Cane Corso ...η μηπως οχι?


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πολυ ωραιο σκυλι με ωραιο σωμα, αλλα συμφωνω οτι θα ηταν ωραιο και με 4 κιλα μειον. Οσο πιο βαρυ ειναι το σκυλι τοσο λιγοτερη αντοχη εχει και μπορει να μην το βλεπεις τωρα αλλα αν ηταν πιο αδυνατη θα εβλεπες τι μπορει να κανει παραπανω.
Φαινεται οτι μενετε σε πολυ ομορφο μερος και οτι καλοπερνανε τα σκυλια σου.
Να πω επισης πως η μικρη εχει τελειο χρωμα και αν επερνα κανε κορσο θα ηταν αυτο (δηλαδη μπλε) και επισης εχει ακομα το γλυκο κουταβισιο νυσταγμενο βλεμμα.
Να τα χαιρεσαι ολα τα σκυλουνια σου :)
Σ'ευχαριστουμε για τα καλα λογια!
Με 5κιλα λιγοτερα, φαινονται τα πλευρα κ τα κοκκαλα της λεκανης..... μου φαινεται ασχημο ενα σκυλι με τοσο στοιβαρη κατασκευη να του πεταγονται τα κοκκαλα...... αισθητικο ειναι το θεμα......
Χτες που ειχαμε παει βουνο, ετρεχε ασταματητα 3 ωρες λυτη, μετα βολτα αλλες 2 με λουρι +απο μια ωρα στο καραβι που γυριζαμε γυρω γυρω ολο το πλοιο (ναυτης: ψαχνουμε κατι με το σκυλο? -τρελλη ατακα)
Μετα απο ολο αυτο βγηκα εγω νοκ αουτ..... η σκυλα ειχε κι αλλες αντοχες!
Τα κιλα της κ το σωμα της εχουνε σταθεροποιηθει μεταξυ καθημερινης κινησης - κορεσμου φαγητου, οποτε κ αντοχες εχει κ δεν πειναει! Εμενα μου αρκει!

Το μικρο του παει να φαινονται ελαχιστα τα πλευρα του, γιατι εχει αλλο στυλ.

Επισης εδω να πω, οτι το γκρι χρωμα -που θα συμφωνησω μαζι σου τελικα ειναι πολυ ωραιο, δεν ειναι διαδεδομενο κ δεν το προτειμανε ουτε οι αγοραστες ουτε οι εκτροφεις για καποιο λογο......
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Σ'ευχαριστουμε για τα καλα λογια!
Με 5κιλα λιγοτερα, φαινονται τα πλευρα κ τα κοκκαλα της λεκανης..... μου φαινεται ασχημο ενα σκυλι με τοσο στοιβαρη κατασκευη να του πεταγονται τα κοκκαλα...... αισθητικο ειναι το θεμα......
Χτες που ειχαμε παει βουνο, ετρεχε ασταματητα 3 ωρες λυτη, μετα βολτα αλλες 2 με λουρι +απο μια ωρα στο καραβι που γυριζαμε γυρω γυρω ολο το πλοιο (ναυτης: ψαχνουμε κατι με το σκυλο? -τρελλη ατακα)
Μετα απο ολο αυτο βγηκα εγω νοκ αουτ..... η σκυλα ειχε κι αλλες αντοχες!
Τα κιλα της κ το σωμα της εχουνε σταθεροποιηθει μεταξυ καθημερινης κινησης - κορεσμου φαγητου, οποτε κ αντοχες εχει κ δεν πειναει! Εμενα μου αρκει!

Το μικρο του παει να φαινονται ελαχιστα τα πλευρα του, γιατι εχει αλλο στυλ.

Επισης εδω να πω, οτι το γκρι χρωμα -που θα συμφωνησω μαζι σου τελικα ειναι πολυ ωραιο, δεν ειναι διαδεδομενο κ δεν το προτειμανε ουτε οι αγοραστες ουτε οι εκτροφεις για καποιο λογο......
Ερχομαι να συμφωνησω μαζι σου οτι στα κανε κορσο παει να μην φαινονται τα πλευρα (εγω ειμαι επηρεασμενη απο τα πιτμπουλ :p) και απο την στιγμη που εχει τοση ορεξη η σκυλα σου τοτε δεν μπορει να σου πει τιποτα ουτε ο εκτροφεας (ποσο μαλλον εγω).
Χαχαχα κοιτα ο ναυτης δεν ειχε και αδικο κι εμενα θα μου φαινοτανε περιεργο να δω καποιον με το σκυλο να κανει βολτα πανω στο πλοιο :xD:
Τα κανε κορσο τα ερωτευτηκα οταν ειχα παει σε μια εκθεση του Κ.Ο.Ε και ειδα το πιο ομορφο σκυλι που ειχα δει μεχρι τοτε. Ειχε απιστευτο βλεμμα και απιστευτο μπλε χρωμα και γκρι ματια. Ηταν ακομα μικρο σε ηλικια αλλα αυτη ηταν η πρωτη μου επαφη με την συγκεκριμενη φυλη.
Προσωπικα δεν θα επερνα τετοιο σκυλο γιατι δεν θα μπορουσα να του δωσω συγκεκριμενη εργασια και γενικα οτι χρειαζεται αυτη η φυλη, αλλα παντα ειναι μια απο της αγαπημενες μου ρατσες.
Βεβαια βλεπω και καποια δειγματα εκτροφικα που με απογοητευουν προσωπικα επειδη ειναι σαν να εχουν μεσα μαστινο ναπολιτανο.
Οι δικες σου ειναι πολυ ομορφες σκυλες.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Χαχαχα κοιτα ο ναυτης δεν ειχε και αδικο κι εμενα θα μου φαινοτανε περιεργο να δω καποιον με το σκυλο να κανει βολτα πανω στο πλοιο :xD:

Βεβαια βλεπω και καποια δειγματα εκτροφικα που με απογοητευουν προσωπικα επειδη ειναι σαν να εχουν μεσα μαστινο ναπολιτανο.
Οι δικες σου ειναι πολυ ομορφες σκυλες.
Η πλακα στο πλοιο ξεκινησε απο νωρις, οπου οσο το πλοιο επιβιβαζε, ημουνα με την σκυλα πανω στον καταπελτη, να συνηθιζει απονερα, φασαρια κ φυσικα κοσμο βαλιτσες αμαξια φορτηγα φασαρια γενικα.
Παρατηρω λοιπον μετα απο λιγα λεπτα, οτι ο κοσμος εχει σταματησει να ανεβαινει...... εκει γυρνανε πρωτη φορα τα παλικαρια κ μου λενε "ειναι ευκολο να παρετε το σκυλο απο τον καταπελτη???"
Φευγουμε απο κει ανεβαινουμε στο πανω παταρι των αυτοκινητων κ βολταρουμε αναμεσα σε καβους, μηχανισμους για τις αγκυρες σωστικο εξοπλισμο..... να μαθαινει το κοριτσι ρε παιδι μου!
Εκει ξαναρχεται ο ναυτης "ψαχνουμε κατι εδω περα με το σκυλο???"
Γελαμε, φευγει....
Μετα στα μισα του ταξιδιου την ανεβασα στην γεφυρα. Βγαινει ο καπετανιος "εσυ εισαι που εχεις ψαξει ολο το καραβι απο την ωρα που λυσαμε?" απευθυνομενος στο σκυλο παντα!!!!
Γελια κ εκει.......
Μονο απο το σαλονι δεν περασαμε γιατι ειχε πολυ 3η ηλικια κ ειπα να μην το ρισκαρω.....

Οσο για το αλλο που λες, εμενα με απογοητευουνε αυτα που εχουνε τριχωμα ροτβαιλερ κ αυτα που μοιαζουνε με boxer...... δυστυχως οπως λες εκτροφικα δειγματα......
Τωρα αν θα εχει λιγο πετσα παραπανω, λιγο μεγεθος παραπανω κ θα ειναι λιγο ποιο "μαστινο" το προτιμω..... Η δε μεγαλη μου, δεν την λες κ τυπικο cane corso!!!
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Πολύ ωραίες οι σκύλες σου (με την καλή ένοια), μου αρέσουν πάρα πολύ και χαίρομαι που τα πάνε καλά.
Να της χαίρεσαι και να περνάτε καλά!!

Απο αυτή την φωτογραφία την λες και αδύνατη.
http://i427.photobucket.com/albums/pp357/MitsosVR6/1DSC00361.jpg
Απο όλες τις άλλες όμως, την λες πολύ καλή ή σε μερικές την λές ''γεμάτη σκύλα'', με τίποτα όμως δεν την λες χοντρή.
Αυτή είναι η άποψή μου απο τις φωτογραφίες που βλέπω.

Επισης θα διαλεγα αρσενικο σκυλο.......
Εγώ μερικές φορές είχα πεί το αντίθετο.

(πλάκα πλάκα, η μεγάλη σου φέρνει λίγο σε αρσενικό :) )
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πολύ ωραίες οι σκύλες σου (με την καλή ένοια), μου αρέσουν πάρα πολύ και χαίρομαι που τα πάνε καλά.
Να της χαίρεσαι και να περνάτε καλά!!

Απο αυτή την φωτογραφία την λες και αδύνατη.
http://i427.photobucket.com/albums/pp357/MitsosVR6/1DSC00361.jpg
Απο όλες τις άλλες όμως, την λες πολύ καλή ή σε μερικές την λές ''γεμάτη σκύλα'', με τίποτα όμως δεν την λες χοντρή.
Αυτή είναι η άποψή μου απο τις φωτογραφίες που βλέπω.


Εγώ μερικές φορές είχα πεί το αντίθετο.

(πλάκα πλάκα, η μεγάλη σου φέρνει λίγο σε αρσενικό :) )
Σ'ευχαριστουμε!
Οχι μονο φερνει λιγο, οταν στο δρομο λεω θυλικο σκυβουνε κ κοιτανε...... οι διαστασεις βλεπεις ειναι μαλλον μεγαλοσωμου αρσενικου, η οπως λεω για πλακα στον Νικο .. "και πληθωρικο κ ΧΧL"
χαχαχαχαχαχαχα!!

Η καρμεν τι κανει?
Βαλε καμια φωτο της.....
Εδω κ λιγο καιρο που κατεληξα να εχω δυο σκυλες, πραγματικα μετανιωνω που δεν κρατησα αυτη τοτε.....
Anyway, βαλε να δουμε το ομορφο μωρο που πλεον θα ειναι κυρια!!
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Ναι είναι μεγάλη για θυλικιά. Αδικείς όμως τα αρσενικά με τα λεγόμενα σου.
Ένα μεγαλόσωμο αρσενικό φεύγει τα 60.

Την Carmen έχω πάνω από μήνα να την δω.
Θα την δούμε αυτές τις μέρες όμως και θα βγάλουμε και κάποιες φωτογραφίες.

Καλά Χριστούγεννα, με αγάπη υγεία και ευτυχία σε όλο τον κόσμο!!!
 


simpakos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2014
117
9
καλησπερα και απο μενα παιδια.ψαχνομαι και γω για ενα cane δεν ξερω αν πρεπει να το γραψω εδω η να ανοιξω καινουριο θεμα?!!τελοσ παντονστην ουσια....ψαχνω εδω και 2 χρονια περιπου για το συγκεκριμενο σκυλι και ο λογοσ που το καθυστερω ειναι οτι εχω αλλα 2 σκυλια ενα γερμανικο και ενα γιορκσιρε!!αλλα ειμαι πολυ στο ψαξιμο και πολυ διαβασμα!!εχω εποικοιμωνησει με μερικα εκτροφεια και η αληθεια ειναι οτι αυτο που με εχει εντυπωσιασει περισοτερο ειναι αυτο News Cane Corso Sangue Magnifica Kane Korso Dogo Canario Srbija Serbia apoti katalabate η τιμη του ειναι λιγο τσιμπημενη εωσ πολυ παραπανω θα ελεγα!!θελω να ρωτησω αξιζει να περιμενω να μαζεψω τα χρηματα και να παρω ενα σκυλο απο εκει η δεν αξιζει και εχουμε ισαξια (σκυλια) εκτροφεια εδω?και αν το αποφασισω να το παρω απο εκει ξερει κανεισ πωσ γινετε η αγορα ? γιατι δεν εχω και πολυ εμπιστοσυνη να τουσ βαλω τα λεφτα σε λογαριασμο τραπεζησ και μετα να μου στειλουν ενα σκυλο που μπορει να ειναι διαφορετικοσ απο αυτο που θα εχω πληρωσει..
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Καλως όρισες. Για την ποιοτητα των κόρσο και το εκτροφείο δεν ειμαι αρμόδιος να μιλήσω, θα σε ενημερωσουν φανταζομαι οι γνωστες. Αλήθεια ποσο παραπανω τσιμπανε ;
Θα σου πω γι αυτο που γνωρίζω , τη διαδικασία παραγγελιας-παραλαβης. Κατα κανόνα πρέπει να βαλεις μια προκαταβολή, όταν ""κλείσεις" το κουταβι. Ποτε δε μπορείς να εισαι 100% βεβαιος οτι δε θα σε ξεγελάσει, εάν αυτος είναι ο στόχος του, ούτε καν αν μεταβείς ο ίδιος , πρέπει όμως να ξέρεις οτι αυτο συμβαίνει σπάνια έως ποτε στα αξιόλογα εκτροφεία διότι δε ρισκάρουν το επαγγελματικό τους κύρος (ειδικα στην εποχη μας όπου μπορεις να τον "μαυρίσεις" σε χρόνο dt) παίζοντας τετοια παιχνιδια. Επίσης, με τη συχνη επικοινωνία θα χτίσεις σταδιακά και μια σχεση εμπιστοσύνης που δε σταματα κατα την παραλαβη αλλά μπορει να συνεχιστεί και στο μέλλον. Τελος βοηθα πολυ η επικοινωνία με άλλους ιδοκτητες σκυλων απο το συγκεκριμενο εκτροφειο (τα στοιχεία τους θα σου τα δώσει ο εκτροφεας) για ανταλλαγη αποψεων, τυχόν απορίες κλπ
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γιατι δεν θες από Ελλάδα?
΄Και γεννες εχουμε σε κανε κορσο αυτό το διάστημα και σε κανα διμηνο θα εχουν. Και από όσο εχει τύχει να ακουσω, εχουν καλά σκυλια τα ελληνικά εκτροφεία!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Κοιταξες Ελλαδα, ψαχνοντας τετοια γραμμη κ δεν βρηκες εκτροφειο να σε ικανοποιει?
 


simpakos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2014
117
9
κοιταξτε 99,9τα εκατο απο ελλαδα θα παρω για να μπορω να συνενοουμε με τον εκτροφεα καλυτερα αν κατι τυχει η εχω καποιεσ αποριες!!απλα μου καναν εντυπωση τα σκυλια του συγκεκριμενου και μου εστειλε και κατι φωτο απο γενα τωρα και ψιλοτρελαθηκα!!αποτις φωτο που βλεπω στα αλλα εκτροφεια μαρεσουν φυσικα παρα πολυ αλλα εκει δεν ξερω κατι με τραβηξε παραπανω!εντωμεταξυ τοσα χρονια εμενα πειραια και θα μπορουσα να επισκεφτω καποιο εκτροφειο αλλα πλεον δεν ειμαι εδω και 2 χρονια εχω γινει νησιωτης και ειναι καπωσ δυσκολο να ανεβω αθηνα!η τιμη που μου ειπε ογια να απαντησω και στο φιλο πιο πανω δεν ξερω αν κανει να το γραψω αλλα αν δεν κανει σβηστε το.ειναι 1500ε!!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Στην Ελλαδα παιζουνε απο 900-1200 πανω κατω.
Ξεκινα να ψαχνεις εκτροφεια, τηλεφωνικα/ιντερνετικα γι αρχη, κ μετα κανονισε ενα ταξιδακι να επισκεφτεις οσους σου εκαναν το "κλικ".
Δες τα ζωα του απο κοντα καθως αλλη εντυπωση σου αφηνουνε απο τις φωτο κ αλλη οταν τα δεις live!
Φροντισε να μελετησεις ομως να ξερεις τι ψαχνεις και γιατι.......
 


simpakos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2014
117
9
το μελεταω 2 χρονια τωραεχω διαβσει τα παντα και εχω δει οτι βιντεακια υπαρχουν και you tube και απο τοθσ εκτροφεις!!απλα περιμενω να ωριμασουν οι συνθηκεσ για να το παρω γιατι ειναι λιγο πολυπλοκα τα πραγματα!οπωσ ηδη ανεφερα εχω ενα γιορκ και εναν γερμανικο και δεν ξερω πωσ θα το παρει ο λυκος πιο πολυ δεν θελω να τον στεναχωρησω να νομιζει οτι τον παραμελω η κατι τετοιο!ακομη εχω ενα γιο που ειναι στα 3 τωρα περιμενα λιγο να ξεπεταχτει για να αποφασισω να παρω ενα κουταβι για να καταλαβαινει 5 πραγματα!!το καλο ειναι οτι ερχετε και αλλο μωρο απο πισω και αν περιμενω παλι δεν θα παρω cane ποτε!!
 






east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
λαιμοοοοοοοοοοοοοοος!

Λιγο πιο ηρεμο φόντο θα ηθελα... :rolleyes:
Το αλυσιδακι ειναι 63ποντους μηκος...... κι οπως βλεπεις, στενευεται εκει μεσα......
Οποτε θα ελεγα: σβερκοοοοοος!!!!

Τι εχει το φοντο? Ειναι η "τροπικη γωνια" του κηπου......η αλλιως το παρατηρητηριο της.....
 




peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Το αλυσιδακι ειναι 63ποντους μηκος...... κι οπως βλεπεις, στενευεται εκει μεσα......
Οποτε θα ελεγα: σβερκοοοοοος!!!!
east απο το κεφάλι η αλυσίδα περνάει άνετα ή με δυσκολία?
Δεν μπορώ να βρώ τέτοια διάσταση,στον δικό μου το 56cm δεν μπαίνει και το επόμενο μέγεθος που βρίσκω είναι 66cm αλλά είναι μεγάλο
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
east απο το κεφάλι η αλυσίδα περνάει άνετα ή με δυσκολία?
Δεν μπορώ να βρώ τέτοια διάσταση,στον δικό μου το 56cm δεν μπαίνει και το επόμενο μέγεθος που βρίσκω είναι 66cm αλλά είναι μεγάλο
Μεχρι πριν κατι μηνες, μπαινοβγαινε ναι..... τωρα την επομενη φορα που θα τραβαω εγω απο την μια κ αυτη απο την αλλη για να βγει, θα παρω το 68 γιατι αυτο δεν ξαναμπαινει!
χαχαχαχαχαχαχα!

Φιλε αν διαβαζες το θεμα θα το δεις...... για να σε σωσω απο το ψαξιμο ομως, valoroso kennel.