DNA test






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Αυτό τι χρώμα θεωρείται;
Εσείς διακρίνετε κίτρινο;
Εννοείται ότι έχει κίτρινο.

Για την ακρίβεια, αν πάρεις τη φώτο και πειράξεις τo φωτισμό, δυο τόνους saturation (hue? ποιό είναι αυτό που βαθαίνει το φως; ) και θα βγει σαν υπερμεγέθες lab (mix). Δεν έχω πια photoshop για να το κάνω το πείραμα.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Άσχετο, αλλά σε περίπτωση που θέλετε να κάνετε παρόμοιες αναλύσεις στο μέλλον σε αντίστοιχα θέματα:

To saturation, τελικά, τονίζει τα χρώματα σε κάθε φώτο. Να το ανεβάσεις πρέπει για να δεις τα χρώματα πιο έντονα, όχι να το κατεβάσεις, αν το κατεβάσεις απλά αφαιρεί τα χρώματα προς το γκρι (αν και υπάρχει και κάποιο άλλο φίλτρο που μουντάρει το φως απλά χωρίς να πειράζει τα επίπεδα χρωμάτων (δλδ όχι να προσθέτει-αφαιρεί μπλε/κίτρινο/κόκκινο αλλά να δείχνει τα υπάρχοντα χρώματα ύπο άλλο φωτισμό), αλλά τώρα δε θυμάμαι ποιό είναι).

Και ενώ πάλλευκο λευκό σπάνια συναντάται στη φύση (εκτός ίσως από το χιόνι), καθώς και το πώς θα φανεί ένα χρώμα εξαρτάται και από τον περιβάλλοντα χώρο και το exposure στο φως της αρχικής φωτογραφίας, η διαφορά στα χρώματα των δύο σκυλιών στις δύο αυτές φώτος όταν τονίσεις τα χρώματα είναι ενδεικτική κατά τη γνώμη μου:

White dog:
Αρχική:

+200% saturation:

+400% saturation:


Yellow-white dog:
Αρχική:

+200% saturation:

+400% saturation:


Και τα δυο κιτρινίζουν στο τέλος, μάλλον λόγω αντανάκλασης του γρασιδιού, αλλά το πρώτο έχει ένα φωτεινό αχνό κίτρινο σα φωτοστέφανο ενώ το δεύτερο εώς και πορτοκαλίζει στο στέρνο και άλλα σημεία.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Yorkaddict


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Από το πρότυπο του ΛΕΤ :
Χρώμα: Ολόλευκο. Αποδεκτές αλλά όχι επιθυμητές λεμονί αποχρώσεις στα αυτιά και μόνο.
Αν το ΛΕΤ που ανέβασα είναι Λευκό τότε είναι λευκός και ο ΜτΗ.
Αντίστοιχα αν ο ΜτΗ είναι κίτρινος, τότε είναι κίτρινο και το ΛΕΤ.
Όπως κι αν το δει κάποιος, τουλάχιστον ένα από τα δύο σκυλιά έχει χρώμα εκτός προτύπου. Ναι;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Και στα 2 το 400% εμεινε, δικό μου λάθος από το online πρόγραμμα που τα κανα, αλλά βαριέμαι τώρα να ανεβάσω ξανά το 200%
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Από το πρότυπο του ΛΕΤ :
Χρώμα: Ολόλευκο. Αποδεκτές αλλά όχι επιθυμητές λεμονί αποχρώσεις στα αυτιά και μόνο.
Αν το ΛΕΤ που ανέβασα είναι Λευκό τότε είναι λευκός και ο ΜτΗ.
Αντίστοιχα αν ο ΜτΗ είναι κίτρινος, τότε είναι κίτρινο και το ΛΕΤ.
Όπως κι αν το δει κάποιος, τουλάχιστον ένα από τα δύο σκυλιά έχει χρώμα εκτός προτύπου. Ναι;
Με βάση τα πρότυπα και τις φωτογραφίες, ναι.

Βέβαια αν τα δει κάποιος και τα 2 ζωντανά θα έχει μια καλύτερη εικόνα.
Οι φωτογραφίες συχνά -αν όχι πάντα- ξεγελούν. Ειδικά όσον αφορά το χρώμα.

Από περιέργεια και μόνο, το συγκεκριμένο ΛΕΤ θεωρείται αντιπροσωπευτικό δείγμα;
Το χρώμα του θεωρείται σωστό;
Υπάρχουν άλλα δείγματα πιο άσπρα από αυτό;

Και κάτι αντίστοιχο θα ήθελα να ρωτήσω και για τον ΜτΗ.
Σε σχέση με τα κίτρινα ή τα ξανθά, πως συγκρίνεται ο συγκεκριμένος; Έχει μεγάλη διαφορά;

Τέλος, το λευκό γιατί δεν το θέλετε;
Το πρότυπο εννοώ γιατί δεν το θέλει. Επηρεάζει την εργασία (δεν ξεχωρίζει πχ από τα πρόβατα ή δεν ξέρω και γω τι) ή για κάποιον άλλον λόγο;
 
  • Like
Reactions: Aslan


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
1) Οι φωτογραφίες όντως ξεγελούν, κάποιες φορές.
Η διαφορά είναι πως ΚΑΙ οι δύο φωτογραφίες είναι δικές μου, και πως, μπορεί να μη γνωρίζω από σκυλιά, το χρώμα όμως είναι η ειδικότητά μου.
2) Δείγματα ΛΕΤ τυπικότερα (και πιο λευκά) έχω δει, 2 τουλάχιστον.
3) Το λευκό (και όχι μόνο) δεν μπορώ να αιτιολογήσω γιατί δεν είναι επιθυμητό στο ΜτΗ, αλλά όταν το πρότυπο το θεωρεί σφάλμα αποκλεισμού (σύμφωνα με την ερμηνεία που εγώ δίνω αν θέλετε), δε μπορώ να καταλάβω πως λευκό σκυλί παίρνει αναγνώριση και χαρακτηρισμό Εξαίρετος.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ο σημωλ παλι δεν κρατιεται για σοβαρη συζητηση...
το ΛΕΤ και μονο ως προς το χρωμα του πρωσωπικη αποψη δεν θεωρειται αντιπροσωπευτικο δειγμα αντιθετα θ αελεγα αποτυχημενο κιολας το προτυπο δεχεται τις λεμονι αποχρωσεις αλλα επειδη εχω δει λεμονι αποχρωσεις αυτες που κοιταμε ειναι κιτρινες...
κι επειδη γνωριζω τον παναγιωτη τα χρωματα στις φωτο του παραπλησιαζουν την πραγματικοτητα....
γενικα το λευκο ειναι απορριπτεο απο ενα ποσσοστο και πανω στο χρωματισμο του ΜΤΗ
αν κι αρκετοι που μεγαλωσαν στα μερη του κτυπιουνται οτι πολλα απο τα παλια σκυλια
ηταν παρδαλα και λευκα,....
τεσπα τι να πει κανεις...
 
  • Like
Reactions: johnk






sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
ο σημωλ παλι δεν κρατιεται για σοβαρη συζητηση....
Εγώ δεν κρατιέμαι για σοβαρή συζήτηση GRDANE ?
Δεν είναι δική μου η ατάκα δυστυχώς. Κι αυτό ακριβώς είναι που κάνει την απάντηση σοβαρή και καθόλου αστεία.....
 
  • Like
Reactions: GRDANE
















Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3