Captain Hook


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Σήμερα ο Χουκακος έγινε ενός. Βέβαια παρόλη τη κουβέντα που είχαμε ότι τώρα που ενηλικιώθηκε πρέπει να σοβαρευτεί, μάλλον τα λόγια μου δεν έπιασαν τόπο αφού μεταα πήγε στην αυλή και κατάφερε κάπως να ανοίξει το λάστιχο και να λασπωσει τον ίδιο αλλά και όλο τον χώρο.
Βέβαια η αλήθεια να λέγεται ειμαι παρα πολυ περήφανη για αυτό το πλάσμα αφού τον τελευταίο καιρό που φιλοξενούμε δύο αδέσποτες γάτες μάνες με τα μόλις λίγων ημερών μωράκια τους ο χουκ έδειξε ότι είναι πάρα πολύ υπομονετικός αλλά και προσεκτικός.
Τώρα για την συμβίωση μας τι να πω? Πρέπει να ομολογήσω ότι δεν ήταν καθόλου εύκολη. Αντιμετωπίσαμε και αντιμετωπίζουμε πολλά προβλήματα που ακόμα και σε αυτά ο μικρός είναι απίστευτα συνεργάσιμος.
Στην αρχή όταν με ρώταγαν τι είναι απανταγα μετά από υποδείξει κτηνιάτρου ημίαιμος καναδεζος, όσο μεγάλωνε ένας εκπαιδευτής μου είπε ημιαιμο ακιτα και μέχρι πρόσφατα αυτό λέγαμε. Πια όμως όταν με ρωτάνε τι είναι απαντάω ότι είναι απλως "ο καλύτερος". Γιατί στα μάτια μου έτσι είναι, ο χειρότερος και ο καλύτερος ταυτόχρονα.

Να ζήσεις λοιπόν αγόρι μου και να μας συντροφευεις πολλά χρόνια ακόμα.

50 ημερών.

IMG-20160731-WA0042.jpg

1 ετους
IMG_20170301_213435.jpg
received_713413075506026.jpeg received_713413162172684.jpeg received_713413132172687.jpeg
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Χρόνια σας πολλάαααααααααααααααα!!!! :love: Να είναι πάντα καλά και να περάσετε πολλά ακόμα όμορφα χρόνια παρεούλα :D

Το κέικ ποιος το έφαγε; :p:D
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Χρόνια σας πολλάαααααααααααααααα!!!! :love: Να είναι πάντα καλά και να περάσετε πολλά ακόμα όμορφα χρόνια παρεούλα :D

Το κέικ ποιος το έφαγε; :p:D
Ευχαριστούμε πάρα πολύ,

Το κέικ ήταν μια πρωτοβουλία των παιδιών να το κάνουν, και επειδή το ένα από τα 5 νηστεύει το γλυκο φτιάχτηκε με ταχίνι και μέλι το οποίο τελικά δεν τους άρεσε, οπότε "καθαρισε" ο χουκ.
 












Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις ευχές.

Ναι @agathe 5 έχω, 1 σκυλο, και 9 γατιά φιλοξενούμενα αυτή τη στιγμή στο σπιτι.

Και μια φωτογραφία από την βόλτα μας στη παραλία το Σαββατοκύριακο
IMG_20170225_145022.jpg
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Βέβαια παρόλη τη κουβέντα που είχαμε ότι τώρα που ενηλικιώθηκε πρέπει να σοβαρευτεί, μάλλον τα λόγια μου δεν έπιασαν τόπο αφού μεταα πήγε στην αυλή και κατάφερε κάπως να ανοίξει το λάστιχο και να λασπωσει τον ίδιο αλλά και όλο τον χώρο.
Είναι που ήθελε να σου επιβεβαιώσει το "τι ενηλικίωση καλέ, 1 χρονών εφηβούδι είμαι ακόμα, μπάστα!"
Χρόνια του πολλά, να τον χαίρεστε τον κούκλαρο για πάρα πάρα πολλά χρόνια ακόμα!
 
  • Like
Reactions: Captain hook


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κούκλαρος ο Χουκάκος!
Να τον χαίρεσαι και να είσαι πάντα καλά να τον φροντίζεις!
 
  • Like
Reactions: Captain hook


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Είναι που ήθελε να σου επιβεβαιώσει το "τι ενηλικίωση καλέ, 1 χρονών εφηβούδι είμαι ακόμα, μπάστα!"
Χρόνια του πολλά, να τον χαίρεστε τον κούκλαρο για πάρα πάρα πολλά χρόνια ακόμα!
Ευχαριστω παρα πολύ, η αλήθεια είναι πως μου αρέσει αυτός ο χαζοχαρακτηρας του. Αν και δεν τολμάω να το πω μπροστά του.

Ρε τι κουκλος ειναι αυτος???
Κούκλαρος ο Χουκάκος!
Να τον χαίρεσαι και να είσαι πάντα καλά να τον φροντίζεις!
Σας ευχαριστώ και τους δύο αν και... με αυτην τη φάτσα
IMG_20170225_142557.jpg
Κουκλο δεν τον λες. :p
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μποϋκοτάζ κάνετε στο παιδί; Πήρες φωτογραφία ενώ ήταν απροετοίμαστος κι από την άλλη του πλευρά για να μπορείς να ισχυριστείς ότι δεν είναι κούκλος; Αμ δε! Καρακούκλαρος είναι ο ντινγκο (πιο εξωτικό από ημιαιμο ακίτα)

Χρόνια του υγιή και πολλά
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Σημερα είχε πολύ καλό καιρό και αποφάσισα να φτιάξω λίγο την αυλή μας. Μαζί με μένα αποφάσισε και η γάτα που φιλοξενούμε ότι είναι ώρα τα μωρά της να γνωρίσουν τον έξω κόσμο. Δεν λέω τίποτα άλλο, παραθέτω φωτογραφίες, κακής ποιότητας Δυστυχώς αλλά μεγάλης συναισθηματικής αξίας.
IMG-20170320-WA0018.jpg IMG-20170320-WA0012.jpg IMG-20170320-WA0002.jpg

Υγ. Το σπίτι ηταν σε τραγική κατάσταση λόγω των επισκευών, οπότε συγχωρέστε με για την ακαταστασία.

Και όποιος έχει φιλοξενήσει στο παρελθόν μωρά γατιά, πώς κατάφερε να συνηθίσουν τα γατιά τον σκύλο?
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Για μένα το κλειδί είναι να μην κάνει ο σκύλος ατσουμπαλιές. Αν δουν και τη μάνα θετική απέναντι στο σκύλο ακόμα καλύτερα. Έχε τον Χουκ στο ξάπλα ή στο κάτσε, και πήγαινε τα γατάκια κοντά του (το καλύτερο είναι να τον έχεις με λουρί, μιας και ακόμα η κίνηση για να τα μυρίσει μπορεί να τα τρομάξει). Από εκεί και μετά, λογικά σιγά-σιγά η περιέργειά τους και το φλάφυ του Χουκ θα τα κάνει να τον πλησιάσουν. Μην πολυπιέζεις τα γατάκια από τη μία, αλλά από την άλλη δίνε ευκαιρίες να τον πλησιάζουν. Επίσης, μπορείς να τους βάλεις εκεί που συχνάζουν κάποιο παιχνίδι με την μυρωδιά του Χουκ για να μαθαίνουν και τη μυρωδιά του και να τους γίνει οικεία. Η ενήλικη γάτα είναι άλλο θέμα. Αν δεν γουστάρει καθόλου τους σκύλους, δεν νομίζω να γίνεται να την κάνεις να τους συμπαθήσει ξαφνικά.
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Για μένα το κλειδί είναι να μην κάνει ο σκύλος ατσουμπαλιές. Αν δουν και τη μάνα θετική απέναντι στο σκύλο ακόμα καλύτερα. Έχε τον Χουκ στο ξάπλα ή στο κάτσε, και πήγαινε τα γατάκια κοντά του (το καλύτερο είναι να τον έχεις με λουρί, μιας και ακόμα η κίνηση για να τα μυρίσει μπορεί να τα τρομάξει). Από εκεί και μετά, λογικά σιγά-σιγά η περιέργειά τους και το φλάφυ του Χουκ θα τα κάνει να τον πλησιάσουν. Μην πολυπιέζεις τα γατάκια από τη μία, αλλά από την άλλη δίνε ευκαιρίες να τον πλησιάζουν. Επίσης, μπορείς να τους βάλεις εκεί που συχνάζουν κάποιο παιχνίδι με την μυρωδιά του Χουκ για να μαθαίνουν και τη μυρωδιά του και να τους γίνει οικεία. Η ενήλικη γάτα είναι άλλο θέμα. Αν δεν γουστάρει καθόλου τους σκύλους, δεν νομίζω να γίνεται να την κάνεις να τους συμπαθήσει ξαφνικά.
Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Η ενήλικη γάτα είναι λίγο τσαμπουκαλεμενη γενικώς, πράγμα που βρίσκω λογικό αφού ήταν αδέσποτη, αλλά κρατάει την στάση μακριά και αγαπημένοι. Τον παρατήρησε για ένα πεντάλεπτο και μετά έφυγε αφήνοντας πίσω τον "μπέιμπι-σίτερ" να κάνει την δουλειά. Όσο για τα υπόλοιπα τα κάνει το αγοράκι μου μόνο του. Κάθετε και τα παρατηρεί, ούτε κουνιέται ούτε γαυγίζει. Αυτά τον πλησιάζουν και με το που έχουν φτάσει μούρη με μούρη κάνουν τον χαρακτηριστικό ήχο "κχχχ" και τρέχουν. Νομιζω πως είναι θέμα χρόνου.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Αφού η γάτα η ενήλικη είναι αδιάφορη (και τα αφήνει και με τον Χουκ) νομίζω κι εγώ ότι είναι θέμα χρόνου. Ξέρει τι κάνει ο Χουκ :love: Μέχρι να βεβαιωθείς και για την ενήλικη ότι δεν θα της βγει κανά μητρικό ένστικτο, καλού κακού μην τον αφήνεις μόνο τους μαζί τους όταν είναι και η μάνα κάπου κοντά (y) Αυτές οι φωτό γάτας-σκύλου με τρελαίνουν :) Βλέπω και τα δικά μου παρέα και είναι ένα ωραίο, μικρό "θαύμα"
 




Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Καί πέντε παιδιά καί hook καί πόσα γατιά καί σπίτι κτλ...
Σάς βγάζω τό καπέλο...
Αλήθεια στόν 1 χρόνο ιατρικά χρειάστηκε κάτι ιδιαίτερο ως ημίαιμο;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU