Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Μπα, μην το λες (στο 90% κι εγώ). Νταξ δεν θα γινουν τρελοί κουβάδες, αλλά ο δικός μου μια χαρά γιουβάρλεψε μεγαλώνοντας κ ακολουθεί τέτοια διατροφή. Αλλά τουλάχιστον φουλ ενέργεια - κ δύναμη... Στη ζέστη βέβαια λαχάνιαζε μόνο στη σκέψη από κουτάβι, λόγω τριχώματος.

Τεράστιο πράμα η άσκηση, σε σκυλιά κ ανθρώπους...
Αυτα τα δυο(ασκηση-διατροφη) πανε χερι χερι για να φτασεις στην καλυτερη δυνατη φυσικη κατασταση.
Αν λειπει η καθημερινη σκληρη ασκηση τοτε και τα καλυτερα κρεατα να τρωει παλι θα ειναι πιο παχυς απο το κανονικο. Απο εκει και περα ειναι θεμα γονιδιων.
Για αυτο που λες με την ζεστη νομιζω οτι εχει να κανει με το ποσο σκληραγωγημενα ειναι. Και ο δικος μου ειναι μαλλιαρος και επισης κλαταρει με τις πρωτες ζεστες, αλλα συνεχιζω να τον πιεζω και σιγα σιγα μεσα στο καλοκαιρι προσαρμοζεται(ριχνει και την χειμερινη τριχα), μπορει να βγαλει μια καλη βολτα στο βουνο(με αφθονο νερο παντα). Βλεπω τις αλεπουδες (που εχουν σχετικα μακρυ και πολυ πυκνο τριχωμα) να πετανε χειμωνα καλοκαιρι;). Ειναι θεμα καθημερινης προσπαθειας, το σωμα αναγκαζεται να προσαρμοστει.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ακριβώς ο Ρομέο (μπεζ Μαρία) , φοβερό σκυλί.

Ας μην το κάνουμε συζήτηση πάλι εργασιακά vs εκθεσιακά, canis, το έχουμε ξεφτελήσει το θέμα. Ο,τι αρέσει στον καθένα.
 
  • Like
Reactions: canis


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ας μην το κάνουμε συζήτηση πάλι εργασιακά vs εκθεσιακά,
Βρε συ, δεν είναι εκεί η συζήτηση.
Το θέμα πάνω απ'όλα, είναι η υγεία.
Και δεν νομίζω ότι κι εσύ δεν συμφωνείς σ'αυτό, με την ζωή που κάνει ο Cookαρος.
Θα μπορούσε να έχει απολαύσει τόσες εκδρομές, τόσα χιλιόμετρα σε βουνά και λαγκάδια, τόσα χιόνια, τόσες βουτιές, τόσο τρέξιμο, με έστω και 5 παραπανίσια κιλά;

Και αν θες να μιλήσουμε και λίγο για καθαρόαιμους [θου Κύριε] σκύλους, όταν η φυλή έχει δημιουργηθεί για να κάνει κάτι, ε ναι βρε κορίτσι...πρέπει να μπορεί να το κάνει, χωρίς να κινδυνεύει να μείνει στον τόπο, από ανακοπή. Κανένας αθλητής [για να μην πω "εργασιακός"] σκύλος δεν πρέπει να έχει παραπανίσια κιλά. Και όταν πέφτει σε λίμνες, ποτάμια, βούρκους για να βγάλει πουλιά, πρέπει να μπορεί και να βγει από κει.

Σίγουρα συμφωνείς με όλα αυτά!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μαρία, συμφωνώ απόλυτα. Πιστεύω ακράδαντα ένας σκύλος για να είναι υγιής και για να ζήσει περισσότερα και καλύτερα δεν πρέπει να έχει παραπανήσια κιλά. Εχουν γίνει έρευνες που δείχνουν πως τα σκυλιά που δεν είναι χοντρά ζουν περισσότερο και έχουν λιγότερα προβλήματα υγείας.

Το πρόβλημα είναι όταν τα σκυλιά που δεν είναι όμως χοντρά, που έτσι είναι το σκαρί τους, τα λέμε χοντρά. Απάντησα στο μήνυμα του canis ο οποίος έβαλε φωτό του Ρομέο (εκθεσιακό λαμπ) και τον συγκρίνει με τα εργασιακά λαμπ (τα βίντεο που έβαλε). Το λαμπραντόρ βάσει προτύπου είναι γεροδεμένο σκυλί (δεν λέω πως δεν υπάρχουν και χοντρά), αλλά πολλοί τα λένε χοντρά ενώ δεν είναι. Μην σου πω πως μερικοί μού είπαν τον Κούκη χοντρό :confused: Εντάξει, δεν είναι γουίπετ.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@Berna

Όπως έγραψα, είναι ένα πολύ υποκειμενικό θέμα το "ωραίο", ακόμα και το "γεροδεμένο". Χωρίς να θέλω να κάνω το θέμα "εργασιακό vs εκθεσιακό" μια που εγώ δεν θεωρώ καν πως θα έπρεπε να υπάρχει διαχωρισμός, θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι αυτό που εμποδίζει τον Romeo από το να έχει την φυσική κατάσταση (βάρος και μυική κατάσταση) των σκύλων από τα πιο πάνω Αγγλικά εκτροφεία;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
@Berna

Όπως έγραψα, είναι ένα πολύ υποκειμενικό θέμα το "ωραίο", ακόμα και το "γεροδεμένο". Χωρίς να θέλω να κάνω το θέμα "εργασιακό vs εκθεσιακό" μια που εγώ δεν θεωρώ καν πως θα έπρεπε να υπάρχει διαχωρισμός, θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι αυτό που εμποδίζει τον Romeo από το να έχει την φυσική κατάσταση (βάρος και μυική κατάσταση) των σκύλων από τα πιο πάνω Αγγλικά εκτροφεία;
Οταν είδα τον Ρομέο στο Crufts πριν μερικα χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς ποιο έτος ήταν, αλλά τότε πήρε BIS), ήταν σε πάρα πολύ καλή φυσική κατάσταση, καθόλου χοντρός.
Ο Ρομέο ποτέ δεν θα είναι σαν τα λαμπραντόρ των πάνω Αγγλικών εκτροφείων. Αν υποθέσουμε πως τώρα παίρνουμε τον Ρομέο εσύ και εγώ και τον γυμνάζουμε κάθε μέρα, να περπατάει και να τρέχει και να κολυμπάει, πάλι θα διαφέρει πολύ απ' αυτά τα σκυλιά. Αν πάρεις μόνο το μέγεθος του κεφαλιού θα διαφέρει.

Δεν μπορείς το μπουλντόκ να το κάνεις να μοιάζει με πιτμπούλ. Ούτε το ανάποδο.
 
  • Like
Reactions: TARA