Cane Corso [κουτάβι με δυσπλασία]


Status
Κλειδωμένο θέμα




giannnis

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2011
242
0
Αστου και την ουρα οπως ειναι να δεις αν οταν μεγαλωσει σκουπιζει και το δαπεδο...ειναι απαραιτητη προυποθεση για να ειναι cane corso "μαμά".

Πρεπει να μην του κοψεις και τα αφτια ετσι ωστε οταν την ρωτας αν ειναι cane corso να τα σηκωνει γνεφοντας σου καταφατικα.

Αλλιως θα στο περναναε για ημιαιμο.Αστα...πεταμενα λεφτα!

Ακουσε με "τυφλα να'χουν τα χαρτια και τα pedigree".
 
Last edited:




k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Mε πολυ λυπη και στεναχωρια οφειλω να σας πω πως παρατηρησα κατι το ανησυχητικο στο σκυλι μου και αυριο εχω κλεισει ραντεβου με τον γιατρο.
Μην πουν καποια παιδια καλα να παθω.Λυπαμαι παρα πολυ.
Ελπιζω τα νεα αυριο να μην ειναι ασχημα...:sad:
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Κανείς δεν πρόκειται να πει καλά να πάθεις!!!! Ήμαρτον!
Τι έπαθε η μικρούλα?
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Πηρα τηλ τον γιατρο και αυριο εχω κλεισει ραντεβου για ακτινογραφιες.
Τρεχει και μαζευει και τα δυο της ποδαρακια μαζι.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Οι ακτινες θελουν ολικη ναρκωση και σε τοσο μικρο κουταβι δεν κανει καλο. Επισης τα κουταβια , πολλα δηλ κουταβια μεγαλοσωμων φυλων τρεχουν ετσι. Τιναζοντας δηλ. Τα δυο πισω ποδια μαζι.

Δε θελει με τη μια ακτινες..

πηγαινε το ζωο σ εναν καλο, ορθοπεδικο κτηνιατρο να το δει.

(Ελπιζω να μην εχεις διαλεξει κτηνιατρο οπως διαλεξες και "εκτροφεα"!!!!! ) (ξαναλεω...πηγαινε σε καλο ορθοπεδικο, εστω και τωρα, κανε μια σωστη επιλογη)


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Οι ακτινες θελουν ολικη ναρκωση και σε τοσο μικρο κουταβι δεν κανει καλο. Επισης τα κουταβια , πολλα δηλ κουταβια μεγαλοσωμων φυλων τρεχουν ετσι. Τιναζοντας δηλ. Τα δυο πισω ποδια μαζι.

Δε θελει με τη μια ακτινες..

πηγαινε το ζωο σ εναν καλο, ορθοπεδικο κτηνιατρο να το δει.

(Ελπιζω να μην εχεις διαλεξει κτηνιατρο οπως διαλεξες και "εκτροφεα"!!!!! ) (ξαναλεω...πηγαινε σε καλο ορθοπεδικο, εστω και τωρα, κανε μια σωστη επιλογη)


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Στον Μπαγια Σωτηρη θα τον παω..
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δεν ξέρω το γιατρό, αλλά δεν θα έκανα νάρκωση σε τόσο μικρό κουτάβι γι'αυτό το λόγο.
Βρες έναν ορθοπεδικό να την ψηλαφίσει. Δε σημαίνει απαραίτητα κάτι το ότι τρέχει έτσι σε αυτή την ηλικία.
Μην ψάχνεις να βρεις κουσούρια στο σκυλί σου, μπορεί και να μην έχει κανένα. Το θέμα είναι κυρίως ηθικό και δευτερευόντως πρακτικό.
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Δεν ξέρω το γιατρό, αλλά δεν θα έκανα νάρκωση σε τόσο μικρό κουτάβι γι'αυτό το λόγο.
Βρες έναν ορθοπεδικό να την ψηλαφίσει. Δε σημαίνει απαραίτητα κάτι το ότι τρέχει έτσι σε αυτή την ηλικία.
Μην ψάχνεις να βρεις κουσούρια στο σκυλί σου, μπορεί και να μην έχει κανένα. Το θέμα είναι κυρίως ηθικό και δευτερευόντως πρακτικό.
Την ψιλαφησε και τις δυο φορες που το πρωτοπηγα Lara.
Αλλα σε τετοιου ειδους προβληματα μετα απο καποιους μηνες γινετε καθαρη διαγνωση..
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Μη τυχον και κανεις ναρκωση στο μωρο!!! Οχι προτου στο υποδειξει ενας καταξιωμενος ορθοπεδικος κτηνιατρος με εμπειρια. Τοτε και μονο τοτε θα κανεις!!!

Δεν γνωριζω τον κτηνιατρο που αναφερει, δεν ειναι ορθοπεδικος παντως.

Τσιπιανιτης Ερρικος
Βλαχοπουλος Στεργιος
Καλογεροπουλος Στελιος

Κλεισε ραντεβου σε καποιον απ αυτους αν ειναι


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Δεν ξερω.Αυτη την στιγμη ειμαι τοσο στεναχωρημενος που δεν μπορω να σκεφτω καθαρα..
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Πήγαινε σε σωστό γιατρό και θα σε καθοδηγήσει αυτός. Είναι φυσιολογικό να τρομάζεις αλλά πιθανώς να είναι το γνωστό κουταβίσιο τρέξιμο
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Φίλε μην τρομάζεις και ηρέμησε,τα περισσοτερα μεγαλόσωμα κουτάβια πάνε όπως νάναι.Μην κάνεις ακτινογραφίες με την μία,πήγαινε να το δει ένας γιατρός να πάρει μια εικόνα και να το παρακολουθείς,βλέποντας και κάνοντας μετά
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.128
10.088
Athens
Ορθοπεδικός είναι και ο Φλαράκος στα βόρεια προάστεια.
Dont panic πριν το δει γιατρός - μπορεί να είναι όντως το βλαμένο κουταβοπερπάτημα.

Για ακτινογραφία συμφωνώ με προλαλήσαντες - είναι μικρό ακόμη το σκυλί. Αλλά ένας έμπειρος ορθοπεδικός μπορεί να διακρίνει και με το μάτι ή ψηλάφιση σε πρώτη φάση. Αρκεί να πας σε σωστό γιατρό - είπαμε, ορθοπεδικό με εξειδίκευση/εμπειρία.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.661
7.775
Μην τα βάφεις μαύρα καλέ περίμενε να δεις τι συμβαίνει. Ο σωστός ορθοπεδικός θα σε καθοδηγήσει σωστά, ενημέρωσε μας για την εξέλιξη και τίποτα να μην είναι εύχομαι και ελπίζω!
Οι ακτινογραφίες γίνονται και χωρίς νάρκωση αν κρατήσεις σωστά τον σκύλο και είναι ήσυχος, έχουμε κάνει στον Έλβις με τον τρόπο αυτό.
 
Last edited:


spirospatra

Member
27 Ιουνίου 2012
8
0
Γεια σας και από μένα.Καλώς σας βρήκα!
Εδώ και 1.5 χρόνο ασχολούμαι με αυτή την υπέροχη φυλή τα cane corso και τον Αύγουστο που μας πέρασε απόκτησα την Αιρίν μου!Την πήρα από οικογενειακό εκτροφείο στην Τσεχία-ξετρελλάθηκα με τον πατέρα της-και μάλιστα πήγα και την έφερα εγώ!!Μου βγήκε πιο φτηνά και είδα και την Πράγα, γνώρισα και υπέροχους ανθρώπους!!Μιλάω με σχεδόν όλους τους Έλληνες εκτροφείς και πραγματικά κάνουν πολύ καλή δουλειά!!Ένα από τα όνειρα μου είναι να εκθρέψω cane corso στο μέλλον!
Το σκυλί μένει μέσα μαζί μας-με γυναίκα και δύο μικρά παιδιά-και πραγματικά είμαι κατευχαριστημένος από την επιλογή μου!!
Θέλω απλά να πω ότι τα cane corso είναι ένα μεγάλο πάθος και το βλέμμα τους όταν σε κοιτάνε είναι εντυπωσιακό!
Καλ'ως σας βρήκα λοιπόν!!
 




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Περαστικα ευχομαι οτι και αν ειναι!!

δεν χαιρομαι ΚΑΘΟΛΟΥ.. μα καθολου για το παρακατω που θα πω
αλλα μη βιαζεσαι και λες μεγαλα λογια..

Δεν τον ρωτησα γιατι δεν με απασχολει..Αλλωστε και να το μαθω τωρα δεν εχει καμια σημασια...
Θα μπορουσες να λυσεις πολλες αποριες, ανυσηχιες σου αν ειχες επαφη με τον εκτροφεα του σκυλου.
θα μπορουσες να μαθεις αν καποιος προγονος ειχε κατι "λαθος" θα μπορουσες να μαθεις για αδερφια, θειους παπππουδες... να προλαβεις πολλα..

Οταν η δικια μου παρουσιασε μερικα προβληματα..ενω οι γιατροι ηθελαν να την μπουκωσουν στα φαρμακα, ο εκτροφεας της μου ελυσε τα χερια .. χωρις ουτε μισο χαπι.

..και παλι σιδερενια ευχομαι!!!!!!!!!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα