Boerboel και ενστικτα φύλαξης


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καπως ετσι, όπως περιεγραψε ο dkoriss, ζει και η δικια μου στο κτημα, αλλά με την σημαντικη διαφορά ότι όταν ερχεται καποιος δεν την απομονωνω. Απλά εμαθα αρκετα καλα να την ελεγχω και να της δειχνω ότι δεν είναι το δικο της βασιλειο.

Την νυχτα την ειχα κι εγω ελευθερη αλλά πλεον θα την βαλω μεσα στο σπιτι. Είναι πολύ ευαλωτη εξω και φοβαμαι και τις σκνιπες. Το εχω ξαναπει και παλια ότι προτιμαει να μενει εξω την νυχτα και να παρακολουθει.

Μεγαλη διαφορά είναι ότι η μονιμη κατοικια μας είναι σε διαμερισμα στο κεντρο της Ξανθης, οπου αναγκαστικα υπαρχουν αλλοι κανονες και φυσικα πολύ περισσοτερες επισκεψεις.

Γι αυτό ειπα και πριν ότι αισθανομαι πως με τους πολλους κανονες, τις απαγορευσεις, την προσπαθεια ελεγχου και υπερμετρης κοινωνικοποιησης, καταπιεζω και μειωνω τα ενστικτα της.

Μετα χρειαζεται ανεβασμα και ξεκιναει ενας φαυλος κυκλος. Μονο ενας ιδιοκτητης με μεγαλη εμπειρια μπορει να διδαξει σωστα. Η ισορροπιες είναι δυσκολες και πολύ λεπτές.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τι ρατσα ειναι? ή μηπως δεν ειναι καθαροαιμος? Μας εχεις κανει μια πολυ ωραια εισαγωγη του σκυλου σου αλλα μας κρατας κρυφο την ρατσα του και μας εχει φαει η περιεργεια :confused:
Με καλύπτεις απόλυτα. Η εισαγωγή για τον σκύλο είναι μακροσκελής, μυστηριώδης και καλογραμμένη, και με σωστό χρονισμό της κάθε απάντησης.
Εμάς του ενδιαφερόμενους μπορεί να μας αποπροσανατολίσει η περιγραφή...
Θα μπορούσε να είναι Tosa
Θα μπορούσε να είναι Kangal
Θα μπορούσε να είναι Π.Κ.Α.
Θα μπορούσε να είναι Rottweiler

Τι είναι, επιτέλους, @dkoriss???
 




sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Ο τίτλος του θέματος είναι "βοήθεια για ποιμενικό καυκάσου", μόνο εγώ έχω καταλάβει ότι τέτοιος είναι ο σκύλος???
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Με καλύπτεις απόλυτα. Η εισαγωγή για τον σκύλο είναι μακροσκελής, μυστηριώδης και καλογραμμένη, και με σωστό χρονισμό της κάθε απάντησης.
Εμάς του ενδιαφερόμενους μπορεί να μας αποπροσανατολίσει η περιγραφή...
Θα μπορούσε να είναι Tosa
Θα μπορούσε να είναι Kangal
Θα μπορούσε να είναι Π.Κ.Α.
Θα μπορούσε να είναι Rottweiler

Τι είναι, επιτέλους, @dkoriss???
Και Borboel, και Presa και αλλα πολλα...

Κουιζ κανουμε? :):D
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ο τίτλος του θέματος είναι "βοήθεια για ποιμενικό καυκάσου", μόνο εγώ έχω καταλάβει ότι τέτοιος είναι ο σκύλος???
SoFia εχει πει οτι δεν εχει καυκασου!
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Με τα μεσα που υπαρχουν σημερα προς αρωγή των κακοποιων, την καλυτερη φυλαξη την παρεχει ο σκυλος οταν βρισκεται μεσα στο σπιτι, ταμπουρωμενος μαζι μας.
Αν υπαρχει και δικαννο, ειμαστε πλεον σχεδον ολοκληρωμενοι, εκτος αν μας την πεσουν κομμαντος, πραγμα δυσκολο.
Δεν μπορω να διαφωνησω.
Αν τωρα υπαρχει ευχερεια να παρεις και εναν για ...εξωτερικες εργασιες, νομιζω ακομη καλλυτερα.
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ο τίτλος του θέματος είναι "βοήθεια για ποιμενικό καυκάσου", μόνο εγώ έχω καταλάβει ότι τέτοιος είναι ο σκύλος???
Το έχω σκεφτεί κι αυτό, εδώ και ώρα, αλλά δεν μου προκύπτει πλήρως, δεδομένου ότι το θέμα το ξεκίνησε άλλος κλπ., οπότε ο @dkoriss είναι πιθανόν να παρέθεσε απλά ορισμένα στοιχεία του Καυκάσιου...

Αφήνει πάντως να εννοηθεί ότι (αν δεν είναι Καυκάσιος) είναι σίγουρα τρομακτικός και γι' αυτό ανέφερα κάποιες φυλές
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Κατι αλλο που σκεφτομουν... το "σκυλι" σου (θα μας πεις επιτελους???) ειναι εκπαιδευμενο για αρνηση τροφης ?
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Δεν του ...ξεριζωσα ποτε ενστικτα για να το κανω να ταιριαζει μονο με τα χρωματα του καναπε μου και τιποτε αλλο και να αποτελει πολο ελξης για τους φιλους μου.
.
ΘΕΟΣ :):):):)
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Ουφ, δε σας προλαβαίνω, ναι πήγα πίσω, ξαναδιάβασα και το είδα ότι τελικά δεν έχει καυκάσου
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μακη θα πρεπει να μας πει πρωτα τι σκυλο εχει.... αν ειναι καποια πολυ ανθρωποκεντρικη φυλη.. δεν ειναι ετσι οπως ακριβως τα περιγραφει!
Βεβαια συμφωνω με τη φραση γενικα... δε θα επερνα Καυκασου για να ξαπλωνει στο καναπε... ουτε kangal για να ψυχαγωγει τους φιλους μου!
 




Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
And the winner is ..........Boerboel!!!! Δεν ξερω αν εχει και το πιτμπουλακι ακομα.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
η φραση απο μονη της εχει ισχυ και βαση για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ φυλη

απο εκει και περα ...

οχι δεν εχει ανθρωποκεντρικη φυλη ( πχ μαλινουα )

απο την περιγραφη που κανει κατι σε ορεινο ποιμενικο έχει ( αν και δεν θα ηθελα να μαγειρευω για ενα ενηλικο κεντρικής ασίας:D:D:D:D )
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Θα ηθελα να μαθω τι φυλη εχεις...
Επισης, ποσο ασφαλες ειναι να θεωρει τους παντες γυρω του εκτος απο την οικογενεια σας "εχθρους"? Αν εμενες σε ενα βουνο και οχι σε γειτονια θα σου ελεγα καλα κανεις και παρε και αλλο ενα... αλλα στην Αθηνα?

Μποερμποελ ειναι η φυλη.
Τοσο ασφαλες οσο
1. Οσο το εκλαμβανει ο μεσος κακοποιος
2. Οσο ασφαλες μπορει να ειναι ο σκυλος που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ερθει σε επαφη με τους γυρω του εκτος απο εμας σε αντιθεση με ατον το σκυλό, που νομιζουμε οτι μπορει να ερθει και σε επαφη με τους γυρω ενω αυτος καποια στιγμη νομιζει αλλιως, με τα ολεθρια αποτελεσματα που φαινονται στο utube με τον δημοσιγραφο και τον αστυνομικο σκυλο.

Αν ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΒΟΥΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΠΟΤΕ ΣΚΥΛΟ ΦΥΛΑΚΑ, μονο συντροφιας.
Ποιος το λεει αυτο?
ΟΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ, στο βουνο δεν κινδυνευω καθολου.
Στην Αθηνα κινδυνευω, ΕΔΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
η φραση απο μονη της εχει ισχυ και βαση για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ φυλη

απο εκει και περα ...

οχι δεν εχει ανθρωποκεντρικη φυλη ( πχ μαλινουα )

απο την περιγραφη που κανει κατι σε ορεινο ποιμενικο έχει ( αν και δεν θα ηθελα να μαγειρευω για ενα ενηλικο κεντρικής ασίας:D:D:D:D )
Ναι μεν τείνω να συμφωνήσω και (αν η υπόθεσή μας είναι σωστή) τότε δεν έχει Boerboel, ή Tosa, ή Rottweiler, ή ακόμα και Fila.

Αλλά δεν έχεις σκεφτεί κάτι? Τα κείμενά του μας υποβάλλουν να στίψουμε το μυαλό μας, σε ένα περίεργο puzzle...:cool:
Σου θυμίζει λιγάκι τον Hannibal Lecter?:D

Διόρθωση: Μόλις τώρα είδα το μήνυμά σου! Εκανα λάθος περί της μη ανθρωποκεντρικής φύσης
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981