Dalmatian - Δαλματίας




Angel3

Well-Known Member
23 Απριλίου 2011
54
0
Μυτιλήνη
παιδια συντομα ερχεται δαλματοσ βρηκα εναν εκτροφεα και ειμαι πολυ ευχαριστημενη μονο που φοβαμαι μην τουσ συγκρινω και τιποτα τετοιο αν και για εμενα ηταν ενασ ο ρουμπι και τρ πολλοι δεν ξερω γτ μου λενε οτι παιρνω το κουταβι για να καλυψω το κενο του ρουμπι και τετοια και τουσ εξηγω οτι αυτο αποκλειεται τσπ παρεπιπτοντωσ παιδια δεν βρισκω ονομα για το νεο κουταβι (αρσενικο)
 


darkvampire

New Member
23 Ιουνίου 2011
1
0
Βόλος
Γειά σας!!Είμαι φοιτήτρια Κτηνιατρικής και από πάντα ήθελα να αγοράσω ένα Δαλματίας,αλλά ως τώρα δεν τα είχα καταφέρει.Πρόσφατα έπεισα τους γονείς μου και μού είπαν το τελικό οκ.'Εχω διαβάσει ότι αύτα τα σκυλιά είναι πολύ ανεξάρτητα,με απεριόριστη ενέργεια και σχετικά δύσκολα στην εκπαίδευση.Δεν είχα ποτέ μου σκύλο,οπότε δεν θεωρούμαι έμπειρη στον χειρισμό τους.
Επίσης,μένω σε διαμέρισμα και δε ξέρω κατά πόσο αυτή η ράτσα είναι κατάλληλη για διαμέρισμα...Είμαι,όμως,αρκετά πρόθυμη να διαθέσω τον απαραίτητο χρόνο για τις καθημερινές βόλτες του.2-3 φορές τη μέρα γύρω στα 2 χιλιόμετρα νομίζω,ε?
Από τιμές τι παίζει?Θα μού προτείνατε αρσενικό ή θηλυκό?
Παρακαλώ πληροφορήστε με όσο μπορείτε γιατί πραγματικά σκοπεύω να πάρω σκυλί πολύ σύντομα και δε ξέρω αν τα Δαλματίας,παρά τη μεγάλη αγάπη που τους έχω,θα είναι η κατάλληλη επιλογή για μένα.
Ευχαριστώ πολύ!!!:)
 


Maxie The Dalmatian

Active Member
21 Ιανουαρίου 2011
44
0
Γειά σας!!Είμαι φοιτήτρια Κτηνιατρικής και από πάντα ήθελα να αγοράσω ένα Δαλματίας,αλλά ως τώρα δεν τα είχα καταφέρει.Πρόσφατα έπεισα τους γονείς μου και μού είπαν το τελικό οκ.'Εχω διαβάσει ότι αύτα τα σκυλιά είναι πολύ ανεξάρτητα,με απεριόριστη ενέργεια και σχετικά δύσκολα στην εκπαίδευση.Δεν είχα ποτέ μου σκύλο,οπότε δεν θεωρούμαι έμπειρη στον χειρισμό τους.
Επίσης,μένω σε διαμέρισμα και δε ξέρω κατά πόσο αυτή η ράτσα είναι κατάλληλη για διαμέρισμα...Είμαι,όμως,αρκετά πρόθυμη να διαθέσω τον απαραίτητο χρόνο για τις καθημερινές βόλτες του.2-3 φορές τη μέρα γύρω στα 2 χιλιόμετρα νομίζω,ε?
Από τιμές τι παίζει?Θα μού προτείνατε αρσενικό ή θηλυκό?
Παρακαλώ πληροφορήστε με όσο μπορείτε γιατί πραγματικά σκοπεύω να πάρω σκυλί πολύ σύντομα και δε ξέρω αν τα Δαλματίας,παρά τη μεγάλη αγάπη που τους έχω,θα είναι η κατάλληλη επιλογή για μένα.
Ευχαριστώ πολύ!!!:)
Γειά σου darkvampire,

Είμαι ιδιοκτήτης αρσενικού σκύλου Δαλματίας εδώ και 1,5 χρόνο. Τον πήρα από 2 μηνών και τώρα πλέον έχει φτάσει στους 18 μήνες!

Αρχικά δεν γνώριζα όλα όσα ΕΠΡΕΠΕ να γνωρίζω για τη συγκεκριμένη ράτσα, όμως με αρκετή μελέτη, πιστεύω πως έμαθα όσα πρέπει να ξέρω για να συντηρώ ένα τέτοιο σκύλο.

Είναι σκυλιά με φοβερή ενέργεια και νευρικότητα ορισμένες φορές. Ο δικός μου είναι τρομερά φιλικός με ΟΛΟΥΣ, δεν έχει δαγκώσει ΠΟΤΕ κανέναν αλλά ούτε και έχει αγριέψει.

Απαιτεί πάρα πολύ χρόνο από το αφεντικό του. 3 φορές την ημέρα θέλει να τρέχει (όχι απλή βολτούλα με τον οδηγό του). Δεν είναι ράτσα για διαμέρισμα, ούτε για αστείο. Απαιτεί χώρο ελευθερίας για να τρέχει μόνος του και να εκτονώνεται όταν δεν βγαίνει έξω.

Όμως το σημαντικότερο είναι η διατροφή του! Τα σκυλιά Δαλματίας είναι η μοναδική ράτσα η οποία δεν μεταβολίζει το ουρικό οξύ και έτσι έχει περίσσεια στα ούρα του, με αποτέλεσμα αν δεν προσεχθεί καταλλήλως, σε λίγα χρόνια, με μαθηματική ακρίβεια, να δημιουργούνται ουρόλιθοι και αν κάποιος είναι αρκετά μεγάλος να φράζει την ουρήθρα και να απαιτεί ΑΜΕΣΗ (μέσα σε λίγες ώρες) επέμβαση.

Ως μελλοντική κτηνίατρος, θεωρώ πως θα μπορέσεις άνετα με τις γνώσεις να χειριστείς την πιο δύσκολη ράτσα που υπάρχει. Θα πρέπει όμως να διαβάσεις πολλά βιβλία και μελέτες τα οποία δεν πρόκειται να διδαχθείς!
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
Ως μελλοντική κτηνίατρος, θεωρώ πως θα μπορέσεις άνετα με τις γνώσεις να χειριστείς την πιο δύσκολη ράτσα που υπάρχει. Θα πρέπει όμως να διαβάσεις πολλά βιβλία και μελέτες τα οποία δεν πρόκειται να διδαχθείς!
Αλλο κτηνιατρος, αλλο εκπαιδευτης. Αλλο γνωριζω ανατομικα ενα ζωο, τον ανθρωπο κλπ και ΑΛΛΟ το να ξερω πως να (δια)χειριστω την ιδιοσυγκρασια του...
 


Maxie The Dalmatian

Active Member
21 Ιανουαρίου 2011
44
0
Αλλο κτηνιατρος, αλλο εκπαιδευτης. Αλλο γνωριζω ανατομικα ενα ζωο, τον ανθρωπο κλπ και ΑΛΛΟ το να ξερω πως να (δια)χειριστω την ιδιοσυγκρασια του...
Όλα σχετικά είναι . . .(!)

Η ράτσα θέλει τρομερή προσοχή και συνδυασμό με ειδικές γνώσεις, γεγονός που διαπίστωσα μετά την απόκτησή του.

Το σημαντικότερο, όπως έγραψα και παραπάνω, είναι η διατροφή του. Το πρόβλημα με το μη μεταβολισμό του ουρικού οξέος είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ κίνδυνος για τον σκύλο.

Αυτό το πρόβλημα, θέλει ιδιαίτερη αντιμετώπιση. Αρκετό τρέξιμο καθημερινά, αρκετό και φρέσκο νερό και τροφές χαμηλές σε πουρίνες(!).

Κάποια τρόφιμα είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΑ διά ροπάλου, και κάποια άλλα πρέπει να συμπεριλαμβάνονται αρκετά συχνά στη δίαιτά του.

Θεωρώ, πως η κοπέλα με τις γνώσεις που θα αποκτήσει (χημείας - βιολογίας) θα μπορέσει να κοντρολάρει τα παραπάνω θέματα. Δεν πιστεύω πως τίθεται θέμα πάνω σε αυτό . . .

Εγώ πάντως, σε όσους κτηνιάτρους έχω πάει, έχουν μαύρη νύχτα για τη συγκεκριμένη ράτσα. Δυστυχώς ...
 




3 Ιανουαρίου 2012
26
0
παιδια συντομα ερχεται δαλματοσ βρηκα εναν εκτροφεα και ειμαι πολυ ευχαριστημενη μονο που φοβαμαι μην τουσ συγκρινω και τιποτα τετοιο αν και για εμενα ηταν ενασ ο ρουμπι και τρ πολλοι δεν ξερω γτ μου λενε οτι παιρνω το κουταβι για να καλυψω το κενο του ρουμπι και τετοια και τουσ εξηγω οτι αυτο αποκλειεται τσπ παρεπιπτοντωσ παιδια δεν βρισκω ονομα για το νεο κουταβι (αρσενικο)

Μπορεις να μου στειλεις περισσοτερες πληροφοριες για τον εκτροφεα σε μυνημα?
 


3 Ιανουαρίου 2012
26
0
Γειά σου darkvampire,

Είμαι ιδιοκτήτης αρσενικού σκύλου Δαλματίας εδώ και 1,5 χρόνο. Τον πήρα από 2 μηνών και τώρα πλέον έχει φτάσει στους 18 μήνες!

Αρχικά δεν γνώριζα όλα όσα ΕΠΡΕΠΕ να γνωρίζω για τη συγκεκριμένη ράτσα, όμως με αρκετή μελέτη, πιστεύω πως έμαθα όσα πρέπει να ξέρω για να συντηρώ ένα τέτοιο σκύλο.

Είναι σκυλιά με φοβερή ενέργεια και νευρικότητα ορισμένες φορές. Ο δικός μου είναι τρομερά φιλικός με ΟΛΟΥΣ, δεν έχει δαγκώσει ΠΟΤΕ κανέναν αλλά ούτε και έχει αγριέψει.

Απαιτεί πάρα πολύ χρόνο από το αφεντικό του. 3 φορές την ημέρα θέλει να τρέχει (όχι απλή βολτούλα με τον οδηγό του). Δεν είναι ράτσα για διαμέρισμα, ούτε για αστείο. Απαιτεί χώρο ελευθερίας για να τρέχει μόνος του και να εκτονώνεται όταν δεν βγαίνει έξω.

Όμως το σημαντικότερο είναι η διατροφή του! Τα σκυλιά Δαλματίας είναι η μοναδική ράτσα η οποία δεν μεταβολίζει το ουρικό οξύ και έτσι έχει περίσσεια στα ούρα του, με αποτέλεσμα αν δεν προσεχθεί καταλλήλως, σε λίγα χρόνια, με μαθηματική ακρίβεια, να δημιουργούνται ουρόλιθοι και αν κάποιος είναι αρκετά μεγάλος να φράζει την ουρήθρα και να απαιτεί ΑΜΕΣΗ (μέσα σε λίγες ώρες) επέμβαση.

Ως μελλοντική κτηνίατρος, θεωρώ πως θα μπορέσεις άνετα με τις γνώσεις να χειριστείς την πιο δύσκολη ράτσα που υπάρχει. Θα πρέπει όμως να διαβάσεις πολλά βιβλία και μελέτες τα οποία δεν πρόκειται να διδαχθείς!
Ειμαι ιδιοκτητρια αρσενικου δαλματιας 6,5 χρονια.Τον πηρα απο 23 ημερων και ξερω τα παντα για αυτην την ρατσα οπως και εσυ βεβαια.Αν επιτρεπεται τον δικο σου δαλματο απο που τον πηρες?
 








3 Ιανουαρίου 2012
26
0
Μετά από περίπου 2 χρόνια, έρχομαι να ζωντανέψω το κεφάλαιο Dalmatian! Αν και δεν βλέπω και πολλούς ιδιοκτήτες με Δαλματίας στο φόρουμ :( ..
Δεν πειράζει όμως, εγώ με τον Maxie κάνουμε για 100!
- Έτσι Maxie?
- Γαβ γάβ!
:p+:D
Χαχα γεια σου!και γω εχω εναν δαλματο 7 χρονων!!!:)
 


3 Ιανουαρίου 2012
26
0
Παιδια μια ερωτηση!Εχω καθαροαιμο δαλματιας και θελω να το παω σε εκθεση!Πρεπει να εχει και πεντιγκρι ή μπορουν να γινουν και οι καταλληλες μετρησεις απευθειας εκει να διαπυστωσουν οτι ειναι καθαροαιμο και να διαγωνιστει κανονικα!?
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
καθαροαιμια λεγεται η πιστοποιηση των προγονων του σκυλου, αρα μονο το πετιγκρι μπορει να το πιστοποιησει αυτο στις σταθεροποιημενες φυλες. αν δεν εχεις πετιγκρι δεν μπορεις να συμμετεχεις σε εκθεση, για τη συγκεκριμενη φυλη. αυτο φυσικα δεν κανει "λιγοτερο" τον φιλαρακο σου, απλα ακαταλληλο για αναπαραγωγη με τα σημερινα δεδομενα.
 


Άριελ

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2012
80
4
Παιδιά και εγώ με δαλματίας είμαι..... Έχει κανείς να προτείνει καμιά ιδέα για να σταματήσει να τρώει από κάτω? Σε 3 εκπαιδευτές έχουμε πάει και έχουμε δοκιμάσει τρόπους και τρόπους και ακόμα τίποτα....:O
Και στο σπίτι, ενώ ξέρει ότι δεν πρέπει να μπαίνει στην κουζίνα κλπ και ότι μετά θα έχει τιμωρία...αυτός εκεί!!!! Σε ότι αφορά το φαγητό, δεν μπορεί να κρατηθεί με ΤΙΠΟΤΑ
 


timtiriri

New Member
16 Νοεμβρίου 2013
1
0
Παιδιά και εγώ με δαλματίας είμαι..... Έχει κανείς να προτείνει καμιά ιδέα για να σταματήσει να τρώει από κάτω? Σε 3 εκπαιδευτές έχουμε πάει και έχουμε δοκιμάσει τρόπους και τρόπους και ακόμα τίποτα....:O
Και στο σπίτι, ενώ ξέρει ότι δεν πρέπει να μπαίνει στην κουζίνα κλπ και ότι μετά θα έχει τιμωρία...αυτός εκεί!!!! Σε ότι αφορά το φαγητό, δεν μπορεί να κρατηθεί με ΤΙΠΟΤΑ
Καλημέρα Άριελ, έχω ένα ημίαιμο δαλματίας 4 μηνών κ αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Μήπως το έλυσες τελικά μετά από τόσο καιρό? Αναρωτιέμαι.... Δεν ξέρω τι να κάνω, φοβάμαι για τις βόλτες περισσότερο....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3