Crate-Κλουβί


Status
Κλειδωμένο θέμα


tsifoutakos

Member
4 Οκτωβρίου 2007
6
0
ΒΑΛΙΤΣΑΚΙ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙ!

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗΣ ΒΑΛΙΤΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΚΕΡΑΚΙ ΜΟΥ?
ΒΡΗΚΑ ΔΥΟ ΛΕΓΕΤΑΙ CLLIPER ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΕΓΕΘΟΣ? ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ 2 ΤΟΝ ΧΩΡΟΥΣΕ ΑΛΛΑ ΤΟ 3 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΡΥΧΩΡΟ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ?
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Κατάλληλο μέγεθος είναι αυτό που το σκυλί μπορεί να σταθεί όρθιο να γυρίσει γύρω-γύρω και να ξαπλώσει. :)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
άλλο κατάλληλο και άλλο νόμιμο.

κατάλληλο είναι εκείνο με το οποίο μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας.

νόμιμο και σωστό (κατά την άποψη μου) είναι αυτό το οποίο.

το σκυλί μπορεί να κάθετε άνετα.

όταν είναι όρθιο να υπάρχει περιθώριο 10 πόντους από την πλάτη του.

το μήκος να είναι όσο το μήκος του σκύλου με την ουρά τεντωμένη (ψιλουπερβολικό) έτσι ώστε να μπορεί ΑΝΕΤΑ να γυρίζει μέσα στο κουτί.

rottie μετέφερε μας τώρα στο σωστό σημείο
 


tsifoutakos

Member
4 Οκτωβρίου 2007
6
0
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ 3 ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ 2 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εμένα σήμερα μου ήρθε το crate..

Λοιπόν, ήθελα να ρωτήσω το εξής..

Η μικρή (8μηνών σήμερα :D ) κοιμάται πάντα σε έναν αυτοσχέδιο χώρο μέσα στο σπίτι ακριβώς δίπλα από το δωμάτιό μας γύρω στα 2x1,5 πιο πολύ για να μάθει να κρατιέται (είχαμε όμως και 3 ατυχήματα ακόμα και εκεί).. Κανα-δυο φορές που την άφησα στον καναπέ ξύπναγε μέσα στο βράδυ και ήθελε παιχνίδια ή μάσαγε κόκαλα και τέτοια.. :lol:

Και μπαίνω στο προκείμενο.. Όταν πάμε διακοπές ή γενικότερα σε άλλα σπίτια κ δεν μπορώ να φτιάχνω αυτοσχέδια κρεβατάκια μπορώ να τη βάζω το βράδυ στο crate?Σε διαστάσεις πήρα ένα μεγάλο.
Ευχαριστώ..
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
πρέπει να της μάθεις σταδιακά την χρήση του κλουβιού.Δεν μπορείς από την μια μέρα στην άλλη να την βάλεις εκεί μέσα και να την κλείσεις και να την αφήσεις όλη την νύχτα,θα φρικάρει.
Διάβασε όλο το θέμα για το crate και πιστεύω θα βοηθηθείς αρκετά :wink:

Μάθε την να το χρησιμοποιεί και στο σπίτι σας,όχι μόνο στις διακοπές για να το βλέπει ως την φωλιά της στην οποία θα αισθάνεται ασφάλεια και εκτός σπιτιού.

Εμείς το παίρνουμε στις διακοπές μαζί γιατί αν δεν το έχει γυρίζει γύρω γύρω σαν την ξεσπιτωμένη και δεν βρίσκει ησυχία αν δεν κοιμηθεί εκεί μέσα. :lol:

και στο αυτοκίνητο εκεί μέσα την έχουμε και κοιμάται ήσυχα σε όλο το ταξίδι,αραχτή και ωραία,ρίχνει κάτι ξάπλες,ξεγυρισμένες :lol:

είναι πολύ βολικό,θα το λατρέψετε και οι δύο :wink:
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Τα διάβασα απλά είδα ότι πχ 5-6 ώρες μέσα στο crate είναι πολλές. Το θέμα μου είναι ότι εγώ δεν μπορώ αν δεν κοιμηθώ 8-9 ώρες και τί να κάνει η κακομοίρα, έχει συνηθίσει και αυτή να κοιμάται τόσο..

Το καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται έτσι ξαφνικά να μάθει αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πολύς χώρος για το crate μέσα στο σπίτι-στο σαλόνι δηλαδή που περιφέρεται το σκυλί.. Κάτι θα σκεφτώ πάλι, τί να κάνω :roll: :)

Στο αυτοκίνητό μου δεν παίζει να χωράει :cry: :cry:
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Αφου το έμαθε ο δικός μου που είναι 5.5 χρονών θα το μάθει και η δική σου μην ανησυχείς... στις πρώτες σελίδες θα βρεις οδηγίες πως να το δεχτεί πιο εύκολο.. το μυστικό μέσα στο κλουβί έχει πάντα λιχουδιές και το φαγητό της να της το ταϊζεις εκει μέσα πάντα...

Αν κοιμάται για 8 ώρες τότε μπορείς να την αφήσεις και τόσο, το θέμα είναι να μην λερώσει μέσα εκεί γιατί μετά θα έχεις πρόβλημα. Στην αρχή βάλε το crate στην κρεββατοκάμαρα έτσι ώστε να την ακούσεις αν γκρινιάξει για να τα κάνει...
 




elle

Well-Known Member
28 Φεβρουαρίου 2008
223
0
Αλεξανδρούπολη
Την προηγούμενη εβδομάδα ήρθε και το δικό μας crate :lol:

Το παραγγειλα απο το ebay απο αγγλία γιατι συνεφερε περισσότεροαπο το να το παραγγελνα στο pet shop (92 euro αυτό το μέγεθος με μαξιλάρι ενώ 120 euro το μικρότερο χωρίς το μαξιλάρι απο το μαγαζι) και ιδιος χρόνος παράδοσης (μια βδομάδα)

Στην αρχή τρόμαξα με το μεγεθος γιατι ήθελα να είναι το μωρό μου άνετα και παραγγειλα το xxl (116x86x76) και δεν φανταζόμουν οτι θα είναι τόσο μεγάλο :oops: :oops: :oops:

Χωράει άνετα δυο σκυλιά στο μέγεθος της μικρής μου αλλα ποτέ δεν ξερεις μπορεί να αποκτήσουμε και δευτερο σκυλί ή να μεταλαχθεί η Βίρμα σε μολοσό :lol: :lol:

Χωράω και εγώ μαζί της μέσα(δοκιμασμένο)

Χλωμό πάντως το βλέπω να το πάρουμε μαζί μας στις διακοπές..

Η βίρμα είναι μαθημένη απο το κλουβί μεταφοράς της οπότε το τίμησε με το που το άνοιξα :lol: :lol:









 


Stelios-GS

Well-Known Member
13 Μαϊου 2008
54
0
Βουλιαγμένη
Εγώ έχω του άλλου τύπου crate


Συγνώμη που βάζω φωτογραφία από το net ,αλλά βαριέμαι να βγάλω φωτογραφία τώρα...

 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Καλημερα :D . Η Ρανια ειναι πολυ μικρουλα και σιγουρα το crate θα ηταν ιδανικο για αυτη τοσο για την εκμαθηση τουαλετας οσο και για την μεταφορα της αργοτερα σε ταξιδια. Πως ομως μπορω να υπολογισω το μεγεθος που θα παρω αφου δεν ειναι καν 40 ημερων ακομα; Επισης, μπορω να το βρω σε pet shop? Αν υπαρχει καποια αλυσιδα που τα διαθετει, θα θελατε να μου πειτε σε pm?
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Να ‘μάστε και εμείς με το Crate μας! Ο μόνος τρόπος για να συνηθίσει ο δικός μου την κλούβα δεν ήταν ούτε το φαγητό, ούτε τα μαξιλαράκια, ούτε τα παιχνίδια του. Ήταν να μπαίνω εγώ πρώτη μέσα! Ευτυχώς το Crate είναι μεγάλο και μας χωρούσε και τους δυο! :lol:

Τώρα μπαίνει και μόνος του αδιαμαρτύρητα! :D :D :D

 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Να και το δικο μου το οργιο μεσα στο crate :lol:

Μας πεφτει λιγο μεγαλο εεε; :D

 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
ωραια τα ζωακια σας :D αφασια!

ρε Κατερινα ροζ μαξιλαρακια ο Ιggy??? :lol: :lol: :lol:
εχω μια απορια επιζουν τα μαξιλαρακια η' ειναι αναλωσιμα?δεν τα τρωει?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Ροζ με μαιμουδάκια! Σουργελοκατάσταση! :lol: :lol: :lol:

Ο δικός μου δεν τα πειράζει (έχω άλλα μασουλητηρια στο crate)! Ίσα ίσα που του αρέσει να στηρίζεται σε αυτά για να μην βρίσκει κάγκελο!

 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
το χαλας το παληκαρι λεμε :lol: :lol: :lol:

καλο ειναι αυτο,που δεν τα πειραζει,μπραβο του :D

μαλλον απαξιει επειδη ειναι ροζ :lol:

εμενα τα τρωνε τα κρεβατια τους προσπαθουν να βγουν στο αποκατω?δεν καταλαβαινω :roll: σκιζουν τα κουβερτακια ..τρωνε τα μαξιλαρακια,ψαχνω να βρω κατι πιο ανθεκτικο :? 2 κρεβατια αλλαξε και η luna απ'το σκαψιμο :evil:
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π