Daiji Yasashii Shidousha-διάγνωση ορθοπεδικού


Status
Κλειδωμένο θέμα

loulou

Member
11 Ιουνίου 2011
20
65
www.koutsougera.gr
@loulou

"· Τα pedigree έχουν καταγεγραμμένες τις εξετάσεις δυσπλασίας, εφόσον έχουν πραγματοποιηθεί και μόνο αν έχουν γίνει με τον επίσημο ενδεδειγμένο τρόπο. Οι κληρονομικές παθήσεις δεν θα φανούν στο pedigree, ειδικά στο συγκεκριμένο κουτάβι, δεδομένου ότι μάλλον δεν θα μάθετε ποτέ από πού κρατάει η σκούφια του και τι κουβαλάει."

δικό σας σχόλιο #62 στο νήμα
Τώρα στα γεράματα......
Ακριβώς όπως τα ειπα και σε εκείνο το νήμα. Αν έχετε απορίες εδώ είμαι. Θυμηθείτε ότι το κουτάβι στο οποίο αναφέρομαι σε εκείνο το νήμα ήταν ημίαιμο, όποτε φυσικά και δε θα μαθει κανείς από που κρατάει η σκούφια του και σαφώς δεν θα δει ποτέ εξετάσεις επίσημες το pedigree του μιας και δε διαθέτει.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Θα ηταν φρονιμο να μας πει η θεματοθετρια ποια ειναι η κλινικη εικονα του σκυλου,χωλαινει,ποναει,τι ηταν αυτο που την οδηγησε στον ορθοπεδικο?
Τα εξαρθηματα μπορουν να διαγνωστουν κλινικα,οι οστικες αλλοιωσεις κομματακι δυσκολο εκτος αν ο κτηνιατρος διαθετει βιονικο ματι.
Με ακτινογραφια θα φανει αν υπαρχει συγγενης αιτιολογια πχ βλαισο ισχιο που θα οδηγησει σε εξαρθρημα και υπερεκταση κλπ κλπ
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
A
Από αυτό που γράφετε καταλαβαίνει κανείς οτι δεν καταλαβαίνετε τι συζητάτε. Επανεξετάσεις σε εξέταση δυσπλασίας, χωρις ευρήματα, που έγιναν στη σωστό ηλικία και από εγκεκριμένους ορθοπεδικούς; Ξέρω γω;;



Δεδομένες είναι ηθικά για όσους έχουν ηθική. Παραμένουν μη υποχρεωτικές και εξακολουθείτε ίσως να μην καταλαβατε οτι έχουν γίνει από μένα σε όλα μου τα σκυλιά, και να απευθύνεστε σε μένα σα να μην έχουν γίνει.
Ωραία.
Αξιότιμη κυρία, εμείς μπορεί να μην είμαστε εκτροφείς αλλά έχουμε σκύλους από εκτροφεία. Έχουμε ψάξει κι εμείς εξωνυχιστικά την πιθανότητα εκδήλωσης κληρονιμικών ασθενειών. Από τη στιγμή που ξέρετε, θα ξέρετε τι σημαίνει late onset of hip dysplasia, και θα ξέρετε επίσης οτι οι απεικονιστικές εξέτασεις μπορούν να βγαίνουν καθαρές μέχρι ενός σημείου, ακόμα κι αν ο σκύλος έχει την προδιάθεση να εμφανίσει δυσπλασία. Θα ξέρετε επίσης ότι οι απεικονιστικές εξετάσεις είναι διαγνωστικές και όχι προληπτικές, ενώ ο μόνος τρόπος πρόληψης (της μετάδοσης της ασθένειας στους απογόνους, όχι της ίδιας της δυσπλασίας) είναι στενή παρακολούθηση του σκύλου και οι γενετικές εξετάσεις, οι οποίες δυστυχώς για την δυσπλασία των ισχίων ακόμα βρίσκονται στο στάδιο μελέτης, αλλά υπάρχουν συγγενικές παθήσεις οι οποίες συμπεριλαμβάνονται στο γενετικό τεστ δείγμα του οποίου ανέφερα σε ένα από τα προηγούμενα μηνύματά μου.
Οπότε, ουσιαστικά, το μόνο που είναι τεκμηριωμένο (με ανεπίσημο τρόπο) είναι το ότι πριν 5 χρόνια η μητέρα του σκυλου δεν ειχε εμφανή συμπτώματα.

Επίσης, αφού αναφερθήκατε στο μήνυμά μου, θα ήθελα να σας υποδείξω κατι αλλο. Λετε ότι η ιδιοκτήτρια του σκύλου αντιμετωπίζει πρόβλημα με την υγεία του και από μικρη ηλικια τον τρέχει σε γιατρούς. Παρακάτω λέτε, ότι ο σκύλος δεν αθλείται επαρκώς. Ερωτώ, πως μπορεί ένας σκύλος με αυτές τις ασθένειες να αθλείται στο ίδιο επίπεδο με τα υγιή κουτάβια της ηλικίας του;

Ευχαριστώ.
 
  • Like
Reactions: Orilis and Hiraeth


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Έχω μια απορία και σαν νέοπας θέλω να μάθω. Η κυρία που άνοιξε το θέμα δεν έγραψε αν το σκυλί παρουσίασε κάποια προβλήματα στην βόλτα, στο περπάτημα στο σπίτι κλπ.

Πάμε τον κτηνίατρο και ζητάμε ακτινογραφίες χωρίς λόγο ή υπήρχε λόγος ;

Ή ο λόγος της ακτινογραφίας ήταν αυτός https://www.dogforum.gr/community/threads/Οπτική-Διάγνωση-δυσπλασίας.34317/

Εχω μπερδευτεί.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Όταν δεν γνωρίζουμε κάτι ρωτάμε, δεν είναι φρόνιμο να κάνουμε τον έξυπνο οπως κάνετε εσείς τώρα και μάλιστα επικινδύνως.

Η ανοησία είναι ανίκητη. Διαβάστε την απάντησή μου με μεγαλύτερη προσοχή και αν απαλλαγείτε από την ημιμάθεια σας ίσως και να καταλάβετε και να δώσετε ο ίδιος απαντήσεις σε όσα αναρωτιέστε. Στη δευτερολογία μου ήμουν σαφής.

Το αμίμητό σας «0-0» με Μαρία, δηλαδή το ότι «έγιναν εξετάσεις από κορυφαίους ορθοπεδικούς που κατονόμασα αβίαστα και αξιολογήθηκαν από τέσσερις επιπλέον γιατρούς εγγράφως, μεταξύ των οποίων και δυο από αυτούς που νομιμοποιούνται να κάνουν επίσημες» με το «δεν εκανα καν εξετάσεις στο σκύλο μου αλλά διατυμπανίζω πως έχει δυσπλασια» κατά παραδοχή της Μαρίας είναι μεταξύ τους τόσο ίδια όσο η βούρτσα με τη ... βούρτσα.

Τι άλλο να πω η γυναίκα...
καταρχην ευχαριστω για την ωραια απαντηση
για την τελευταια παραγραφο σας καταρχην πρεπει να μαθετε οτι στους συμβεβλημενους κτηνιατρους βγαινουν απλα οι ακτινες οι οποιες πανε και αξιολογουντε εξω και οχι στους ιδιους.αυτο βεβαια δεν τους κανει λιγοτερο ικανους.

παμε τωρα στην αμαθεια μου
σαν κατοχος επωνυμιας εκτροφειου και με προσφατη γεννα μου και εχοντας κανει ακριβως εξετασεις πολυ καιρο πριν στην σκυλα μου με τον τροπο που κανατε και εσεις ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να πω στον υποψηφιο που θα ηθελε κουταβι μου οτι η μανα εχει εξετασεις δυσπλασιας γιατι ολοι θα ηθελαν να ειναι επισημες.
οποτε απο το να λεω οτι η μανα εχει κανει και ειναι καθαρες και ολα οκ ελεγα απλα οχι,δεν εχει εξετασεις δυσπλασιας.
δεν εχω σκοπο να γινω εκτροφεας βεβαια αλλα το θεωρω πιο ηθικο και πιο ντομπρο.

παμε παρακατω
απο οτι βλεπω κολατε στα λογια της @ProudtobeGreek περι σφραγιδας και χωρας κλπ κλπ
αυτο που δεν εχετε καταλαβει σε αυτα που λεει η Αργυρω ειναι οτι ΕΣΕΙΣ δεν μπορειτε να κανετε τις εξετασεις επισημες...λειπει ενα παραβολο,για αρχη.

οποτε λοιπον,αν καποιος θελει να λεγετε εκτροφεας καλο θα ειναι να ειναι ενταξει σε αυτα που λεει.
εξετασεις δυσπλασιας μονο επισημες,τιποτα παραπερα..εχω,δεν εχω,πιο ηθικο ειναι να λες την αληθεια οποια και αν ειναι αυτη
σε αλλη περιπτωση αδικως τρεχετε και σε εκθεσεις,μπορειτε βαση της πειρας σας (γενικα ολοι και οχι αποκλειστικα εσεις) να βαφτιζετε τα σκλια σας τσαμπιον σε εκθεσεις,δεν εχει σημασια αν κατεβηκαν και κριθηκαν και ΠΗΡΑΝ ΕΠΙΣΗΜΟ χαρτι,σημαασια εχει που το ειπε ο χ εκτροφεας και ο ψ κριτης.

λυπαμαι αλλα εμενα αυτη ειναι η αληθεια μου και την επομενη φορα θα κοιταξω να ειμαι πιο διαβασμενος.
 


bish

Member
19 Αυγούστου 2015
7
3
Να κάνω και γω μια ερώτηση γιατί μπερδεύτηκα από τα τόσα που διαβάζω. Εξετάσεις δυσπλασίας που έχουν σταλεί σε κτηνίατρο του εξωτερικού που είναι συμβεβλημένος με την fci, έχουν σφραγιστεί από τον ίδιο αλλά δεν είναι αποτυπωμένες στο ped, είναι ή όχι επίσημες;
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Να κάνω και γω μια ερώτηση γιατί μπερδεύτηκα από τα τόσα που διαβάζω. Εξετάσεις δυσπλασίας που έχουν σταλεί σε κτηνίατρο του εξωτερικού που είναι συμβεβλημένος με την fci, έχουν σφραγιστεί από τον ίδιο αλλά δεν είναι αποτυπωμένες στο ped, είναι ή όχι επίσημες;
Αν έχουν σταλεί απο ΚΟΕ ναι είναι....Επίσης αν έχουν γίνει απο τον ίδιο κτηνίατρο στο εξωτερικό(προυπόθεση να πάτε μέχρι εκεί με το σκύλο,να πληρώσετε το αντίστοιχο παράβολο στον αντίστοιχο Κυνολογικό όμιλο) ναι είναι.Να στείλει ιδιώτης εξετάσεις νομίζω οτι δεν είναι εφικτό...
Παράδειγμα εγώ τις είχα κάνει στη μία μου σκύλα στην Σερβία αλλά δεν πήγα να σφραγίσω το πέντιγκρι(Απο αμέλεια)..είναι επίσημες όμως με τη σφραγίδα της FCI και του Κυνολογικού Ομίλου της Σερβίας και όποτε ξαναπάω θα σφραγίσω το πέντιγκρι για το τυπικό καθαρά κομμάτι.Η μεγάλη μου τις έκανε στην Ελλάδα μέσω ΚΟΕ οπότε σφράγισα το πεντιγκρί της κατευθείαν.
hd-ed_1_orig.jpg
 
Last edited:


loulou

Member
11 Ιουνίου 2011
20
65
www.koutsougera.gr
καταρχην ευχαριστω για την ωραια απαντηση
για την τελευταια παραγραφο σας καταρχην πρεπει να μαθετε οτι στους συμβεβλημενους κτηνιατρους βγαινουν απλα οι ακτινες οι οποιες πανε και αξιολογουντε εξω και οχι στους ιδιους.αυτο βεβαια δεν τους κανει λιγοτερο ικανους.

παμε τωρα στην αμαθεια μου
σαν κατοχος επωνυμιας εκτροφειου και με προσφατη γεννα μου και εχοντας κανει ακριβως εξετασεις πολυ καιρο πριν στην σκυλα μου με τον τροπο που κανατε και εσεις ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να πω στον υποψηφιο που θα ηθελε κουταβι μου οτι η μανα εχει εξετασεις δυσπλασιας γιατι ολοι θα ηθελαν να ειναι επισημες.
οποτε απο το να λεω οτι η μανα εχει κανει και ειναι καθαρες και ολα οκ ελεγα απλα οχι,δεν εχει εξετασεις δυσπλασιας.
δεν εχω σκοπο να γινω εκτροφεας βεβαια αλλα το θεωρω πιο ηθικο και πιο ντομπρο.

παμε παρακατω
απο οτι βλεπω κολατε στα λογια της @ProudtobeGreek περι σφραγιδας και χωρας κλπ κλπ
αυτο που δεν εχετε καταλαβει σε αυτα που λεει η Αργυρω ειναι οτι ΕΣΕΙΣ δεν μπορειτε να κανετε τις εξετασεις επισημες...λειπει ενα παραβολο,για αρχη.

οποτε λοιπον,αν καποιος θελει να λεγετε εκτροφεας καλο θα ειναι να ειναι ενταξει σε αυτα που λεει.
εξετασεις δυσπλασιας μονο επισημες,τιποτα παραπερα..εχω,δεν εχω,πιο ηθικο ειναι να λες την αληθεια οποια και αν ειναι αυτη
σε αλλη περιπτωση αδικως τρεχετε και σε εκθεσεις,μπορειτε βαση της πειρας σας (γενικα ολοι και οχι αποκλειστικα εσεις) να βαφτιζετε τα σκλια σας τσαμπιον σε εκθεσεις,δεν εχει σημασια αν κατεβηκαν και κριθηκαν και ΠΗΡΑΝ ΕΠΙΣΗΜΟ χαρτι,σημαασια εχει που το ειπε ο χ εκτροφεας και ο ψ κριτης.

λυπαμαι αλλα εμενα αυτη ειναι η αληθεια μου και την επομενη φορα θα κοιταξω να ειμαι πιο διαβασμενος.
Απλοϊκές προσεγγίσεις εσφαλμένες που δεν οδηγούν πουθενά
 


loulou

Member
11 Ιουνίου 2011
20
65
www.koutsougera.gr
A


Ωραία.
Αξιότιμη κυρία, εμείς μπορεί να μην είμαστε εκτροφείς αλλά έχουμε σκύλους από εκτροφεία. Έχουμε ψάξει κι εμείς εξωνυχιστικά την πιθανότητα εκδήλωσης κληρονιμικών ασθενειών. Από τη στιγμή που ξέρετε, θα ξέρετε τι σημαίνει late onset of hip dysplasia, και θα ξέρετε επίσης οτι οι απεικονιστικές εξέτασεις μπορούν να βγαίνουν καθαρές μέχρι ενός σημείου, ακόμα κι αν ο σκύλος έχει την προδιάθεση να εμφανίσει δυσπλασία. Θα ξέρετε επίσης ότι οι απεικονιστικές εξετάσεις είναι διαγνωστικές και όχι προληπτικές, ενώ ο μόνος τρόπος πρόληψης (της μετάδοσης της ασθένειας στους απογόνους, όχι της ίδιας της δυσπλασίας) είναι στενή παρακολούθηση του σκύλου και οι γενετικές εξετάσεις, οι οποίες δυστυχώς για την δυσπλασία των ισχίων ακόμα βρίσκονται στο στάδιο μελέτης, αλλά υπάρχουν συγγενικές παθήσεις οι οποίες συμπεριλαμβάνονται στο γενετικό τεστ δείγμα του οποίου ανέφερα σε ένα από τα προηγούμενα μηνύματά μου.
Οπότε, ουσιαστικά, το μόνο που είναι τεκμηριωμένο (με ανεπίσημο τρόπο) είναι το ότι πριν 5 χρόνια η μητέρα του σκυλου δεν ειχε εμφανή συμπτώματα.

Επίσης, αφού αναφερθήκατε στο μήνυμά μου, θα ήθελα να σας υποδείξω κατι αλλο. Λετε ότι η ιδιοκτήτρια του σκύλου αντιμετωπίζει πρόβλημα με την υγεία του και από μικρη ηλικια τον τρέχει σε γιατρούς. Παρακάτω λέτε, ότι ο σκύλος δεν αθλείται επαρκώς. Ερωτώ, πως μπορεί ένας σκύλος με αυτές τις ασθένειες να αθλείται στο ίδιο επίπεδο με τα υγιή κουτάβια της ηλικίας του;

Ευχαριστώ.
Αυτό μα κάνετε στο σκύλο σας ή στους σκύλους σας. Επανεξέταση δυσπλασίας ανάγκη εξάμηνο. Έτσι θα είστε σίγουρη οτι όλα πάνε και θα συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά.
Ο σκυλιά δεν ασκείται επαρκώς. Τέλεια παύλα. Από την πρώτη μέρα παρά τις υποδείξεις μου, δεν ασκείται. Δεν είναι κάτι συζητήσιμο αυτό και υποθέτω δεν είναι και δυσνόητο
 






Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Γνωρίζω εκτροφείς που έχουν επίσημα αποτελέσματα, λόγω του ηθικού χρέους που λέτε επαναλαμβάνουν τις εξετάσεις μέχρι να γίνουν οι σκύλοι τουλάχιστον 3-4 χρονών και πάλι δεν μπορούν να δώσουν καμία εγγύηση αν θα έχουν οι απόγονοί τους δυσπλασία ή όχι.

Και αυτό είναι και το πιο τίμιο υποθέτω. Όταν ένας εκτροφέας ο οποίος γνωρίζει την κατά 80% κληρονομική αιτιολογία της πάθησης απλά λεει στον ιδιοκτήτη χαρτί και καλαμάρι, εγώ έκανα ότι μπορούσα ΑΛΛΑ μια πιθανότητα να εμφανίσει ο σκύλος δυσπλασία παραμένει παντα.

Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει η διάγνωση που ανέφερε η ιδιοκτήτρια του κουταβιού, αν έχει καταλάβει σωστά τα λεγόμενα του γιατρού κλπ, αλλά αν αληθεύει αδυνατώ να πιστέψω ότι ολα αυτά προέκυψαν από έλλειψη εκτόνωσης. Αν είναι υπέρβαρο, αν δεν τρέφεται σωστά, αν τον πήγαινε για μαραθωνιο με το ποδηλατο κάθε μέρα τότε ίσως, αλλά πουθενά μα πουθενά σε καμία κτηνιατρική μελέτη δεν αναγράφεται η ΕΛΛΕΙΨΗ ασκησης ως αιτία δυσπλασίας ισχίων. Το αντίθετο, η καταπόνηση είναι μια συχνή αιτία.

Δεν είμαι δικηγόρος κανενός ούτε ξέρω υπό τι συνθήκες ζει ο σκύλος, αλλά υπάρχει κι η κοινη λογική και ο νοων νοείτω. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 
  • Like
Reactions: Orilis


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Γνωρίζω εκτροφείς που έχουν επίσημα αποτελέσματα, λόγω του ηθικού χρέους που λέτε επαναλαμβάνουν τις εξετάσεις μέχρι να γίνουν οι σκύλοι τουλάχιστον 3-4 χρονών και πάλι δεν μπορούν να δώσουν καμία εγγύηση αν θα έχουν οι απόγονοί τους δυσπλασία ή όχι.

Και αυτό είναι και το πιο τίμιο υποθέτω. Όταν ένας εκτροφέας ο οποίος γνωρίζει την κατά 80% κληρονομική αιτιολογία της πάθησης απλά λεει στον ιδιοκτήτη χαρτί και καλαμάρι, εγώ έκανα ότι μπορούσα ΑΛΛΑ μια πιθανότητα να εμφανίσει ο σκύλος δυσπλασία παραμένει παντα.

Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει η διάγνωση που ανέφερε η ιδιοκτήτρια του κουταβιού, αν έχει καταλάβει σωστά τα λεγόμενα του γιατρού κλπ, αλλά αν αληθεύει αδυνατώ να πιστέψω ότι ολα αυτά προέκυψαν από έλλειψη εκτόνωσης. Αν είναι υπέρβαρο, αν δεν τρέφεται σωστά, αν τον πήγαινε για μαραθωνιο με το ποδηλατο κάθε μέρα τότε ίσως, αλλά πουθενά μα πουθενά σε καμία κτηνιατρική μελέτη δεν αναγράφεται η ΕΛΛΕΙΨΗ ασκησης ως αιτία δυσπλασίας ισχίων. Το αντίθετο, η καταπόνηση είναι μια συχνή αιτία.

Δεν είμαι δικηγόρος κανενός ούτε ξέρω υπό τι συνθήκες ζει ο σκύλος, αλλά υπάρχει κι η κοινη λογική και ο νοων νοείτω. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Απλά θα διαφωνήσω με το 80% κληρονομική.Είναι πολυπαραγοντική και ακόμα δεν υπάρχουν επίσημες μελέτες για το ποσοστό της κληρονομικότητας απ'όσο δύναμαι να γνωρίζω.Απο σεμινάριο που έκανα με πολύ γνωστή γιατρό του εξωτερικού που ειδικεύεται στην δυσπλασία μας εξήγησε αναλυτικά οτι πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο αλλά δεν ξέρουμε σε τι ποσοστό ο καθένας.Επίσης μας εξήγησε οτι αν βάλεις δύο σκύλους ελέυθερους δυσπλασίας να ζευγαρώσουν οι πιθανότητες να εμφανίσει κάποιος απόγονος δυσπλασία είναι μικρότερες(δεν εξασφαλίζουν οτι ΔΕΝ θα εμφανίσει κάποιος) από οτι αν ζευγαρώσουν 2 σκυλιά με Β και αυξάνονται οι πιθανότητες με C...Είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα δυσπλασίας ακόμα.
 


loulou

Member
11 Ιουνίου 2011
20
65
www.koutsougera.gr
Γνωρίζω εκτροφείς που έχουν επίσημα αποτελέσματα, λόγω του ηθικού χρέους που λέτε επαναλαμβάνουν τις εξετάσεις μέχρι να γίνουν οι σκύλοι τουλάχιστον 3-4 χρονών και πάλι δεν μπορούν να δώσουν καμία εγγύηση αν θα έχουν οι απόγονοί τους δυσπλασία ή όχι.

Και αυτό είναι και το πιο τίμιο υποθέτω. Όταν ένας εκτροφέας ο οποίος γνωρίζει την κατά 80% κληρονομική αιτιολογία της πάθησης απλά λεει στον ιδιοκτήτη χαρτί και καλαμάρι, εγώ έκανα ότι μπορούσα ΑΛΛΑ μια πιθανότητα να εμφανίσει ο σκύλος δυσπλασία παραμένει παντα.

Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει η διάγνωση που ανέφερε η ιδιοκτήτρια του κουταβιού, αν έχει καταλάβει σωστά τα λεγόμενα του γιατρού κλπ, αλλά αν αληθεύει αδυνατώ να πιστέψω ότι ολα αυτά προέκυψαν από έλλειψη εκτόνωσης. Αν είναι υπέρβαρο, αν δεν τρέφεται σωστά, αν τον πήγαινε για μαραθωνιο με το ποδηλατο κάθε μέρα τότε ίσως, αλλά πουθενά μα πουθενά σε καμία κτηνιατρική μελέτη δεν αναγράφεται η ΕΛΛΕΙΨΗ ασκησης ως αιτία δυσπλασίας ισχίων. Το αντίθετο, η καταπόνηση είναι μια συχνή αιτία.

Δεν είμαι δικηγόρος κανενός ούτε ξέρω υπό τι συνθήκες ζει ο σκύλος, αλλά υπάρχει κι η κοινη λογική και ο νοων νοείτω. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Που ακριβώς διαβάστε σε γραφόμενά μου ότι ο σκύλος έχει δυσπλασία και μάλιστα οτι οφείλεται στην έλλειψη άσκησης;
Προσπαθήστε να κατανοήσετε τι γράφω.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Απλά θα διαφωνήσω με το 80% κληρονομική.Είναι πολυπαραγοντική και ακόμα δεν υπάρχουν επίσημες μελέτες για το ποσοστό της κληρονομικότητας απ'όσο δύναμαι να γνωρίζω.Απο σεμινάριο που έκανα με πολύ γνωστή γιατρό του εξωτερικού που ειδικεύεται στην δυσπλασία μας εξήγησε αναλυτικά οτι πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο αλλά δεν ξέρουμε σε τι ποσοστό ο καθένας.Επίσης μας εξήγησε οτι αν βάλεις δύο σκύλους ελέυθερους δυσπλασίας να ζευγαρώσουν οι πιθανότητες να εμφανίσει κάποιος απόγονος δυσπλασία είναι μικρότερες(δεν εξασφαλίζουν οτι ΔΕΝ θα εμφανίσει κάποιος) από οτι αν ζευγαρώσουν 2 σκυλιά με Β και αυξάνονται οι πιθανότητες με C...Είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα δυσπλασίας ακόμα.
ναι σε αυτό συμφωνώ, απλα μειώνουμε τις πιθανότητες και ίσως σε βάθος χρόνου μπορεσουμε να τις κάνουμε μηδαμινές αν πχ μέσα σε 50 χρονια δεν θα μπει σε αναπαραγωγή ούτε ένας σκύλος με δυσπλασία, εμφανή ή μη (ουτοπικό πάντως).
κάπου με την εκτροφέα μας συζητούσαμε το γενετικό τεστ το οποίο θεωρείται "υπό κατασκευή" ακόμα, αυτό
Νομίζω η κληρονομική φύση της δυσπλασίας έχει πλέον εξεταστεί επαρκώς αλλά επειδή παρουσιάζει πολυγενετικό τύπο κληρονομικότητας είναι πολύ δύσκολη η πρόληψη. :(
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος κανενός...εγινε ενα πόστ και η θεματοθέτρια εξαφανίστηκε.Δεν μπήκε στον κόπο να μας πεί κάποιες λεπτομέρειες κλπ Από την άλλη βλέπω την εκτροφέα η οποία μπήκε στον κόπο να εξηγήσει τη θέση της και συνεχίζει να μας απαντάει.Ναι οκ δεν έχουν "επίσημες" εξετάσεις δυσπλασίας οι γεννήτορες,όμως έχουν έστω και ανεπίσημες ακτινογραφίες που δε δείχνουν κάποια υποψία δυσπλασίας(με βάση τα λεγόμενα της εκτροφέως) και δείχνει ενδιαφέρον για το σκυλί εκτροφής της όπως αναφέρει και η ίδια.Ο καθένας μπορεί να κρίνει αν του κάνει σαν εκτροφέας ή όχι..αλλα εν προκειμένο βλέπω απλα ενα πυροτέχνημα απο την πλευρά της ιδιοκτήτριας και τίποτα περισσότερο,κρίνοντας απο την εξαφάνιση της και μόνο.Θεωρώ άτοπο να συνεχίζει το θέμα χωρίς την άλλη πλευρά...
 
  • Like
Reactions: mareco and Eroe




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Εμένα δεν με ενδιαφέρει να σας πω την αλήθεια τι θα πει το μελος @saras, δεν είναι το πρόβλημα μου αυτό.
Αγαπάω την ηθική εκτροφή, και έχω όλα αυτά τα χρόνια σας απλός ιδιώτης γνωρίσει ΠΟΛΛΟΥΣ Έλληνες που ασχολούνται η επαγγελματικά η ερασιτεχνικά με την εκτροφή της φυλής που αγαπάνε,που είναι πολύ παραπάνω από το απλό "ηθικός"
Το δεν είναι υποχρεωτικό να γίνουν επίσημες το ξέρω , εδώ δεν είναι υποχρεωτικό για τις φυλές που ο όμιλος φυλής το εχει στα καταστατικό του.
Το υποχρεωτικό , το νόμιμο δεν είναι πάντα και το ηθικό.
Ηθικό είναι να κάνει ο εκτροφέας ΟΛΕΣ τις εξετάσεις για προβλήματα που μαστίζουν την φυλή και επειδή η γυναίκα του Καισαρα πρέπει να δείχνει οτι είναι ηθική και όχι μονο να είναι θα πρέπει όσες απο αυτές μπορούν να γίνουν επίσημες να γίνονται.
@loulou δε σας ξέρω , μπορεί πραγματικά να είσαστε πανω απο ηθική και πιο σωστή απο όλους αλλά δυστυχώς δεν μπορείτε να το αποδείξετε και σε εποχές που η ερασιτεχνική εκτροφή μπαίνει στο ίδιο τσουβάλι με τον κάθε άσχετο που ζευγαρώνει ότι ναναι η υπαρξη PD απο μόνη της δεν λέει κατι.
Θα πρέπει οι πραγματικοί ,αυτοί που νοιάζονται να έχουν κάνει κάτι παραπάνω από το υποχρεωτικό.
 


loulou

Member
11 Ιουνίου 2011
20
65
www.koutsougera.gr
Εμένα δεν με ενδιαφέρει να σας πω την αλήθεια τι θα πει το μελος @saras, δεν είναι το πρόβλημα μου αυτό.
Αγαπάω την ηθική εκτροφή, και έχω όλα αυτά τα χρόνια σας απλός ιδιώτης γνωρίσει ΠΟΛΛΟΥΣ Έλληνες που ασχολούνται η επαγγελματικά η ερασιτεχνικά με την εκτροφή της φυλής που αγαπάνε,που είναι πολύ παραπάνω από το απλό "ηθικός"
Το δεν είναι υποχρεωτικό να γίνουν επίσημες το ξέρω , εδώ δεν είναι υποχρεωτικό για τις φυλές που ο όμιλος φυλής το εχει στα καταστατικό του.
Το υποχρεωτικό , το νόμιμο δεν είναι πάντα και το ηθικό.
Ηθικό είναι να κάνει ο εκτροφέας ΟΛΕΣ τις εξετάσεις για προβλήματα που μαστίζουν την φυλή και επειδή η γυναίκα του Καισαρα πρέπει να δείχνει οτι είναι ηθική και όχι μονο να είναι θα πρέπει όσες απο αυτές μπορούν να γίνουν επίσημες να γίνονται.
@loulou δε σας ξέρω , μπορεί πραγματικά να είσαστε πανω απο ηθική και πιο σωστή απο όλους αλλά δυστυχώς δεν μπορείτε να το αποδείξετε και σε εποχές που η ερασιτεχνική εκτροφή μπαίνει στο ίδιο τσουβάλι με τον κάθε άσχετο που ζευγαρώνει ότι ναναι η υπαρξη PD απο μόνη της δεν λέει κατι.
Θα πρέπει οι πραγματικοί ,αυτοί που νοιάζονται να έχουν κάνει κάτι παραπάνω από το υποχρεωτικό.

Από που προκύπτει αυτό που λέτε; Δηλαδή οτι η ύπαρξη εξετάσεων από επωνύμους διακεκριμένους ορθοπεδικούς, «δε λέει κάτι»;
Σε ποιόν να πει;
Και στο ότι ο εκτροφέας πρέπει από ηθικό χρέος να κάνει οτι υπαγορεύει η ηθική του και όχι αυτό που υποχρεούται που διαφωνήσαμε; Μα όσα σας περιέγραψα ως στάση ζωής μου ως εκτροφέας και ως κινήσεις σαφώς και υπερβαίνουν τις υποχρεώσεις μου. Ελπίζω μα το κατανοείτε οτι δεν είμαστε απέναντι έτσι;
 
  • Like
Reactions: mareco and Konmac


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ακριβώς όπως τα ειπα και σε εκείνο το νήμα. Αν έχετε απορίες εδώ είμαι. Θυμηθείτε ότι το κουτάβι στο οποίο αναφέρομαι σε εκείνο το νήμα ήταν ημίαιμο, όποτε φυσικά και δε θα μαθει κανείς από που κρατάει η σκούφια του και σαφώς δεν θα δει ποτέ εξετάσεις επίσημες το pedigree του μιας και δε διαθέτει.
Μάλλον αυοταναιρείστε. Διότι για το ημίαιμο λέτε ότι αν ήταν καθαρόαιμο και είχε πεντιγκρι θα φαίνονταν οι εξετάσεις δυσλπασίας κλπ, ενώ αντίθετα για το δικό σας λέτε ότι δεν είναι υποχρεωτικό να αναγράφονται στο πετιγκρί και ότι μπορεί και να μην είναι επίσημες.

Για μένα τον "έξω από το χώρο", αυτό το επίσημες μη επίσημες και το γράφω - δεν γράφω κατά το δοκούν, με υποψιάζει στο "αν είμαι σίγουρος το γράφω, αν όχι καλύτερα να το έχω ανεπίσημα"....

Κατά τα άλλα, ως άτομο που έχει μπει στην διαδικασία "ανάκρισης" σε αυτό το φόρουμ αξίζει αν μη τι άλλο σεβασμό (όπως το επεσήμανε και η @ProudtobeGreek )
 


Status
Κλειδωμένο θέμα