Bullmastiff: Η ιστορια, εκτροφη, χρησιμοτητα και ο χαρακτηρας μιας μοναδικης φυλης!


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Γεια και χαρά και από μένα παιδάκια, μολις μπήκα και γω απο δουλείτσα έβαλα ζεστό φαγάκι και συνεχίζω την επιμόρφωση μου πάνω στο μελλοντικό μου μοσχαράκι!!!!:D:D
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
ε παρε ενα μαστινο :D!!
Εκτός ότι δε μου αρέσει τόσο αυτή η φυλή έχει και μπόλικα προβλήματα υγείας και μικρή σχετικά διάρκεια ζωής!!!Δεν παύει όμως να είναι μία φοβερή και τρομερή φυλή με απίθανα χαρακτηριστικά!!!!
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Οταν και αν με το καλο αποκτησεις μπουλμαστιφ, θα ξεχασεις το παραπονο σου...
Λες ε????χαχα!!!!Άσε το σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά...Γενικώς εδώ και πάρα πάρα πολύ καιρό σκεφτομαι για την απόκτηση τρίτου σκυλίνου και όσο πιο πολλά μαθαίνω γι αυτη τη φυλή και βλέποντας και πολλά βίντεο με πολλά θέματα τόσο πιο πολύ μου αρέσει!!!!!Καημένο mastiffaki γιατί να μη σου αρέσουν οι τρίωρες καθημερινές βόλτες και το τρεξιματάκι???????:(:(!!!Δεν πειράζει όμως θα τη βρούμε και με το μικρότερο αδερφάκι!!!
 








kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Θοδωράκο να σε ρωτήσω η εμπειρία που έχω γύρω απ τους δικούς μου αρκετά χρόνια τώρα ( λαμπραντορ - λυκόσκυλο με Dobbie) παλιότερα bullterie και γενικά συνεχής επαφές με σκυλίνους πέραν τον δικών μου θα μου φανεί χρήσιμο με το μελλοντικό μου μοσχαράκι αν τελικά καταλήξω σε bullaki ή η εμπειρία πάει περίπατο και είναι ένα ολοκαίνουργιο κεφάλαιο στην ζωή μου (σε όλους τους τομείς) σαν σκύλος????Θέλω να πω όταν πήρα τον Αχιλλέα ο παππούλης μου ήταν κοντά στα 9 και ο μικρός μου ήρθε σχεδόν φυσικότατα σαν να μη τον κατάλαβα και αυτός εφυέστατος και σπίρτο και μεγάλο μούτρο, δε με δυσκόλεψε καθόλου πραγματικά καθόλου!!Προσαρμοστηκότατος και ομαδικότατος με την τετραμελή μουρλο οικογένεια:D!!!!Όλα αυτά θα μου φανούν χρήσιμα με το bullaki????Εσένα πρώτος σου κουταβάκι ήταν???
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
σαν μπουλμαστιφ,ναι το πρωτο της φυλης που εχω...ευχομαι να αποκτησω και αλλο.

σαν σκυλι,το 5ο-6ο που εχω...

ναι θα σε βοηθησουν αρκετα ολα αυτα που εγραψες,σιγουρα η πειρα σου μεχρι τωρα παλι θα σε βοηθησει,αλλα θελει πολυ δουλεια ενα μπουλμαστιφ...και επειδη τωρα γνωριζεις την ρατσα,θελει πολυ ψαξιμο,συζητηση και διαβασμα...τα κανεις και τα 3 οποτε οκ.

ομως ναι ενα τετοιο σκυλι,ειναι νεο κεφαλαιο στην ζωη του υποψηφιου ιδιοκτητη.
 
Last edited:




solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
μακαρι μακαρι! να μην νοιωσει και ο δυσμοιρος ο σολκο μονος του
Αβασταχτη η μοναξια Sir, μελαγχολικη...

Απο την αλλη καλυτερα 2-3 και καλοι, παρα να γεμισει ο τοπος(η φυλη) λαμογια, ανθρωπους που κανουν τα ΠΑΝΤΑ για ενα CAC και ενα BOB, που μαχαιρωνουν πισοπλατα σε πηγαδακια και ξεκατινιαζονται στα φορουμς.

Δεν μιλαω προσωπικα για κανεναν εδω μεσα, μιλαω για ολους και ολα οσα γινονται παγκοσμιως απο ανθρωπους που "προαγουν την κυνοφιλια" και προσπαθουν να "εξελιξουν τις φυλες που επελεξαν να εκθρεψουν".

Αυτα ειναι αλλου παπα ευαγγελια ομως...
Στο θεμα μας τωρα: Αντε να γινουμε και 5 σιγα σιγα οι συμμετεχοντες:D:D:D:D
Αργα αλλα σταθερα:):):)
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Διδάχτε με πέραν των ενημεροτηκών αλλα ψυχρών Posts για τα bullakia βρεεεε!!!! Θέλω να μου πείτε κουλά και απίστευτα γι αυτή τη ράτσα!!Σε κάποιο post μου συγκεκριμένα γράφει ένα ότι: Αν γυρισετε στο σπιτι και βρειτε την πεθερα σας ανασκελα στο πατωμα και το Μπουλμαστιφ σας καθισμενο πανω της στωικα, μην ανησυχησετε, απλα, σας περιμενε να γυρισετε για να σας την παραδωσει ( Μην επιτρεπετε σε κανεναν να μπαινει στο σπιτι σας οταν λειπετε, οσο φιλος σας κι αν ειναι, αν εχετε Μπουλμαστιφ ειναι εγγυημενα επικινδυνη συνηθεια και μπορει να προκαλεσει το λιγοτερο ασφυξια στον απροσκλητο επισκεπτη).:D:D:D.Μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο ?χαχαχα?????Με τα παιδάκια πως είναι του αρέσουν??Γενικά το πειραγμα και το παιχνίδι τα γουστάρει???Εχει εξάρτηση όπως π.χ ο Μολοσσός??????:)
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
εξαρτημενο full σκυλι,με αγαπη και προστασια για τα παιδια (ομως λογο ογκου καποια προσοχη χρειαζεται,στα μωρα παιδια),αστειος και ευθυμος χωρις να ειναι γελοιος...και ναι ανηκει στην γενικη σοβαρη εικονα των μαστιφ αλλα με την ξεκαρδιστικη πλευρα των μπουλντογκ.

"2 μολοσσοι σε εναν" οπως λεει και ενα κειμενο...;)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
"κουλα κι απιστευτα " ζητησε,παρε μπρος χριστιανε μου, ασε την τατιανα να ξεχυθει απο μεσα σου :p
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
ασφυκτικη ειναι η λατρεια που σου δειχνει το σκυλι σε σημειο ...παρενοχλησης. Δεν ξεκολλαει τα ματια του απο πανω σου, θελει να ειναι διπλα σου ακομη και στο μισο βημα που θα κανεις κι αν εχει εκπαιδευτει, στο "μεινε" θα σε ακολουθει με το βλεμμα του σε καθε σου κινηση. Η εκφραση του προσωπου του λογω της μαυρης περιοχης γυρω απο τα ματια, δειχνει οτι...λιωνει για σενα, αλλα μονο για σενα. Οταν εισαι απων, οι ρυτιδες του προσωπου που παιρνουν τη θεση τους, εκφραζουν καχυποψια και εγρηγορση για οτιδηποτε υπαρχει στο οπτικο του πεδιο και του φαινεται αγνωστο

πως σου φαινεται γαλαζιο? Ειμαι μεσα σε αυτο που ζητησε?
 
Last edited:


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
πεφτει στο γρασιδι και κατρακυλα,κανει τουμπες και γαυγιζει σπανιοτατα στο λουλουδι που κουνιεται απο τον αερα...την επομενη στιγμη καθεται ακινητος...περασε μια γατα ή αλλο σκυλι...το ελεγχει...το περιεργαζεται και δεν μπορεις να πεις με σιγουρια τι νιωθει...απλα ξερεις οτι τα υπολογιζει ολα...τα μετρα που λενε...μολις περασει η μπορα ερχεται σε εσενα με τα μουγκρητα του "ως αλλος λεων" και σου τριβεται σαν μωρο...σε κοιταζει λιωνεις...επειτα ξεροκεφαλια και τρελενεσαι επι τοπου...ενα κοιταγμα "μαιμουδιστικο" παλι και σε ριχνει...ΟΧΙ δεν πρεπει να πεσεις...μην πεσεις...οπα...επεσες?:p

κυνηγα την πεταλουδα ως αλλο λαγωνικο...σκυλι της στεπας εχω εγω -αναρωτιεσαι- με καρδια λαμπραντορ και εμφανιση μαστιφ-μολοσσου?σε μπερδευει...ακουει να παιζουν τα παιδια και μενει...ακινητος...μην τα πειραξεις..την εκανες...

στο τελος τρωει το μισο σπιτι και κοιμαται σαν Βουδας...ροχαλιζει...ομως προσεξε...πεταγεται "σαν ελατηριο" και μετατρεπεται σε φρουρο...

ξεχασα να πω πριν τελειωσω το ποστ μου...

τα παραπανω περιγραφουν το Bullmastiff...

αν δεις αυτα,θα εχεις γνωρισει μολις το 10% αυτου του σκυλου...για τα υπολοιπα,ζησε με ενα της φυλης...την μερα που καποτε φυγει απο κοντα σου,θα καταλαβεις οτι διπλα σου δεν βρεθηκε ενα απλο σκυλι...βρεθηκε ενα bullmastiff,ενας μοναδικος συντροφος...θα καταλαβεις οτι υπηρξες απειρος και μετα απο την δικη του εμπειρια,γραφεις βιβλιο.

...ενας ρομαντικος κατοχος bullmastiff...:)
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Πωπωωωωωωωωωωωωωω με έχετε ανάψει για τα καλά παιδάκια!!Είναι όλα όσα επιζητώ απο μία φυλή και συγκεκριμένα από ένα σκυλίνο!!!!Έχει και αυτή την πανέμορφη εμφάνιση που με συγκλονίζει!!!!και όσο σκέφτομαι ότι έχω και τόσο διάστημα μπροστά μου μέχρι να καταλήξω να τον αποκτήσω ακόμα πιο πολύ εθίζομαι σε σημείο κακουργήματος!!!
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Μην ενθουσιαζεσαι τοσο ευκολα. Για να διαβασεις και να καταλαβεις, αλλα και να εκτιμησεις τα θετικα και τα αρνητικα μιας φυλης πρεπει να εισαι ψυχραιμος και αμεροληπτος οταν "ζυγιζεις" τα υπερ και τα κατα. Βαλε και λιγη λογικη να μετριασει το ενθουσιωδες συναισθημα σου για να μην απογοητευτεις στο μελλον απο λαθος επιλογη
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Καταρχήν δεν είμαι ιδιαίτερα fun του ζυγίσματος και του μετρήματος τόσο πολύ!!!Είμαι πολυ ελεύθερο πνεύμα γενικά και δρω πολύ με την καρδιά...πολύ!!όχι ότι δε δουλεύει η λογική μου!!Προς θεού...Απλώς είμαι γενικά και ανυπόμονος και ανύσηχος ...Αν γνωριστούμε ποτέ θα καταλάβεις τι εννοώ!!!Δεν είμαι πρωτάρης με τα σκυλάκια (οπότε κάποιο περαιτέρω ενθουσιασμό δικαιολόγησέ τον μου εν μέρη γιατί ξέρω τι θέλω και που - πως να ψάξω)!Από τις άλλες τις φυλές ξέρω και έχω διαβάσει και πολλά απλά τα bullakia τα ξέρω σαν ράτσες και σαν περαιτέρω θεωρητική γνώση 5 μέρες..............Οπότε καταλαβαίνεις πιστεύω!!!Γι αυτό ενθουσιάζομαι, είναι η χαρά του καινούργιου και της καινούργιας ανακάλυψης που με έχει συνεπάρει...Απλά γενικά τα σκυλάκια δε τα ανακάλυψα εχθές!!!!!Τα bullakia ανακάλυψα εχθές και καίγομαι να τα γνωρίζω όλο και καλύτερα!!
 
Last edited: