Captain Hook




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Μα γιατι;;;; απο τι;;;;

Καλο ταξιδι μωρο μου....
Και εμείς έχουμε μείνει με αυτές τις απορίες. Δεν γίνετε 7 γιατροί να μην είδαν τίποτα το ανησυχητικό. Σήμερα το πρωί βέβαια φαινόταν πολύ κουρασμένη, και τις έκλεισα ραντεβού με τον κτηνίατρο στις 11. 10'15 που κατέβηκα να ταΐσω τον μικρό, τον άκουσα να κλαψουριζει και την βρήκα στην αγκαλιά του, είχε φύγει ήδη.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Το σκέφτηκα πολύ, το γνωρίζω ότι αυτό είναι το DOGforum και ζητώ συγνώμη αλλά ένιωσα ότι σε αυτό το πλασματακι αξίζει, και με το παραπάνω, έστω αυτή η μικρή αναφορά.

7 μήνες πριν ένα πρωί στην αυλή μας εμφανίστηκε ένα μικρό πλασματακι (γατακι). Ήταν κάτι ημερών δεν είχε ανοίξει καλά καλά τα ματάκια του. Το πήραμε στον κτηνίατρο ο οποίος μας έδωσε και οδηγίες τι να κάνουμε. Το βάλαμε σπίτι και προσπαθήσαμε να του δώσουμε ότι καλύτερο μπορέσαμε. Το γατί μεγαλωσε και έγινε γατα και άνοιξε τα ματάκια του. Δυστυχώς όμως η κτηνίατρος μας διέγνωσε με γλαύκωμα. Δεν το βάλαμε κάτω, αγοράσαμε ορούς και αντιβίωση και η όραση της από μηδενική εγινε ελάχιστη. Είχαμε βάλλει αγγελίες παντού αλλά το τηλέφωνο δεν χτύπησε ούτε μια φορά. Μπορεί να έφταιγε το ότι ήμασταν ειλικρινής και αναφέραμε το πρόβλημα της στην αγγελία. Πάραυτα εμείς την κρατούσαμε στο σπίτι και τη βλέπαμε να μεγαλώνει. Η αναπηρία της δεν την σταμάτησε ποτέ να κάνει τίποτα. Μια μέρα λοιπόν βρέθηκε κάποιος (ή πιο σωστά τότε το κατάλαβα με εμείς ότι βρεθηκε) ο οποίος αγαπούσε την μικρή παρόλα τα προβλήματα της, που υποσχέθηκε σε αυτήν και στον εαυτό του ότι θα την προσέχει για πάντα, και έτσι έκανε. Η μικρή λοιπόν υιοθετήθηκε από τον χουκ, και έγινε επίσημο μέλος της οικογένειας μας. Οι αγγελίες κατέβηκαν και την ονομάσαμε Έλσα. Η μικρή και ο μικρός έγιναν αχώριστοι, κάθε πρωί αφού έφευγαν τα παιδιά για το σχολείο, ο μικρός ξάπλωνε στον καναπέ και η μικρή χανόταν στην αγκαλιά του. Όταν τρώγανε ο μικρός την άφηνε παντα να κλεβει καμία κροκετα από το πιάτο του, κάτι πολύ ασυνήθιστο για το μικρό. Όταν γέμισε η αυλή με αρσενικούς επειδή η μικρή ήταν σε οίστρο ο χουκ δεν άφησε κανέναν να τη πλησιάσει.

Τα πράγματα όμως τις τελευταίες μέρες δεν ήταν καλά. Η μικρή παραπατουσε και έκλαιγε συνέχεια. Πήγαμε στο γιατρό όπου και κάναμε διάφορες εξετάσεις αίματος διότι δεν μπορούσε να διαγνωσθεί το είχε η μικρή. Δοκιμάσαμε τα πάντα, πήγαμε σε 8 γιατρούς και κανείς δεν μας έλεγε τι έχει η μικρή. Οι 7 στους 8 μάλιστα μας είπαν να μην ανησυχούμε καν. Στο σπίτι την ακούγαμε συνέχεια να παραπονιέται. Και ο μικρός δεν άφησε το πλευρό της ούτε μια στιγμή.

Συγγνώμη, κοπέλα μου που δεν κάναμε κάτι παραπάνω. Συγγνώμη που δεν σε ήθελε κανείς, εξαιτίας της ειλικρίνειας μας. Συγγνώμη που δεν ήμουν δίπλα σου στις τελευταίες σου στιγμές....

Το κορίτσι μας έφυγε στην αγκαλιά του "μεγάλου της αδελφου", του προστάτη της, σήμερα το πρωί. Δεν άντεξε το κορμάκι της άλλο...

Μια φωτογραφία της μικρής μας
View attachment 60627

Καλό ταξίδι κορίτσι μου
Καλό ταξίδι Έλσα.Ή κίνηση σας αξίζει Πολλά μπράβο για Ότι κάνατε και με το παραπάνω. συγχαρητήρια(y)
 
  • Like
Reactions: Captain hook


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Captain, κάποια πλάσματα μας επισκέπτονται μόνο για λίγο. Μας ακουμπάνε μαγικά και μέσα σε μικρό διάστημα μας προσφέρουν τόσα πολλά, που η φυγή τους μετά πονάει... Φυλάξτε ότι σας έδωσε. Βαραίνει αλλά και απαλύνει τον πόνο...
Καλό ταξίδι στην Ελσα...
 






Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις ευχές σας. Εύχομαι πραγματικά να υπάρχει ο παράδεισος των ζώων, και η μικρή μας να έχει πάει εκεί.
 
  • Like
Reactions: spyv


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Λυπάμαι πολύ πραγματικά..Απορώ κιόλας τι να ειχε το γατάκι, πώς μπορεί τόσοι γιατροί να μην μπόρεσαν να κάνουν μια διάγνωση σωστή...Λυπάμαι πολύ ρε γμτ...
Για όλους σας αλλά και για τον μικρό που του έφυγε το παρεάκι του.
Να είσαι καλά να φροντίζεις τους αγαπημένους σου!
 
  • Like
Reactions: Orilis and mareco


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Λυπάμαι πολύ πραγματικά..Απορώ κιόλας τι να ειχε το γατάκι, πώς μπορεί τόσοι γιατροί να μην μπόρεσαν να κάνουν μια διάγνωση σωστή...Λυπάμαι πολύ ρε γμτ...
Για όλους σας αλλά και για τον μικρό που του έφυγε το παρεάκι του.
Να είσαι καλά να φροντίζεις τους αγαπημένους σου!
Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ πιο εύκολο για εμάς διότι όλοι καταλαβαίνουμε ότι η μικρή "εφυγε" και πήγε "άλλου. Ο μικρός όμως δεν το έχει καταλάβει και κάθεται με τις ώρες και γαβγίζει κάτω από τους καναπέδες και τις πολυθρόνες (όπου συνήθιζε να κρύβεται η μικρη) μπας και βγει επιτέλους έξω. Αφού δεν ηρεμεί μέχρι να του σηκώσουμε το έπιπλο και να καταλάβει ότι δεν βρίσκεται από κάτω. Ελπίζω, αλλά ταυτοχρονα στεναχωριέμαι, να την ξεχάσει σύντομα, γιατί να σταματήσει να ταλαιπωρείται και ο ίδιος.
 








ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ πιο εύκολο για εμάς διότι όλοι καταλαβαίνουμε ότι η μικρή "εφυγε" και πήγε "άλλου. Ο μικρός όμως δεν το έχει καταλάβει και κάθεται με τις ώρες και γαβγίζει κάτω από τους καναπέδες και τις πολυθρόνες (όπου συνήθιζε να κρύβεται η μικρη) μπας και βγει επιτέλους έξω. Αφού δεν ηρεμεί μέχρι να του σηκώσουμε το έπιπλο και να καταλάβει ότι δεν βρίσκεται από κάτω. Ελπίζω, αλλά ταυτοχρονα στεναχωριέμαι, να την ξεχάσει σύντομα, γιατί να σταματήσει να ταλαιπωρείται και ο ίδιος.
Λυπάμαι πραγματικά πάρα πολύ, για όλους!!! :(
Μην ανησυχείς για τον μικρό. Λογικά μετά απο μερικές μέρες θα ηρεμήσει και δεν θα την ψάχνει!
 
  • Like
Reactions: Captain hook






elenclever5

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2016
64
24
27
Captain, κάποια πλάσματα μας επισκέπτονται μόνο για λίγο. Μας ακουμπάνε μαγικά και μέσα σε μικρό διάστημα μας προσφέρουν τόσα πολλά, που η φυγή τους μετά πονάει... Φυλάξτε ότι σας έδωσε. Βαραίνει αλλά και απαλύνει τον πόνο...
Καλό ταξίδι στην Ελσα...
Πολύ συγκινιτικό και όμως αληθεινό αυτό που έγραψες...
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Είχα αμφιβολίες εάν έπρεπε να τον βγάλω ή όχι στο χιόνι. Παρολαυτα έχοντας διαβάσει τις τελευταίες μέρες για το ποσό χαιροντα τα σκυλια στο χιόνι είπα να τον βγάλω μια σύντομη βόλτα να δω πως θα αντιδράσει. Στην αρχή ήταν περίεργος και μαςπήρε περίπου ένα τέταρτο για να κάνουμε μια διάδρομοι που μας παίρνει συνήθως 5 λεπτά. Τελικά όμως όταν το συνήθισε λιγάκι και ενώ όσο ήμασταν στο δρόμο ήταν κύριος, οταν φτάσαμε στον περιφραγμένο χώρο που παίζουμε συνήθως δεν σταμάτησε να τρέχει. Η ουρά του κουνιόταν συνέχεια και καταλήξαμε να παίζουμε για περίπου δύο ώρες. Από το πολύ κούνημα δεν μπόρεσα να βγάλω φωτογραφίες οπότε σας παραθέτω μια από τη βόλτα μας και οι υπόλοιπες είναι από το επόμενο πρωί στο κήπο μας.
20170109_215637.jpg
IMG-20170110-WA0001.jpg
IMG-20170110-WA0003.jpg

Υγ. Τις τελευταίες μέρες μαδάει ΠΑΡΑ πολυ. Εχει καποια σημασια το κρυο?
 


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Γλύκας :love:

Εεεε... και που είσαι??? Να πεις στην κυρία της βόλτας οτι τελικά είχε δίκιο. Ακίτα είναι. Ίδιο ποπό έχουν (βλ. τελευταία φωτο)!! Κάτι ήξερε τελικά :p:p:p
 
  • Like
Reactions: Captain hook


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Γλύκας :love:

Εεεε... και που είσαι??? Να πεις στην κυρία της βόλτας οτι τελικά είχε δίκιο. Ακίτα είναι. Ίδιο ποπό έχουν (βλ. τελευταία φωτο)!! Κάτι ήξερε τελικά :p:p:p
Πλάκα πλάκα έχουμε πολύ καιρό Ν την πετύχουμε (ευτυχώς )

Η αλήθεια όμως είναι ότι βόλτα χωρίς να μας ενοχλήσει κάποιος δεν έχουμε κάνει ακόμα, υποθέτω όμως ότι όλοι εσείς τα τραβάτε αυτά εδώ και χρόνια. Και ετσι δύο περιστατικά τα οποία μου έχουν μεινει:

Περιστατικό 1,
Είναι πρωί και μόλις γυρνάμε με τον μικρό αφού έχουμε αφήσειτα μικρά στο νηπιαγωγείο. Συναντάμε έναν νεαρό με ένα "χασκι"
Ν- πω πω ένας κούκλος
Ε- ντάξει μωρέ καλός είναι
Ν- αρσενικός Ε?
Ε- Ναι
Ν- να σου πω εμένα της δικιάς μου κοντά στο Πάσχα ερχαιτε ο οίστρος θες να τα ζευγαρωσουμε?
Ε- και εισαι σιγουρος ότι θες να δώσεις στις επόμενες γενιές αυτά τα γονίδια? (Δείχνοντας την φάτσα του μικρου)
Ν- Ναι καλέ θα βγάλουμε απίστευτα κουτάβια
Ε- και θα τα χαρίσουμε σωστά?
Ν- σκεφτόμουν να βάλουμε μια συμβολική τιμή, 50-100 ευρώ Όχι παραπάνω.
Ε- οκ, άρα πες ότι κάνει η σκύλα 8 κουτάβια, 8×100=800 μια χαρά, βγάλε τώρα λεφτά για ειδική τροφή δύο σακιά×60€=120 και καμία επίσκεψη στον γιατρό τον μήνα άρα ένα κατοστάρικο ακόμα. Έξοδα λοιπόν 220 έσοδα 800
Ν- λέω λοιπ....
Ε- τα 8 κουτάβια θα πρέπει να πάνε όλα στο κτηνίατρο να κάνουν εμβόλια. Είναι γνωστή μου όμως η γιατρός οπότε για τον μικρό μας είχε πάρει 30 την φορά εδώ ίσως την πείσουμε να μας πάρει μόνο ένα 200€ την φορά×2=400. Βάλε τώρα και την τροφή που θα ξεκινήσουν στον ένα μηνα. Απο οτι εχω δει το τσουβάλι για τα puppy από μια καλή τροφή είναι περίπου 40€ τα 6 κιλά. Κλπ κλπ κλπ. Άρα σύνολο έξοδα 1300 έσοδα 800 σύνολο -500€. Εγω αμα θες σου δινω τα 300 από τα 1000 και κρατάω το ένα κουτάβι.

Ο νεαρος λοιπόν αφού είχε χάσει την μιλιά του και προσπαθούσε να βρει κάτι να πει, ανοίγει το στόμα του και λέει
Ν- σε αυτή τη γνωστη γιατρό, η στείρωση πόσο πάει?

Το ίσως ικανοποιητικό κομμάτι της ιστορίας είναι ότι τον πέτυχα τα χριστουγεννα (το συμβάν είχε γίνει τέλη Οκτώβρη ή Νοέμβρη δεν θυμάμαι ακριβως) και μου είπε να κρατήσω τον μικρό να μακριά Γιατί η δικιά του δεν είχε αναρρώσει πλήρως από τα ράμματα της στείρωσης.


Περιστατικό 2 (μην ανησυχείτε αυτό είναι συντομο):

Είμαστε με τον 5χρόνο γιο μου και πηγαίνουμε για ψώνια. Έχουμε συννενοηθεί με το σούπερ μάρκετ και απλώς πηγαίνω στην είσοδο ζητάω να μου φέρουν κάτι, το χτυπάνε, μου το φέρνουμε στη πόρτα, το πληρώνω,τους χιλιοευχατιστω και φεύγω. Περιμένουμε τώρα στην είσοδο, ο μικρός στο "κάτσε" και εγω εχω πιάσει κουβέντα με τον γιο μου. Ξαφνικά ένα 10χρονο περίπου κορίτσι άρχισε να τραβάει την μάνα του στην είσοδο και να της λέει ότι δεν μπαίνει μέσα Γιατί φοβάται τον σκύλο. Αφού λοιπόν μας σιγοδιαολοστελνει μου φωνάζει "συγνώμη κυρία μου, δεν βλέπετε ότι το παιδί φοβάται? Μαζέψτε πια τα σκυλο σας" και εκεί που ήμουν έτοιμη να απαντήσω ακούω από δίπλα μου μια φωνούλα "μήπως να μαζέψετε εσείς την κόρη σας που ενοχλεί τον σκύλο μου?". Ντροπηηηη αλλά και λίγο δικαίωση μαζί ένιωσα για το αγόρι μου. Η μάνα με την κόρη απλώς φύγανε και εγω εξήγησα στον γιο μου για ποιον λόγο δεν μιλαμε έτσι στις "κυρίες"
 


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Χαχαχαχαχα... περιστατικό νο. 1 για γέλια και για κλάματα. Κωμικοτραγικό απλά.....
Περιστατικό νο. 2.... απολαυστικό!!!! Τα συγχαρητήρια μου στον πιτσιρικά και μια γλυκιά αγκαλιά :notworthy::notworthy::notworthy::love:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU