catnip για σκυλους????


gwgw

Well-Known Member
ο Ορφεας τις τελευταιες μερες εχει αρχισει και ξυνει το ντουβαρι, και με το στομα..αλλα και με τα ποδια (υποθετω)

πειτε ρε παιδια υπαρχει τπτ που μπορω να κανω...?

σκεφτηκα να αλοιψω το σημειο εκεινο με πιπερι, ωστε να αηδιασει και να το σταματησει .....αλλα φανταστικα οτι θα το κανει και αλλου μετα...

καμια συμβουλη?
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Να δεις μήπως του λείπουν βιταμίνες. Με το πιπέρι δεν γίνετε τίποτα δεν αντιλαμβάνονται την καυτερή γεύση αλλά την πικρή.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εμενα μου ερχεται αμεσος στο μυαλο οτι ο σκυλος σου χρειαζεται ασβεστι!



Και μια ερωτηση : το Catnip που αναφερεται στην επικεφαλιδα- τι σχεση εχει?
 


gwgw

Well-Known Member
FrenchieFan said:
Εμενα μου ερχεται αμεσος στο μυαλο οτι ο σκυλος σου χρειαζεται ασβεστι!
παιδια δε νομιζω οτι του λειπει κατι..πιστευω οτι ειναι αντιδραση επειδη τον αφηνω μονο του, τις ωρες που δουλευω..
αν του ελειπε θα το εκανε και τις αλλες ωρες...

να σημειωσω οτι του αφηνω και τα παιχνιδια του να παιζει, και κοκαλα να μασαει, και δικα μου ρουχα να μυριζει...:(

Και μια ερωτηση : το Catnip που αναφερεται στην επικεφαλιδα- τι σχεση εχει?
:( :( με εβαλες σε σκεψεις τωρα...ετσι δε λενε εκεινο το προιον που εμποδιζει τις γατες απο το να κανουν ζημιες σε συγκεκριμενα σημεια..? :roll:
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
να σημειωσω οτι του αφηνω και τα παιχνιδια του να παιζει, και κοκαλα να μασαει, και δικα μου ρουχα να μυριζει...Sad
Gwgw τα παιχνίδια και κόκαλα αν τα έχει κάθε μέρα όλη την ώρα τα βαριέται. Καλό είναι να τα κρύβουμε και να τα αλλάζουμε για να μην έχει συνεχώς πρόσβαση σε αυτά. Μετά το κάθε παιχνίδι είναι σαν καινούριο για τον σκύλο :wink: .
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
gwgw said:
:( :( με εβαλες σε σκεψεις τωρα...ετσι δε λενε εκεινο το προιον που εμποδιζει τις γατες απο το να κανουν ζημιες σε συγκεκριμενα σημεια..? :roll:

No!
Ακριβος το αντιθετο θα ελεγα!
Catnip ειναι ενα βοτανο που προσελκει τις γατες πολυ εντονα!
Συνηθος τα βαζουν μεσα σε παιχνιδια και οι γατες τρελαινονται, τριβονται πανω τους, σαλιονουν- σαν ναρκομανεις!
 


gwgw

Well-Known Member
FrenchieFan said:
No!
Ακριβος το αντιθετο θα ελεγα!
Catnip ειναι ενα βοτανο που προσελκει τις γατες πολυ εντονα!
Συνηθος τα βαζουν μεσα σε παιχνιδια και οι γατες τρελαινονται, τριβονται πανω τους, σαλιονουν- σαν ναρκομανεις!
:lol: :lol: :lol: :lol: ](*,) ](*,) ](*,)

φανταζεσε να το επαιρνα να το εβαζα στον τοιχο...και να αναρωτιομουν γιατι εριξε τα δοκαρια ολα?????????? χαχαχαχαχαχαχα
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
gwgw καλησπέρα. τι ιλικία έχει ο μικρός? ίσως να έχει έλλειψη βιταμινών.. ίσως και να στρεσάρεται.. σίγουρα το κάνει όταν μένει μόνος του?
(λες να σκάβει έξυπνα και σιγά σιγα με σκοπό να δραπετεύσει?) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


gwgw

Well-Known Member
GRDANE said:
gwgw καλησπέρα. τι ιλικία έχει ο μικρός? ίσως να έχει έλλειψη βιταμινών.. ίσως και να στρεσάρεται.. σίγουρα το κάνει όταν μένει μόνος του?
(λες να σκάβει έξυπνα και σιγά σιγα με σκοπό να δραπετεύσει?) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ναι το κανει μονο οταν ειναι μονος του...οταν ειμαι εγω ουτε να τον φτυσει...

λες γιαυτο να εξαφανιζονται τα κουταλια...? σκαβει διεξοδο? :lol: :lol: :lol: :lol:
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Δοκίμασε και τα παιχνίδια KONG. Τους βάζεις μέσα κουλουράκια και ο σκύλος απασχολείται προσπαθώντας να τα βγάλει.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ρε παιδιά ... αυτό με το ασβέστιο και τις βιταμίνες μου το λέγανε μικρός όταν ήμουν οι γονεις μου ... :lol: :lol:

Η δροσιά ψάχνει ή απασχόληση ... και για τα δύο ξέρεις τί να κάνεις ... :wink:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Εμάς πάλι η δικιά μας έχει μανία με κάθε μεταλλικό αντικείμενο,επίσης σκάβει και αυτή τα πλακάκια και κυρίως κολλάει όπου υπάρχει υγρασία και μούχλα.... :-k Βιταμίνες παίρνει(anima strath)Ti να της λείπει άραγε?
 


gwgw

Well-Known Member
απασχοληση θελει...ειμαι 90% σιγουρη...

χτες πχ, γυρισα απο τη δουλεια... εκανε σαν τρελος..βλεπω το σπιτι..καμια ζημια...λεω δοξα τω θεω...δε εφαγε τπτ...

του δινω το παιχνιδι μαζι με ενα μπισκοτο μεσα, και αρχισε να ασχολειται..λεω ζαχαρη..δουλεψε το συστημα..καπακι με παιρνει τηλ μια φιλη μου που μενει σε εναν οροφο παραπανω και πεταχτηκα για ενα τεταρτο..και οταν γυρισα...τον βρηκα με δυο dvd στο στομα...! παντα κατι θα βρει να φαει...

το ζωο προφανως στρεσαρετε με το που φευγω..και ή θα αρχισει να κυνηγαει και να παιζει με τον γατο...ή θα ξεσπασει στα αντικειμενα...

σε δυο μηνες επιστρεφουν οι γονεις μου και ολη μερα θα παιζει με τον μπαμπα μου (ειναι συνταξιουχος..) το θεμα ομως ειναι οτι πρεπει λιγο ρε παιδια να απεξαρτητοποιηθει...δηλ δεν ειναι δυνατον με το που μενει μονος του να τα κανει ριμα δυο... και που του ειναι και απιστευτα ευκολο, γιατι ειναι και 35 κιλα ήδη..αμοκ τον πιανει...και δε μπορω να το καταλαβω..γιατι ουτε ασκηση στερειτε ουτε βολτες...και τωρα το σβκ ολο στη βολτα θα τον εχω, και με το αμαξι, και μεσα στο δασος..
τι να πω...του βγαινει το ζυγιστικο!!
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Θα σου έλεγα να κάνεις το κόλπο που βγαίνεις για λίγο και επιστρέφεις αυξάνοντας σταδιακά το χρόνο μέχρι να συνηθίσει. Πιάνει σε σκυλιά που γαυγίζουν όταν φεύγει ο ιδιοκτήτης τους αλλά δεν ξέρω αν θα πιάσει στην περίπτωση σου.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πως είναι πολύ επικίνδυνο να αφήνεις ένα σκυλί μόνο του στο σπίτι ελεύθερο.Μπορεί να του συμβούν πολλά.....Η εκπαίδευση με το κλουβί είναι ΣΩΤΗΡΙΑ.... :) Φεύγεις και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Και εκτός αυτού είναι και κάτι που αρέσει και στα ίδια τα ζώα,αλλά βέβαια δεν είναι για πολλή ώρα :roll:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Σχετικά με ζημιές στο σπίτι και βαθμό επικινδυνότητας αντικειμένων: Όταν ο δικός μου ήταν μικρός, "σέταρα" έτσι το σπίτι ώστε να μην βρίσκει/φτάνει πράγματα για να καταστρέψει ή μπορεί να είναι επικίνδυνα για αυτόν. Έκρυψα πρίζες (ή έβαλα "ασφαλή" έπιπλα μπροστά), ανέβασα ψηλά τα διακοσμητικά μπλιμπλίκια, τα παπούτσια έμπαιναν σε ντουλάπια κλπ. Προσπάθησα να το κάνω όσο πιο "ασφαλές" γίνεται, και για τα πράγμτά μας και τον ίδιο. Κάπως σαν αυτά που κάνεις όταν έχεις μωρό δηλαδή... :)
 


gwgw

Well-Known Member
οταν ηταν μικρος, ηταν οι γονεις μου στο σπιτι και δεν υπηρχε προβλημα..εκανε μεν ζημιες αλλα σε λογικα πλαισια..οι γονεις μου μενουν εξι μηνες το χρονο μαζι μου. απλα μου κανει εντυπωση οτι οσο περναει ο καιρος, αντι να του περναει ολο αυτο..συνεχιζει αμειωτο..

τωρα το ζωο αν σηκωθει ορθιο ειναι πιο ψηλο απο εμενα...οποτε το να σηκωσω ολα τα πραγματα ακομη πιο ψηλα...ειναι αδυνατον..αυτο που κανω ειναι να τον περιοριζω σε μια περιοχη, σαλονι, κρεβατοκαμαρα, χωλ.. και να του αποκλειω την διελευση στην κουζινα και σε ενα αλλο δωματιο που εχουμε, στο οποιο βεβαια βαζω οτι δε θελω να πειραξει οσο θα ειναι μονος του..ομως παρ ολα αυτα παλι κατι θα βρει..τη μια θα ειναι η βουρτσα των μαλλιων μου, την αλλη θα ειναι μια εφημεριδα, την τριτη θα ειναι το τηλεκοντρολ που το ξεχασα μια μερα να το σηκωσω..(αυτο εγινε τρεις φορες :lol: )..δεν εχει σημασια τι θα ειναι...κατι θα βρει αυτος..

απλα μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι δεν το εχει συνηθισει ακομη..ωστε να ειναι ηρεμος και να καθετε χαλαρος με τα παιχνιδια του..κοντευει ενος χρονων..και ζει ποσο καιρο σε αυτους τους ρυθμους..δε θα επρεπε να το εχει μαθει..?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
gwgw said:
την τριτη θα ειναι το τηλεκοντρολ που το ξεχασα μια μερα να το σηκωσω..(αυτο εγινε τρεις φορες :lol: )..δεν εχει σημασια τι θα ειναι...κατι θα βρει αυτος..
O δικός μου είχε καταστρέψει 3 τηλεκοντρόλ (μετά βάλαμε μυαλό και τα μαζεύαμε... :lol: ). Την τελευταία φορά, μασώντας το είχε ανοίξει και την τηλεόραση και τον βρήκα ...στον καναπέ να βλέπει ...STAR! :lol:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
απλα μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι δεν το εχει συνηθισει ακομη..ωστε να ειναι ηρεμος και να καθετε χαλαρος με τα παιχνιδια του..κοντευει ενος χρονων..και ζει ποσο καιρο σε αυτους τους ρυθμους..δε θα επρεπε να το εχει μαθει..?
Η δικια μου ειναι 8 χρονων, μενει βασικα μονη της- αλλα οταν λειπω πολλες ωρες, η ασυνηθηστες ωρες, ή ερχομαι και ξαναφευγω- αρχηζει και κανει "δουλιες"!
Χτες (πηγα πρωτα Σουπερμαρκετ και μετα αλλου) βρηκα πανω στο κρεβατι μου εναν μασουλιμενο στυλο και ολο το σεντονι "ζωγραφισμενο".
:lol: :wink:
Παντος ολο και κατι θα βρει να ασχοληθει...

Οταν βαριουνται δεν εχει σημασια ποσων χρωνων ειναι- κανουν βλακιες!