haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το παρατήρησα σε εκθέσεις και με το Μάρκο μου που ενώ τρώει πάνω από τη συνιστώμενη δόση είναι πολύ fit επειδή ασκείται συνεχώς και πολύ περισσότερο από τα άλλα 2. Έχει πάρα πολύ ενέργεια. Λοιπόν 3-4 κρητές μου είπαν ότι είναι πολύ κοκαλιάρης (που εγώ τον θεωρώ νορμάλ), δεν του αφαίρεσαν το CAC βέβαια αλλά μου είπαν να τον ταίζω περισσότερα :whistle::whistle:
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Δεν νομίζω οτι έχει κάποιο νόημα η αντιπαράθεση εμπειριών...
μπορώ να αναφέρω το ίδιο αριθμό περιπτώσεων όπου ο κριτής έκρινε αρνητικά έναν πιο χοντρό απ ότι πρέπει σκύλο.
Σε αυτό που συμφωνώ είναι ότι πολλά σκυλιά είναι αγύμναστα-και όχι κατ΄ανάγκη πολύ παχιά.

Με την γενίκευση διαφώνησα..
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Το να αρέσει περισσότερο σε έναν κριτή η εικόνα ενός σκύλου τροφαντού παρά η εικόνα ενός σκύλου με πλευρές να διαγράφονται, είναι πάρα πολύ συχνό φαινόμενο στις φυλές που ανέφερα σε προηγούμενη δημοσίευση μα και άλλες.

Όπως, επίσης, ανέφερα υπάρχουν και άλλες φυλές όπου το αντίθετο είναι συχνότερο. Μα αν μπορούσε να βγει ένα γενικότερο συμπέρασμα θα λέγαμε πως είναι καλύτερα να πας με τον σκύλο σου σου πιο "γεμάτο" στην έκθεση αν είναι Rottweiler, Bullmastiff ή Staffordshire Bull Terrier και είναι σε τέτοια κατάσταση:

Tucker 02.jpg

Το πας καλύτερα σε τέτοια, για να έχεις ελπίδες:

1.jpg

Βέβαια, μην παρεξηγηθούμε... Δε λέμε πως ένας κακός και χοντρός σκύλος θα προτιμηθεί ενός καλού αδύνατου. Δε το πιστεύω ούτε εγώ αυτό. Μα μεταξύ 2 ισάξιων σκύλων όπου ο ένας είναι αδύνατος και ο άλλος στρουμπουλός, θα προτιμηθεί ο στρουμπουλός. Μάλιστα, ο αδύνατος θα πάρει και συμβουλές (αν όχι παρατηρήσεις) για να παχύνει...

Προσωπικά, θα ήθελα να γίνεται το αντίθετο διότι έχει λογική. Η υγεία θα έπρεπε να είναι κύριο μέλημα και να προτιμούνται σκύλοι με καλή φυσική κατάσταση. Ίσως ακόμα και αν ήταν υποδεέστεροι σε μικρές λεπτομέρειες των πιο "γεμάτων" συναγωνιστών. Για να δίδεται και ένα σωστό παράδειγμα διατήρησης και διαβίωσης, με σωστή διατροφή και άσκηση.
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μα μεταξύ 2 ισάξιων σκύλων όπου ο ένας είναι αδύνατος και ο άλλος στρουμπουλός, θα προτιμηθεί ο στρουμπουλός.
Μάλιστα, ο αδύνατος θα πάρει και συμβουλές (αν όχι παρατηρήσεις) για να παχύνει...
Ανάμεσα όμως στα 2 άκρα (αδύνατος - χοντρός) υπάρχει και η μέση οδός, ο κανονικός σκύλος.
Η λογική μου λέει πως οι συμβουλές δεν δίνονται για να πάει στο άλλο άκρο, αλλά για να πάει στα "κανονικά" κιλά για την κατασκευή του.
Μου φαίνεται αδιανόητο και πέρα ως πέρα παράλογο κάποιος κριτής να έχει ως ιδεατή εικόνα στο μυαλό του ένα γιουβαρλάκι.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@Yorkaddict

Επειδή οι έννοιες "χοντρός" και "αδύνατος" είναι σχετικές και υποκειμενικές είναι φυσικό και επόμενο να "μπερδευόμαστε".

Εγώ, για παράδειγμα, τον σκύλο της 1ης φωτογραφίας δεν τον θεωρώ αδύνατο μα τέλειο όσον αφορά το βάρος και την εικόνα... και θα του έλεγα "Συνέχισε έτσι!".

Τον 2ο σκύλο, πάλι εγώ προσωπικά, τον θεωρώ χοντρό (όχι παχύσαρκο) και θα συμβούλευα τον ιδιοκτήτη (είτε ήμουν κτηνίατρος, είτε κριτής, είτε φίλος) να τον πάει 3-4 κιλά πιο κάτω και να τον δουλέψει λίγο παράλληλα σε φυσική κατάσταση.

Κάτι που έχω επανειλημμένως δει και βιώσει ο ίδιος δεν μπορεί να μου φαίνεται αδιανόητο... και είναι και κάτι που συζητιέται συχνά. Δεν υπάρχει "δόλος" μα μια λανθασμένη εικόνα/αντίληψη του "ωραίου" και του "ιδανικού" νομίζω.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο πως σου φαίνονται τα 2 σκυλιά που έθεσες σαν παράδειγμα. Κι εμένα ο πρώτος μου φαίνεται κανονικός αλλά με γυμνασμένο κορμί και τον δεύτερο θα τον ήθελα ένα τσακ πιο αδύνατο.

Για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι να έχω δει σε έκθεση σκύλο σαν τον πρώτο με τέτοιο γυμνασμένο σώμα.
 
  • Like
Reactions: vek and canis


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Μα δεν περιγράφει το πρότυπο (συνήθως) ύψος και βάρος?
Και όπου δεν έχει νούμερα δεν έχει περιγραφή?
Πως μπορει ο κριτής να λέει "παχύνε" τον σκύλο όταν είναι εντός προτυπου?
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Κάποιες φορές το πρότυπο δίνει ένα "από-μέχρι" μα και κάποιες άλλες δεν λέει... Υπάρχουν πολλές φορές που ένας σκύλος είναι εξαίρετος και είναι 1-2εκ. πιο ψηλός ή 2-3 κιλά πιο βαρύς (αν ζυγιζόταν). Δεν είναι και λόγοι αυτοί για να αποκλείεται ένας σκύλος.

Το θέμα δεν είναι να γίνουμε "αριθμολάγνοι" αλλά να υπάρχει ένας σωστός προσανατολισμός. Αυτός του υγιούς, λειτουργικού ζώου.

Η ωραία ή εντυπωσιακή εμφάνιση είναι πολύ υποκειμενικό πράγμα, οι λέξεις "ρωμαλέος", "δυνατός", "στιβαρός", "συμπαγής", "μεγάλου μεγέθους" και άλλες που υπάρχουν στα πρότυπα των φυλών αφήνουν πολύ χώρο για ερμηνείες.

Αυτό το βίντεο π.χ. είναι από το Gundog Group στα περασμένα Crufts. Μια ομάδα με σκυλιά που θα έπρεπε να έχουν μια εικόνα διαφορετική για εμένα αφού είναι και μια ομάδα σκύλων που έχουν μια εργασία απαιτητική. Άσχετα με το αν όντως κυνηγούν θα πρέπει να δείχνουν έτοιμα και ικανά να το κάνουν. Για πείτε απόψεις...


Αυτό το Labrador ήταν Reserve Best in Show 2014...

IT CH LOCH MOR ROMEO.jpg

Αυτό ήταν το καλύτερο Labrador στο Westminster το 2004...

Ch Wits End StPauli Girl.jpg

Μπορούμε να βάλουμε αρκετές άλλες φυλές σαν παράδειγμα...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν είναι θέμα αριθμών, αλλά κατασκευής - σωματοδομης κάθε σκύλου ξεχωριστά. Το ιδεατό βάρος κάθε κατασκευής ώστε το ζώο να είναι λειτουργικό και υγιές, διαφέρει από άτομο σε άτομο (ακόμα και της ίδιας φυλής). Συνεπώς ούτε θα παχυνουμε, ούτε θα αδυνατισουμε έναν σκύλο για να φτάσει τα κιλά του προτύπου, αν το ιδανικό του βάρος (για την κατασκευή του) είναι μικρότερο ή αντίστοιχα μεγαλύτερο από ο, τι αναφέρει το πρότυπο. Συνεπώς πρώτα [οφείλουμε να] κοιτάμε το ιδεατό για την κατασκευή και μετά το συγκρίνουμε με το ιδεατό του προτύπου και όχι ανάποδα
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Φίλε canis δεν ρώτησα αν κάνουμε εξαίρεση για κάποια εξαιρετική περίπτωση, ρώτησα αν ένας σκύλος είναι εντός προτύπου πως μπορεί να δέχεται σύσταση.
Ένας σκύλος που συμφωνώ μαζί σας πως είναι σε βαρος καλός.

Και

Φίλε Μιχάλη με μπερδεψες. Αν πρώτα κρίνουμε με βάση την σωματοδομή να είναι καλός/η (λειτουργικός,υγιης κτλ) τότε τα αγγλικά μπουλντόγκ δεν έπρεπε να αποκλείονται ΠΡΙΝ συγκριθούν με το ιδεατό του προτύπου?
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Κατάλαβα (νομίζω) τι είπες και απάντησα πως ακόμα και στα πρότυπα που υπάρχουν συγκεκριμένοι αριθμοί δεν μπορούμε να ζητήσουμε να τηρούνται κατά γράμμα. Θα είναι αδικία και μη σου πω (ή μη μπούμε και σε αυτό το ζήτημα) ότι κάποιες φορές είναι χειρότερο αυτό που γράφει το πρότυπο σαν αριθμός στο ύψος ή το βάρος για την υγεία και την λειτουργία του σκύλου.

Άρα, ο κριτής επιλέγει ως καλύτερο αυτό που βλέπει ως καλύτερο στα σημαντικά σίγουρα και στα δευτερεύοντα αφήνει λίγο πιο ελεύθερο το προσωπικό του γούστο. Τώρα το πόσο είναι δευτερεύοντα και πόσο γούστο έχει, άλλη κουβέντα και αυτό.

Σου λέει, λοιπόν, σαν συμβουλή ή παρατήρηση πως θα ήθελε να έχει 2-3 κιλά περισσότερα...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict and joks


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν πρώτα κρίνουμε με βάση την σωματοδομή να είναι καλός/η (λειτουργικός,υγιης κτλ) τότε τα αγγλικά μπουλντόγκ δεν έπρεπε να αποκλείονται ΠΡΙΝ συγκριθούν με το ιδεατό του προτύπου?
Αυτό είχα αναρωτηθεί κι εγώ σε αυτό το θέμα. :)

Θεωρητικά το κάθε πρότυπο περιγραφει μια κατασκευή ώστε ο ιδεατός σκύλος που περιγράφεται να μπορεί με τον λιγότερο δυνατό κόπο να εκπληρώσει την οποία εργασία έκανε ή κάνει. Ανάλογα την εργασία ζητούνται και τα ανάλογα χαρακτηριστικά. Όσο πιο ιδιαίτερη η εργασία, τόσο πιο ιδιαίτερα και τα χαρακτηριστικά.
Τα αγγλικά μπουλντόγκ είναι μια ιδιαίτερη φυλή που με βάση την "επίσημη" ιστορία της, αυτά τα χαρακτηριστικά που ζητούνται εξυπηρετούσαν την εργασία που έκαναν, το bull baiting. Το ποσό είναι ικανά πλέον να εξασκησουν την "εργασία" τους (αν υπήρχε αυτή η δυνατότητα), δεν το γνωρίζω.
Από μια μικρή έρευνα που είχα κάνει, μου φαίνεται σαν να υπήρξε μια (ίσως και εσκεμμένη) υπερβολή στον τύπο που υπερίσχυσε από το 1830 περίπου και μετά, που εντάθηκε μέχρι τις μέρες μας.
Είχαμε κάνει μια τέτοια συζήτηση σε αυτό εδώ το θέμα.
 
  • Like
Reactions: joks


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Σαν ιδιοκτητης που εχω τα σκυλια μου "με τα πλευρα εξω" σε μια φυλη που η μοδα επιτασσει γιουβαρελακια, ναι εχω ακουσει πολλες φορες το "not in a good condition" μεσα και εξω απο τους στιβους σε μια περιπτωση το εχω και γραπτα (!!!!) μαζι με διαφορες συμβουλες περι παχυνσης.

Αλλα, θυμαμαι και το τελευταιο CAC της σκυλας που το πηραμε σε μια καλοκαιρινη εκθεση ενω τρεχαμε 5 η ωρα κατω απο τον ηλιο, απο εναν κριτη που ακομα πιστευω οτι δεν του αρεσε τοσο η σκυλα που εβλεπε (το αδυνατο) αλλα που δεν μπορουσε να παραβλεψει αυτο που ειδε: μετα απο 5 κυκλους μια σκυλα να κινειται χαλαρα ελαφρως λαχανιασμενη, κ τα αλλα ημιλιποθυμα λες κ ειχαν τρεξει Μαραθωνιο να προσπαθουν να ακολουθισουν.......
Γιατι στην κινηση και την αντοχη, τα κιλα και η φυσικη κατασταση φαινονται......

Προσφατα διαβαζα μια μελετη που εγινε σε Λαμπραντορ (αφορουσε το θεμα δυσπλασιας κ περιβαλλοντολογικων παραγοντων στην εκδηλωση της) και παραπλευρως παρατηρηθηκε οτι σκυλια που ηταν απο αδυνατα μεχρι πολυ αδυνατα ειχαν αρκετα αυξημενο προσδοκιμο ζωης.......
Ποσο κριμα λοιπον στις μερες μας η ευζωια να συνδεεται με το αυξημενο βαρος.....
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Ο καθενας μπορει να παρει εναν σκυλο και να τον κανει τετραγωνο. Αυτο ειναι το ευκολο. Οι συγχρονες τροφες που προωθουνται/διαφημιζονται και μεσω των εκθεσεων ετσι κι αλλιως ειναι παχυντικες(τιγκα υδατανθρακες).
Το δυσκολο ειναι να εχεις τον σκυλο σε αριστη φυσικη κατασταση, "στεγνο" και μυωδη. Εκει τα πραγματα περιπλεκονται, θελει να αφιερωσεις χρονο και να χυσετε υδρωτα, και ο σκυλος και εσυ...
Οταν λοιπον σκας μυτη με το "κομαντο" και οι υπολοιποι εχουν φερει τις αγελαδιτσες τους...οσο να ναι τους χαλας την πιατσα...
Πρεπει να υπαρχει μια ομοιογενεια στην πασαρελα...
 
  • Like
Reactions: Estranged and canis


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Οι συγχρονες τροφες που προωθουνται/διαφημιζονται και μεσω των εκθεσεων ετσι κι αλλιως ειναι παχυντικες(τιγκα υδατανθρακες).
Εγώ πάντως αυτές χρησιμοποιώ, αλλά σε όλα τα σκυλιά μου, από την γιαγιά, μέχρι τον μπέμπη, χαιδεύεις κόκκαλα. Για τον Μάρκο, λόγω agility, δεν το συζητώ καν. Και λέω "χαιδεύεις" γιατί λόγω τρίχας δεν φαίνονται με γυμνό μάτι. Αρα, δεν φταίνε οι τροφές. Οχι από μόνες τους τουλάχιστον.
 
  • Like
Reactions: canis


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Εγώ πάντως αυτές χρησιμοποιώ, αλλά σε όλα τα σκυλιά μου, από την γιαγιά, μέχρι τον μπέμπη, χαιδεύεις κόκκαλα. Για τον Μάρκο, λόγω agility, δεν το συζητώ καν. Και λέω "χαιδεύεις" γιατί λόγω τρίχας δεν φαίνονται με γυμνό μάτι. Αρα, δεν φταίνε οι τροφές. Οχι από μόνες τους τουλάχιστον.
Εννοειται οτι η ασκηση παιζει εξισου σημαντικο ή και σημαντικοτερο ρολο.
Αθλουνται συχνα τα σκυλια σου, ετσι δεν ειναι;;)
Για φαντασου να ειχαν την ιδια διατροφη αλλα να ηταν ολη μερα ρεκλα. Θα ειχαν την ιδια φυσικη κατασταση;
Το 90% των ιδιοκτητων δεν τα γυμναζουν αρκετα τα σκυλια τους...
Το ποσοστο αυτο το βγαζω απο το μυαλο μου αλλα νομιζω οτι ειναι κοντα στην πραγματικοτητα.
Απο την αλλη ειναι ευκολο να διατηρησεις τον σκυλο σε καλη κατασταση οταν ταϊζεις διαιτα με περισσοτερο κρεας και χαμηλη σε υδατανθρακες, ακομα και με πιο χαμηλα επιπεδα ασκησης.
 
  • Like
Reactions: Estranged and canis


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αθλουνται συχνα τα σκυλια σου, ετσι δεν ειναι;;)
Οχι. Μόνο ο Μάρκος.
Γι'αυτό ανέφερα και την γιαγιά. Πόσο να αθληθεί δηλαδή και να μπορούσε η καημένη; :D
Αλλά και τον μπέμπη. Ούτε αυτός αθλείται. Ακόμη :rolleyes: Τους κρατάω και τους δύο αδύνατους, γιατί αυτό πιστεύω κι εγώ, ότι είναι το υγειές, σε αντίθεση όσων μου λένε και για τους τρεις, ότι πρέπει να τους παχύνω.

Προσπαθώ δηλαδή να σου πω, ότι είναι αποκλειστικά, στο χέρι μας. Ετσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον.
 
  • Like
Reactions: Hammer and canis


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Απο την αλλη ειναι ευκολο να διατηρησεις τον σκυλο σε καλη κατασταση οταν ταϊζεις διαιτα με περισσοτερο κρεας και χαμηλη σε υδατανθρακες, ακομα και με πιο χαμηλα επιπεδα ασκησης.
Μπα, μην το λες (στο 90% κι εγώ). Νταξ δεν θα γινουν τρελοί κουβάδες, αλλά ο δικός μου μια χαρά γιουβάρλεψε μεγαλώνοντας κ ακολουθεί τέτοια διατροφή. Αλλά τουλάχιστον φουλ ενέργεια - κ δύναμη... Στη ζέστη βέβαια λαχάνιαζε μόνο στη σκέψη από κουτάβι, λόγω τριχώματος.

Τεράστιο πράμα η άσκηση, σε σκυλιά κ ανθρώπους...
 
  • Like
Reactions: Hammer


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα αλλά αυτό το λαμπραντόρ (του Ιταλού) είναι τέλειο. Απ' τα πιο όμορφα σκυλιά που έχω "δει". Μπερδεύετε το "χοντρό" με το "γεροδεμένο". Συνεπώς δεν μπορώ να πω ούτε για τα Βέρνης του βίντεο ότι είναι χοντρά. Εσείς που έχετε μάτια λέιζερ - συγχαρητήρια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα αλλά αυτό το λαμπραντόρ (του Ιταλού) είναι τέλειο. Απ' τα πιο όμορφα σκυλιά που έχω "δει".
Το μπεζ ή το καφέ;