμε να καταλάβουμε ότι δεν απεικονίζει Basset hound?
Και όμως θεωρητικά απεικονίζει
Norman Artesien Basset!!
Προσωπική μου άποψη είναι ότι πίνακες ζωγραφικής ,γκραβούρες κτλ
δεν σημαίνουν και ατράνταχτα στοιχεια για το πως ήταν η κάθε φυλή.
 

Attachments



DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Aρα πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι απεικονίζουν το Basset Hound,
και όχι κάποια από τις συγγενείς φυλές,όπως η πιο πάνω???
Να είμαστε σίγουροι τι απεικονίζεται σε μια γκραβούρα δεν μπορούμε να είμαστε, παρά μόνο αν γνωρίζαμε τον καλλιτέχνη και μας το είχε πεί.

Πιστεύω όμως, πως μπορούμε να πούμε με αρκετή σιγουριά πως το 1830 δεν θα δημιουργούσε κάποιος Hound (ή δεν θα έπαιρνε Hound) που δεν θα μπορούσε να Hunt.

Πόσα σκυλιά εκείνης της εποχής γνωρίζετε που προορίζονταν για κάποια εργασία και δεν μπορούσαν ανατομικά να την φέρουν σε πέρας?
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Λογικότατο το ερώτημα, αλλά εδώ έχει δημιουργηθεί μια πολύ λάθος εικόνα για την ιστορία του basset hound.
Βλέπεις πριν αποφασίσω να πάρω shar pei, τα basset hounds ήτανε μια υποψηφιότητα στο μυαλό μου και το είχα λίγο μελετήσει το θέμα. Για την ακρίβεια τα απέριψα γρήγορα (παρόλο που είναι πανέμορφα τα σκασμένα) και άρχισα να προσανατολίζομαι σε Norman Artesien Basset (καταπληκτικά ζώα με μια κληρονομική πάθηση απαγορευτική για εμένα: δισκοπάθειες!)

Τρία τινά λοιπόν υπάρχουνε:
Ή τότε τα είχα καταλάβει όλα λάθος
Ή δεν τα θυμάμαι καλά
Ή σε αυτή την κουβέντα που κάνουμε έχουνε ειπωθεί μέχρι στιγμής πολλά λάθη.

Θα προσπαθήσω να βρω κάποια άρθρα που είχα κρατήσει τότε και να τα μεταφράσω.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Τα βρήκα αλλά θα πρέπει να μεταφράζω μια βδομάδα!

Το ζουμί είναι: Ο άμεσος πρόγονος του Basset Hound (B.H.) είναι το
Βasset Artesien Norman (B.A.N.) που κάποια στιγμή (1892) διασταυρώθηκε με Bloodhound.

Το σημερινό B.A.N. επιφανειακά μοιάζει με το B.H.. Αλλά μόνο επιφανειακά.

  • Καταρχήν διαφέρουνε στο μέγεθος. Το βάρος ενός B.H. (ανάλογα με το φύλο και τις γραμμές αίματος) κυμαίνεται στα 17-26 κιλά, ενώ ενός B.A.N. στα 11-13.
  • Το B.H. έχει πολύ περίσιο δέρμα και ογκώδη σκελετό, ενώ το B.A.N. τίποτε από τα δύο.
  • Το κεφάλι του B.H. έχει έντονο ινίο, ενώ του B.A.N. είναι αρκετά επίπεδο.
  • Τα αυτιά του B.H. πρέπει να είναι τοποθετημένα χαμηλά (κάτω από το επίπεδο των ματιών), ενώ του B.A.N. είναι τοποθετημένα αρκετά ψηλότερα, τουλάχιστον συγκριτικά με του B.H.
  • Τα μάτια του B.H. πρέπει να είναι ελαφρώς βυθισμένα αφήνοντας να προεξέχει τρίτο βλέφαρο, ενώ του B.A.N. είναι στρόγγυλα και δεν έχουν το τρίτο βλέφαρο που δίνει στα B.H. τη θλιμμένη έκφραση.
  • Τα χείλια του B.H. είναι κρεμασμένα και το προγούλι έντονο, ενώ το Β.Α.Ν. έχει μακρύ ρύγχος, δεν έχει προγούλι και το κεφάλι του, σε αντίθεση με του Β.Η., είναι «καθαρό».
Το Β.Η. προέκυψε από το Β.Α.Ν.. Ωστόσο σήμερα, μέσω επιλεκτικής αναπαραγωγής, είναι δύο διαφορετικές φυλές. Παρόλα αυτά, από καπρίτσιο της γενετικής, στοιχεία των προγόνων (Β.Α.Ν.) εμφανίζονται εδώ κι εκεί. Ειδικά σε δείγματα κακής εκτροφής όπως σε Β.Η. από petshop, τα οποία συχνά εμφανίζουν ύποπτη ομοιότητα με το Β.Α.Ν..
Το πρόβλημα είναι ότι υποτίθεται ότι είναι Β.Η., μια διαφορετική φυλή.

Ο σκύλος του video πιθανόν να είναι ένας τέτοιος σκύλος, κακής εκτροφής.
Είδα και τα άλλα video του ίδιου σκύλου, και το σκυλί δεν έχει κανένα στοιχείο που να το κάνει Basset Hound.
Είναι απλά basset (bas=low set=set) και φυσικά hound (=κυνηγόσκυλο). :)

Αν λοιπόν πάμε πίσω στο 1830, θα βρούμε ένα σκύλο που σαφώς και μπορούσε να εργαστεί. Τον πρόγονο του σημερινού Βasset Hound, το Βasset Artesien Norman.
Σήμερα υπάρχουνε και τα δύο, είναι δύο ξεχωριστές φυλές, και είτε μας αρέσει είτε όχι οτιδήποτε είναι ελαφρύτερο από το Β.Η. αλλά δεν είναι και Β.Α.Η., είναι απλά σκύλος κακής εκτροφής. Σκύλος που δεν ανήκει σε καμιά από τις δυο φυλές.

http://www.roysbassets.com/bassetfacts.htm
The early history of Basset Hound in England: http://www.roysbassets.com/earlyhistory.htm
Πολύ ενδιαφέρον το τελευταίο, έχω μεταφράσει το μισό και αν κάνετε λίγη υπομονή θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα μεταφράσω και το άλλο μισό.
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πως ζευγάρωσαν το Β.Α.Ν με το Bloodhound;
Δεν έχουν πολύ μεγάλη διαφορά στο μέγεθος;
Νόμιζα ότι είναι προτιμότερο να αποφεύγονται ζευγαρώματα με μεγάλη διαφορά μεγέθους!
 






ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Πρόγονος του doberman είναι το πινσεράκι αν δεν κάνω λάθος :) Κάπου πρέπει να έγινε και διασταύρωση ζώων με μεγάλη διαφορά μεγέθους...
μαλλον λάθος κάνεις ............
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Πως ζευγάρωσαν το Β.Α.Ν με το Bloodhound;
Δεν έχουν πολύ μεγάλη διαφορά στο μέγεθος;
Με τεχνητή και κάνανε καισαρική. Πρωτοπόροι για την εποχή τους!
Βέβαια η σκύλα και τα 5 από τα 12 κουτάβια πεθάνανε στη γένννα.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
:(:(:(Κρίμα και η σκύλα και τα κουτάβια...
Εγώ δεν μπορώ να αντιληφθώ γιατί έκαναν αυτό το ζευγάρωμα...ήθελαν να ενισχύσουν την όσφρηση του BAN;Απλά για την εμφάνιση;:confused:
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
:(:(:(Κρίμα και η σκύλα και τα κουτάβια...
Εννοείτε ότι η σκύλα ήτανε το bloodhound.

γιατί έκαναν αυτό το ζευγάρωμα...ήθελαν να ενισχύσουν την όσφρηση του BAN;Απλά για την εμφάνιση;:confused:
Επί 20 σχεδόν χρόνια, η εκτροφή του B.A.N. παραήτανε κλειστού τύπου και τα σκυλιά είχανε αρχίσει να έχουνε κάποια προβλήματα, να χάνουνε σε μέγεθος και σε σκελετό. Έπρεπε λοιπόν να γίνει κάποια διασταύρωση πριν εκφυλιστεί αυτό που είχανε στα χέρια τους.
Υπήρχανε διάφορα basset hound στη Γαλλία που ήτανε στα κυβικά του Β.Α.Ν. (και όταν μιλάμε για εκείνη την εποχή και λέμε basset hound εννοούμε απλά κοντοπόδαρα κυνηγόσκυλα, ένα τέτοιο ήτανε και το Β.Α.Ν. Δεν εννοούμε το σημερινό B.H., αυτό δεν υπήρχε ακόμη) Θεωρούσανε όμως οι Άγγλοι ότι με την εκτροφή τους είχανε φτάσει τα Β.Α.Ν. σε ένα σημείο που όλα τα υπόλοιπα basset ήτανε υποδεέστερα. Είχανε δοκιμάσει και μια διασταύρωση με beagle αλλά το αποτέλεσμα δεν τους άρεσε.
Έτσι διαλέξανε το bloodhound γιατί θεώρησαν ότι αυτό που χρειαζότανε το Β.Α.Ν. ήτανε μεγαλύτερο μέγεθος.
Ξεκίνησαν δηλαδή να βελτιώσουνε το Β.Α.Ν. και κατέληξαν να φτιάξουνε μια καινούργια φυλή.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Όσο για το "Basset hound" του 1830 εγώ το έχω di μονο σε γκραβούρες και σε πίνακες ζωγραφικής.
Aρα πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι απεικονίζουν το Basset Hound,
και όχι κάποια από τις συγγενείς φυλές,όπως η πιο πάνω???
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει, είναι ότι όταν μιλούσανε τότε για basset hound, δεν αναφερότανε σε μια συγκεκριμένη φυλή που την λέγανε Basset Hound, αλλά σε τύπο σκύλου.
Έτσι μπορεί να βλέπουμε σε πίνακες κλπ να λένε ότι απεικονίζουνε basset hound προ αμνημονεύτων χρόνων, δεν εννοούνε όμως τη φυλή.
Εννοούνε κάθε σκύλο (μπορεί να ήτανε Norman Artesien, μπορεί Blue de Gascogne, δεν έχει σημασία) που ήτανε basset (bas=low set=set) και χρησίμευε στο κυνήγι (hound).
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
θα συμφωνησω μαζι σου loukia για οτι λες για τα μπασετχαουντ,ο σκυλος του βιντεο δεν ειναι ουτε καθαροαιμο norman artesien basset ειναι μια μιξη σιγουρα των δυο φυλων.
 




Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Είναι γνωστό ότι οι μεγάλες μου αγάπες είναι τα κυνηγόσκυλα, that 's all.
Εύχομαι μόνο οι συνθήκες να επιτρέψουν κάποτε να ζήσω και πάλι με ένα τέτοιο υπέροχο ζώο. Ιδανικά, να ζω κοντά σε νερό για να μπορώ να έχω ένα vizsla. Όχι τίποτε άλλο, μπας και πείσει και το Μαρθόνι να κολυμπήσει επιτέλους. :p
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Loukia την έχεις μελετήσει καλά την Eva S. Balogh\\:D/.
Μπραβίσιμο!!!!!

 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf