Daiji Yasashii Shidousha-διάγνωση ορθοπεδικού


Status
Κλειδωμένο θέμα


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ο Daiji είναι εν ζωη;

Διάβασα το μεγαλύτερο μέρος...λυπηρή ιστορία.

Ομως θεωρώ δόκιμο να αναφερθεί πως ανταποκρίθηκε τελικά η εκτροφέας. Προσφερε τίποτα πιο ανθρώπινο εκτός από το να θέλει διακαώς να "καθαρίσει" τη θέση της, να χαρακτηρίζει σχεδόν όλους εδώ ανόητους, περίεργη περίπτωση την "πελάτισσά της και πάει λέγοντας;
Οπως ακόμα πιο δόκιμο θεωρώ να είχε ήδη αναφερθεί τι έγινε με τον σκυλάκο...

Μου κέντρισε το ενδιαφέρον αυτή η ιστορία και γκουκλάροντας το εκτροφικό όνομα, έπεσα σε κάτι πολύ δυσάρεστο, δεν ξέρω όμως αν αληθεύει.
Σε κάθε περίπτωση λυπάμαι πολύ.

Αλήθεια, σε περίπτωση που όντως προκύπτει τραγική αστοχία χωρίς απαραίτητα να είναι ευθυνη κανενός (δεν παίρνω θέση), πως είναι να λειτουργεί σε ανθρώπινο επίπεδο η σχέση εκτροφέα-ιδιώτη; Υποτίθεται ότι ένας σοβαρός εκτροφέας, πάνω απ όλα, πονάει τα ζώα του, εξού και η εφ όρου στήριξη ή πονάει για τα καλά αίματα και τις εκθέσεις κυρίως;

Αντίστοιχα επίσης, όταν κάποιος κοινοποιεί εδώ την όποια ιστορία του, πόσο μάλλον μια τραγική, εκτός από τη βοήθεια που αναζητάει, την πιθανή καταγγελία που θέλει να κάνει, δε δημιουργεί κι έναν δρόμο ενημέρωσης ακόμα και βοήθειας για τους υπόλοιπους που ασχολούνται και ακολουθούν την ιστορία του;
 
  • Like
Reactions: mareco and Vania


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εκατσα και διάβασα όλο το θέμα :eek: Η "εκτροφέας" βέβαια απαράδεκτη, αλλά αυτό το γνωρίζουμε πως υπάρχουν εκτροφείς και "εκτροφείς"...

Αλλά και η θεματοθέτρια... WTF δηλαδή; Απ' όσο μου φαίνεται άνοιξε το θέμα να βγάλει το άχτι της, απ' αυτά που γράφει ποιος ξέρει τι αληθεύει και τι όχι αφού πριν μερικές μέρες μετά από ερώτηση πώς πάει ο σκύλος, βάζει φωτό που πρωτοανέβασε πριν δύο χρόνια;;; :cautious: Μας δουλεύει ψιλό γαζί μου φαίνεται, αλλά η ερώτησή μου μετά από 24 σελίδες θέμα είναι:

ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΤΙ ΕΓΙΝΕ; Ποιες προσπαθειες καταβλήθηκαν να βοηθηθεί ο σκύλος; Εχουν γίνει οι εγχειρήσεις που πρότεινε ο κτηνίατρος; Εχει πάει ο σκύλος για φυσιοθεραπεία να ξεπεραστεί η μυική ατροφία;

Θέλει και λίγο ζόρι το θέμα, δεν πέφτει κάτι απ' τον ουρανό, από δική μου εμπειρία αν έχει γίνει κάτι απ' τα προαναφερθεντα για το σκύλο, αυτός ο σκύλος ζει τώρα μια φυσιολογική ζωή. Αν όχι, μάλλον προς ευθανασία οδεύει...

Ολα γίνονται, κόπο και χρόνο θέλει...

 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Δυστυχως δεν γινονται παντα ολα οσο και να το θελουμε οση αγαπη και αν εχουμε για τον σκυλο μας και οσο χρονο και κοπο και χρημα αν διαθεσουμε.
Ο συγκεκριμενος σκυλακος λογω αλλης κληρονομικης παθησης δεν μπορει να χειρουργηθει και στην κατασταση που ειναι το πισω του συστημα δεν βοηθουν θεραπειες που ενδεχομενως κανουν καλο σε αλλα σκυλια.
 
  • Like
  • Sad
Reactions: vek and Vania


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δυστυχως δεν γινονται παντα ολα οσο και να το θελουμε οση αγαπη και αν εχουμε για τον σκυλο μας και οσο χρονο και κοπο και χρημα αν διαθεσουμε.
Ο συγκεκριμενος σκυλακος λογω αλλης κληρονομικης παθησης δεν μπορει να χειρουργηθει και στην κατασταση που ειναι το πισω του συστημα δεν βοηθουν θεραπειες που ενδεχομενως κανουν καλο σε αλλα σκυλια.
Οπου σε τι κατασταση ειναι; πως ειναι η καθημερινοτητα του;
 










Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δυστυχως δεν γινονται παντα ολα οσο και να το θελουμε οση αγαπη και αν εχουμε για τον σκυλο μας και οσο χρονο και κοπο και χρημα αν διαθεσουμε.
Ο συγκεκριμενος σκυλακος λογω αλλης κληρονομικης παθησης δεν μπορει να χειρουργηθει και στην κατασταση που ειναι το πισω του συστημα δεν βοηθουν θεραπειες που ενδεχομενως κανουν καλο σε αλλα σκυλια.
Για τον συγκεκριμένο σκύλο, ποια ακριβώς προσπάθεια έγινε;
Οκ, δεν χειρουργήθηκε. Ποιος ο λόγος να μην πάει για φυσιοθεραπεία; Ποιος ο λόγος να μην ασκείται; Ποιος ο λόγος να μην γίνει μια προσπάθεια με φάρμακα ή και άλλα προϊόντα που έχουμε διαθέσιμα;
Η "εκτροφέας" πέραν των λαλακιών που έγραψε, έγραψε και κάτι που μου έκανε εντύπωση, πως ο σκύλος δεν ασκείται. Προφανώς ο σκύλος δεν ασκείται, διαφορετικά η κατάσταση των πίσω ποδιών του θα ήταν πολύ διαφορετική. Και μιλάω για άσκηση σχετικά με το θέμα του σκύλου, όχι δηλαδή να βγει για τρέξιμο 15 χιλιόμετρα, αλλά μικρές και συχνές βόλτες, ασκήσεις τύπου σήκω-κάτσε, υδροθεραπία, κ.α...

Εχω δει σκυλιά μετά από ατυχήματα με παραλήσεις κλπ που στάθηκαν στα πόδια τους, μια δυσπλασία δεν μπορούμε να κουμαντάρουμε; Μην τρελαθούμε κι όλας!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Απαντησα σε τι κατασταση βρισκεται το σκυλι,η παθηση ,ας το πω ετσι, hereditary blood disorder.
Για να το λες εσύ, σίγουρα το έχεις τσεκάρει.
Αρα κάπου στο σόι του μικρού, υπάρχουν κι άλλα σκυλιά σ'αυτή την κατάσταση;
 
  • Like
Reactions: loulou


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Καλα και σωστα ολα αυτα που λες Berna αλλα για σκυλια που δεν εχουν αλλο σοβαρο προβλημα υγειας.
 
  • Like
Reactions: vek


Status
Κλειδωμένο θέμα