Cane Corso [κουτάβι με δυσπλασία]


Status
Κλειδωμένο θέμα

jimar

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
46
75
30 σελιδες σου λενε ολοι οτι πηρες το σκυλι με λαθος τροπο και οτι ισως να μην ειναι αυτο που σου ταξανε.....εσυ επεμενες οτι ηταν το καλυτερο και τα pedigree δεν σημαινουν τιποτα....απο τη μια μερα στην αλλη το κουταβι 4 μηνων εχει δυσπλασια !!!!!! και το γραφεις κιολας .....η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα....τουλαχιστον μην εκθετεις ανθρωπους που ισως δεν φταινε.....
 




eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
εχω παρα πολυ καιρο να γραψω, αλλα πραγματικα στεναχωριεμαι παρα πολυ για το σκυλακι...κ.χαρις σε παρακαλω σκεψου την προταση που σου εγινε απο τη Μαρεκο...
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Παρακαλω να σβηστει το θεμα ...
Σας ευχαριστω πολυ ολους/ες για το ενδιαφερον σας.
Προφανως διαφωνω σε πολλα με πολλους.
Ισως να εχω λαθος,ισως και οχι.
Αν υπαρχει καποιος που θελει να το συζητησουμε εκτενεστερα μπορω να του δωσω το τηλ...
 


eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
απεκτησα κι εγω ενα κουταβακι πριν λιγους μηνες, ειχα κι εγω διαφωνιες εδω στο φορουμ αλλα κατα βαση με βοηθησαν πολυ οι περισσοτεροι εδω μεσα. Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι το κουταβι και τι μπορουμε να κανουμε, γι αυτο σε παρακαλω σκεψου με βαση το καλο του μωρου και τπτ αλλο. Ευχομαι ο,τι καλυτερο για τη μικρη..
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Το θεμα δεν σβηνεται..προς γνωση και συμμορφωση των επομενων..μπας και καταφερουμε και σωσουμε κανα αμοιρο κουταβι..

Απο την αρχη ως το τελος, η ιστορια σου αφορα ενα κουταβι ποιοτητας και εμπορικοτητας πετσοπ
..Στο λεω για μεσα στο χωρο ειμαι και τα ξερω απο πρωτο χερι.. τα παζερεματα που γινονται..
τα 200 ευρω πεντιγκρι, τα εισαγωγης, την αντικατασταση..ολα!!
Αρνεισαι να το καταλαβεις με περισσια μαγκια.... και ειναι πραγματικα κριμα και για σενα και για το κουταβι σου.

Η αντικατασταση του κουταβιου σφραγιζει και τον θανατο του. -

Αν θες να μαθεις με καθε λεπτομερεια τι ακριβως συμβαινει σε αυτο το εμποριο.. στειλε μου πμ ή τηλ να σου τα πω αναλυτικα. Με αποδειξεις και ολα.

Τα μονα θυματα ειναι αυτες οι ψυχες που δεν εννοειτε να καταλαβετε...!!!!!
εσυ σε 6 μηνες θα εισαι μια χαρα, θα σου περασει.
 


jimar

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
46
75
αν τελικα δωσεις τη μικρη πισω για να σου φερουν αλλη καλυτερη...παρε χρυσοψαρο καλυτερα, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΣΚΥΛΟ ΕΣΥ....
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
k.xaris επικοινωνησε με τον κυριο που σου έφερε τον σκύλο, οι πιο πολλοί δεν θέλουν πίσω τον σκύλο, θα του στείλεις τις ακτινογραφιες και θα σου στείλει ένα άλλο. Αυτό το κουταβι μπορεί να βρει ένα καλό σπιτι και να ζήσει καλά για πολλά χρονια μην την στείλεις πίσω.
Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
k.xaris επικοινωνησε με τον κυριο που σου έφερε τον σκύλο, οι πιο πολλοί δεν θέλουν πίσω τον σκύλο, θα του στείλεις τις ακτινογραφιες και θα σου στείλει ένα άλλο. Αυτό το κουταβι μπορεί να βρει ένα καλό σπιτι και να ζήσει καλά για πολλά χρονια μην την στείλεις πίσω.
Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.
Το εχω υποψιν μου φιλε μου....
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
αν τελικα δωσεις τη μικρη πισω για να σου φερουν αλλη καλυτερη...παρε χρυσοψαρο καλυτερα, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΣΚΥΛΟ ΕΣΥ....
Δεν με ξερεις για να με κρινεις...
Παρε λοιπον μια τσιχλα να μασησεις πριν ανοιξεις το στομα σου και πεις καμια βλακεια....
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Αχ βρέ k.xaris χαλάλι σου και 31+ σελίδες διαβάζω το νήμα με αγωνία, φιλικά την είχα πατήσει και εγώ πολλά χρόνια παλαιότερα με το ίδιο θέμα, πραγματικά στενάχωρο.
Δέν γράφω να δώσω συμβουλές, θα αποφασίσεις σίγουρα μόνος σου αλλά άμα παλεύει η λογική (λεφτά για σκυλογιατρούς, χρόνια προβλήματα κλπ) με το συναίσθημα(εγωισμός) είναι δύσκολες οι αποφάσεις.
Για την επόμενη φορά να ξέρεις μιλάγα με τον εκτροφέα που πήρα τον δικό μου, επειδή την είχα πατήσει όπως προείπα, μου έδειξε ο άνθρωπος τα τέστ δυσπλασίας, μου είπε οτι ξεκουράζει τις σκύλες, δεν τις ζευγαρώνει μικρές, τα έχει τα ζώα πάνω από 7 γενιές κλπ.
Εσύ πώς είσαι σίγουρος οτι άμα σου δώσουν άλλο θα είναι εντάξει?
Καλό κουράγιο, φιλικά απο μένα.

Υ.Γ αλήθεια γιατί δεν σκέφτεσαι το ενδεχόμενο να το δώσεις σε ένα φιλόζωο, να ξεχάσεις το θέμα και να πάρεις αργότερα απο έλληνα εκτροφέα με όλες τις προυποθέσεις?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τη δεύτερη εξέταση/διάγνωση κάνε την σε έναν αποδεδειγμένα έμπειρο και καταξιωμένο ορθοπεδικό κτηνίατρο από αυτούς που σου έγραψαν εδώ μέσα.

Στη θέση σου θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά την πρόταση της mareco. Αν επιστρέψεις το κουτάβι πίσω θα θανατωθεί με συνοπτικές διαδικασίες.
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Αν και σχεδον σε ολα τα θεματα διαφωνω με την mareco, οφειλω να της αναγνωρισω την προσφορα της!!!
Ελαχιστοι θα εκαναν αυτο που κανει!
Κ. χαρις....ο Κος Τριαντης τι σου προτεινε? Εφοσον εκεινος ηταν που μεσολαβησε για να παρεις ενα σκυλακι των 1000 ευρω χωρις πεντιγκρι και εφοσον οπως λες, συνεργαζεται με αυτο το εκτροφειο, θα επρεπε και οφειλει να επικοινωνησει μαζι τους για να σου στειλουν καινουριο. Το παρων κουταβι που εχεις τωρα, μην το δωσεις πισω με καμια παναγια, γιατι θα το θανατωσουν.
Η mareco σου εκανε μια προσφορα που ελαχιστοι απο εμας θα το εκαναν και το εκανε αυτο σκεπτομενη την ζωη της nemesis και οχι για να σου αποδειξει αν εισαι λαθος η οχι.
Ολοι εδω μεσα στο φορουμ, ειναι για να βοηθησουν, ο καθενας με τον τροπο του (καλος η κακος τροπος). Μην σκεφτεσαι οτι ολοι , εδω και 30 σελιδες ειχαν δικιο σε οσα σου ειπαν , με αποτελεσμα να το παρεις εγωιστικα το θεμα και απλα για να τους πας κοντρα, στειλεις το κουταβι για ευθανασια!
Εκτος και αν (επειδη εχω μαθει να ειμαι καχυποπτος στην ζωη μου), ολα αυτα ειναι μπαρουφες και απλα ηθελες να δεις τι θα σου πουν ολοι εδω μεσα.
Για να μην θελεις να δωσεις το κουταβι στην mareco, αυτοματως με βαζει σε υποψιες η κινηση σου αυτη, οτι σου ειπε ο μεσαζων να στειλεις το κουταβι υποχρεωτικα πισω για να παρεις αλλο.
Ειναι κριμα να θανατωσουν ενα κουταβι ενω μπορει να ζησει ακομα πολλα και υπεροχα χρονια, εστω και με αυτο το προβλημα.

Υ.Γ. Οι βαζελοι δεν τα παρατανε με την 1η δυσκολια...ξερεις εσυ! ;)
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εγω αλλαζω ρουχα, παπουτσια και κανα κινητο με προβλημα. Τι ειναι ο σκυλος να το στειλεις πισω ?????
Και τωρα ο αξιοτιμος "κυριος" που σου το εφερε τι λεει???
Το κουταβι θα θανατωθει και ειναι αμαρτια απο το Θεο. Απορω πως μπορει να περνα απ το μυαλο σου να το δωσεις, πραγματικα απορω.

Απο τα θλιβεροτερα θρεντ εδω μεσα.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
k.xaris δεν υπαρχει λογος να δωσεις το σκυλι πισω.
Οκ μπορει να εχει δυσπλασια αλλα η δυσπλασια μπορει να αντιμετωπιστει με χειρουργειο εφοσων ειναι χειρουργησιμη. Ξερω σκυλι που εχει χειρουργηθει και στα 4 ποδια, σε καμια περιπτωση ομως δεν το εδωσαν πισω να παρουν καποιο αλλο.
Και η δικια μου μαλλον εχει δυσπλασια, αλλα θα το αντιμετωπισουμε, σε καμια περιπτωση δεν θα την αφησω παλι πισω στους δρομους.
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Εγω αλλαζω ρουχα, παπουτσια και κανα κινητο με προβλημα. Τι ειναι ο σκυλος να το στειλεις πισω ?????
Και τωρα ο αξιοτιμος "κυριος" που σου το εφερε τι λεει???
Το κουταβι θα θανατωθει και ειναι αμαρτια απο το Θεο. Απορω πως μπορει να περνα απ το μυαλο σου να το δωσεις, πραγματικα απορω.

Απο τα θλιβεροτερα θρεντ εδω μεσα.
Ποιος εισαι εσυ που με κρινεις ?
Με ξερεις ?
Ξερεις πως αισθανομαι ?
Ξερεις τι εχω πληρωσει και τι εχω τραβηξει
συναισθηματικα με το Περσικο Γατακι που εχω ?
Ξερεις ποσες χιλιαδες ευρω εχω δωσει εδω και οκτω χρονια ?
Ξερεις οτι ειναι τυφλο ?
Ξερεις οτι το εχω σαν παιδι μου ?
Ποιος εισαι εσυ που θα με κρινεις ?
Κανε μου την χαρη λοιπον και μην με κρινεις !!!!!!!!!!!!!!
:evil:
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ποιος εισαι εσυ που με κρινεις ?
Με ξερεις ?
Ξερεις πως αισθανομαι ?
Ξερεις τι εχω πληρωσει και τι εχω τραβηξει
συναισθηματικα με το Περσικο Γατακι που εχω ?
Ξερεις ποσες χιλιαδες ευρω εχω δωσει εδω και οκτω χρονια ?
Ξερεις οτι ειναι τυφλο ?
Ξερεις οτι το εχω σαν παιδι μου ?
Ποιος εισαι εσυ που θα με κρινεις ?
Κανε μου την χαρη λοιπον και μην με κρινεις !!!!!!!!!!!!!!
:evil:
Ο καθενας κρινεται απο αυτα που γραφει.

Κι ΟΠΟΙΟΣ και να διαβασει ολα οσα εχουνε γραφτει εδω μεσα, δικιο δε θα σου δωσει.

Το κερασακι στη τουρτα ηταν οτι σκεφτεσαι να το επιστρεψεις.
Ακομα κι αν το πηρες με λαθος τροπο, τη στιγμη που το εκανες, εγινε μελος της οικογενειας σου!!! Και τα μελη της οικογενειας τα προσεχουμε και τα φροντιζουμε, δε τα πεταμε!!!!




Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Ο καθενας κρινεται απο αυτα που γραφει.

Κι ΟΠΟΙΟΣ και να διαβασει ολα οσα εχουνε γραφτει εδω μεσα, δικιο δε θα σου δωσει.

Το κερασακι στη τουρτα ηταν οτι σκεφτεσαι να το επιστρεψεις.
Ακομα κι αν το πηρες με λαθος τροπο, τη στιγμη που το εκανες, εγινε μελος της οικογενειας σου!!! Και τα μελη της οικογενειας τα προσεχουμε και τα φροντιζουμε, δε τα πεταμε!!!!




Sent from my iPad using Tapatalk HD
Ξερεις κατι ρε μεγαλε ?
Χεστικα αν εσυ και αλλοι ομοιοι σου δεν μου δωσουν δικιο.
Αυτο που με νοιαζει ειναι πως ξερω ποσο στεναχωριεμε με οσα μου συμβαινουν.
Αλλα που να το καταλαβεις..
Εχεις το νου σου στο να κρινεις τους αλλους και δεν σε νοιαζει ουτε βλεπεις τιποτε αλλο περα απο αυτο...
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εγω ξερω οτι δεν επρεπε ποτε να παρεις σκυλο. Και δυστυχως επειδη κυκλοφορουνε διαφοροι κουταβεμπορες θα ξαναποκτησεις. Αυτο ειναι το χειροτερο.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Το να τσακωνομαστε δεν ωφελει κανεναν.
Το αν το κουταβι "επιστραφει" στον εμπορο θα παει γκιλοτινα, το γνωριζουμε ολοι.- καλυτερα αν αποφασισει να βρει να το χαρισει.
Ολα τα "ουγγαριας" , κατα την επιστροφη, δεν φτανουν ποτε στην Ουγγαρια :(

Οποιος εχει ορεξη να βοηθησει, ας εξηγησει του k.xaris περι δυσπλασιας , περιπτωσεις, παραδειγματα κτλ..
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf