canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Σε μια πρώτη ματιά ίσως αναρωτηθείτε τι το ιδιαίτερο έχει αυτό το βίντεο και θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας... και θα έχετε δίκιο. Σε πρώτη ματιά δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο. Τέσσερα σκυλάκια ή όχι και τόσο σκυλάκια, με τους ιδιοκτήτες τους, παρουσιάζουν μια όχι και τόσο ιδιαίτερη επίδειξη βασικής υπακοής.

Έλα όμως που εγώ βλέποντας το βίντεο δεν στάθηκα σε τίποτε από αυτά... Κάτι άλλο μου έκανε εντύπωση και δεν είναι κάτι που παρατηρώ για πρώτη φορά στα πλαίσια των κυνοφιλικών και κυνολογικών εκδηλώσεων.

Δε θα το πάρει το ποτάμι αμέσως και θα ήθελα να μου πείτε κι εσείς αν βλέπετε κάτι που θα θέλατε να σχολιάσετε. Δε θα αργήσω να αποκαλύψω κι εγώ για τι πράγμα μιλάω...

 




dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Προφανώς οι συγκεκριμένοι σκύλοι δεν "κατεβαίνουν" για να κριθούν μορφολογικά, παρ΄ όλα αυτά όμως η εικόνα τους και σε μένα προκαλεί αρνητικότατη εντύπωση.
 
  • Like
Reactions: canis


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Νομιζω οτι αναφερεται στο γεγονος οτι ολοι μοιαζουν να ειναι ελαφρως πιωμενοι, ανθρωποι και σκυλοι....
Μαλιστα σε καποια φαση εστρωσαν ενα παπλωματακι για να ξαπλωσει ο παχυς σκυλακος επειδη δεν την παλευε και πολυ, αλλα ο καημενος δεν εβλεπε και πολυ καλα και ξαπλωσε στο πατωμα.....
 
  • Like
Reactions: canis


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Είναι μήπως οι τραγικές ενδυματολογικές επιλογές των κριτών; Σοβαρά τι γιλέκο είναι αυτό;:p
 
  • Like
Reactions: canis






canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Παιδιά εγώ βλέπω 4 παχύσαρκα σκυλιά. Ένα εκ των οποίων είναι θανάσιμα παχύσαρκο.

Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να κρίνω τους συγκεκριμένους ιδιοκτήτες ή την "σγουρομάλλα" για τις προθέσεις της και αν "αγαπά" τον σκύλο της. Μπορεί να είναι σε διαδικασία για να αδυνατίσει και για αυτό κάνει και βασική υπακοή σε slow motion, αλλά δε θα σταθώ σε αυτά τα 4 σκυλιά.

Ούτε θέλω να βγάλουμε συμπεράσματα για την χώρα, τους ανθρώπους και τους σκύλους της από ένα βίντεο.

Για εμένα αυτό το βίντεο ήταν μια αφορμή να (ξανά) σκεφτώ πόσο μεγάλο πρόβλημα είναι η παχυσαρκία και τα περιττά κιλά για τα κατοικίδια σκυλιά (και τα ημιδεσποζόμενα). Ένα πρόβλημα που κανένας δεν βλέπει και δεν παίρνει στα σοβαρά και ένα πρότυπο τροφαντού και ογκώδης σκύλου που συγχέεται με τον καλοζωισμένο, τον φροντισμένο, τον υγιή ή τον μυώδη.

Όλο αυτό με ενοχλεί ακόμα περισσότερο όταν το συναντώ συχνά και σαν κανόνα στις εκθέσεις σκύλων, όπου συχνάζουν άνθρωποι που, πέρα από το ότι "αγαπούν και φροντίζουν" τα ζώα τους, ενδιαφέρονται για την εμφάνιση, την λειτουργία και την υγεία.

Για παράδειγμα, στα Staffordshire Bull Terriers ακούω εκτροφείς να λένε (και βλέπω να έχουν) για σκύλους 18-20 κιλών και το θεωρούν φυσιολογικό και καλό. Σκύλους 38-40εκ. ακρώμιο που για να βρεις πλευρά θες χειρουργείο.

...και τα σκυλιά πεθαίνουν από νεφρική ανεπάρκεια, προβλήματα στο ήπαρ, καρδιοαναπνευστικά, κ.α. Γιατί πέρα από το ίδιο το πάχος, υπάρχει και η ποιότητα του πάχους (με τι τροφές και πως παχαίνουν), πως ζουν, ποια είναι η καθημερινότητα τους, κλπ.

Αυτό όλο "δένει" με κτηνιάτρους που για να πουν πως ο σκύλος πρέπει να χάσει κιλά πρέπει να μη χωρά από την πόρτα...

Τέλος πάντων... Αυτό παρατήρησα και σκέφτηκα. Ίσως να διαφωνείτε, δεν υπάρχει πρόβλημα...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Παρατηρουσα πολυ το βαρος των κατοικιδιων σκυλων στη γειτονια μου αυτες τις μερες και εβγαλα το ιδιο συμπερασμα. Η πλειοψηφια εχει παραπανισιο βαρος ως και υπερβολικο καποιες φορες. Σε σημειο να μην υπαρχει μεση , πλευρα.
Μαζι με την ελληνικη νοοτροπια του στουμπωματος , μεγαλο ρολο παιζει και η ελλειψη σωστης ασκησης, εκτονωσης.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Της σγουρομάλλας κάνει περισσότερο μπαμ από τα άλλα 3.

Αλλά σε γενικές γραμμές, αυτή την εικόνα (των 3) έχω στο μυαλό μου για την συγκεκριμένη φυλή, σαν μάζα, σαν όγκο.
Δεν την ξέρω βέβαια, δεν την έχω μελετήσει, έχω δει από κοντά 1,2 σκυλιά.
Υποθέτω πως κάτι αντίστοιχο θα συνέβαινε αν βλέπαμε Αγίου Βερνάρδου για παράδειγμα ή άλλες μεγαλόσωμες και ογκώδεις φυλές. Είναι τέτοια δηλαδή η σωματοδομή τους και τα χαρακτηριστικά τους που μπορεί να μας φαίνονται ως "χοντρά" ενώ στην πραγματικότητα να μην είναι. Γιατί μην ξεχνάμε πως παίζει τεράστιο ρόλο και το τρίχωμα στο πως δείχνει ένας σκύλος. Αν για παράδειγμα τους βρέξεις πως θα φαίνονται;;;
Κάτι αντίστοιχο (στο άλλο άκρο μπορεί να παρατηρήσουμε σε εκπροσώπους φυλών της ομάδας 10 και να τα θεωρούμε ως κοκαλιάρικα.

Οφείλω όμως να συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα του πάχους γενικώς
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Δεν έχεις άδικο σε αυτό... Παίζει ρόλο και τι έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε και πόσο γνωρίζουμε μια φυλή. Άσε που κάποιες φυλές πρέπει να "βάλεις χέρι" για να καταλάβεις.

Για τα σκυλιά του βίντεο δεν νομίζω πως με απατά κάτι και μένω στην άποψη μου πως πρόκειται για 4 παχύσαρκα σκυλιά. Επίσης, ξέρω πως αυτή είναι και η τάση... Προς το παχύσαρκο ή έστω το υπέρβαρο σκυλί, μα το ιδανικότερο, από πλευράς υγείας, για κάθε σκύλο είναι να είναι και λίγο ελαφρύτερος από το "κανονικό".

Από εκεί και πέρα, η άσκηση και η ποιότητα του βάρους (όπως και της διατροφής) είναι άλλα μεγάλα θέματα.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Tα Βέρνης έχουν και χαμηλό προσδώκιμο ζωής αν θυμάμαι καλά;

Το φαινόμενο της υπερβολικής σίτισης συναντάται πολύ συχνά και σε αδέσποτα, που ταϊζονται μετά μανίας τα "καημένα" και προκειμένου να πεθάνουν από το κρύο ας πεθάνουν από την παχυσαρκία.

Κι εγώ πάντως είμαι από αυτούς πιστεύουν ότι εξίσου σημαντική με την διατροφή, ίσως και σημαντικότερη, είναι η άσκηση .... Όπως και στους ανθρώπους εξάλλου.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Την παχυσαρκία πώς την βλέπετε μέσα σε αυτή τη γούνα που έχουν τα Βέρνης; Τα έχετε δει προσωπικά και τα χαϊδέψατε και ξέρετε;

@dimitris-skg τα Βέρνης έχουν μικρό προσδώκιμο ζωής γιατί η φυλή μαστίζεται από καρκίνους. Και αυτό γιατί είχαν μείνει πάρα πολύ λιγα σκυλιά όταν ο Αλμπερτ Χάιμ έσωσε τη φυλή που ήταν να εξοντωθεί.
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Προσωπικά έχω δει τόσα Βέρνης από κοντά και έχω πιάσει έναν εξίσου ικανοποιητικό αριθμό για να γνωρίζω την ποσότητα και την ποιότητα που έχει το τρίχωμα τους, άρα και την "ικανότητα" να παραπλανεί ως προς το βάρος.

Επίσης, κρίνω την κίνηση μα και την συμπεριφορά του σώματος στην κίνηση (πως μετακινούνται οι μάζες). Σημαντικό ρόλο στην κρίση μου παίζουν οι διαστάσεις και οι συγκρίσεις των ζώων μεταξύ τους μα και με τους ανθρώπους γύρω τους.

Με όλα τα παραπάνω λέω πως στο βίντεο βλέπω 4 παχύσαρκα σκυλιά.
 
  • Like
Reactions: mareco and GRDANE


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
όσο στις εκθέσεις οι κριτές βγάζουν πρώτα παχύσαρκα σκυλιά και έχει περάσει ότι ο σωστός ο σκύλος μορφολογίας έχει τα πιασίματα του δεν θα αλλάξει αυτό.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
όσο στις εκθέσεις οι κριτές βγάζουν πρώτα παχύσαρκα σκυλιά και έχει περάσει ότι ο σωστός ο σκύλος μορφολογίας έχει τα πιασίματα του
γνώμη μου είναι, ότι αυτό συμβαίνει μάλλον εξαιρετικά σπάνια.....
 
  • Like
Reactions: GRDANE




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
μπορεί....
δεν ξέρω ποιες φυλές έχεις κατά νου..
σίγουρα λάθος κρίσεις υπάρχουν, και όσο στηρίζονται στον ανθρώπινο υποκειμενικό παράγοντα, αυτό είναι κάτι δεν μπορεί να αποφευχθεί.
Άλλο όμως αυτό και άλλο να ισχυριστούμε ότι το παχύσαρκο σκυλί είναι αυτό που προκρίνεται ντε φακτο ....
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Υπάρχουν φυλές που αν παρουσιάσεις τον σκύλο "στεγνό", με πλευρές να φαίνονται, με μυς να διαγράφονται και κοιλιά να μπαίνει μέσα χαντακώνεις τον σκύλο. Παραδείγματος χάρη, Rottweiler, Bullmastiff, Labrador, Beagle, Bulldog και πολλά άλλα.

Υπάρχουν πάλι άλλες φυλές που σπανίως θα "πας μπροστά" με "τσουπωτό" σκύλο, όπως τα Groenendael, Malinois, Pointer, κ.α.

Όσες φυλές έχουν όγκο και πρέπει να είναι μυώδης αυτό συγχέεται με το πάχος σίγουρα. Για να αναφέρω μια προσωπική ιστορία που ταιριάζει, πριν πολλά χρόνια παρουσιάσαμε για 1η φορά ένα θηλυκό Ποιμενικό Καυκάσου ενός φίλου σε έκθεση στην Ελλάδα. Η σκύλα ήταν αδύνατη διότι ήταν όλη μέρα active και ο φίλος την είχε πάντα και παντού μαζί του. Ταυτόχρονα ήταν λίγο μίζερο σκυλί στο φαγητό. Το τρίχωμα ήταν μια χαρά, το μέγεθος τυπικό, οι πλευρές φαίνονταν στην κίνηση και οι μυς σε πόδια και ώμους... Το μόνο που πήραμε στην 1η έκθεση ήταν συμβουλές να παχύνουμε το σκύλο.

Μετά από κάποιους μήνες ξανακατέβηκε ο φίλος με την σκύλα την οποία είχε παχύνει με τα χίλια ζόρια ταΐζοντας την λαδερά και ψωμιά τον τελευταίο καιρό και περιορίζοντας την κίνηση. Η σκύλα παρουσιάστηκε τροφαντή και πήρε CAC. Αργότερα και πάντα σχετικά τροφαντή (διότι δύσκολα έβαζε κιλά) έγινε και Πρωταθλήτρια Ελλάδος.

Εμμέσως επιβραβεύτηκε η λάθος διαβίωση και η επιζήμια εμφάνιση και τιμωρήθηκε το σωστότερο και καλύτερο...

Ακόμα και σε φυλές όπως το Doberman, Husky, Akita ή το Boxer δύσκολα βλέπουμε σκυλιά με καλή φυσική κατάσταση και μυική. Η τάση για τροφαντά σκυλιά συναντάται και στα μικρόσωμα σκυλιά (ομάδες 9 και 3).
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Στα ροτ παντως σπανια βλεπεις σκυλο που δεν ειναι "βαρελακι" και ειναι και ενας απο τους λογους που δεν κατεβαζουμε τον δικο μας.

Στην τελευταια εκθεση που τον κατεβασαμε η κριτης εγινε σχεδον εξαλλη μαζι μας που ο σκυλος ειναι τοσο αδυνατος. Υπονόησε οτι ο σκυλος υποσιτιζεται. Σε ολες τις κριτικες του σκυλου, σε 2-3 εκθεσεις που κατεβηκε, βλεπεις να γραφει "ο σκυλος πρεπει να παχυνει"