Belcando (dog food)


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Κατσε ρε Γιαννη κατσε πηρες φορα,που γραφει οτι εχει αυτα τα πραγματα στο ψαρι?αυτη γραφουν φρεσκοπιασμενα ψαρια εσυ απο που το εβγαλες το συμπερασμα?
Για το σταφυλι μην λες χαζα καποτε διναμε ολοι σταφυλοζαχαρη απο κουκουτσια ειναι σταφυλιου(στο μαγειρευτο) δεν ειναι για ογκο αλλα για ενεργεια και την παιρνουνε πολυ αθλητες,και δεν κανει κακο ηρεμησε.
Ποιες αλλεργιες ωρε Γιαννη πολυξερε(γραφω και εγω στον δικο σου τονο)το ξερεις οτι ποιο πολλες αλλεργιες τα σκυλια εχουν απο τα διαφορα κρεατα παρα απο φυτικα προιοντα?ΤΟ ΞΕΡΕιΣ ΑΥΤΟ?μην σκας λιγοι εδω μεσα το γνωριζουν,παρα πολλοι σκυλοι εχουν αλλεργια στη Κοτα,στο χοιρινο,στο Μοσχαρι,στα κουνελια,κ..τ.λ.ασε που ειπαμε ο σκυλος τρωει στην φυση πρωτα το περιεχομενο του στομαχου και ολα τα μαλακα πρωτα το κρεας ειδικα φρεσκο οχι και τοσο.
Η επεξεργασια για μενα μετραει πιο πολυ απο τα αναγραφομενα αυτο και η ποιοτητα τους για την οποια αμφιβαλω για ολες.
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Omaroc γιατί το παίρνεις προσωπικά;Απλά γράφω την αποψή μου όπως έγραψες τη δική σου.Είδες πουθενά γραμμένο να σου απαντώ με αυτό τον τρόπο που απαντάς;Αυτά τα ΡΕ,ΩΡΕ ,ΠΟΛΥΞΕΡΕ,ΧΑΖΑ, να τα λες στην ομηγυρή σου,όχι σε μένα.Δεν σου επιτρέπω.θεωρώ την απαντησή σου ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗ και ΥΒΡΙΣΤΙΚΗ,ως προς το ατομό μου.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Προσωπικα δεν παιρνω τιποτα αλλα εσυ γραφεις περισσοτερο υποθετικα μαλλον,δεν ειναι αποψη αυτο,αυτο ειναι δυσφημηση
Χαζα(και ανευθυνο)ειναι οταν καποιος λεει οτι το σταφυλι ειναι τοξικο,επειδη δεν μιλαμε για σταφυλι αλλα για κουκουτσι σταφυλιου και το ξερεις,και ξερεις και την σταφυλοζαχαρη σιγουρα.
Για τα ψαρια αυτο που ειπες εβγαλες συμπερασμα μονος σου,δεν το γραφει ουτε αυτο πουθενα,υποθετεις επειδη δεν γραφει κατι που δεν ειναι υποχρεωτικο.
Ουτε οι αλλεργιες που λες ειναι για να της αναφερει καποιος εφοσον η τροφη δεν ειναι για αλλεργικα σκυλια,τα οποια εχουν προβλημα,δεν της προκαλει το καλαμποκι της αλλεργιες.
Παραδειγμα αν καποιος ειναι αλλεργικος σε κατι δεν σημαινει οτι δεν κανει για τους υπολοιπους.
Το ωρε αν το θεωρεις υβριστικο σου ζητω συγγνωμη για το πολυξερε και για αυτο σου ζητω συγγνωμη(αλλα υβριστικα δεν ειναι).
Οσο για την ομογυρη μου εφοσον εισαι εδω μεσα ανηκεις και εσυ σε αυτην.
 


sofoklis

Member
3 Δεκεμβρίου 2010
7
0
Αθήνα
Φίλε Γιάννη συγνώμη που στο λεο έτσι αλλα ειλικρινά ΑΠΟΡΗΣΑ με αυτά που εγραψες και αναρωτιεμαι που διαβάζεις αυτά τα συστατικα???. Με έκανες να ξαναδιαβάσω τα παντα από την αρχή!
Το εχω ψάξει πολύ με ολες τις τροφές και το ιδιο για τη Belcando.


Η Belcando δεν περιέχει σιταρι. Επισης έπρεπε να ξέρεις ότι το προβλημα είναι η γλουτενη καλαμποκιου και όχι το καλαμπόκι, και κανένα μοντελο της δεν περιεχει γουτενη καθως και σογια! Οσω αναφορα τα υποπροϊόντα σταφυλιού που λες απορω παλι που τα ιδες….πάλι λάθος!!. Περιέχει μονο πυρήνα σταφυλιού και αυτό γιατι είναι ένα από τα καλύτερα αντιοξειδοτικα συστατικά στον κοσμο, αυτό μαλιστα μετριεται με το λεγόμενο ΟRAC level ενημερωτικά, ο πυρήνας σταφυλιων βρίσκεται στην θεση νούμερο 3!!!. Οσο για το παντζάρι μαλλον το φαναταστικες ότι υπαρχει καθως δεν περιεχεται σε κανενα μοντελο!!
Η τροφη περιεχει κρεας «ανθρώπινης κατανάλωσης» και γραφει οσο πιο ξεκάθαρα γινετε το ποσοστό ζωικής και φυτικής πρωτεινης και επ ακριβώς την προελευση τους
(Αυτός ηταν και ενας από τους πιο σημαντικούς λογους για τους οποίους επελεξα αυτην την τροφή). Το ιδιο ισχυει και για το λιπος της τροφης…προερχεται από πουλερικα υψηλής ποιότητας, επισης απορώ πως δεν το διαβασες. Επίσης απορησα που ειδες εσυ το Ethoxyquin που λες????

Η τροφη είναι Ολιστική και με το παραπάνω! Διάβασε καυτερα τα συστατικά της αι θα καταλάβεις

Νομιζω πως εχεις διαβάσει τα συστατικά κάποιας άλλης τροφής Γιαννη και για να σιγουρευτούμε ότι λεμε για την ιδια ριξε μια ματια στο παρακατω link:

http://pluto.bewital.de/catalog/pageflip/belcando/2010/gr/pageflip.html
 
Last edited:


molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
η belcando ειναι μια primium τροφη της σειρας και σαν μια τετοια θα πρεπει να την πληρωνουμε .δεν μπορει στην ελλαδιτσα μας η καθε τροφη να παρουσιαζετε ως σουπερ επειδη μπηκε στα νεα του κυνηγου ή επειδη μπορεισ να την δωσεις πισω στο πετσοπα αν δεν την φαει το σκυλι σου και να παρεις τα χρηματα σου.
στα 25 με 30 ευρω την κατατασω και πολλα της ειναι δεν καταλαβα τι καλυτερο εχει η belcando απο την happy dog η την boss η την josera ?
μιλαμε για γερμανικες εταιριες με τα ιδια στανταρτ .
το μονο που αλλαζει ειναι η τιμη τους
 


snowkite

Member
7 Νοεμβρίου 2010
11
0
Αν και νέος στο forum αλλά με σκύλο από τότε που γεννήθηκα μετά λύπης μου διαπιστώνω την διάθεση για αερολογίες και όχι τεκμηριωμένες απόψεις (εκτός μερικών) ευχαριστώ πολύ.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αν και νέος στο forum αλλά με σκύλο από τότε που γεννήθηκα μετά λύπης μου διαπιστώνω την διάθεση για αερολογίες και όχι τεκμηριωμένες απόψεις (εκτός μερικών) ευχαριστώ πολύ.
Δυστηχως , παντα οι αποψεις των μελων για την οποια ξηρα τροφη δεν θα ειναι επαρκως τεκμηριωμενες ...στηριζονται σε προσωπικες παρατηρησεις και συμπερασματα.Δεν υπαρχει η καλυτερη ξηρα τροφη (ανεξαρτητως τιμης) , οπως εχει αποδειχθει πολλακις στο φορουμ.Αν ειδικα η παραμετρος ''τιμη'' μπει στη συζητηση , η κουβεντα περιπλεκεται ακομα περισσοτερο :)
 


sofoklis

Member
3 Δεκεμβρίου 2010
7
0
Αθήνα
Δυστυχώς καποιοι βγαζουν τις εμπάθειες τους μεσα από το φορουμ χωρις καν να ξερουν καν το αντικειμενο!!!!!

Για τη συγκεκριμένη τροφη ΟΤΙ και πει ο καθενας νομιζω πω η ανεξαρτητη GREENPEACE ξερει να αξιολογει καλυτερα από απλες αερολογιες που γραφει ο καθενας εδώ μεσα!! Έγιναν εργαστηρικα τεστ όχι μπλα μπλα….. ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Διαβαζε καλα,το πιο βασικο ειναι η πρωτεινη να ειναι απο ζωικες πηγες και στην Μπελκαντο η πρωτεινη κατα 85% νομιζω ειναι απο ζωικες πηγες,αν συμβαινει αυτο και το 26 η 29% πρωτεινη ειναι κατα 85% απο ζωα και τα υπολοιπα φυτικα δεν τον χαλαει τον σκυλο.
Το γεγονός οτι η συγκεκριμένη τροφή έχει τόσο υψηλά ποσοστά πρωτείνης δεν είναι και τόσο καλό για το σκύλο ειδικά αν συνδυαστεί με κάποιον ιδιοκτήτη ο οποίος δεν ασχολείται ιδιαίτερα με το σκύλο του,εννοώντας πως ο σκύλος μπορεί να τα πάρει σε λίπος αν δεν ασκείται σωστά!Οπότε το να διαλέξουμε απλά μία τροφή με υψηλά επίπεδα πρωτείνης μπορεί να έχει και αντίθετα αποτελέσματα απο αυτά που επιθυμούμε!
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Δυστυχώς καποιοι βγαζουν τις εμπάθειες τους μεσα από το φορουμ χωρις καν να ξερουν καν το αντικειμενο!!!!!

Για τη συγκεκριμένη τροφη ΟΤΙ και πει ο καθενας νομιζω πω η ανεξαρτητη GREENPEACE ξερει να αξιολογει καλυτερα από απλες αερολογιες που γραφει ο καθενας εδώ μεσα!! Έγιναν εργαστηρικα τεστ όχι μπλα μπλα….. ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ
Σε αυτό θα έρθω και θα συμφωνήσω απόλυτα!!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μα δεν εχει υψηλα ποσοστα παει μεχρι 29% αυτο ειναι οκ,απλα απο αυτα το 85% ειναι ζωικη πρωτεινη
 


zafcon_romel

Well-Known Member
25 Μαϊου 2009
112
1
Αγ. Σύλλας, Ηράκλειο
Για τη συγκεκριμένη τροφη ΟΤΙ και πει ο καθενας νομιζω πω η ανεξαρτητη GREENPEACE ξερει να αξιολογει καλυτερα από απλες αερολογιες που γραφει ο καθενας εδώ μεσα!! Έγιναν εργαστηρικα τεστ όχι μπλα μπλα….. ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ
Χωρίς να θέλω να ξεφύγουμε από το θέμα, το μόνο που θα μπορούσε να βεβαιώσει η παραπάνω πιθανώς ανεξάρτητη οργάνωση, είναι ότι η οποιαδήποτε τροφή δεν περιέχει μεταλλαγμένα συστατικά. Άλλωστε ένα τέτοιο κατάλογο δημοσιεύει κάθε χρόνο. Για την ακρίβεια έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στο να ανακαλύπτει πολύ επώνυμα προιόντα που αποκρύπτουν εσκεμένα, διάφορα βλαβερά ή μεταλλαγμένα συστατικά..
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Δυστυχώς καποιοι βγαζουν τις εμπάθειες τους μεσα από το φορουμ χωρις καν να ξερουν καν το αντικειμενο!!!!!

Για τη συγκεκριμένη τροφη ΟΤΙ και πει ο καθενας νομιζω πω η ανεξαρτητη GREENPEACE ξερει να αξιολογει καλυτερα από απλες αερολογιες που γραφει ο καθενας εδώ μεσα!! Έγιναν εργαστηρικα τεστ όχι μπλα μπλα….. ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ
Ουτε αυτο που λες ειναι ακριβες ...η Greenpeace δεν εκανε κανενα εργαστηριακο τεστ , απλα εστειλε ερωτηματολογια στις εταιρειες κροκετας ρωτωντας τους εαν χρησιμοποιουν γενετικα μεταλλαγμενα υλικα στις τροφες.Οσες απαντησαν πως δεν χρησιμοποιουν , πηραν πρασινο χρωμα (πχ Belcando) ...οσες ειπαν οτι χρησιμοποιουν ή δεν απαντησαν καν , πηραν κοκκινο χρωμα.

Απο κει και περα , η μη χρηση Γεννετικα μεταλλαγμενων προιοντων δεν ισοδυναμει με καλη ή υγιη τροφη (απαραιτητα) ...φανταζομαι πως καταλαβαινεις το λογο :)
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Ουτε αυτο που λες ειναι ακριβες ...η Greenpeace δεν εκανε κανενα εργαστηριακο τεστ , απλα εστειλε ερωτηματολογια στις εταιρειες κροκετας ρωτωντας τους εαν χρησιμοποιουν γενετικα μεταλλαγμενα υλικα στις τροφες.Οσες απαντησαν πως δεν χρησιμοποιουν , πηραν πρασινο χρωμα (πχ Belcando) ...οσες ειπαν οτι χρησιμοποιουν ή δεν απαντησαν καν , πηραν κοκκινο χρωμα.
Α για τέτοιου είδους εργαστηριακά τέστ μιλάμε ε;!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Η Γκρηνπης και δεν πηγε επιτοπου?αυτοι ειναι καθε μερα εξω απο του Κελογκς εκει κοιμουνται μηνες η χρονια τωρα για τα μεταλαγμενα,δεν πιστευω ενα τετοιο πραγμα να το δινει μια τετοια οργανωση ελαφρα την καρδια,
με τιποτα,ακτιβιστες ειναι αυτοι αστα να πανε μην μπλεξεις μαζι τους(χωρις βεβαια να εχει αυτο καποιο μεγαλο νοημα στην ποιοτητα της τροφης,αλλα κατι ειναι).
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Διαβαστε εδω και εδω (στα γαλλικα)

Απο κει και περα , το οτι δεν χρησιμοποιει μεταλλαγμενα , δεν λεει και τιποτε (απαραιτητα) ...εδω εχουμε ακουσει για πτωματα ζωων μεσα στις σκυλοτροφες (που φυσικα δεν ειναι μεταλλαγμενα).

Ειναι σιγουρα ομως ενα καλο βημα ...
 


sofoklis

Member
3 Δεκεμβρίου 2010
7
0
Αθήνα
Διαβαστε εδω και εδω (στα γαλλικα)

Απο κει και περα , το οτι δεν χρησιμοποιει μεταλλαγμενα , δεν λεει και τιποτε (απαραιτητα) ...εδω εχουμε ακουσει για πτωματα ζωων μεσα στις σκυλοτροφες (που φυσικα δεν ειναι μεταλλαγμενα).

Ειναι σιγουρα ομως ενα καλο βημα ...

Συμφωνώ μαζί σου Tricky.



Εχεις δικιο, το ότι δεν περιέχει η τροφή GMO δεν εγγυάται τιποτα παραπάνω εκτός περι μεταλλαγμένων.


Πάντως επειδή τυγχάνει να εχω 5 σκυλιά και πραγματικά εχω δοκιμάσει παρα πολλές τροφές και διαβαζω για τη διατροφη τους, υπερασπίζομαι την εν λογο μάρκα για πολλους και διαφόρους λογους!! Κυριότερο…η κατάσταση των σκύλων μου που έχουν από τοτε που ταΐζω BELCANDO
 


molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
το να γραφεις με εντονα γραμματα ουτε μας φοβιζεις ουτε μας τρομαζεις .χαλαρωσε αρχικα .δεν ειναι δικη σου η εταιρια η δεν δουλευεις για αυτη.
θα στο ξαναπω για να το καταλαβεις η belcando ειναι primium τροφη και οχι super primium οκ?
τι αλλο να σου πω ?
καλη τροφη αλλα δεν μπορει να ζηταει 55 ευρω τα 15 κιλα

και ξερεις γιατι ειναι primium?
γιατι περιεχει αραβοσιτο,ιχθυαλευρα,ορο γαλακτος και σε ενα κωδικο ΧΑΡΟΥΠΙΑ Η ΞΥΛΟΚΕΡΑΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ
αυτα
οσο για την greenpeace πολυ θα ηθελα να τους δω να μιλανε με την ιδια ζεση και για τα ακρωτηριασμενα παιδακια στον ιρακ και για της βομβες απεμπλουτισμενου ουρανιου που επεσαν στην σερβια και μολυνουν εως σημερα την περιοχη με αποτελεσμα την αυξηση σε μεγαλο βαθμο των τερατογενεσεων .
 


sofoklis

Member
3 Δεκεμβρίου 2010
7
0
Αθήνα
“Molotov”….Ποτε δεν πηγα να σε φοβησω!! Τονιζω ότι πιστεύω πως ειναιι σημαντικό….
Εγω απάντησα συγκεκριμένα στις απίστευτες ανακρίβειες σου… αλλα μάλλον αυτό δε σου αρεσε.

Τα συστατικα που ανέφερες ΑΠΛΑ δεν υπαρχουν στην τροφη ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ!!

Δεν καταλαβαίνω γιατι εφοσον δεν γνωριζεις καθεσε και γραφεις, και ερχεσαι σε αντιπαραθεση μαζι μου!! Εγω αν δε γνωριζα δε θα μιλαγα καν!

Τωρα οσο αναφοαρα την τροφη, το τι είναι και τι όχι, δεν νομιζω να μου το πεις ΕΣΥ και με αυτό το υφος!
Με το Premium γινεσαι απλα ΑΣΤΕΙΟΣ, αν ξερεις τι περιεχει μια Premium τροφη.
H Belcando ουτε Premium είναι αλλα ουτε Super Premium , είναι «HOLISTIC» Αν ξερεις τι είναι Ολιστικη τροφη (HOLISTIC). Εγω την ταιζω επειδη γνωριζω… εσυ ουτε τα συστατικα της δεν ξερεις.

Το μονο που ξερεις είναι να μπαινεις στο Dog food analysis και να μας παπαγαλιζεις ατι εχεις διαβασει εκει μεσα!! (το ειδα με τα μάτια μου)
Το Dog food analysis δεν εχει κανει Update καν την Νεα Belcando HOLISTIC. Και επίσης να σου πω πως το Dog food analysis προωθεί καθαρα της Αμερικανικές και Καναδέζικες τροφές και υποβαθμίζει τις Ευρωπαικες. Μαθε να εχεις τη δικη σου κρίση!!

Φιλικα Σοφοκλης,
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU