Cane Corso ...η μηπως οχι?






cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
το παραδοξοτερο ολων ειναι οτι μιλαμε για ενα σπανιο φαινομενο στην ιστορια του Ευρωπαικου κυνοαθλητισμου και το τοπικ εχει τιτλο
"Cane Corso ...η μηπως οχι?"
@east49 αστο ρε, το ξανασκεφτηκα, οχι καλυτερα :LOL:
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Σίγουρα αξίζουν συγχαρητήρια στον εκτροφέα καθώς αναπαράγει τα σκυλιά του με σκοπό να έχουν έντονο το εργασιακό ένστικτο, είτε η εργασία λέγεται φύλαξη είτε agility κοκ.
Σαφώς θέλει έμπνευση, δέσιμο κ εκπαίδευση απο τον ιδιοκτήτη, αλλά πρέπει να υπάρχει η βάση στο χαρακτήρα του σκύλου τότε τα πράγματα είναι πιο εύκολα.

Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω πόσο μεγάλο επίτευγμα είναι αυτό (δεν εχω ιδέα απο agility) αλλά για να το λέτε... είναι σίγουρα σπουδαίο. Για να καταλάβω είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του ευρωπαϊκού agility που ένα cane corso βγήκε πρώτο στην κατηγορία Α2 ? Δηλαδή η Λάρα θα γίνει διάσημη... θα μείνει στα βιβλία.

Και εις ανώτερα, κορακοζώητο να ναι
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Pepev50

Ειναι μια απο τις φορες που το "εργασιακο ταμπεραμεντο" του corso "δυσκολευει" το στοχο μας.
Γιατι; γιατι εχω αγχος ακομα κ μετα τον τερματισμο του καθε run να την σταματησω πανω στην ενταση κ την τρελλα γιατι ακριβως εξω απο το στιβο (ο οποιος δεν ειναι κλειστος η περιφραγμενος) βρισκονται πολλα σκυλια κ πολυς κοσμος που ειναι κ αυτα σε φαση "ανεβασματος" μιας κ περιμενουν να αγωνιστουν.
Γιατι υπαρχει αγνωστος κοσμος κ πολυ στριμωξιδι ακριβως πριν μπει στο στιβο, που την βαζει σε αλλο mood... Γιατι παντα το βραδυ στις απονομες (κ το χοντρουλι δεν εχει ζησει λιγες) πρεπει να φερθει κοσμια αναμεσα σε πολλους ξενους που θα ερθουν χαρωπα κ γρηγορα να δωσουν μεταλλια κ τροφες ισα κατα πανω της.......
Μπορει να σου ακουγονται αστεια αλλα ολοι ξερουμε οτι σε διεθνες επιπεδο υπαρχουν φορες που ντουμπλαρονται ποιο "ευκολα" σκυλια στα βαθρα.......
Μπορει να λες απ εξω "ελα μωρε σιγα" αλλα το πραγμα εχει πολυ ενταση για να ειναι απλο, ειδικα με εναν τετοιο σκυλο.........

Τωρα σε εθνικο επιπεδο, μεχρι στιγμης δεν υπαρχει αλλο "τετοιο" σκυλι να εχει αγωνιστει ουτε σε Α1.
Ποσο μαλλον να εχει ανεβει Α2.
Διεθνως εγω προσωπικα δεν γνωριζω ουτε απο αρχεια ουτε απο εκτροφεις κανενα να συμμετεχει σε επισημο αγωνα πλην ενος στην Αγγλια αλλα εκει εχουν αλλη κατηγοριοποιηση.
Απο 8 ατομα που ειχαν κατεβει για σεμηναρια κ κριτες μονο δυο (Ιταλοι κ οι δυο) μου ειπαν οτι υπαρχουν corso που αγωνιζονται σε επισημες κατηγοριες. Οι αλλοι μειναν με το στομα ανοιχτο βλεποντας τη.

Γενικα πλεον εχω να σου πω οτι δεν ειναι ευκολο να το κανεις. Πρωτα απο ολα θελεις ενα σκυλο αριστο μυοσκελετικα να μπορει να αντεξει συστηματικη καταπονηση οχι αγωνα αλλα κυριως προπονησεων.
Μετα θες καθαρο μυαλο κ εκπαιδευσιμο ζωο.
Τελος θες τα ακρα της εκπαιδευσης (κ στις δυο πλευρες) ωστε να μπορεσει να το κανει καλα κ σωστα,
αλλα κ χρονο κ υπομονη φυσικα γιατι παντα εχεις να αντιμετωπισεις ενα ξεροκεφαλο ζωο, που οταν κατεβασει ρολλα, χαιρετισματα.....

Μαζι μαθαμε πολλα η αληθεια ειναι. Ευτυχως εχω πολυ χωρο στο κτημα κ το ιντερνετ ειναι πηγη απειρων πληροφοριων......

Αυτο που εμενα μου αρκει ειναι οτι το διασκεδαζει. Και εκεινη κ ο αλητηριος ο Αρκαν. Με το που βλεπουν να βαζω το τρειλερ στο αμαξι κανουν σαν τρελλα! Παντα στους αγωνες φαινονται "χαρουμενα" να γουσταρουν ρε παιδι μου!

Αν κ ξερω οτι λογω βαρους κ μεγεθους που μεταφραζεται σε ταχυτητα ολη αυτη η δουλεια εχει ανω ορια στενα, εμεις εξακολουθουμε να το κανουμε, για τον λογο που το δοκιμασαμε εξ αρχης (χαρη στο @mareco) για το fun κ νομιζω οτι το να περνας καλα με το σκυλο σου, ειναι ο μονος σκοπος........
 


sesan

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2010
46
27
@Pepev50

Ειναι μια απο τις φορες που το "εργασιακο ταμπεραμεντο" του corso "δυσκολευει" το στοχο μας.
Γιατι; γιατι εχω αγχος ακομα κ μετα τον τερματισμο του καθε run να την σταματησω πανω στην ενταση κ την τρελλα γιατι ακριβως εξω απο το στιβο (ο οποιος δεν ειναι κλειστος η περιφραγμενος) βρισκονται πολλα σκυλια κ πολυς κοσμος που ειναι κ αυτα σε φαση "ανεβασματος" μιας κ περιμενουν να αγωνιστουν.
Γιατι υπαρχει αγνωστος κοσμος κ πολυ στριμωξιδι ακριβως πριν μπει στο στιβο, που την βαζει σε αλλο mood... Γιατι παντα το βραδυ στις απονομες (κ το χοντρουλι δεν εχει ζησει λιγες) πρεπει να φερθει κοσμια αναμεσα σε πολλους ξενους που θα ερθουν χαρωπα κ γρηγορα να δωσουν μεταλλια κ τροφες ισα κατα πανω της.......
Μπορει να σου ακουγονται αστεια αλλα ολοι ξερουμε οτι σε διεθνες επιπεδο υπαρχουν φορες που ντουμπλαρονται ποιο "ευκολα" σκυλια στα βαθρα.......
Μπορει να λες απ εξω "ελα μωρε σιγα" αλλα το πραγμα εχει πολυ ενταση για να ειναι απλο, ειδικα με εναν τετοιο σκυλο.........

Τωρα σε εθνικο επιπεδο, μεχρι στιγμης δεν υπαρχει αλλο "τετοιο" σκυλι να εχει αγωνιστει ουτε σε Α1.
Ποσο μαλλον να εχει ανεβει Α2.
Διεθνως εγω προσωπικα δεν γνωριζω ουτε απο αρχεια ουτε απο εκτροφεις κανενα να συμμετεχει σε επισημο αγωνα πλην ενος στην Αγγλια αλλα εκει εχουν αλλη κατηγοριοποιηση.
Απο 8 ατομα που ειχαν κατεβει για σεμηναρια κ κριτες μονο δυο (Ιταλοι κ οι δυο) μου ειπαν οτι υπαρχουν corso που αγωνιζονται σε επισημες κατηγοριες. Οι αλλοι μειναν με το στομα ανοιχτο βλεποντας τη.

Γενικα πλεον εχω να σου πω οτι δεν ειναι ευκολο να το κανεις. Πρωτα απο ολα θελεις ενα σκυλο αριστο μυοσκελετικα να μπορει να αντεξει συστηματικη καταπονηση οχι αγωνα αλλα κυριως προπονησεων.
Μετα θες καθαρο μυαλο κ εκπαιδευσιμο ζωο.
Τελος θες τα ακρα της εκπαιδευσης (κ στις δυο πλευρες) ωστε να μπορεσει να το κανει καλα κ σωστα,
αλλα κ χρονο κ υπομονη φυσικα γιατι παντα εχεις να αντιμετωπισεις ενα ξεροκεφαλο ζωο, που οταν κατεβασει ρολλα, χαιρετισματα.....

Μαζι μαθαμε πολλα η αληθεια ειναι. Ευτυχως εχω πολυ χωρο στο κτημα κ το ιντερνετ ειναι πηγη απειρων πληροφοριων......

Αυτο που εμενα μου αρκει ειναι οτι το διασκεδαζει. Και εκεινη κ ο αλητηριος ο Αρκαν. Με το που βλεπουν να βαζω το τρειλερ στο αμαξι κανουν σαν τρελλα! Παντα στους αγωνες φαινονται "χαρουμενα" να γουσταρουν ρε παιδι μου!

Αν κ ξερω οτι λογω βαρους κ μεγεθους που μεταφραζεται σε ταχυτητα ολη αυτη η δουλεια εχει ανω ορια στενα, εμεις εξακολουθουμε να το κανουμε, για τον λογο που το δοκιμασαμε εξ αρχης (χαρη στο @mareco) για το fun κ νομιζω οτι το να περνας καλα με το σκυλο σου, ειναι ο μονος σκοπος........
Γεια σας μετά απο πολυ καιρό
Εδώ και ενα μήνα περίπου εχει μπει στη ζωή
μας αυτό εδώ το πλασματάκι μεγαλούτσικη αλλά
Κούκλα παρατημένη σε ενα σπίτι χωρίς εμβόλια
και πολυ τροφή .
Η Σίβα!!!!!! μας φοβισμένη μεχρι εκεί που δεν
πέρνει παλεύουμε να τη συνεφερουμε
Με πολυ αγαπη ειναι περίπου 6 μηνών
Φίλε east49 θα χρειαστούμε τι συμβουλές σου
 

Attachments



vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
Να το χαίρεσαι το κορίτσι σου (με τις ποδάααρεεεες, σκλεναρίκοβα :love: ), αλλά καλό θα ήταν να ανοίξεις για αυτήν ένα κατα-δικό της θέμα και να μας την παρουσιάσεις και να μας πεις την ιστορία της.:)

Εδώ είναι το θέμα του μέλους @east49 για τα σκυλιά που έχει.:)

Η πρώτη σκέψη που έκανα όταν είδα ειδοποίηση για το θέμα ήταν 'άντε επιτέλους'
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Γεια σας μετά απο πολυ καιρό
Εδώ και ενα μήνα περίπου εχει μπει στη ζωή
μας αυτό εδώ το πλασματάκι μεγαλούτσικη αλλά
Κούκλα παρατημένη σε ενα σπίτι χωρίς εμβόλια
και πολυ τροφή .
Η Σίβα!!!!!! μας φοβισμένη μεχρι εκεί που δεν
πέρνει παλεύουμε να τη συνεφερουμε
Με πολυ αγαπη ειναι περίπου 6 μηνών
Φίλε east49 θα χρειαστούμε τι συμβουλές σου


το σκυλι εχει σκια απο αλογο σκακιου ξεκαθαρα!!
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@sesan
Να την χαιρεσαι κατ αρχην!!
Μετα (αν κ δεν ξερω αν η πως μπορω να σε βοηθησω, η τελοσπαντων σιγουρα υπαρχουν κ πολλοι αλλοι που μπορουν εδω) οπως ειπαν κ τα παιδια, ανοιξε της ενα δικο της θεμα να συζητησουμε οτι θες.
Δεν εχω προβλημα να το κανουμε εδω, ουτε θεωρω οτι χαλας το θεμα, μην παρεξηγηθουμε, αλλα καλο ειναι να σου μενουν συγκεντρωμενα καποια πραγματα που σε ενδιαφερουν σε ενα τοπικ.

@vaggelo
Εντος των ημερων, υποσχομαι :p
 
  • Like
Reactions: vaggelo




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Λοιποοοον......
Update μετα απο ΠΟΛΥ καιρο.

Να ξεκινησουμε απο τα δυσαρεστα.
Ο παππους μας αφησε πριν αρκετους μηνες, σε ηλικια 14,5 ετων. Θελω να πιστευω οτι περασε μια καλη ζωη μαζι μας. Αργησαμε να συνηθισουμε την απωλεια του η αληθεια ειναι, αλλα ετσι ειναι η ζωη.

Να προχωρησουμε στην καθημερινοτητα:
Ο Αρκαν ζει και βασιλευει. Ετων σχεδον 4. Εχει γινει ενα ηρεμος σκυλος, με καταπληκτικη συμπεριφορα απεναντι σε αλλα ζωα (με τα οποια ποτε δεν ασχολειται). Εφτασε σε τελικο μεγεθος...... γαιδουριου, εμαθε να κανει agility, παιζει με τα παντα, κ ακολουθει απο διπλα τον ανθρωπο του χωρις να του ζητηθει, σε σημειο να ειναι σπαστικος γιατι μπουρδουκλωνομαι συνεχεια πανω του. Λατρευει ολα τα μεταφορικα μεσα, αμαξι/τρειλερ/σκαφος κ κλαιει μιζερα αν καποιο φυγει χωρις αυτον.
Ειναι ο σκυλος που συνηθως με συνοδευει σε εξορμησεις (βουνα θαλασσες καμπιγκ) μιας κ κοιμαται οπου να ναι, δεν ξεμακραινει ποτε, δεν τρωει τιποτα απο κατω, δεν ασχολειται με ζωα κ ανθρωπους κ γενικα δεν χρειαζεται με τον κοιταω 24/7 για να μην κανει μαλακια. Στην συντρηπτικη πλειοψηφια του χρονου απλα κοιμαται διπλα μου σε διαφορες στασεις.
Στα μειονεκτηματα του ειναι οτι ειναι ατσουμπαλος και ζηλιαρης. Παραμενει ενα τεραστιο κουταβι!

FB_IMG_1529836450865.jpg

FB_IMG_1529836545424.jpg FB_IMG_1529836367413.jpg
FB_IMG_1529836358412.jpg
received_1956113854463688.jpeg

(to be continued)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Pt. 2

H Lara. Κλεισμενα 5 πλεον, μια δυναμικη ολοκληρωμενη σκυλα. Ενα ζωο απο το οποιο οτι κι αν ζητησω θα μου το δωσει με ευχαριστηση. Εντυπωση μου εκανε οτι σταθεροποιηθηκε στα 4 χρονια οπου κ εκοψε καποιες βλακειες του παρελθοντος κ κρατησε μονο τα καλα στοιχεια.
Τον Δεκεμβριο του 17 ολοκληρωσε την καριερα της στα agility, στην ανωτατη (Α3) κατηγορια με μεγαλη συλλογη απο κυπελλα μεταλλεια κ διακρισεις.
Πριν ομως αφησει τους στιβους και για να συμπληρωσουμε τις τελευταιες γραμμες του βιβλιαριου εργασιας, πηγαμε μεχρι την Ιταλια, να δωσουμε το CAL2 (εξεταση εργασιας/χαρακτηρα της φυλης) το οποιο περασε με απολυτη επιτυχια, κερδιζοντας μαλιστα την πρωτη θεση στην διοργανωση στα 12 σκυλια που συμμετειχαν!
Κατα την αποψη μου ειναι ο απολυτος all around σκυλος. Κανει τα παντα κ συμφαιρει, παραμενει ενα πραγματικο cane corso στο χαρακτηρα, ειναι εξαιρετικος φυλακας, ισορροπημενη, εκπαιδευσιμη, υγειεστατη.....
Τι αλλο να ζητησει κανεις κ σε ποσους τομεις......

FB_IMG_1529838653131.jpg FB_IMG_1529838679939.jpg FB_IMG_1529838699669.jpg FB_IMG_1529838727449.jpg FB_IMG_1529838758452.jpg
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Pt. 3

To Dai..... Ετων 2,5.
Το αρκουδακι μου!
Ενας σκυλος γεννετικα προγραμματισμενος για να ειναι ο απολυτος συντροφος. Η κοινωνικη του συμπεριφορα δεν περιγραφεται με λογια.... Εχει ηδη χρησιμοποιηθει για να κοινωνικοποιησει τοκετοομαδες κ επιθετικα σκυλια, γιατι απλα ξερει να το κανει. Εχει μαθει πιτσιρικια να μην φοβουνται τα σκυλια, γιατι λατρευει τα παιδια! Ειναι ο σκυλος που δεν χρειαζεται να τον μαθεις τιποτα, αντιθετως καθημερινα δινει αυτος σε μας μαθηματα συμπεριφορας. Δεν φοβαται τιποτα, δεν στρεσσαρεται πουθενα. Μπορει να σταθει σε καθε περισταση αρκει να ειναι διπλα μου. Δεν αντιλαμβανεται το λουρι κ τον περιορισμο γι αυτο κ τα αποφευγω κατα το δυνατον. Λατρευει ολες τις νεες καταστασεις (στις οποιες συμπεριφερεται σαν να ηξερε απο παντα βεβαια) κ δεν δισταζει να με υπερασπιστει σε οποιον κινηθει απειλιτικα. Παραμενει εξαιρετικος φυλακας. Περασε μαζι με την Lara το CAL2 στην Ιταλια, χωρις καμια εκπαιδευση.

FB_IMG_1529839596850.jpg FB_IMG_1529839603984.jpg FB_IMG_1529839616741.jpg FB_IMG_1529839643725.jpg FB_IMG_1529839657664.jpg FB_IMG_1529839711436.jpg FB_IMG_1529839750590.jpg
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Pt. 4

Και παμε τωρα στις..... Προσθηκες!
Οχι κατα χρονολογικη σειρα (το γιατι θα το καταλαβετε σε λιγο)

Η Fay. Μηνων 9.
(εκτροφικα Favola που σε μεταφραη σημαινει Μυθος)
Κοριτσακι cane corso, κλασσικα απο (αλλη αυτη τη φορα) φαρμα της Ιταλιας!
Την μανα την παρακολουθουσα καιρο, ερωτας με την πρωτη ματια. Καταλυτικος παραγοντας για την αγορα ηταν η ποιοτητα της γεννας, η επιλογη δλδ του αρσενικου. Αφου ο τυπος εκρινε "οτι εχει αυτο που ζηταω" κ χωρις να με αφησει να διαλεξω κ αγνωοντας την προτιμηση μου, μου εδωσε αυτο το ναζιαρικο κ ομιλιτικο πλασμα!
Ειναι ενα σκυλι που σκεφτεται ΠΟΛΥ (σπαστικο αυτο) κ εκδηλωνεται περισσοτερο. "μιλαει" συνεχεια. Η δε κρεβατομουρμουρα στον αρσενικο ειναι απεριγραπτη.
Υπερ-αθλητικο σωματοτυπο, χωρις περιττες πετσες κ μαγουλα (το οποιο σημαινει οπως κ ο αρσενικος ΔΕΝ εχει σαλια) μικροκαμωμενη (ετσι γι αλλαγη, θα σπασουμε το ρεκορ να μην πιασουμε τα 50κιλα) κτητικη κ γενικα ενας "εντονος" και ταυτοχρονα συναισθηματικος χαρακτηρας.
FB_IMG_1529840845816.jpg received_1956199911121749.jpeg

Σε αυτο το σημειο θα τονισω το εξης:
Ολα τα παραπανω σκυλια μου ζουν μαζι, σε μια αγελη. Το Dai κοιμαται μεσα τα βραδια κ πλεον κ η Fay. Οταν δεν κοιμομαστε κ οταν λειπω ειναι ολα μαζι.
Απο την πρωτη στιγμη απαιτηση μου ηταν η αρμονικη συμβιωση. Ευτυχως το εχω καταφερει, χωρις να εχω προβληματα. Μεν δεν λειπουν καποιες ψιλες αλλα δεν εχουν αρπαχτει ποτε ουτε σε διεκδικηση ουτε σε παιχνιδια. Η μονη ωρα που χωριζονται ειναι στο φαι, οταν σερβιρεται απο το πιατο. Φυσικα σεταρονται ωραια κ οταν ταξιδευουμε, σε οποιο συνδιασμο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Pt. 5 (last for now)

Disclaimer:
Οι cane corsαδες, μπορειτε να αλλαξετε τοπικ ΧΩΡΙΣ να δειτε το παρακατω :p
Εαν συνεχισετε, ευθυνη δικη σας.


Το τελευταιο μελος της οικογενειας ειναι ενα σκυλι διαφορετικο απο τα αλλα, σε εμφανιση, αλλα (οσο απιθανο κι αν ακουγεται) με παρομοιο χαρακτηρα κ ιδιο ταμπεραμενο. Αυτο ηταν κ ο λογος που την ερωτευτηκα απο την πρωτη στιγμη. Το attitude. Ειναι επιμονη (εως σπαστικια) ξεροκεφαλη, δεν νιωθει απο φωνες κ τσαμπουκαδες, ανετα θα απαντησει στις προκλησεις. Αργησε να εμπιστευτει, περασαμε τις φασεις μας αλλα στο τελος τα βρηκαμε! Ιδιαιτερα εκπαιδευσιμη, πανεξυπνη. Επισης σκεπτομενος σκυλος.
Την πηρα σε ηλικια 2 ετων, αφου πρωτα ειχε αλλαξει 4 ιδιοκτητες κ ειχε χαρακτηριστει επιθετικη.
Την συναντησα να γαυγιζει ασταματητα δεμενη σε μια κολωνα ατελειωτες ωρες οσο ακουγε που καναμε agility ζητωντας μια ευκαιρια να το κανει κι αυτη. Δαγκωνε αν πλησιαζες να την χαιδεψεις, αν κρατουσες η της επαιρνες το μπαλακι.....
Σε 6 μηνες ετρεξε σε επισημη κατηγορια agility, σε 4 αγωνες (χρονος ρεκορ) εφτασε Α3.

Το agilito-σκυλο μου λοιπον, η Λολαρα:
FB_IMG_1508966702673.jpg FB_IMG_1529842623682.jpg FB_IMG_1529842630782.jpg FB_IMG_1529842654030.jpg



Και καπου εδω τελειωνει το update.
Πριν κλεισω θελω να ευχαριστησω για μια ακομα φορα το @mareco που με εξαναγκασε να δοκιμασω να κανω agility, παραβλεποντας την φυλη του σκυλου που ειχα, κ με εβαλε σε αυτο τον υπεροχο κοσμο.
Ολα μου τα σκυλια τα εχω μαθει να κανουνε agility, οχι με σκοπο τον πρωταθλητισμο αλλα για το δεσιμο την επαφη κ την επικοινωνια υπο συνθηκες πιεσης. Η μετεπιτα συμπεριφορα τους αλλαξε εκπληκτικα πολυ προς το καλυτερο κ θα ηταν κριμα να μην εχουμε γνωρισει αυτο το σπορ. Σ'ευχαριστω!

Και τωρα feel free to comment!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.632
19.858
Αν δεν ήμουν εγώ, δεν θα γνώριζες μάλλον ποτέ το agility, αν δεν ήσουν εσύ, δεν θα ζούσαμε εξαιτίας του agility, τα όσα πραγματικά μοναδικά ζούμε. Να είναι καλά το ατζιλιτοκοπράκι μου, που για χάρη του μπήκα σ'αυτόν τον μαγικό κόσμο, και ζω μια συναρπαστική ζωή [με τα έτσι και με τ'αλλιώς της] παρέα με φοβερούς ανθρώπους. Επόμενος στόχος, να σε θαυμάσουμε στο επόμενο european με την Lolara!!! Piece of cake και για τις δυο σας (y) Νομίζω ότι ο τίτλος του thread σου, ήταν προφητικός τελικά :D Για τους θερμοσίφωνες δεν έχω σχόλια. Η Lara είναι η αδυναμία μου κι ας σφίγγεται καμιά φορά το στομάχι, όταν στέκομαι δίπλα :love:
 


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Τι να comment.... Μπράβο για την αρμονική συμβίωση με όλη την αγέλη, μπράβο που τα σκυλιά ζουν μια γεμάτη ζωή!!! (y)(y)
 
  • Like
Reactions: east49 and mareco


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ζηλευτή αγέλη πραγματικά και παράδειγμα προς μίμηση :love: να σου ζήσουν όλα τα σκυλουνια και να είναι όλα γερα και υγιή! :love::love:
 
  • Like
Reactions: east49


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.592
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3