BEAGLE!!!!


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Με λίγα λόγια. Το πρότυπο (στανταρ) δεν φαίνεται μόνο απο τα κιλά.

Αν το σκυλάκι σου είναι απογονος απο σκύλους που συμμετείχαν σε εκθέσεις κερδίζοντας τίτλους τότε ναι, έχει εκθεσιακές γραμμές. Σε αυτή την περίπτωση όμως θα τον πλήρωνες πάνω απο 1000 ευρώπουλα και ο εκτροφέας δεν θα έδινε σκύλο του σε κοπέλα που δεν γνωρίζει καν.

Ο σκύλος σου είναι μέσα στο στάνταρ επειδή έχει το ύψος, το χρώμα, 2 όρχεις, τα μάτια - το κεφάλι - το σώμα που ορίζει η FCI.
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
δεν επιμενω...δινεται τοση διασταση στο θεμα...στο κατω κατω δεν ειναι κι αυτο που μ ενδιαφερει...δεν πα να χει και μικροτερα και μεγαλυτερα αυτια ..εκρινα απο αυτα που εψαξα και εμαθα...δεν προσπαθω να πεισω κανενα για τπτ ...δεν υπαρχει λογος να ειστε τοσο προκατειλλημενοι, χαζη δοξα το θεο νομιζω οτι δεν ειμαι, μπορω να κρινω...και ειμαι εναντια ολων αυτων για τα οποια λετε και ξαναλετε....
 






Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Διότι πρέπει να ενημερώνεται ο κόσμος για το εμπόριο και την ΚΑΚΟΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗ των ζώων που υπάρχει.

Ελπίζω πραγματικά να καταλαβαίνεις τις αθλιότητες που γίνονται για να πέρνουμε τα χριστούγεννα το "πανέμορφο" κουταβάκι της βιτρίνας
Ίσως αυτό σε βοηθήσει να καταλάβεις ΄ποιές είναι οι "εκθεσιακές γραμμές" που εννοούν

Φιλικά.
 
Last edited by a moderator:


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
και ειμαι εναντια ολων αυτων για τα οποια λετε και ξαναλετε....
TA OΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ?

σε ρωτησαμε γιατι κατα 99% το σκυλι ειναι απο puppy mill! αν μας διαβαζεις ξερεις και την θεση μας αλλα και τι ειναι αυτο.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
στο κατω κατω δεν ειναι κι αυτο που μ ενδιαφερει...δεν πα να χει και μικροτερα και μεγαλυτερα αυτια
Κανονικα θα επρεπε να σε ενδιαφερει !γιατι το να ειναι εκτος προτυπου δεν αλλαζει κατι εκτος του οτι εχεις κατι που μοιαζει με μπηγκλ. τα σκυλια απο τετοια μερη ειναι φορεις προβληματων τοσο υγειας οσο και συμπεριφορας. ειδικα τα μικροσωμα που την βγαζουν στα κλουβια
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
sth μαζικής παραγωγής σκύλων, που αντιμετωπιζονται σαν αντικειμενα για πωληση, βιτρινες καταστηματων οπου ο καθε ανιδεος κατακαιμενος παει και αγοραζει εν παιχνιδι-κουταβι για να καταληξει μεσα σε λιγες μερες στο δρομο, την ολη εντιμετωπιση τους ,μπορω να κατσω να σας γραφω για ωρες για ολα αυτα στα οποια ειμαι εναντιον...:mad:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μην το ψάχνεις sir-elric.
Εμείς είμαστε προκατειλημμένοι...
και ο εκτροφέας αξιόπιστος... ΣΙΓΟΥΡΑ.
Στ' αλήθεια με λυπεί πολύ αυτή η αντιμετώπιση.
Μεγάλη κουβέντα αυτή περί ημιμάθειας...
Και δεν το λέω με κακία / ειρωνεία. Απλά με θλίψη.

Edit: Τώρα κατάλαβα Γεωργία. Αλλιώς το πήραμε όλοι και σου ζητώ συγγνώμη!
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
σαφως και εχω διαβασει για τα παπι μιλ και ποιοι οι λογοι που κουβαλουν ασθενειες...
 




ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
δεν καταλαβαινω γτ αυτη η σιγουρια??? γι αυτο και ανεφερα το προκαττειλλημενοι...δεν θα ενισχυα ΠΟΤΕ τετοιου ειδους συμπεριφορες απεναντι στα ζωα...
 




Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Γεωργία, το θέμα είναι οτι μιλάμε τόση ώρη για μην λέμε τίποτα.
Έχεις ένα σκυλί χωρίς pedigree (είτε πλαστό είτε όχι), απο έναν "εκτροφέα" που δεν γνωρίζεις καν το όνομα του και τυφλή εμπιστοσύνη στον έμπορα που μεσολάβισε.
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
ουτε εσυ ουτε εγω ψhloe μπορουμε να τα ξερουμε ολα...μπορει ναγνωριζεις περισσοτερα, δεν αμφιβαλλω...αλλα μην μ λες οτι δεν εχω ιδεα...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κοίτα ας μην εκνευριζόμαστε...
Το θέμα είναι ότι έχεις ένα σκύλο για τον οποίο δεν ξέρεις τίποτα, χωρίς pedigree, σχεδόν σίγουρα από puppy mill. Εκεί μένουμε. Αυτό τον όμορφο σκύλο λοιπόν που έχεις να τον φροντίσεις και να σου ζήσει χίλια χρόνια.
Όμως μην συστήσεις τον γνωστό σου σε κανέναν άλλον που θέλει σκύλο. Απλά τα πράγματα.
.μπορει ναγνωριζεις περισσοτερα, δεν αμφιβαλλω...αλλα μην μ λες οτι δεν εχω ιδεα...
Μωρέ την τύφλα μου δεν ήξερα!
Διάβασα κι έμαθα αυτό είναι όλο!
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
οσο αφορα παντως τον εκτροφεα...και τους γονεις του μικρου γνωρισα οπως και τα υπολοιπα αδερφια του και ηταν μες στην τρελη χαρα και υγιεστατα (ειδα και τα δικα τους βιβιλιαρια υγειας) και ο εκτροφεας ειναι αποκλειστικα και μονο για μπηγκλ,και δεν πουλαει σε πετ σοπς...επειδη ρωτησες CHLOE και δεν σου απαντησα πριν...οσο για το pedigree...το αναγνωριζω σαν μεγαλο λαθος μου...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Γεωργια εμένα με επεισες και επειση ψάχνω αυτη την εποχη κια εγω για beagle θα ηθελα να μου πεις την επωνυμια του εκτροφειου που προερχετε το σκυλάκι σου

αν δεν ξερεις ρωτα τον γνωστό σου και πες μου
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κι εγώ θέλω με link το εκτροφείο ή απλά το όνομά του.

Γεωργία ΓΙΝΕΤΑΙ, ναι κάποιος που ανακατεύεται με εισαγωγή του οτιδήποτε - παιχνίδια - τροφές - σκυλιά , να μπορεί να βρεί έναν αξιόλογο σκύλο σε οποιαδήποτε χώρα του κοσμου, πόσο μάλλον στην Ουγγαρία, δεν αντιλέγω.

Για τον σκύλο σου μπορεί να ισχύει να "βλέπεται" που λένε αλλά μπορεί και όχι, αυτό που σου είπε ο γνωστός σου δεν είναι επιχείρημα. Να είναι μέτριας μορφολογίας γίνεται, να είναι πολύ καλής και από καλό εκτροφείο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ, γιατί απλά δεν θα ήταν στα χέρια σου και χωρίς χαρτιά, σκέψου το λίγο είναι πολύ λογικό, παρόλο που "βάλλει" τον εγωισμό σου. Περί εκθεσιακών standarts είναι άτοπη η συζήτηση, γιατί δεν έχεις ιδέα, δεν είναι κακό ... κακό είναι να λές προκατειλημμένους κάποιους που λένε κάτι πολύ λογικό χωρίς κανένα επιχείρημα να αντιτάξεις. Η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμάθειας, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Και στα λέει αυτά κάποιος που έχει ψωνίσει στο παρελθόν σκυλί από το γνωστό πετ-σοπ στο κέντρο, αλλά και από άλλα - και πρόσεξε - μπορεί να ξαναψώνιζε αναλογα την περιπτωση. Τέλοσπάντων μαθήματα συμπεριφοράς ή αντίληψης δεν μπορεί να κάνει κανένας σε κανέναν εδώ μέσα ... κατάλαβε και υιοθέτησε ό,τι νομίζεις απ' όλα αυτά.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π