Cane Corso [κουτάβι με δυσπλασία]


Status
Κλειδωμένο θέμα

TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Κι εγω τωρα αν θελησω μπορω να αποκτησω pedigree.
συγγνώμη που παρεμβαίνω στην συζήτησή σας αλλά αυτό που λες δεν ισχύει....

νόμιμο
pedidree τώρα δεν μπορείς να αποκτήσεις......
πλαστό ίσως ναι.....αλλά δεν συζητάμε για τέτοιου είδους ....''pedigree''
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Καλώς ήρθες.
Να σου ζήσει η μικρή σου και να περάσετε ευτυχισμένα και υγιή χρόνια.

Μηπως γνωριζει καποιος απο ολους να μου υποδειξει ενα ΚΑΛΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ CANE CORSO ?
Εφόσον θέλησες να αποκτήσεις cane corso, νομίζω οτι δεν θα έπρεπε να το ρωτήσεις αυτό.
Αν έψαχνες λίγο θα έβλεπες οτι, αν και μόλις 5 εκτροφεία στην Ελλάδα (για εμένα είναι αρκετά) είναι και τα 5 εξίσου καλά - πολύ καλά. Είμαστε τυχεροί που τους έχουμε δίπλα μας - χώρα μας.
Η σειρά είναι τυχαία :
Valo roso Kennel
cane-corso.gr - ΑΡΧΙΚΗ
legendcorso | legendcorso new website
Cane Corso Italiano
Cane Corso Europe

Φιλικά σου το έγραψα.
 
Last edited:


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Aκριβως οπως το ειπες.Πιθανοτητες εχεις και οχι βεβαιοτητα.
Οποτε εχει να κανει με αριθμους το θεμα.
Ασε που pedigree μπορει να βγαλει ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ.
Ακριβως οπως στο λεω !!!!
Κι εγω τωρα αν θελησω μπορω να αποκτησω pedigree.
Και ?
Θα εχω εναν σκυλο με pedigree,θα αποκτησω και εναν αρσενικο,και επειδη εχω και μεγαλη
εκταση ιδιοκτητη, θα τα αναπαραγω.Και επειδη λατρευω τα σκυλια οι εγκαταστασεις μου θα ειναι
τελειες.
Τα σκυλια που θα γεννηθουν θα εχουν pedigree.
Μεσα σε 5-6 χρονια θα εχω πολυ καλο ονομα στην πιατσα.
Αν τωρα γεννηθει καποιο με προβλημα δεν ειμαι βλακας να το βγαλω ντελαλι..
Θα το χαρισω ρε αδελφε καπου...Αλλα τα υπολοιπα αδελφακια θα τα δωσω με χαρτια κανονικα.
Αλλα ειπαμε θα εχω καλο ονομα.
Αμ δεν θα βγαλουμε ακρη......
Αστο καλυτερα το θεμα......................
Και πως θα παρεις το πεντιγκρι πληρωνοντας 200 ευρω ? για τετοιο πεντιγκρι μιλαμε? για μουφες? αρχιζεις μια θεωρια και μια σκεψη απο εντελως λαθος βασεις , επειδη υπαρχουν λαμογια δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν και σωστοι ανθρωποι που αγαπανε την εκτροφη και την κανουν σωστα . 25 σελιδες τωρα υποστηριζεις λαθος επιλογες λεγοντας υπαρχουν χειροτερα , μα τα χειροτερα πρεπει ναμψαχνουμε η τα καλυτερα ?
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Και πως θα παρεις το πεντιγκρι πληρωνοντας 200 ευρω ? για τετοιο πεντιγκρι μιλαμε? για μουφες? αρχιζεις μια θεωρια και μια σκεψη απο εντελως λαθος βασεις , επειδη υπαρχουν λαμογια δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν και σωστοι ανθρωποι που αγαπανε την εκτροφη και την κανουν σωστα . 25 σελιδες τωρα υποστηριζεις λαθος επιλογες λεγοντας υπαρχουν χειροτερα , μα τα χειροτερα πρεπει ναμψαχνουμε η τα καλυτερα ?
Με 200 ευρω θα το παρω.Οπως το εγραψα.
Για Πεντιγκρι μιλησαμε.
Ποιο ειναι ενταξει και ποιο οχι δεν το ξερεις ουτε εσυ ουτε εγω ουτε κανενας.
Μονο αυτος που το εκανε.
Αυτο προσπαθω να πω τοσο καιρο.
Και βεβαια δεν ψαχνουμε τα χειροτερα.
Αλλα τα καλυτερα πολλες φορες ειναι υποκειμενικα τελειως.
Λεφτα οπως ειπε και καποιο αλλο παιδι ειναι στην μεση..
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
k.xaris επειδή καλά κάνετε και σας αρέσουν οι καθαρές κουβέντες απλά θέλω και εγώ με τη σειρά μου να τονίσω οτι ο ακρωτηριασμός του ζώου (αυτιά ή ουρά ή και τα δύο) είναι παράνομα και απαγορεύονται βάση νόμου! Στο δε κτηνίατρο που θα προβεί σε μια τέτοια ΄"επέμβαση" γίνεται μια ωραιότατη καταγγελία στον κτηνιατρικό σύλλογο!
Ολα τα λεγομενα ΚΑΛΑ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ ΕΝ ΕΛΛΑΔΙ αν δεις εχουν CC με κομμενα αυτια.
Θα σου προτεινα λοιπον να ξεκινησεις την διαδικασια των μηνησεων γιατι θα εχεις πολυ δουλεια....
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Εγω αναρωτιεμαι γιατι να μην μπορουμε εστω και μια φορα να συνετιστουμε συμφωνα με τον νομο . Εφοσον το λεει καθαρα και ξαστερα οτι απαγορευεται γιατι καθομαστε και το αναλυουμε ? αν το αποφασισω και αν τελικα το κανω ΟΧΙ δεν πρεπει να το κανεις και δεν χρειαζεται καν να το σκεφτεσαι αφου απαγορευεται. Αλλα αυτα στην ευρωπη γινονται , εδω ειναι τρΕλλας
Τα ΚΑΛΑ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ μου δειχνουν τον δρομο που θα ακολουθησω φιλε μου..
Ετσι δεν ειναι ?
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Με 200 ευρω θα το παρω.Οπως το εγραψα.
Για Πεντιγκρι μιλησαμε.
Ποιο ειναι ενταξει και ποιο οχι δεν το ξερεις ουτε εσυ ουτε εγω ουτε κανενας.
Μονο αυτος που το εκανε.
Αυτο προσπαθω να πω τοσο καιρο.
Και βεβαια δεν ψαχνουμε τα χειροτερα.
Αλλα τα καλυτερα πολλες φορες ειναι υποκειμενικα τελειως.
Λεφτα οπως ειπε και καποιο αλλο παιδι ειναι στην μεση..
Η εκδοση πεντιγκρι κοστιζει πολυ λιγοτερο απο 200 ευρω , τουλαχιστον στην ισπανια κοστιζει καπου 10 ευρω να δηλωσεις το κουταβι και αλλα 20 την εκδοση του πεντιγκρι, αντε και αλλα τριαντα η διαφορα του εξπορτ πεντιγκρι αμα το θες για το εξωτερικο . Μονο στα πετσοπ εχω ακουσει να λενε τοσα λεφτα το κουταβι και αλλα 200 ευρω για τα χαρτια μονο και μονο αυτο θα επρεπε να σε βαλει σε σκεψεις και δεν ειναι η πρωτη φορα που στο λεμε αλλα περα βρεχει
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Σίγουρα έχουν κομμένα αυτιά μιας και ο νόμος ψηφίστηκε τον 2/2012, τα κουτάβια τους απο τότε και πέρα πρέπει να κοιτάς και όχι το πριν. Τι περίμενες να πετάξουν στο βουνό όλα τους τα σκυλιά και να αρχίσουν απο την αρχή ? ή να τους ξανακολλήσουν τα αυτιά που έκοψαν πριν 5 χρόνια ?
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Η εκδοση πεντιγκρι κοστιζει πολυ λιγοτερο απο 200 ευρω , τουλαχιστον στην ισπανια κοστιζει καπου 10 ευρω να δηλωσεις το κουταβι και αλλα 20 την εκδοση του πεντιγκρι, αντε και αλλα τριαντα η διαφορα του εξπορτ πεντιγκρι αμα το θες για το εξωτερικο . Μονο στα πετσοπ εχω ακουσει να λενε τοσα λεφτα το κουταβι και αλλα 200 ευρω για τα χαρτια μονο και μονο αυτο θα επρεπε να σε βαλει σε σκεψεις και δεν ειναι η πρωτη φορα που στο λεμε αλλα περα βρεχει
Κι εγω σου εξηγησα οτι το ολο συστημα ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΤΡΗΤΟ αλλα δεν το καταλαβαινεις.
Τεσπα.Δεν θα χαλασουμε και τις καρδιες μας...
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Κι εγω σου εξηγησα οτι το ολο συστημα ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΤΡΗΤΟ αλλα δεν το καταλαβαινεις.
Τεσπα.Δεν θα χαλασουμε και τις καρδιες μας...
Εντελως διατρητο ειναι στο κεφαλι μερικων , υπαρχει και η εξεταση dna για να το επιβεβαιωσεις , ελεος πια με τις δικαιολογιες τετοιου τυπου ημαρτον πια . Δεν θες να καταλαβεις οτι κατα πασα πιθανοτητα οτι το σκυλακι σου ειναι απο παππυ μιλλ και μας αραδειαζεις μπουρδες , διαβαζεις οτι θες απαντας σε οτιναναι , παλαιοτερα εκοβες και εραβες και παρουσιαζες τα λεγομενα μου για να υποστηριξεις τα αστηριχτα
 
Last edited:


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Σίγουρα έχουν κομμένα αυτιά μιας και ο νόμος ψηφίστηκε τον 2/2012, τα κουτάβια τους απο τότε και πέρα πρέπει να κοιτάς και όχι το πριν. Τι περίμενες να πετάξουν στο βουνό όλα τους τα σκυλιά και να αρχίσουν απο την αρχή ? ή να τους ξανακολλήσουν τα αυτιά που έκοψαν πριν 5 χρόνια ?
Αν μετα απο πεντε χρονια δεις να εχουν αλλαξει τις Φωτο και να εχουν σταματησει να κοβουν τα αυτια εγω θα γινω Καρδηναλιος...:)
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Παράγγειλε τα ρούχα του Καρδηνάλιου να είσαι έτοιμος !:)
Σε όλες τις φυλές που έκοβαν αυτιά ή ουρά οι εκτροφείς τα έκοβαν, απο τον 2/2012 σταμάτησαν όχι για το πρόστιμο αλλά γιατί δεν έχουν δικαίωμα να κατεβάσουν σκύλο ούτε σε έκθεση μορφολογίας ούτε σε αγώνες ή εξετάσεις εργασίας.
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Εντελως διατρητο ειναι στο κεφαλι μερικων , υπαρχει και η εξεταση dna για να το επιβεβαιωσεις , ελεος πια με τις δικαιολογιες τετοιου τυπου ημαρτον πια . Δεν θες να καταλαβεις οτι κατα πασα πιθανοτητα οτι το σκυλακι σου ειναι απο παππυ μιλλ και μας αραδειαζεις μπουρδες , διαβαζεις οτι θες απαντας σε οτιναναι , παλαιοτερα εκοβες και εραβες και παρουσιαζες τα λεγομενα μου για να υποστηριξεις τα αστηριχτα
Ακρη δεν θα βγαλουμε οι δυο μας..
Δικαιωμα σου λοιπον και δικαιωμα μου να υποστηριζω οτι εγω νομιζω..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
K επειδη το συστημα ειναι διατρητο σε πολλες περιπτωσεις εσυ υποστηριζεις οτι οσοι εχουμε pedigree στα χερια μας, ειναι πλαστα?
Τι λογικη ειναι αυτη!?
Πλαστο το pedigree δλδ οτι οι προγονοι του σκυλου μου δεν ειναι αυτοι που υποτειθεται οτι ειναι?!
Για την μανα το ξερω σιγουρα για τον πατερα τον σκαναρε επι τοπου κ ηταν ο δηλωμενος.....
Αν ο δηλωμενος ειναι ο πραγματικος!?
Γιατι να μην ειναι εφ οσων ειναι σκυλος του εκτροφειου του?
Αν δεν μοιαζανε τοσο πολυ ακομα κ τωρα που ειναι νωρις ισως στο μελλον να μου εμπεναν καποιες αμφιβολιες......
Ενταξει αν το θες στα ακρα, τεστ DNA δεν εχω..... αλλα με τα στοιχεια που ειδα, δεν εχω κανενα λογο να αμφιβαλλω.....

Διαλεξες τον ευκολο δρομο, θεωροντας οτι πας απο τον αλλον ΙΣΩΣ κ να πεσεις στην λουμπα.
Αλλα δεν ειναι ετσι......Ετσι στα παρουσιασαν κ το δεχτηκες!!

Αντιθετα η επιλογη που εκανες δεν εχεις κανενα λογο να πιστευεις οτι ειναι η οτι δεν ειναι "καπως" γιατι δεν εχεις κανενα αλλο στοιχειο περαν του ιδιου του ζωου που δεν ειναι τπτ αλλο απο αυτο που φαινεται!!!!!
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Το περιεργο ειναι οτι εδω μεσα εγω βγαζω ακρη μια χαρα με το 99% των αθρωπων ,οποτε δεν νομιζω να φταιω εγω που δεν συννενοουμαστε κ.χαρις .
 
Last edited:


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
ρε παιδια σορρυ κιολας αλλα δεν κουραστηκατε 24 σελιδες τα ιδια?Καποιοι εχουν ξερο κεφαλι και δεν αλλαζουν αποψη και υποστηριζουν την δικια τους γνωμη μεχρι τελικης πτωσης...Μην τους τροφοδοτειτε γτ κανεις δεν θα βρει το δικιο του
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Το περιεργο ειναι οτι εδω μεσα εγω βγαζω ακρη μια χαρα με το 99% των αθρωπων ,οποτε δεν νομιζω να φταιω εγω που δεν συννενοουμαστε κ.χαρις .
Μπραβο σου που βγαζεις ακρη.
Αλλα δεν βρισκω τιποτα περιεργο σε αυτο....
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αντε να το ελαφρυνουμε λιγο.....
k.xaris,
Αν σε λατρευει κ σε ακολουθει παντου σαν ουρα, αν οταν λαχανιαζει βγαζει μισο μετρο γλωσσα, οταν κοιμαται ρουχαλιζει, οταν την μαλωνεις στραβωνει κ οταν βλεπει κατι περιεργο-καινουριο η ενταση "κανει ντου" εχει τεραστειες πιθανοτητες να ειναι cane corso, ειδικα αφου εχει την εμφανιση!

Εμενα παντως πριν πολλα χρονια οταν ειδα οτι ειχε τα χρωματα, την εμφανιση, την υπερκινητικοτητα, την καλοσυνη κ εκανε φερμα σαν τρελλο, ποιντερ το ελεγα κ ας μην ειχα ιδεα τι μπορει να ηταν.....

Δεν βαριεσαι.....
Να σου ζησει απο μενα κ να την προσεχεις για να ζησετε πολλα χρονια μαζι!
 
  • Like
Reactions: Katiariko


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Αντε να το ελαφρυνουμε λιγο.....
k.xaris,
Αν σε λατρευει κ σε ακολουθει παντου σαν ουρα, αν οταν λαχανιαζει βγαζει μισο μετρο γλωσσα, οταν κοιμαται ρουχαλιζει, οταν την μαλωνεις στραβωνει κ οταν βλεπει κατι περιεργο-καινουριο η ενταση "κανει ντου" εχει τεραστειες πιθανοτητες να ειναι cane corso, ειδικα αφου εχει την εμφανιση!

Εμενα παντως πριν πολλα χρονια οταν ειδα οτι ειχε τα χρωματα, την εμφανιση, την υπερκινητικοτητα, την καλοσυνη κ εκανε φερμα σαν τρελλο, ποιντερ το ελεγα κ ας μην ειχα ιδεα τι μπορει να ηταν.....

Δεν βαριεσαι.....
Να σου ζησει απο μενα κ να την προσεχεις για να ζησετε πολλα χρονια μαζι!
Σε ευχαριστω ειλικρινα για αυτα τα καλα σου λογια.
Ολα τα παραπανω τα κανει αν και ειναι ακομη μικρουλα.
Το ποιο ενοχλητικο απ ολα ειναι το ροχαλητο....
 


Status
Κλειδωμένο θέμα